راه های رفع و از بین بردن غبغب

تاریخ 22 آبان 1402

 

غبغب یا چربی زیر چانه مشکل شایعی است که اغلب ناشی از شل شدگی پوست زیر چانه و گردن و تجمع چربی در این ناحیه است. فرقی نمی‌کند که شکل‌گیری غبغب ناشی از بالا رفتن سن یا یک مشکل ژنتیکی باشد، در هرحال این مسئله موجب نگرانی و نارضایتی بسیاری از زنان و مردانی است که برخی از آنها حتی هیچ اضافه‌وزنی ندارند. اغلب این افراد نه تنها به دنبال از بین بردن چربی‌های اضافه‌ی این ناحیه هستند بلکه می‌خواهند شل شدگی و افتادگی پوست گردن خود را نیز برطرف کنند.  بهبود فرم گردن و زیر چانه، در هر سنی و با استفاده از روش‌های مختلف جراحی و غیرجراحی امکان‌پذیر است.

اگر از وجود چربی‌های اضافه در زیر چانه خود (غبغب) شکایت دارید، باید بدانید که چندین روش نوین، ایمن و مؤثر برای رفع این مشکل وجود دارد. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی وضعیت چهره‌ی شما را به دقت ارزیابی می‌کنند و سپس با توجه به نتایج مورد انتظار شما، بهترین روش درمانی مناسب را پیشنهاد می‌دهند. برخی از گزینه‌های درمانی موجود عبارتند از: کرایولیپولیز،هایفوتراپی، لیپوساکشن و لیفت گردن. این روش‌های درمانی همگی بسیار موفقیت‌آمیز هستند و به نحو مؤثری می‌توانند با برطرف کردن کامل غبغب، فرم زیبای چهره‌ی شما را بازیابی کرده و اعتمادبه‌نفس شما را بالا ببرند. انتخاب مناسب­ترین روش درمان، به عوامل مختلفی بستگی دارد و نیازمند مشاوره با پزشکان حاذق است. متخصصان ما می‌توانند به شما برای یافتن علت و درمان غبغب کمک کنند. برای رزرو نوبت می­توانید با شماره‌های 0218833402902188333259 تماس بگیرید

غبغب چیست؟


غبغب یا چین و چروک زیر چانه، به معنای ظاهر شدن چربی‌های اضافی زیرپوستی در ناحیه گردن و زیر چانه به صورت حالت افتادگی است. این مشکل به طور گسترده‌ای در بین افراد چاق و افراد مسن مشاهده می‌شود. علاوه بر اینکه ظاهری نازک و زیبا را به خطر می‌اندازد، غبغب می‌تواند در برخی موارد خطرات جدی برای سلامتی به وجود آورده و باید به عنوان یک مسئله قابل توجه در نظر گرفته شود.

علل داشتن غبغب


داشتن غبغب می‌تواند علل زیادی داشته باشد. با این حال در این بین، سه دلیل عمده وجود دارند که بسیار شایع هستند و بیش از عوامل دیگر در داشتن غبغب نقش دارند و موجب افتادگی پوست زیر چانه می‌شوند. این عوامل عبارتند از:

ژنتیک

برخی از افراد به طور ژنتیکی غبغب دارند. ژن‌ها تعیین‌کننده‌ی فرم و حالت صورت و محل تجمع چربی‌های اضافه هستند. با توجه به این موضوع، افرادی که صورت گرد دارند بیشتر مستعد داشتن غبغب هستند.

بالا رفتن سن

با بالا رفتن سن، متابولیسم بدن کند می‌شود.  با کاهش متابولیسم نیز حجم عضلات بدن کاهش پیدا می‌کند، استخوان‌های شما ضعیف می‌شوند و قابلیت ارتجاعی پوست کم می‌شود. تمامی این موارد در بروز غبغب مؤثر هستند.

چاقی

در صورتی که شما چاق هستید، طبیعتاً بدن شما بیش از اندازه‌ی لازم چربی ذخیره می‌کند. بعد از پر شدن تمامی نواحی معمول مانند بازوها، شکم و ران‌ها، چربی اضافه راه خود را به نواحی دیگری مانند چانه باز می‌کند و در نتیجه غبغب ایجاد می‌شود.

متقاضیان مناسب برای درمان


بهترین کاندیدهای مناسب برای انجام روش‌های درمانی غبغب افرادی هستند که:

  • در قسمت گردن و زیر چانه چربی زیادی دارند.
  • عضلات گردن آنها شل شده است.
  • پوست آنها افتاده شده و حالت غبغب پیدا کرده است.
  • از سلامت عمومی خوبی برخوردارند.
  • سیگار نمی‌کشند.
  • به خوبی از نتایج احتمالی جراحی یا دیگر روش‌های درمان و از بین بردن غبغب آگاه‌اند و انتظارات واقع‌بینانه‌ای از نتایج درمان دارند.

درمان


روش‌های مختلفی برای رفع و از بین بردن غبغب و ایجاد فرم بهتر در ناحیه زیر چانه و گردن وجود دارند:

مزوتراپی

 

روش مزوتراپی برای انحلال چربی‌ها روشی غیرجراحی و با استفاده از تزریق است که در درمان چربی‌های موضعی مانند غبغب بسیار نتیجه‌بخش بوده و به همین خاطر محبوبیت فراوانی دارد. با استفاده از این روش می‌توان رسوبات چربی بسیار مقاوم را به شیوه‌ی غیرتهاجمی از بین برد. در این روش یک سری تزریقات میکرو در محل تجمع چربی انجام می‌شود که این تزریقات به انحلال و در هم شکستن سلول‌های چربی کمک می‌کنند. به روند شکستن و انحلال سلول‌های چربی اصطلاحاً لیپولیز گفته می‌شود. در جلسه‌ی درمانی، محلول مزوتراپی در بین لایه‌های بافت‌ها همبند در غبغب تزریق می‌شوند. انجام این تزریق تقریباً بدون درد است و در صورت ترجیح بیمار نیز قبل از آن، از کرم بیحس کننده روی پوست استفاده می‌شود. داروی تزریق شده، موجب بروز واکنش‌های شیمیایی می‌شود که روند فیزیولوژیکی بدن برای سخت کردن دیواره‌ی سلول‌های چربی را درست برعکس می‌کند و در نتیجه سلول‌های چربی  در ناحیه غبغب در هم شکسته می‌شوند.

کرایولیپولیز

 

در روش کرایولیپولیز برای کاهش دادن چربی‌های موضعی، آنها را فریز می‌کنند. طی جلسه‌ی درمانی، یک دستگاه مکنده روی قسمت مورد نظر از بدن قرار داده می‌شود و با مکش دستگاه، بافت حاوی سلول‌های چربی به داخل دستگاه کشیده می‌شوند. در ادامه سرمایش دستگاه آغاز می‌شود و سلول‌های چربی به نحوی هدفمند فریز می‌شوند که این کار موجب مرگ آنها و از بین رفتنشان می‌شود. برای محافظت از پوست و راحتی بیشتر بیمار در حین درمان، ژل مخصوصی روی پوست ناحیه مورد نظر زده می‌شود. در حین انجام درمان، بیماران حس سرد شدن پوست خود و فشار مختصر روی پوست را دارند.

‌هایفوتراپی یا HIFU  (اولتراسوند متمرکز با شدت بالا)

 

در روش هایفوتراپی امواج اولتراسوند با شدت بالا، میتوان با استفاده از روشی کنترل شده، آسیب های میکرو در لایه های زیرین پوست ایجاد کرد. این آسیب ها منجر به بهبود و بازسازی پوست میشوند و در نتیجه چربی های تجمع یافته شکسته شده و پوستی که قبلا شل بود، جمع میشود و بافت آن انسجام پیدا میکند. همچنین، ایجاد آسیب کنترل شده به بافت ها باعث تولید کلاژن جدید در رد پوست میشود. این روش نه تنها غبغب را به محو مؤثری منتهی میکند، بلکه با تحریک تولید کلاژن باعث جوانسازی پوست و بهبود شکل ناحیه گردن و زیر چانه میشود. در ضمن، این روش به لایه های فوقانی پوست وارد نمیشود و به همین دلیل به طور کامل ایمن بوده و مدت زمان بازگشت به حالت طبیعی بسیار کوتاه است.

رادیوفرکوئنسی(RF)

 

در روش رادیوفرکوئنسی یا  آر اف از انرژی امواج رادیوفرکوئنسی برای گرم کردن و منقبض کردن بافت‌ها استفاده می‌شود. این گرمایش همچنین موجب شکسته شدن سلول‌های چربی و رشته‌های سلولیتی شده و جریان خون را در ناحیه مورد نظر افزایش می‌دهد. امواج رادیوفرکئونسی بدون آسیب رساندن به پوست، لایه‌های زیرین آن را گرم می‌کنند و سلول‌های چربی را در هم شکسته و موجب تحریک پوست به تولید کلاژن می‌شوند. کلاژن موجب بهبود انسجام بافت پوست شده و شل شدگی و افتادگی پوست را برطرف می‌کند. از روش رادیوفرکائنسی می‌توان در از بین بردن غبغب و چربی‌های اضافه زیر چانه استفاده کرد. این روش بسیار ایمن بوده و به مدت زمان بسیار کوتاهی برای بهبودی نیاز دارد.

