انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی می‌شوند. این نوع از ویروس‌های پاپیلومای انسانی از طریق تماس مستقیم پوست با پوست در هنگام برقرار رابطه جنسی واژنیال، مقعدی و دهانی از طریق فرد ناقل به دیگران منتقل می‌شود. زگیل در زنان در اطراف فرج (قسمت خارجی دستگاه تناسلی زنان) داخل یا در اطراف مهبل یا مقعد، کشاله ران (محل تلاقی ناحیه تناسلی با قسمت داخلی ران) یا در گردنه رحم (ابتلا به زگیل در این ناحیه نسبت به نواحی دیگر گفته شده شیوع کمتری دارد) دیده می‌شود. در مردان، زگیل روی الت تناسلی مردان، بیضه‌ها، در اطراف مقعد یا در کشاله ران ایجاد می‌شود. زگیل‌های تناسلی به شکل یک توده یا برآمدگی ظاهر می‌شوند و ممکن است به شکل متورم یا تخت، تکی یا گروهی، کوچک یا بزرگ باشند. رنگ این زگیل‌های تناسلی سفید یا گوشتی رنگ است. معمولاً زگیل باعث ایجاد خارش، سوزش یا درد نمی‌شود. به هر حال بیشتر عفونت‌های ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی قابل‌مشاهده نیست و بیشتر مردم متوجه وجود این ویروس نیستند.

ze

 

زگیل‌های تناسلی باید به وسیله پزشک درمان شوند. از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک که ممکن است برای انواع دیگر زگیل باشند استفاده نکنید.

اقدامات درمانی در کلینیک تخصصی پوست موی رازی شامل موارد زیر می‌شود:

 • داروهایی که روی پوست استعمال شده یا به وسیله پزشک تزریق می‌شوند.
 • داروهای تجویزی که باید چندین مرتبه در هفته در منزل مصرف شوند.

زگیل‌های تناسلی ممکن است به کمک برخی روش‌های جراحی جزئی نیز تحت درمان قرار گیرند که برخی از آنها عبارتند از:

 • انجماد (کرایوسرجری)
 • سوزاندن (الکتروکوتریزاسیون)
 • لیزر درمانی
 • عمل جراحی

اگر شما دچار زگیل‌های تناسلی هستید، حتی اگر علائمی ندارید باید آن را درمان کنید تا از عوارض بعدی و گسترش آن‌ها در قسمت‌های دیگر جلوگیری شود. پس از درمان، شما باید دوباره به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که زگیل‌ها از بین رفته‌اند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه زگیل تناسلی، زگیل آبکی و یا سایر انواع زائده‌های پوستی و درمان آن‌ها می‌توانید با شماره‌های 02188334029 02188333259 تماس حاصل نمایید.

چه زمانی زگیل‌های تناسلی دیده می‌شوند؟


ze1

زگیل‌ها چند هفته، چند ماه یا چند سال پس از آمیزش جنسی با فرد مبتلا به زگیل‌های ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی ظاهر می‌شوند. همچنین ممکن است زگیل‌ها هرگز ظاهر نشوند که در این صورت فهمیدن دقیق این موضوع که چه موقع و چه کسی باعث انتقال این ویروس شده است دشوار خواهد شد. زگیل‌های تناسلی ممکن است پس از اولین ظهور دوباره ایجاد شوند یا دیگر ظاهر نشوند. برخی از مردم فقط در یک دوره دچار زگیل می‌شوند در حالی که برخی دیگر به زگیل‌های با عود مکرر مبتلا می‌شوند. زمانی که زگیل‌ها دیده می‌شوند، ویروس فعال می‌شود. زمانی که زگیل‌های از بین می‌روند، ویروس در سلول‌های پوستی نهفته می‌شود (می‌خوابد) که در این زمان ممکن است مسری باشد یا نباشد. یک سیستم ایمنی سالم معمولاً به مرور زمان قادر به از بین بردن ویروس‌ها یا سرکوب آن‌ها است.

ویروس‌ها چگونه منتقل می‌شوند؟


ویروس پاپیلومای انسانی زمانی که زگیل‌ها وجود دارند منتقل می‌شود اما ویروس ممکن است در حالی که علائم آن قابل ‌مشاهده نیست نیز منتقل شود. انواع ویروس‌های پاپیلومای انسانی که باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی می‌شوند معمولاً با زگیل‌هایی که در قسمت‌های دیگر بدن ایجاد می‌شوند مانند زگیل دست فرق دارند. افراد با لمس کردن زگیل‌های موجود در دست یا پای خود به زگیل‌های تناسلی مبتلا نمی‌شوند. معمولاً زگیل در دهان ایجاد نمی‌شود بنابراین کارشناسان معتقدند که انتقال از طریق رابطه دهانی به اندازه رابطه جنسی تناسلی یا مقعدی محتمل نیست.

