ghabghab

غبغب یا چربی زیر چانه مشکل شایعی است که اغلب ناشی از شل شدگی پوست زیر چانه و گردن و تجمع چربی در این ناحیه است. فرقی نمی‌کند که شکل‌گیری غبغب ناشی از بالا رفتن سن یا یک مشکل ژنتیکی باشد، در هرحال این مسئله موجب نگرانی و نارضایتی بسیاری از زنان و مردانی است که برخی از آنها حتی هیچ اضافه‌وزنی ندارند. اغلب این افراد نه تنها به دنبال از بین بردن چربی‌های اضافه‌ی این ناحیه هستند بلکه می‌خواهند شل شدگی و افتادگی پوست گردن خود را نیز برطرف کنند.  بهبود فرم گردن و زیر چانه، در هر سنی و با استفاده از روش‌های مختلف جراحی و غیرجراحی امکان‌پذیر است.

اگر از وجود چربی‌های اضافه در زیر چانه خود (غبغب) شکایت دارید، باید بدانید که چندین روش نوین، ایمن و مؤثر برای رفع این مشکل وجود دارد. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی وضعیت چهره‌ی شما را به دقت ارزیابی می‌کنند و سپس با توجه به نتایج مورد انتظار شما، بهترین روش درمانی مناسب را پیشنهاد می‌دهند. برخی از گزینه‌های درمانی موجود عبارتند از: کرایولیپولیز،هایفوتراپی، لیپوساکشن و لیفت گردن. این روش‌های درمانی همگی بسیار موفقیت‌آمیز هستند و به نحو مؤثری می‌توانند با برطرف کردن کامل غبغب، فرم زیبای چهره‌ی شما را بازیابی کرده و اعتمادبه‌نفس شما را بالا ببرند. انتخاب مناسب­ترین روش درمان، به عوامل مختلفی بستگی دارد و نیازمند مشاوره با پزشکان حاذق است. متخصصان ما می‌توانند به شما برای یافتن علت و درمان غبغب کمک کنند. برای رزرو نوبت می­توانید با شماره‌های 0218833402902188333259 تماس بگیرید

غبغب چیست؟


ghabghab4

منظور از غبغب، چربی‌های اضافه‌ی زیرپوستی در ناحیه گردن و زیر چانه است که حالت افتادگی دارد. غبغب در بین افراد چاق و افراد مسن بسیار شایع است. داشتن غبغب به طور کلی به عنوان یک مشکل زیبایی محسوب می‌شود. اما باید بدانید که در مواردی نیز عدم درمان غبغب می‌تواند خطرات جدی برای سلامتی ایجاد کند.

علل داشتن غبغب


داشتن غبغب می‌تواند علل زیادی داشته باشد. با این حال در این بین، سه دلیل عمده وجود دارند که بسیار شایع هستند و بیش از عوامل دیگر در داشتن غبغب نقش دارند و موجب افتادگی پوست زیر چانه می‌شوند. این عوامل عبارتند از:

ژنتیک

برخی از افراد به طور ژنتیکی غبغب دارند. ژن‌ها تعیین‌کننده‌ی فرم و حالت صورت و محل تجمع چربی‌های اضافه هستند. با توجه به این موضوع، افرادی که صورت گرد دارند بیشتر مستعد داشتن غبغب هستند.

بالا رفتن سن

با بالا رفتن سن، متابولیسم بدن کند می‌شود.  با کاهش متابولیسم نیز حجم عضلات بدن کاهش پیدا می‌کند، استخوان‌های شما ضعیف می‌شوند و قابلیت ارتجاعی پوست کم می‌شود. تمامی این موارد در بروز غبغب مؤثر هستند.

مطالعه بیشتر  لاغر و کوچک کردن بازو و رفع شلی و افتادگی آن با جراحی زیبایی بازو

چاقی

در صورتی که شما چاق هستید، طبیعتاً بدن شما بیش از اندازه‌ی لازم چربی ذخیره می‌کند. بعد از پر شدن تمامی نواحی معمول مانند بازوها، شکم و ران‌ها، چربی اضافه راه خود را به نواحی دیگری مانند چانه باز می‌کند و در نتیجه غبغب ایجاد می‌شود.

متقاضیان مناسب برای درمان


بهترین کاندیدهای مناسب برای انجام روش‌های درمانی غبغب افرادی هستند که:

  • در قسمت گردن و زیر چانه چربی زیادی دارند.
  • عضلات گردن آنها شل شده است.
  • پوست آنها افتاده شده و حالت غبغب پیدا کرده است.
  • از سلامت عمومی خوبی برخوردارند.
  • سیگار نمی‌کشند.
  • به خوبی از نتایج احتمالی جراحی یا دیگر روش‌های درمان و از بین بردن غبغب آگاه‌اند و انتظارات واقع‌بینانه‌ای از نتایج درمان دارند.