اولتراسوند کویتیشن

 

دستگاه‌های اولتراسوند کویتیشن از امواج صوتی با فرکانس بالا برای از بین بردن سلول‌های چربی موجود در ناحیه غبغب استفاده می‌کنند. این امواج موجب می‌شوند که سلول‌های چربی، محتویات خود را بیرون بریزند و سپس چربی بیرون رانده شده از سلول‌ها که حالا نوعی ماده زائد محسوب می‌شود، توسط سیستم لنفاوی بدن جذب می‌شود و سیستم لنفاوی این چربی‌ها را  در بدن به گردش درمی‌آورد تا جایی که توسط کبد تجزیه شوند و در نهایت از طریق تعریق، ادرار و مدفوع از بدن دفع شوند. نتایج اولیه‌ی  کویتیشن بلافاصله پس از جلسه درمانی قابل‌ مشاهده هستند اما کل فرایند درمانی و رسیدن به نتایج نهایی چند روزی زمان می‌برد و طول این زمان، شما شاهد بهبودی تدریجی فرم صورت خود خواهید بود.

لیپوساکشن

 

استفاده از روش لیپوساکشن می‌تواند به منظور کاهش اندازه دهانه شکم مفید باشد. در آغاز، ناحیه مورد نظر با داروی بی‌حس کننده موضعی بی‌حس می‌شود و سپس دو برش بسیار کوچک زیر چانه ایجاد می‌شود. به منظور کمک به تجزیه چربی‌ها در دهانه شکم، ماده سالین تزریق می‌شود و این باعث می‌شود خارج کردن چربی‌ها آسانتر شود. از طریق برش‌های ایجاد شده، یک لوله باریک به نام کانولا وارد ناحیه مورد نظر می‌شود و چربی‌ها و مایعات اضافی در دهانه شکم جذب و جمع‌آوری می‌شوند. این روند باعث تراکم بهتر در ناحیه گردن و زیر چانه می‌شود و این منطقه را لاغرتر می‌کند.

لیفت گردن

 

در روش لیفت گردن برش کوچکی در پشت گوش ایجاد می‌شود و بسته به شرایط و نتایج مورد انتظار شما ممکن است یک برش در زیر چانه نیز ایجاد شود. جراح از طریق این برش‌ها به عضلات صورت و بافت‌های زیرین پوست دسترسی پیدا می‌کند و می‌تواند آن را بکشد و همچنین پوست اضافه‌ی صورت که موجب شل شدگی و افتادگی پوست شده است را بردارد و انجام این عمل موجب صاف شدن و منسجم‌تر شدن پوست و ایجاد ظاهری جوان‌تر و خوش‌فرم‌تر در صورت و گردن شما می‌شود.

بهبودی


 

بعد از جراحی ممکن است اطراف چانه و گردن، کبود و متورم باشد که این موضوع امری طبیعی و بخشی از روند بهبودی شما است. اما اگر احساس می‌کنید که کبودی و تورم صورت و گردن شما زیاد و غیرطبیعی است، حتماً به پزشک خود مراجعه کنید. برای آن که کبودی صورت شما بدتر نشود شما باید از مصرف الکل، گیاهان دارویی و خصوصاً آسپرین خودداری کنید.

پزشک شما برخی توصیه‌های خاص را در مورد مراقبت‌های بعد از عمل به شما می‌کند. به جز رعایت این توصیه‌ها، در نظر داشته باشید که شما باید میزان فعالیت فیزیکی خود را محدود کنید و روی محل مورد نظر کمپرس سرد قرار دهید. بعد از مدت زمان مشخص شما باید مجدداً به پزشک خود مراجعه کنید و در این زمان پزشک روند بهبودی شما را بررسی می‌کند و هر گونه توصیه لازم را در مورد مراقبت‌های پس از جراحی به شما می‌کند. شما می‌توانید در مورد روند بهبودی خود یا هر مسئله‌ی دیگری که دارید از پزشک خود سوال کنید.

هزینه


هزینه‌ی جراحی رفع غبغب در هر بیمار متفاوت است، چرا که شرایط خاص هر بیمار با دیگری فرق می‌کند. برای هر بیمار، با توجه به شرایط و انتظارات او، روش درمانی متفاوتی انتخاب می‌شود. بعد از انتخاب روش درمان غبغب شما می‌توانید با پزشک خود در مورد جزئیات مربوط به هزینه‌ی  درمان، سؤال کنید.

مشاوره رایگان