پوست اندام یک‌پارچه‌ای است که همچون پارچه‌ای ظریف از دارایی‌های با ارزش محافظت می‌کند. یک‌تکه پارچه‌ی ابریشمی را تصور کنید. فقط یک پارگی کوچک می‌تواند تفاوتی زیاد در ظاهرش ایجاد کند، پوست نیز همین‌طور است. هر نوع سوختگی، آسیب‌دیدگی یا جراحت دیگری نظیر جراحی می‌تواند باعث ایجاد جای زخم یا اسکار شود. در بیشتر افراد جای زخم می‌تواند منشأ نگرانی باشد. این قضیه به‌ ویژه زمانی صحت دارد که جای زخم برای مثال در صورت باشد که در این صورت جای زخم برجسته و محسوس است. از بین بردن جای سوختگی و پنهان ساختن جای زخم اغلب کار دشواری است و ممکن است برخی از جای زخم‌ها اعم از جای جراحی بینی با گذشت زمان بهتر نشوند. برخلاف وعده‌ی کرم‌ها و لوسیون های رفع جای زخم، بیشتر این محصولات تأثیر ناچیزی برجای زخم دارند.راه های از بین بردن جای سوختگی از روی پوست با روش های طبیعی نیز امکان پذیر است.

zakhm-1

ما در کلینیک تخصصی پوست و موی رازی جدیدترین محصولات و روش‌های درمانی را برای رفع و ترمیم جای زخم ارائه می‌دهیم. شما می‌توانید با مراقبت صحیح، ظاهر هر جای زخم جدید و از پیش وجود داشته را بهبود بخشید. این تکنیک‌ها می‌توانند شامل جراحی (جهت پوشاندن یا ترمیم جای زخم) یا رفع جای زخم با لیزر و داروهای قابل‌ خرید با نسخه تجویزی به‌ منظور بهبود ظاهر جای زخم شوند. شماره‌های 0218833402902188333259 جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه راه‌های از بین بردن جای زخم و بخیه در کلینیک ما در اختیار شما عزیزان هستند

انواع اسکار یا جای زخم


 جای زخم معمولی

zakhm-4

اگر آسیب وارده به لایه میانی پوست رسیده باشد، جای زخم می‌تواند واکنش طبیعی پوست به درمان باشد. جای زخم‌های اولیه 7 تا 10 روز پس از جراحت اولیه شکل می‌گیرد و تنها دارای 5 تا 10 درصد از استحکام معمولی پوست در برابر گسیختگی الیافت پوست هستند. جای زخم طی 6 تا 12 ماه شکل می‌گیرد (به عکس بالا نگاه کنید) و جای زخمی بالغ ایجاد می‌شود که نسبت به بافت اولیه‌ی پوست تقریباً 80 درصد استقامت دارد.

 جای زخم‌های برجسته- جای زخم کلوئید (گوشت اضافه) و هایپرتراپیک (بزرگ)

zakhm-5

گاهی زخم به‌طور غیرعادی التیام می‌یابد و بافت همبندی ( بافت زخمگاهی ) تولید می‌کند که بیش از میزان مورد نیاز برای التیام زخم است. جای زخم کلوئید (گوشت اضافه) و هیپرتراپیک (بیش‌ازحد رشد کرده و بزرگ ) دو نوع از اسکارهایی هستند که دارای بافت همبند اضافه‌ای می‌باشند. کلاژن زیادی در این جای زخم‌ها انباشته می‌شود و جای اسکارهای کلوئیدی معمولاً خارج از محدوده اصلی زخم رشد می‌کنند و ممکن است بزرگ، دردناک و خارش‌دار شوند. معمولاً این نوع جای زخم‌ها فوراً گسترش پیدا نمی‌کنند. جای زخم‌های هیپرتراپیک معمولاً درون محدوده اصلی زخم باقی می مانند، فاقد نشانه‌ی پیش آگاه ساز هستند و معمولاً با گذشت زمان بهتر می‌شوند.

 جای زخم آتروفیک- جای زخم‌های فرو‌رفته

zakhm-6

اسکار فرورفته نوع شایعی از جای زخم است که اغلب می‌توان آن را در نواحی از صورت دید که دچار جوش یا آکنه شده‌اند با این‌حال دلایل دیگری نیز برای بروز این مشکل وجود دارد. در این نوع جای زخم، میزان بافت همبندی برای ایجاد سطحی هم‌تراز با پوست کافی نیست.

مراحل التیام زخم


زخم جوشی در سه درجه

zakhm-logo1

مراحل التهاب جای زخم ربه شرح زیر است:

التهاب

تشکیل لخته‌ی خون (هماتوم) اولین مرحله در فرایند التیام زخم است و باعث توقف خون‌ریزی پیوسته از رگ‌های پاره شده می‌شود، ضمن اینکه چون سدی موقتی عمل کرده و مانع ورود عوامل بیماری‌زای خارجی( باکتری و غیره )به پوست آسیب‌دیده می‌شود. سپس پلاکت‌های خون تعدادی فاکتور رشد را آزاد می‌کنند که به تجدیدقوا در سلول‌های التهابی می‌انجامد. سپس نوروفیل ها (سلول‌های میکروب خوار)، منوسیت‌ها (گویچه) و سلول‌های ایمنی وارد محل زخم می‌شوند تا به کاهش رشد هر نوع ریز جانداری در محل زخم کمک کنند. ماکروفاژها (سلول‌های درشت بیگانه‌خوار) نیز به محل زخم فراخوانده شده و به زدودن سلول‌ها و عوامل بیماری‌زای باقی‌مانده از روی پوست کمک می‌کنند.

 تکثیر

تکثیر شامل جایگزینی بافت‌های آسیب‌دیده و ازدست‌رفته با پوست جدید و بافت همبند می‌باشد. زخم‌های بسیار عمیق نمی‌توانند تنها با تشکیل مجدد بافت پوششی (بازسازی پوست) ترمیم شوند بنابراین در محل زخم، بافتی همبند تولید می‌شود تا بخش فرورفته و دارای نقص را پر کند. فاکتور رشد موجود در محل زخم، سلول‌های فیبروبلاست (سلول‌های تارزا) را تحریک به تکثیر می‌کنند. سلول‌های فیبروبلاست بر روی ماتریس‌های خارج سلولیِ متشکل از فیبرین، فیبرونکتین، ویترونکتین و گلیکوزآمینوگلیان و کلاژن یعنی بخشه‌ای سازنده‌ی پوست قرار می‌گیرند. رگ‌های خونی جدید شکل‌گرفته تا از بافت‌های جدید محافظت کنند. سلول‌های فیبروبلاست تغییر شکل یافته (سلول‌های میوفیبروبلاست) می‌توانند به جمع و کوچک شدن زخم‌های بزرگ‌تر کمک کنند تا به میزان کمتری از بافت جدید برای پر شدن زخم و تشکیل مجدد بافت پوششی نیاز باشد. این فرآیند ساعت‌ها پس از جراحت آغاز می‌شود.

بازسازی

کلاژن و ماتریس اضافی شکل‌گرفته در مرحله‌ی تکثیر در طول مرحله‌ی بازسازی توسط آنزیم‌های بافتی از بین می‌روند. سلول‌های التهابی زخم را ترک می‌کنند. با بلوغ جای زخم، سلول‌های فیبروبلاست (سلول‌های تارزا) بین مقدار تخریب ماتریس و میزان بیوسنتز کلاژن جدید تعادل به وجود می‌آورند. آنزیم‌ها به تجزیه و بازسازی بافت‌های جدید کمک می‌کنند. فرآیند بازسازی طی 6 تا 12 ماه رخ می‌دهد، اما این مدت‌زمان می‌تواند طولانی‌تر نیز بشود. بافت زخمگاهی فقط 70 تا 80 درصد مقاومت کششی پوست عادی را بازمی‌یابد و بیشتر مستعد آسیب‌دیدگی مجدد است.

 روش‌های درمانی ممکن برای بین بردن جای زخم


روش‌های درمان اسکار و جای زخم عبارتند از:

نمایش موضعی

کرم‌ها، پمادها و ژل‌های قابل خریداری با نسخه و بدون نسخه محصولاتی هستند که می‌توان از آن‌ها برای درمان جای زخم‌هایی استفاده کرد که در اثر بریدگی و دیگر آسیب‌ها و زخم‌ها ایجادشده‌اند. اگر تحت نظر جراح پلاستیک قرار دارید و جای زخمتان در اثر قرار گرفتن تحت عمل زیبایی یا جراحی پلاستیک ایجاد شده است، از جراح خود بپرسید آیا درمان با محصولات قابل خریداری بدون نسخه می‌تواند گزینه درمانی مناسبی جهت رفع جای زخمتان باشد یا خیر، اگرنه، داروهای تجویزی وجود دارند که در این زمینه می‌توانند مفید واقع شوند. اغلب برای جای زخم‌هایی که خارش ایجاد می‌کنند و حساس هستند، درمان می‌تواند شامل داروهای استروئیدی و برخی کرم‌های آنتی‌هیستامین شود. بعلاوه، اگر جای زخمتان در اثر آکنه یا جوش شدید است، از پزشک متخصص پوست خود راهنمایی بخواهید. پزشکتان نیز می‌تواند روش درمانی فشار یا روکش ژله‌ای سیلیکونی را جهت درمان جای زخم یا به‌عنوان مراقبت‌های پیشگیرانه به کار گیرد.

درمان جای زخم با لیزر

در طول از بین بردن جای زخم با لیزر، اشعه‌ی لیزر در امتداد محل زخم تابانده می‌شود. در این روش لایه‌هایی از پوست متلاشی و برداشته‌ شده و لایه‌ای با ظاهری طبیعی‌تر از پوست نمایان می‌شود با گذشت زمان پوست التیام‌ یافته و جای زخم کوچک‌تر می‌شود. دیگر انواع لیزرها می‌توانند لایه‌های زیرین پوست را هدف قرار داده، رشد کلاژن‌های جدید را افزایش و جای زخم را کاملاً برطرف کنند. در روش رفع جای اسکار با لیزر از انواع متفاوتی از لیزر استفاده می‌شود که عبارتند از: لیزر فراکشنال CO2 و بازسازی مجدد پوست با لیزر می‌شود.

غالباً فرایند درمان جای زخم با لیزر تحت بیهوشی موضعی در مراکز درمانی سرپایی، در مطب جراح یا در بیمارستان انجام می‌شود. گاهی از بیهوشی کامل نیز در این روش استفاده می‌شود. فرایند درمان با این روش در هر جای بدن که باشد تقریباً چند دقیقه تا یک ساعت و نیم به طول می‌انجامد.

روش‌های جراحی برداشتن و درمان جای زخم

بسته به وضعیت خاص شما، روش‌های بسیاری برای درمان جای اسکارهای عمیق‌تر وجود دارد. این روش‌ها شامل پیوند پوست، اکسیزیون (برداشتن سطح پوست)، درم ابریژن یا جراحی با استفاده از لیزر هستند. در روش پیوند پوست، جراح از پوست ناحیه‌ی دیگری از بدن استفاده می‌کند. این روش بیشتر در درمان اسکار سوختگی کار می‌رود. اگر جای زخمی دارید که در عملکرد شما اختلال ایجاد می‌کند، جراحی می‌تواند در رفع مشکلات عملکردی مفید باشد. اگر اخیراً عملی داشته‌اید که جای زخمی به‌جای گذاشته است، بهتر است قبل از اینکه راجع به نحوه‌ی درمان آن تصمیمی بگیرید، یک سال صبر کنید. بسیاری از جای زخم‌ها با گذشت زمان محو می‌شوند و کمتر به چشم می‌آیند.

داروهای تزریق کردنی

برای درمان جای زخم‌های برجسته همچون زخم‌های کلوئیدی یا هایپرتروپیک، به تزریق استرویید نیاز پیدا کنید. ممکن است پزشکتان این روش درمان را به‌ تنهایی یا به همراه سایر روش‌ها بکار ببرد. از تزریق ژل یا تزریق چربی برای از بین بردن ای اسکارهای تورفته می‌توان استفاده کرد با این‌حال این روش‌ها معمولاً راه‌حل دائمی محسوب نمی‌شوند.

آیا بیمه هزینه‌ی درمان جای زخم را پوشش می‌دهد؟


اگر اسکار به هر شکلی ازلحاظ فیزیکی به شما آسیبی وارد کرده، این امکان دارد تا مشمول بیمه‌ی شرکت بیمه‌کننده‌ی خود شوید. از پزشک خود بخواهید تا نامه‌ای درباره جزئیات وضعیت خاص شما بنویسد. پزشکتان می‌تواند جهت تائید وضعیت شما عکس نیز بگیرد

اگر به‌ قصد زیبایی تحت درمان جای زخم قرارگرفته‌اید، احتمال بیشتری وجود دارد که خود متحمل پرداخت کل هزینه‌ی درمان شوید. اگر جای زخم شما در اثر قرار گرفتن تحت جراحی زیبایی ایجاد شده است، یقین پیدا کنید که می‌دانید شرکت بیمه‌کننده‌ی شما چه چیزهایی را تحت پوشش قرار خواهد داد. شرکت‌های بیمه معمولاً بابت جراحی‌های زیبایی که ازلحاظ پزشکی غیرضروری هستند پولی پرداخت نمی‌کنند.

مقالات مرتبط

همه چیز درباره‌ی واکسن اچ پی وی (HPV) برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی
همه چیز درباره‌ی واکسن اچ پی وی (HPV) برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی
مزوبوتاکس برای رفع چین و چروک‌های دور چشم و دور لب
مزوبوتاکس برای رفع چین و چروک‌های دور چشم و دور لب: هزینه، ماندگاری و عوارض
نکاتی برای انتخاب بهترین متخصص پوست و مو در شهرهای مختلف (تهران، اصفهان، تبریز، مشهد و ...)
نکاتی برای انتخاب بهترین متخصص پوست و مو در شهرهای مختلف (تهران، اصفهان، تبریز، مشهد و …)
درمان فرورفتگی جای جوش صورت با روش‌های خانگی، طب سنتی و راهکارهای پزشکی
درمان فرورفتگی جای جوش صورت با روش‌های خانگی، طب سنتی و راهکارهای پزشکی
شناخت انواع خال با توجه به عکس یا چگونه یک خال معمولی را از خال سرطانی تشخیص بدهیم؟
شناخت انواع خال با توجه به عکس یا چگونه یک خال معمولی را از خال سرطانی تشخیص بدهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان