تزریق چربی در صورت و بدن:کاربردها،مزایا و هزینه

تاریخ 23 آبان 1402

تزریق چربی یا پیوند چربی یک روش جدید در حوزه درمان‌های زیبایی است که در آن چربی از مناطق مختلفی از بدن از جمله ران‌ها، پهلوها یا شکم برداشته می‌شود و سپس به مناطق دیگری از بدن مانند صورت، دست‌ها، باسن یا سایر نواحی بدن منتقل می‌شود. این روش به منظور بازیابی حجم از دست رفته در این نواحی به دلیل پیری یا سایر عوامل استفاده می‌شود.

یکی از مزایای این روش، این است که چربی مورد استفاده از بدن خود بیمار گرفته می‌شود، که این موجب کاهش احتمال واکنش‌های آلرژیک یا رد کردن چربی تزریق شده توسط بدن می‌شود. به همین دلیل، تزریق چربی می‌تواند برای افراد با هر نوع پوستی، به صورت کاملاً ایمن و بدون خطر باشد.

این روش جدید در حوزه درمان‌های زیبایی، به دلیل امکان بازیابی حجم و شکل طبیعی بدن، توانایی ایجاد نتایج طبیعی و دائمی را داراست و برخی از مشکلات مربوط به روش‌های دیگر مانند واکنش‌های آلرژیک یا رد کردن مواد تزریقی را کاهش می‌دهد. این روش، به عنوان یک روش ایمن و موثر، به عنوان یک گزینه جذاب درمانی در حوزه زیبایی شناخته می‌شود.

علاوه بر آن، چربی مورد نیاز برای تزریق به راحتی در دسترس است و بنابراین از نظر اقتصادی هم نسبت به درمان‌های زیبایی دیگری از قبیل تزریق ژل، هزینه کمتری خواهد داشت. تزریق چربی برای مواردی که به حجم زیادی از یک ماده پرکننده نیاز باشد، از جمله بعد از جراحی‌ها یا برای ترمیم جای زخم‌های ناشی از سوانح و یا رفع لاغری و بزرگ کردن سینه و باسن، روش مناسبی می‌باشد. برخلاف سایر پرکننده‌های تزریقی، نتایج تزریق چربی تا سال‌های طولانی و حتی به طور دائمی دوام خواهد داشت.

برای افراد بسیاری می‌توان گفت که تزریق چربی درمان رویایی آنهاست. پزشکان و بیماران از طریق این درمان با حذف چربی‌های اضافی از قسمتی از بدن و افزودن آن به قسمت‌های دیگر می‌توانند به صورت کاملاً ایمن و بی‌خطر به نتایجی بسیار زیبا در فرم‌دهی اندام‌ها دست پیدا کنند. تزریق چربی، درمانی پرطرفدار بین بیماران ما در کلینیک تخصصی پوست و موی رازی برای جبران حجم از دست رفته صورت و بدن و رسیدن به صورت و اندامی مناسب است.

برای پی بردن به اینکه آیا تزریق چربی می‌تواند درمان مناسبی برای شما باشد یا خیر، با ما با شماره‌های 02188334029 02188333259 تماس حاصل نمایید. در جلسه مشاوره متخصصین ما تمام گزینه‌های موجود در درمان را در نظر گرفته و بهترین روش را برای شما انتخاب می‌کنند.

تزریق چربی چیست؟


تزریق چربی یک روش درمانی گسترده است که از نتایج مثبتی برخوردار است. این روش از چندین جنبه بهبودی برای بیماران بهره می‌برد. پزشک شما در جلسه مشاوره با شما در مورد نتایج مورد انتظارتان صحبت خواهد کرد و یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. برای اینکه برای تزریق چربی مناسب باشید، باید دارای مقدار کافی چربی اضافی در بدنتان باشید که بتوان آن را برداشت. همچنین باید وضعیت جسمانی مناسبی داشته باشید تا بتوانید بیهوشی یا بی‌حسی زمان عمل را تحمل کنید.

از تزریق چربی در کدام قسمت‌های بدن استفاده می‌شود؟


از چربی برداشت شده از نواحی اهدا کننده می‌توان برای برجسته‌سازی و چاق کردن نواحی زیر در بدن شما استفاده کرد:

  • صورت: چربی را می‌توان به گونه‌های فرو رفته تزریق کرد تا حالت لطیف‌تر و جوان‌تری پیدا کند. همچنین از تزریق چربی می‌توان به عنوان جایگزینی برای ژل‌های اسید هیالورونیک برای کاهش خطوط و چروک‌های صورت استفاده کرد. متخصص زیبایی می‌تواند تزریق چربی را برای لیفت صورت جهت بهبود نتایج نهایی و ایجاد یک صورت پر برای شما انجام دهد.

[dopts id=”8″]

  • سینه‌ها: تزریق چربی یک گزینه بسیار خوب برای رفع عدم تقارن جزئی در شکل سینه‌ها می‌باشد. همچنین از این درمان می‌توان برای بهبود هر چه بیشتر نتایج جراحی‌های بزرگ کردن سینه به وسیله ایمپلنت استفاده کرد.

charbi3

  • باسن: تزریق چربی یک راهکار ایمن و مؤثر برای چاق کردن ماندگار باسن و نیز لیفت باسن‌های صاف یا افتاده می‌باشد.

[dopts id=”11″]

  • فرم‌دهی و چاق کردن ساق پا 

[dopts id=”9″]

  • تزریق چربی در دست‌ها

[dopts id=”10″]

تزریق چربی چگونه عمل می‌کند؟


چربی از قسمتی از بدن شما برداشته می‌شود، شستشو و خالص‌سازی می‌شود و سپس با دقت و احتیاط کامل در نواحی دیگری از بدن شما که نیاز به برجسته‌سازی یا چاق شدن دارد، تزریق می‌شود. تزریق چربی شامل یک فرایند سه مرحله‌ای است:

  1. جراح چربی را از بدن خود شما برداشت می‌کند: ابتدا جایگاهی در بدن شما برای برداشت چربی انتخاب می‌شود و داروی بی‌حسی موضعی در این جایگاه تزریق می‌گردد. سپس جراح یک بریدگی کوچک در سطح این ناحیه ایجاد می‌کند و با استفاده از لیپوساکشن و به صورت کاملاً استریل، چربی را از طریق این بریدگی خارج می‌کند.
  2. جراح چربی برداشته شده را خالص‌سازی و منتقل می‌کند: پس از آنکه چربی به مقدار لازم از جایگاه اهدا کننده برداشته شد، پزشک با انجام فرایندهای خاصی سلول‌های چربی را برای منتقل کردن به یک سرنگ کوچک آماده می‌کند و پس از انتقال آن به سرنگ برای تزریق آماده خواهد بود. در جریان فرایند خالص‌سازی چربی‌ها، یک مرحله فیلتراسیون وجود دارد که طی آن از دستگاه سانتریفیوژ برای حذف ناخالصی‌های موجود در چربی استفاده می‌شود.
  3. جراح چربی آماده شده را در ناحیه مورد نظر تزریق می‌کند: پس از خالص‌سازی و انتقال چربی به سرنگ، آماده‌سازی ناحیه‌ای که این چربی در آن تزریق خواهد شد، انجام می‌شود. سپس جراح یک سوزن کوچک یا یک کانولا را از طریق بریدگی کوچکی به درون ناحیه پذیرنده وارد می‌کند. این سوزن معمولاً چندین بار به داخل ناحیه مورد نظر فرو برده و مجدداً بیرون کشیده می‌شود و در حین بیرون کشیدن سوزن، ذرات بافت چربی به دقت در داخل بافت‌های طبیعی مورد نظر قرار داده می‌شوند. این فرایند چندین بار تکرار می‌شود تا یک شبکه از چربی‌های پیوندی در داخل موضع مورد نظر ایجاد شود و نتایج مطلوب مورد نظر به دست آید.

بهبودی بعد از درمان


بسته به اینکه چربی در کدام قسمت از بدن شما تزریق شده باشد، احتمالاً شما نیاز خواهید داشت که حداقل یک هفته را در خانه استراحت کنید. در این مدت شما کمی ورم و کبودی و نیز ناراحتی مختصری را احساس خواهید کرد که البته با مصرف داروهای تجویز شده به راحتی کنترل می‌شود. همچنین شما باید یک پوشش فشرده کننده مخصوص بر روی موضع محل تزریق چربی و نواحی اطراف آن بپوشید. این پوشش به کاهش ورم و حمایت از بدن شما در طول دوره بهبودی کمک می‌کند.

نتایج قابل انتظار از تزریق چربی چگونه است؟


انتظار می‌رود که قسمت‌هایی از بدن که تزریق چربی در آن‌ها انجام شده است، حالت لطیف‌تر و پُرتری پیدا کنند و باعث جوان و شاداب شدن ظاهر کلی شما شود. بعضی از افرادی که تزریق چربی انجام داده‌اند، حتی بهبودی محسوسی در ساختار پوست خود نیز مشاهده کرده‌اند. هنگامی که یک جراح زیبایی تزریق چربی را انجام می‌دهد، یک جریان خون جدید از بدن شما به بافت چربی تزریق شده برقرار می‌شود و اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز برای بقای این سلول‌های جدید را به آن‌ها می‌رساند. بنابراین نتایج تزریق چربی غالباً به حالت دائمی خواهد بود. البته این احتمال وجود دارد که درصدی از چربی تزریق شده از بین برود و نتواند زنده بماند. به همین دلیل گاهی اوقات لازم می‌شود که درمان‌های اصلاحی یا تکمیلی کوچکی هم بعد از عمل اصلی انجام شود.

چربی تزریق شده تا چه مدت دوام دارد؟


نتایج تزریق چربی به صورت دائمی خواهد بود. زیرا دقیقاً به همان شکلی که یک پوست پیوندی یا موی پیوندی می‌تواند خون دریافت کند، جریان خون به بافت چربی تزریق شده نیز برقرار می‌شود و در نتیجه، این چربی‌های جدید نه تنها در جایگاه جدید خود زنده می‌مانند، بلکه می‌توانند رشد و پیشرفت داشته باشند. البته این فرایند ممکن است به چندین ماه زمان نیاز داشته باشد. به طور کلی می‌توان گفت که هر چقدر از چربی که بعد از 2 تا 3 ماه باقی بماند، دیگر از بین نخواهد رفت و بنابراین افزایش حجمی که در این زمان مشاهده می‌کنید حداقل نتیجه‌ای خواهد بود که از تزریق چربی به دست آمده است. در واقع نتایج از این کمتر نخواهد شد، اما ممکن است در طی یک سال بعد از آن باز هم حجم اندام مورد نظر بیشتر و چاق‌تر شود. زیرا در این مدت چربی‌های تزریقی که توانسته‌اند زنده بمانند، وارد مراحل رشد بیولوژیکی طبیعی خود می‌شوند و می‌توانند حجم بیشتری تولید کنند.

اگر به درمان‌های اصلاحی نیاز داشته باشم یا بخواهم چربی بیشتری تزریق کنم، چه زمانی می‌توانم این کار را انجام دهم؟


با انجام تزریق چربی در کلینیک ما، احتمال آنکه به درمان‌‌های اصلاحی یا تکمیلی نیاز پیدا کنید، در درمان بسیار نادر خواهد بود. اغلب افرادی که برای انجام این عمل به ما مراجعه می‌کنند، بعد از همان فرایند اصلی به نتایج مورد انتظار خود می‌رسند. اما در صورتی که به هر دلیلی یک درمان اصلاحی لازم باشد و یا برای دستیابی به نتایج مطلوب شما به چربی بیشتری نیاز باشد، معمولاً ما یک سال برای انجام آن صبر می‌کنیم. زیرا مواردی وجود دارد که بعد از عمل به نظر می‌رسد میزان چربی به حد مطلوب یا مورد انتظار نرسیده است. اما بعد از گذشت یک سال می‌بینیم که عملاً نتایج به دست آمده خیلی بهتر می‌شود. به نظر می‌رسد که این امر به خاطر آن باشد که خونرسانی کامل به چربی‌های تزریقی در حدود 3 تا 6 ماه طول می‌کشد و بعد از این مدت، چربی‌های جدید شروع به رشد و تکثیر می‌کنند. به این ترتیب در حدود 1 تا 5/1 سال بعد از درمان، نتایج نهایی مشخص خواهد شد. به طور کلی افرادی که عمل تزریق چربی را انجام می‌دهند، همیشه به این نتیجه می‌رسند که نتایج این درمان بعد از 1 سال در مقایسه با نتایجی که بعد از 3 ماه دیده بودند، به طور چشمگیری بهتر شده است. با این حال هر فردی شرایط خاص خود را دارد و ممکن است که در برخی موارد بتوان درمان‌های اصلاحی را زودتر از 1 سال هم انجام داد.

عوارض احتمالی تزریق چربی چیست؟


یکی از مشکلات اصلی مربوط به تزریق چربی، ایجاد برآمدگی و فرورفتگی، توزیع ناهموار چربی و از بین رفتن مقدار زیادی از چربی‌های تزریق شده است. با این حال، اگر تزریق توسط یک جراح با تجربه انجام شود، احتمال وقوع این عوارض جانبی به حداقل می‌رسد. تزریق چربی یک روش جراحی زیبایی است که برای دستیابی به نتایج طبیعی و دائمی، نیازمند مهارت، دانش، تکنیک، تجربه و هنر بالا است. متأسفانه، تصورات منفی و انتقاداتی که وجود دارد، به خاطر انجام این روش توسط جراحان بی‌تجربه است که به شکل سرسری و بدون رعایت استانداردهای لازم اقدام می‌کنند. این امر می‌تواند منجر به نتایج ناخوشایند شود. این مشکل به طور مشابه در جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) نیز وجود دارد؛ به این معنی که موفقیت این عمل به دانش و مهارت بالای جراح نیاز دارد و جراحان با این مهارت و دانش بالا، کم نیستند.

هزینه تزریق چربی به صورت و بدن


هزینه اولیه تزریق چربی نسبت به تزریق ژل و بوتاکس بیشتر است. هر چند تزریق چربی نیاز به درمان مجدد تا سال‌ها ندارد و به نوعی دائمی است، اما تزریق پرکننده‌های پوستی بسته به نوع مواد و محل تزریق نیاز به تزریق مجدد هر 4 ماه تا 12 ماه یکبار دارند که در دراز مدت متوجه خواهید شد که تزریق چربی بسیار مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

مشاوره رایگان