درمان


روش‌های مختلفی برای رفع و از بین بردن غبغب و ایجاد فرم بهتر در ناحیه زیر چانه و گردن وجود دارند:

مزوتراپی

ghabghab6

روش مزوتراپی برای انحلال چربی‌ها روشی غیرجراحی و با استفاده از تزریق است که در درمان چربی‌های موضعی مانند غبغب بسیار نتیجه‌بخش بوده و به همین خاطر محبوبیت فراوانی دارد. با استفاده از این روش می‌توان رسوبات چربی بسیار مقاوم را به شیوه‌ی غیرتهاجمی از بین برد. در این روش یک سری تزریقات میکرو در محل تجمع چربی انجام می‌شود که این تزریقات به انحلال و در هم شکستن سلول‌های چربی کمک می‌کنند. به روند شکستن و انحلال سلول‌های چربی اصطلاحاً لیپولیز گفته می‌شود. در جلسه‌ی درمانی، محلول مزوتراپی در بین لایه‌های بافت‌ها همبند در غبغب تزریق می‌شوند. انجام این تزریق تقریباً بدون درد است و در صورت ترجیح بیمار نیز قبل از آن، از کرم بیحس کننده روی پوست استفاده می‌شود. داروی تزریق شده، موجب بروز واکنش‌های شیمیایی می‌شود که روند فیزیولوژیکی بدن برای سخت کردن دیواره‌ی سلول‌های چربی را درست برعکس می‌کند و در نتیجه سلول‌های چربی  در ناحیه غبغب در هم شکسته می‌شوند.

کرایولیپولیز

ghabghab7

در روش کرایولیپولیز برای کاهش دادن چربی‌های موضعی، آنها را فریز می‌کنند. طی جلسه‌ی درمانی، یک دستگاه مکنده روی قسمت مورد نظر از بدن قرار داده می‌شود و با مکش دستگاه، بافت حاوی سلول‌های چربی به داخل دستگاه کشیده می‌شوند. در ادامه سرمایش دستگاه آغاز می‌شود و سلول‌های چربی به نحوی هدفمند فریز می‌شوند که این کار موجب مرگ آنها و از بین رفتنشان می‌شود. برای محافظت از پوست و راحتی بیشتر بیمار در حین درمان، ژل مخصوصی روی پوست ناحیه مورد نظر زده می‌شود. در حین انجام درمان، بیماران حس سرد شدن پوست خود و فشار مختصر روی پوست را دارند.

مطالعه بیشتر  میکرونیدلینگ برای کلاژن سازی پوست؛ مزایا ،عوارض و هزینه

‌هایفوتراپی یا HIFU  (اولتراسوند متمرکز با شدت بالا)

ghabghab8

در روش هایفوتراپی امواج اولتراسوند با شدت بالا، به روشی کنترل‌شده به ناحیه تحت درمان تابانده می‌شوند و به طور کنترل‌شده، آسیب‌های میکرو در لایه‌های زیرین پوست ایجاد می‌کنند. در پاسخ به این آسیب‌ها، روند بهبودی و بازسازی در پوست آغاز می‌شود و در نتیجه چربی‌های تجمع یافته در هم شکسته شده و پوستی که قبلاً حالت شل شدگی داشته بود، جمع می‌شود و بافت آن انسجام پیدا می‌کند. ایجاد آسیب کنترل‌شده به بافت‌ها همچنین موجب تولید کلاژن جدید رد پوست می‌شود. بنابراین روش ‌هایفوتراپی نه تنها غبغب را به محو مؤثری از بین می‌برد بلکه  با تحریک تولید کلاژن، موجب جوانسازی پوست و ایجاد فرم بهتر در ناحیه گردن و زیر چانه می‌شود. در روش هایفوتراپی به لایه‌های فوقانی پوست یعنی درمیس و اپیدرمیس هیچ آسیبی وارد نمی‌شود و بنابراین این روش کاملاً ایمن بوده و مدت زمان ریکاوری پس از آن نیز بسیار کوتاه است.

رادیوفرکوئنسی(RF)

ghabghab9

در روش رادیوفرکوئنسی یا  آر اف از انرژی امواج رادیوفرکوئنسی برای گرم کردن و منقبض کردن بافت‌ها استفاده می‌شود. این گرمایش همچنین موجب شکسته شدن سلول‌های چربی و رشته‌های سلولیتی شده و جریان خون را در ناحیه مورد نظر افزایش می‌دهد. امواج رادیوفرکئونسی بدون آسیب رساندن به پوست، لایه‌های زیرین آن را گرم می‌کنند و سلول‌های چربی را در هم شکسته و موجب تحریک پوست به تولید کلاژن می‌شوند. کلاژن موجب بهبود انسجام بافت پوست شده و شل شدگی و افتادگی پوست را برطرف می‌کند. از روش رادیوفرکائنسی می‌توان در از بین بردن غبغب و چربی‌های اضافه زیر چانه استفاده کرد. این روش بسیار ایمن بوده و به مدت زمان بسیار کوتاهی برای بهبودی نیاز دارد.

اولتراسوند کویتیشن

ghabghab10

دستگاه‌های اولتراسوند کویتیشن از امواج صوتی با فرکانس بالا برای از بین بردن سلول‌های چربی موجود در ناحیه غبغب استفاده می‌کنند. این امواج موجب می‌شوند که سلول‌های چربی، محتویات خود را بیرون بریزند و سپس چربی بیرون رانده شده از سلول‌ها که حالا نوعی ماده زائد محسوب می‌شود، توسط سیستم لنفاوی بدن جذب می‌شود و سیستم لنفاوی این چربی‌ها را  در بدن به گردش درمی‌آورد تا جایی که توسط کبد تجزیه شوند و در نهایت از طریق تعریق، ادرار و مدفوع از بدن دفع شوند. نتایج اولیه‌ی  کویتیشن بلافاصله پس از جلسه درمانی قابل‌ مشاهده هستند اما کل فرایند درمانی و رسیدن به نتایج نهایی چند روزی زمان می‌برد و طول این زمان، شما شاهد بهبودی تدریجی فرم صورت خود خواهید بود.

لیپوساکشن

ghabghab11

از روش لیپوساکشن می‌توان برای کوچک کردن اندازه‌ی غبغب بهره برد. در ابتدا ناحیه مورد نظر با داروی بی‌حس‌کننده موضعی کاملاً بی‌حس می‌شود و سپس دو برش بسیار کوچک در زیر چانه ایجاد می‌شود  و ماده‌ی سالین برای کمک به انحلال چربی‌ها در زیر غبغب تزریق شده و موجب می‌شود که بیرون کشیدن چربی‌ها آسانتر شود. از طریق برش‌های ایجاد شده، یک لوله‌ی  باریک مخصوص به نام  یک کانولا وارد ناحیه مورد نظر شده و چربی‌ها و مایعات اضافه‌ی تجمع یافته در غبغب را به بیرون ساکشن می‌کند. این عمل موجب فرم‌دهی بهتر به گردن و ناحیه زیر چانه شده و این ناحیه را لاغرتر می‌کند.

مطالعه بیشتر  راههای لاغر کردن و لیفت ساق پا با/بدون جراحی

لیفت گردن

ghabghab12

در روش لیفت گردن برش کوچکی در پشت گوش ایجاد می‌شود و بسته به شرایط و نتایج مورد انتظار شما ممکن است یک برش در زیر چانه نیز ایجاد شود. جراح از طریق این برش‌ها به عضلات صورت و بافت‌های زیرین پوست دسترسی پیدا می‌کند و می‌تواند آن را بکشد و همچنین پوست اضافه‌ی صورت که موجب شل شدگی و افتادگی پوست شده است را بردارد و انجام این عمل موجب صاف شدن و منسجم‌تر شدن پوست و ایجاد ظاهری جوان‌تر و خوش‌فرم‌تر در صورت و گردن شما می‌شود.

بهبودی


ghabghab13

بعد از جراحی ممکن است اطراف چانه و گردن، کبود و متورم باشد که این موضوع امری طبیعی و بخشی از روند بهبودی شما است. اما اگر احساس می‌کنید که کبودی و تورم صورت و گردن شما زیاد و غیرطبیعی است، حتماً به پزشک خود مراجعه کنید. برای آن که کبودی صورت شما بدتر نشود شما باید از مصرف الکل، گیاهان دارویی و خصوصاً آسپرین خودداری کنید.

پزشک شما برخی توصیه‌های خاص را در مورد مراقبت‌های بعد از عمل به شما می‌کند. به جز رعایت این توصیه‌ها، در نظر داشته باشید که شما باید میزان فعالیت فیزیکی خود را محدود کنید و روی محل مورد نظر کمپرس سرد قرار دهید. بعد از مدت زمان مشخص شما باید مجدداً به پزشک خود مراجعه کنید و در این زمان پزشک روند بهبودی شما را بررسی می‌کند و هر گونه توصیه لازم را در مورد مراقبت‌های پس از جراحی به شما می‌کند. شما می‌توانید در مورد روند بهبودی خود یا هر مسئله‌ی دیگری که دارید از پزشک خود سوال کنید.

هزینه


هزینه‌ی جراحی رفع غبغب در هر بیمار متفاوت است، چرا که شرایط خاص هر بیمار با دیگری فرق می‌کند. برای هر بیمار، با توجه به شرایط و انتظارات او، روش درمانی متفاوتی انتخاب می‌شود. بعد از انتخاب روش درمان غبغب شما می‌توانید با پزشک خود در مورد جزئیات مربوط به هزینه‌ی  درمان، سؤال کنید.

به این پست امتیاز دهید.
رای ثبت نشد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *