عمل جراحی کاشت پروتز گونه؛ مزایا،عوارض و هزینه

تاریخ 23 آبان 1402

 

fq1

گونه‌های پر و استخوان‌های برجسته گونه صورت را جوان‌تر و زیباتر می‌کند. فرورفته بودن گونه‌ها به ویژه در ناحیه زیر چشم چهره را مسن‌تر نشان می‌دهد. اگر شما نیز جزء افرادی هستید که هیچ‌گاه گونه‌هایی پر و برجسته نداشته‌اید یا این که گونه‌های خوش فرم‌تان با بالا رفتن سن لاغر شده است، ما پروتز گونه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. جراحی کاشت گونه یا بزرگ کردن گونه صورت را خوش فرم می‌کند و با تغییر دادن تناسب‌ میان اجزاء صورت آن را جذاب‌تر از پیش می‌کند.


یکی از پی‌آمدهای بالا رفتن سن لاغر شدن صورت به ویژه در ناحیه گونه است. اگر شما نیز از این موضوع ناراحت هستید، می‌توانید متقاضی ایده‌آلی برای عمل کاشت گونه باشید. البته عمل پروتز گونه برای تمام افرادی که گونه‌شان لاغر شده است مناسب نیست.
از طرفی ممکن است داشتن گونه‌هایی پر و برجسته خواسته همیشگی شما باشد، در این صورت نیز می‌توانید متقاضی عمل گونه گذاری باشید. اگر پیش از این تزریق ژل‌های بافت نرم را برای برجسته کردن موقت گونه امتحان کرده‌اید و از نتیجه رضایت داشته‌اید، با پروتز گونه می‌توانید برای همیشه گونه‌هایی خوش فرم داشته باشید.
اگر تصمیم به انجام عمل کاشت گونه گرفته‌اید، متخصصین ما در کلینیک زیبایی با بررسی وضعیت صورت شما ،فرآیند مناسب برای برجسته سازی و زیبایی صورت شما را انتخاب میکنند.بهتر است در جلسه مشاوره در صورتی که عکسی از گونه ایده آل خود دارید آن را به همراه داشته باشید.جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزو نوبت می توانید با شماره های 02188334029 و  02188333259 تماس حاصل نمایید.

[dopts id=”28″]

انواع مختلف پروتز گونه و مزایای هر نوع


fq5

پروتز زیر گونه

از پروتز زیر گونه به منظور تصحیح نقص قسمت گونه برای استفاده می‌شود. این پروتز به طور دقیق در زیر برجسته‌ترین قسمت استخوان گونه قرار داده می‌شود. پزشک با پر کردن این منطقه، قوام و حجم گونه را ایجاد می‌کند و همچنین شکل صورت که در نتیجه افتادگی صورت به دلیل پیری یا بیماری به وجود می‌آید، را تصحیح می‌کند. در صورت لزوم، پزشک می‌تواند با تزریق ژل یا چربی، برجستگی گونه را افزایش دهد.

مزایای پروتز زیر گونه

مورد هر بیمار با دیگری متفاوت است، اما پزشک معمولاً در موارد زیر از پروتزهای زیر گونه استفاده می‌کند:

 • فرورفتگی و لاغر شدن گونه‌ها در اثر کاهش وزن یا بیماری
 • صافی یا فرورفتگی مادرزادی یا ناشی از افزایش سن گونه‌ها 

پروتز گونه

استفاده از پروتزهای گونه یا استخوان گونه هدف دارد تا نقص استخوان گونه را بهبود بخشد. به این منظور، متخصص پروتز گونه پروتز را به طور مستقیم بر روی بخش برجسته‌تر استخوان گونه قرار می‌دهد (پس از اصلاح پزشکی برجستگی مالار).

به این ترتیب، با افزایش اندازه این ناحیه، قوس زیبایی استخوان گونه بهبود می‌یابد و نیم‌رخ چهره جذاب‌تر می‌شود.

مزایای پروتز گونه

مورد هر بیمار منحصر به فرد است، اما پزشک معمولاً در شرایط زیر از پروتز گونه استفاده می‌کند:

 • کوچک بودن استخوان‌های گونه (هیپوپلازی مالار)
 • برجسته کردن بالای گونه‌ها و پرتر و بالاتر نشان دادن آنها

پروتز ترکیبی گونه

پروتزهای ترکیبی گونه نقص‌های استخوان گونه و بخش گوشتی زیر گونه را اصلاح می‌کند. متخصص استفاده ترکیبی از پروتزهای زیر گونه و گونه را در شرایط زیر توصیه می‌کند:

 • برجسته کردن بخش بالایی گونه‌ها و بالاتر و پرتر نشان دادن گونه‌ها
 • رفع کوچک بودن گونه‌ها یا مشکلات ناشی از کوچک بودن استخوان گونه
 • اصلاح نقص‌های صورت در زیر و بالای برجسته‌ترین استخوان
 • صاف‌تر و گردتر کردن صورت
 • جوانسازی بخش گوشتی و پایینی گونه‌ها

 بیماران با کاشت هر دو پروتز گونه و زیر گونه به بهترین نتیجه ممکن از عمل گونه گذاری دست می‌یابند.

مزایای پروتز ترکیبی گونه

مزایای پروتز گونه به صورت ترکیبی به شرح زیر است:

 • جوانسازی و برجسته کردن کل گونه
 • رفع مشکل کوچک بودن استخوان‌های گونه
 • برجسته کردن بخش بالای گونه‌ها و خوش فرم کردن و بالا بردن گونه‌ها
 • پر کردن فرورفتگی پایین گونه‌ها

قبل از جراحی پروتز گونه


ارزیابی صورت و تاثیر عمل کاشت گونه و یا لیفت بر شکل کلی صورت انجام می‌شود و نتایج احتمالی به بیمار توضیح داده می‌شود. کاشت گونه غالباً بخشی از دیگر عمل‌های زیبایی صورت مانند جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) یا جراحی پلک است که به منظور بهبود تناسب اجزاء صورت و متعادل‌سازی کلی چهره انجام می‌شود. برای نشان دادن نتایج از شبیه سازی رایانه‌ای بهره گرفته می‌شود، اگرچه  گونه یکی از سخت‌ترین ناحیه‌ها برای تصویرسازی دیجیتال است. انتخاب پروتز گونه مناسب بسیار مهم است، چون برای هر بیمار ناحیه مشخصی از گونه باید برجسته سازی شود.

روش انجام عمل پروتز گونه


پروتز گونه عملی سرپایی است که اکثراً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. پروتز عموماً از راه شکاف کوچک ایجاد شده در بالای دندان آسیاب فوقانی در محل مورد نظر گذاشته می‌شود. پروتز گاهی با پیچ کوچکی به استخوان ثابت می‌شود تا از حرکت کردن آن پس از جراحی جلوگیری شود. اگر عمل پلک پایین نیز همزمان با کاشت گونه انجام شود، پروتز از راه برش ایجاد شده در پلک پایین وارد ناحیه می‌شود. لیفت گونه (میان صورت) نیز از راه برش پلک پایین انجام می‌شود و غالباً بخشی از جراحی لیفت ابرو و پیشانی است. بافت گونه بالا برده و به استخوان بخیه زده می‌شود تا ناحیه گونه برجسته شود و پف زیر استخوان گونه از بین برود.

پس از جراحی پروتز گونه


fg6

بدون نیاز به هیچ نوع بانداژ یا پانسمان خاصی، یک ورم خفیف در گونه و بخش میانی صورت مشاهده می‌شود. علاوه بر این، عموماً اختلال رنگ پوست و کبودی نیز دیده نمی‌شود. درد نیز بسیار کم است و به طور کلی پس از یک تا سه هفته ورم کاهش می‌یابد و همچنین بخش اعظم آن نیز فروکش می‌کند.

هنگام انجام عمل پروتز صورت، عوارض به حداقل می‌رسد زیرا ناحیه صورت، به خصوص در ناحیه استخوان، مقاومت کمتری در مقابل مواد سنتزی دارد. علاوه بر این، عفونت بسیار نادر است. یکی از شایع‌ترین عوارض گونه گذاری، بوجود آمدن محل و اندازه نامناسب پروتز است و جهت ترمیم آن به جراحی نیاز است. تنها عوارض دیگر لیفت گونه، تغییر موقعیت پلک پایین است که به دلیل انقباض بافت همبند جای زخم رخ می‌دهد. این عارضه نادر است و برای تنظیم مجدد پلک پایین، عمل جراحی ترمیمی لازم است.

هزینه جراحی کاشت گونه


هزینه جراحی پلاستیک کاشت گونه حق الزحمه جراح، هزینه بیهوشی، اتاق عمل و پروتز را شامل می‌شود. قیمت عمل پروتز گونه با توجه به تجربه جراح تغییر می‌کند. پروتز گونه معمولاً یک جراحی زیبایی محسوب می‌شود، بنابراین بیمه هزینه آن را پرداخت نمی‌کند. اما اگر کاشت گونه پس از سانحه و تروما به عنوان عمل جراحی پلاستیک ترمیمی انجام شود، احتمال دارد تحت پوشش بیمه قرار بگیرد. حتماً قبل از اقدام برای جراحی با شرکت بیمه گذار خود درباره بازپرداخت هزینه عمل صحبت کنید.

دیگر روش‌های گونه گذاری


علاوه بر جراحی پروتز گونه عمل‌های زیبایی دیگری نیز برای زیباتر و برجسته‌تر کردن گونه‌ها انجام می‌شود که از آن جمله می‌توان به تزریق ژل‌هایی مانند رستیلان، ژوویدرم، پرلان واسکالپترا اشاره کرد که درخشش جوانی را به صورت بازمی‌گرداند. تزریق چربی نیز روشی برای پر کردن فرورفتگی‌های ناحیه گونه‌ها است. اگر از داشتن گونه‌هایی چاق یا پف کرده ناراحت هستید، جراحی کوچک کردن گونه را به شما توصیه می‌کنیم.

مشاوره رایگان