زگیل‌ها چگونه تشخیص داده می‌شوند؟


ze2

اگر شخص فکر می‌کند که دچار زگیل شده یا در معرض ویروس پاپیلومای انسانی قرا گرفته است باید به پزشک مراجعه کند. پزشک با استفاده از ذره‌بین معاینات دقیقی انجام داده و زگیل‌های کوچک را پیدا می‌کند. بعضی وقت‌ها زگیل‌ها به سختی دیده می‌شوند. همچنین نمی‌توان به راحتی زگیل‌های تناسلی را از برآمدگی‌های عادی ناحیه تناسلی تفکیک کرد و تمیز داد. برای پیدا کردن بافت‌های غیرطبیعی یا زگیل، پزشک ممکن است از اسید استیک (سرکه) روی ناحیه تناسلی استفاده کند.

این باعث می‌شود که زگیل‌ها سفید شده و راحت‌تر دیده شوند به خصوص اگر با ذره‌بین یا کولپوسکوپ به دنبال آنها باشد. به هر حال سرکه ممکن است باعث ایجاد برخی برآمدگی‌ها روی پوست شود که احتمال خطا در تشخیص را افزایش می‌دهد و می‌تواند گمراه‌کننده باشد. نیازی به انجام نمونه‌برداری برای تشخیص زگیل‌های تناسلی نیست. این کار فقط در زمانی که برآمدگی‌های ظاهری غیرعادی داشته یا تغییررنگ داده‌اند به کار برده می‌شود. آزمایش DNA ویروس پاپیلومای انسانی فقط زمانی انجام می‌شود که در زنان احتمال ابتلا به سرطان رحم وجود داشته باشد و صرفاً برای تشخیص زگیل‌های تناسلی انجام نمی‌شود. به وسیله آزمایش خون نمی‌توان وجود ویروس پاپیلومای انسانی را در بدن تشخیص داد.

زگیل‌های تناسلی چگونه درمان می‌شوند؟


در حالی که درمانی برای ویروس پاپیلومای انسانی وجود ندارد، اقدامات درمانی متعددی برای رفع زگیل‌های تناسلی می‌توان انجام داد. هدف از درمان باید از بین بردن زگیل‌های قابل ‌مشاهده و رهایی از علائم آزاردهنده آن باشد. درمان زگیل‌های تناسلی احتمال انتقال ویروس از شخص را به شریک جنسی‌اش که هرگز در معرض این ویروس نبوده است کاهش می‌دهد. زمانی که نوع درمان انتخاب شد، پزشک اندازه، محل و تعداد زگیل‌ها، تغییرات زگیل‌ها، ترجیحات و اولویت‌های بیمار، هزینه درمان، راحتی درمان، اثرات برگشتی و تجربه‌های درمانی شخصی را مورد ملاحظه قرار می‌دهد. نمی‌توان یک روش درمانی را برای همه موارد به کار برد. برخی از اقدامات درمانی در مطب پزشک یا کلینیک انجام می‌شود و برخی دیگر از زگیل‌های تناسلی نیز با استفاده از کرم‌هایی که در منزل باید چندین هفته استفاده شود درمان می‌شوند.

اقدامات درمانی که در مطب پزشک انجام می‌شوند

ze3

 • کرایوتراپی (انجماد با مایع نیتروژن): این روش نسبتاً ارزان است اما باید توسط یک پزشک آموزش دیده انجام شود.
 • پودوفیلین (یک ترکیب شیمیایی است که باید توسط پزشک به کار برده شود): این یک روش درمانی قدیمی است که امروزه زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
 • تی سی ‌ای (TCA – اسیدتری کلرواستیک) یک ماده شیمیایی دیگر است که توسط پزشک بر روی سطح زگیل استفاده می‌شود
 • برش زگیل‌ها: مزیت این روش این است که در خلال یک ویزیت در مطب قابل انجام است.
 • الکتروکاتری (سوزاندن زگیل‌های به وسیله جریان الکتریکی)
 • لیزر درمانی (استفاده از پرتو نوری شدید برای از بین بردن زگیل‌ها): این روش برای زگیل‌های بزرگ و حجیم استفاده می‌شود. به خصوص آنهایی که به روش‌های دیگری درمانی واکنش نشان نداده‌اند. لیزردرمانی هزینه‌بر است. بیشتر پزشکان در کلینیک خود لیزر ندارند و همچنین برای استفاده از آن باید به خوبی آموزش دیده باشند.
 • اینترفرون (ماده‌ای که در زگیل تزریق می‌شود): این روش به دلیل عوارض جانبی زیاد و گران بودن کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش‌های درمانی ارزان‌تر با عوارض جانبی کمتر بهتر جواب می‌دهند.

کرم‌های تجویزی که باید در منزل استفاده شوند

ze4

این کرم‌ها فقط با نسخه پزشک عرضه می‌شوند:

 • پماد یا ژل پودوفیلوکس (کوندیلوکس): این یک روش درمانی است که توسط خود بیمار برای درمان زگیل‌های تناسلی انجام می‌شود. این روش نسبت به روش‌هایی که توسط پزشک انجام می‌شود ارزان‌تر بود و روشی آسان و بی‌خطر است اما باید حدود 4 هفته انجام شود.
 • ایمیکوئیمود (الدارا): این روش درمانی نیز توسط خود فرد برای درمان زگیل‌های تناسلی انجام می‌شود و روشی بی‌خطر، مؤثر و آسان است. این کرم‌ها با پمادها و کرم‌های متداول دیگر فرق دارد و باعث از بین رفتن بافت زگیل می‌شود. الدارا سیستم ایمنی را برای مبارزه با ویروس پاپیلومای انسانی تقویت می‌کند و احتمال عود دوباره این زگیل‌ها را کاهش می‌دهد.

چگونه می‌توان خطرات احتمالی را کاهش داد؟


ze5

هر شخصی که روابط جنسی زیادی داشته باشد در معرض ابتلا به این ویروس قرار دارد. راه‌های کاهش خطرات احتمالی ناشی از ابتلا به این ویروس عبارتند از:

 • اگر شخصی زگیل‌های تناسلی قابل ‌مشاهده دارد تا زمان رفع این زگیل‌ها باید از ایجاد روابط جنسی پرهیز کند تا احتمال انتقال ویروس به دیگران کاهش یابد.
 • استفاده از کاندوم از ابتدا تا انتهای رابطه جنسی نیز یک روش خوب حفاظتی است اما این روش فقط برای پوستی که به وسیله کاندوم پوشیده شده است مؤثر است. کاندوم همه ناحیه تناسلی را تحت پوشش قرار نمی‌دهد بنابراین نمی‌تواند 100 درصد از انتقال ویروس جلوگیری کند.
 • فوم‌ها، کرم‌ها و ژله‌های اسپرم‌کش (و کاندومی که با اسپرم‌کش پوشانده شده است) برای پیشگیری از انتقال ویروس پاپیلومای انسانی مؤثر نیست و ممکن است باعث ایجاد خراش‌های پوستی شده که احتمال ابتلا به امراض مقاربتی را افزایش می‌دهد. اسپرم کش ها برای استفاده معمول توصیه نمی‌شوند.
 • واکسن ضدویروس پاپیلومای انسانی که برای زگیل‌های تناسلی به کار برده می‌شود. استفاده از این واکسن‌ها برای پسران، دختران، زنان و مردان جوان توصیه می‌شود.

حاملگی و زگیل‌های تناسلی


بسیاری از زنان باردار که قبلاً به زگیل‌های تناسلی مبتلا بوده‌اند اما در حال حاضر زگیلی ندارند کمتر ممکن است دچار عوارض یا مشکلاتی در دوران بارداری یا در هنگام زایمان شوند. بیشتر کودکانی که مادران آنها سابقه داشتن زگیل در ناحیه تناسلی داشته‌اند، سالم متولد می‌شوند.

 

مقالات مرتبط

همه چیز درباره‌ی واکسن اچ پی وی (HPV) برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی
همه چیز درباره‌ی واکسن اچ پی وی (HPV) برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی
مزوبوتاکس برای رفع چین و چروک‌های دور چشم و دور لب
مزوبوتاکس برای رفع چین و چروک‌های دور چشم و دور لب: هزینه، ماندگاری و عوارض
نکاتی برای انتخاب بهترین متخصص پوست و مو در شهرهای مختلف (تهران، اصفهان، تبریز، مشهد و ...)
نکاتی برای انتخاب بهترین متخصص پوست و مو در شهرهای مختلف (تهران، اصفهان، تبریز، مشهد و …)
درمان فرورفتگی جای جوش صورت با روش‌های خانگی، طب سنتی و راهکارهای پزشکی
درمان فرورفتگی جای جوش صورت با روش‌های خانگی، طب سنتی و راهکارهای پزشکی
شناخت انواع خال با توجه به عکس یا چگونه یک خال معمولی را از خال سرطانی تشخیص بدهیم؟
شناخت انواع خال با توجه به عکس یا چگونه یک خال معمولی را از خال سرطانی تشخیص بدهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان