ریزش مو در زنان: علت و درمان آن

تاریخ 23 آبان 1402

 

moo

ریزش مو عارضه‌ای است که می‌تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد. اگر چه ریزش مو اغلب در مردان مشاهده می‌شود، اما این مشکل برای میلیون‌ها زن از سنین، نژادها و زمینه‌های ژنتیکی مختلف نیز اتفاق می‌افتد. برآوردها حاکی است که در حدود 40 درصد از کل زنان در زندگی خود به نوعی از عارضه ریزش مو اعم از موقتی یا دائمی دچار می‌شوند و این عارضه می‌تواند اثرات بسیار مخربی بر سلامتی و کیفیت زندگی آنان داشته باشد. ریزش موی سکه‌ای و آلوپسی به صورت ناگهانی و به طور کانونی اتفاق می‌افتد و به طور معمول هم برای بزرگ‌سالان و هم برای کودکان رخ می‌دهد. علت ریزش سکه ای موی سر یک بیماری خود ایمنی در نظر گرفته می‌شود که در آن فولیکول‌های مو به اشتباه مورد حمله سیستم ایمنی بدن قرار می‌گیرند. در برخی موارد ممکن است ریزش مو توسعه پیدا کند و آن ناحیه به طور کامل طاس شود.

در کلینیک تخصصی پوست و موی رازی، اعضای ماهر تیم تخصصی ترمیم مو با همکاری یکدیگر علت مشکل ریزش موهای شما را شناسایی کرده و سپس این مشکل را درمان می‌کنند. تکنیک‌های پیشرفته جراحی و غیرجراحی ما با هدف به متوقف کردن روند پیشرفت ریزش مو و نیز ترمیم موهای از دسته رفته شما طراحی شده است.

اگر شما هم به مشکل ریزش مو دچار شده‌‌اید، ما می‌توانیم برای رفع آن به شما کمک کنیم. شما نباید اجازه بدهید که این عارضه کاملاً شایع مانع از آن شود که شما از زندگی خود نهایت لذت را ببرید. ما به خوبی درک می‌کنیم که احتمالاً شما پرسش‌های زیادی در مورد نحوه درمان ریزش مو در ذهن خود دارید. اعضای صمیمی و کاردان تیم تخصصی ما می‌توانند اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیارتان بگذارند و یا یک جلسه مشاوره تکمیلی برای شما تنظیم کنند. کافی است از طریق شماره‌های 02188334029 02188333259 با کلینیک ما تماس بگیرید.

منظور از ریزش مو با الگوی زنانه چیست؟


moo1

ریزش مو با الگوی زنانه که در اصطلاح پزشکی به آن آلوپسی آندروژنتیک گفته می‌شود، می‌تواند در هر سنی برای خانم‌ها اتفاق بیفتد. این عارضه هم مانند ریزش مو در مردان، اغلب علت ژنتیکی یا ارثی دارد. به طوری که اگر به زنان در نسل‌های قبلی خانواده و فامیل خود نگاهی بیندازید، به احتمال زیاد مشکل ریزش مو را در آن‌ها هم می‌بینید. با وجود آنکه علت زمینه‌ای اصلی برای ریزش مو در زنان و مردان یکسان است، اما الگوی ریزش موها در زنان از آنچه که در مردان اتفاق می‌افتد بسیار متفاوت است. در واقع ریزش مو در زنان اغلب به شکل کم پشت شدن موی بالا و کنار سر شروع می‌شود، البته در برخی موارد ممکن است موهای پشت سر هم درگیر این عارضه شود. غالباً ریزش مو در صورتی که درمان نشود به طور مداوم ادامه پیدا خواهد کرد.

ریزش مو صفتی است که می‌تواند از هر یک از دو والد شما به ارث برسد. اما در نسل‌های جدیدتر غالباً ریزش مو در سنین پایین‌تری نسبت به مادران، خاله‌ها، عمه‌ها یا مادربزرگ‌های فامیل اتفاق می‌افتد. هنوز به درستی نمی‌دانیم که علت آن چیست، اما این وضعیت به صورت کاملاً شایعی در جوانان امروزی مشاهده می‌شود. همچنین حتی اگر شما در خانواده یا فامیل خود فردی که دچار ریزش مو شده باشد را نمی‌شناسید، ممکن است این عارضه در زنانی از نسل‌های دورتر شما وجود داشته و خویشاوندان زنده شما آنان را به یاد نمی‌آورند.

به جزء آلوپسی آندروژنتیک، برخی دیگر از عواملی که می‌تواند باعث ریزش مو در زنان شود شامل استرس، نوسان میزان هورمون‌ها، بارداری، یائسگی، بیماری‌های تیروئید، کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی، شروع یا قطع مصرف قرص‌های ضد بارداری و عارضه‌های پوستی می‌باشد. علاوه بر آن، بعضی از مدل‌های آرایش مو (بافتن مو، دم اسبی با کشش سفت)، استفاده از مواد شیمیایی بر روی موها و استفاده از وسایل آرایشی که به ریشه مو آسیب می‌رساند، می‌تواند منجر به ریزش موقتی یا دائمی موها در زنان شود.

برای رفع ریزش مو چکار باید بکنم؟


moo3

باید به یاد داشت که ریزش مو را نباید نادیده گرفت. امیدوار نباشید که این مشکل به تنهایی حل خواهد شد و سعی نکنید آن را به عواملی مانند استفاده از شامپو، رنگ مو یا عادت‌های روزمره خود مرتبط کنید.

متأسفانه، بسیاری از زنان به دلیل دستورات نادرست و راهنمایی‌های اشتباه، با مشکل ریزش مو مواجه می‌شوند. بسیاری از بیماران ما در اوایلی که با این مشکل روبرو شده‌اند، به پزشک مراجعه کرده‌اند، اما در اکثر موارد، پزشک به اندازه کافی به این مشکل توجه نکرده و به آن‌ها گفته است که ریزش مویشان “طبیعی” است یا “چیزی برای انجام دادن وجود ندارد” و “باید با آن زندگی کنید”. اما واقعیت این است که در بسیاری از موارد، می‌توان کمک کرد. در واقع روش‌های مختلفی برای کمک به درمان ریزش مو، تحریک رشد مجدد موها و بازیابی موهای از دست رفته وجود دارد که می‌تواند نتایج قابل توجهی داشته باشد.

متأسفانه، بسیاری از پزشکان آموزش‌های لازم برای تشخیص علت ریزش مو و درمان آن را ندیده‌اند. البته ممکن است این پزشکان بتوانند بیماری‌های زیادی را درمان کنند، اما غالباً نتوانسته‌اند به این نکته مهم توجه کنند که مو یک جزء بسیار مهم از هویت و شخصیت ماست. از این رو از دست دادن موها برای بسیاری از زنان به معنی از دست دادن هویتشان است. اما خبر خوب این است که ما می‌توانیم در این زمینه به شما کمک کنیم.

درمان ریزش مو


moo2

در حال حاضر چندین روش بسیار مؤثر اعم از روش‌های جراحی و غیرجراحی برای درمان قطعی ریزش مو در زنان وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از:

درمان‌های دارویی

راهکارهای درمانی برای ریزش مو در زنان

  • رگائین یکی از روش‌های درمانی است که نه تنها می‌تواند ریزش مو را در اکثر زنان متوقف کند، بلکه همچنین می‌تواند رشد موهای جدید را تحریک کند.
  • پروپسیا یک دیگر از داروهای مورد استفاده برای درمان ریزش مو است. این دارو تأییدیه سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای استفاده در زنان را ندارد، اما در برخی موارد می‌تواند بسیار مؤثر باشد. با این حال، استفاده از این دارو باید تنها با تأیید پزشک و در شرایط خاص انجام شود.
  • ماینوکسیدیل نیز یک داروی دیگر است که می‌تواند در تقویت رشد موها در یک نفر از هر چهار یا پنج زن موثر باشد. اما در اکثر زنان، این دارو می‌تواند مؤثر باشد به منظور توقف یا کاهش ریزش موها.

سایر روش‌های درمانی

  • لیزر درمانی با لیزر کم‌توان یک روش غیرجراحی است که در آن از انرژی امواج لیزر کم‌توان برای کاهش ریزش مو و تحریک رشد فولیکول‌های مو استفاده می‌شود.
  • مزوتراپی یک تکنیک غیرتهاجمی برای درمان ریزش مو است که بر اساس تزریقات کوچک (میکرو اینجکشن) زیر پوستی در بافت‌های هدف که در زیر لایه اپیدرم پوست قرار گرفته‌اند، انجام می‌شود. مزوتراپی برای درمان ریزش مو در خانم‌ها با موفقیت بسیار بالایی مورد استفاده قرار گرفته است و در صورتی که توسط پزشک خبره و حرفه‌ای انجام شود، کاملاً ایمن و بدون درد خواهد بود.
  • پی آر پی (PRPیکی از روش‌های درمانی جدید برای ریزش مو می‌باشد که اخیراً برای زنانی که ریزش موهای آن‌ها به تعداد کمتر ولی با شدت بیشتری نسبت به ریزش موی مردان اتفاق می‌افتد، معرفی شده است. چرا که ریزش مو در زنان از نظر اجتماعی کمتر از مردان قابل قبول می‌باشد و در گذشته نیز همیشه راهکارهای درمانی کمتر و ضعیف‌تری برای رفع مشکل ریزش مو در زنان ارائه شده است.
  • جراحی کاشت مو پ نیز می‌تواند برای بسیاری از زنانی که دچار ریزش مو شده‌اند گزینه مناسبی باشد.
  • سیستم‌های سفارشی ترمیم مو که اشکال و مدل‌های بسیار مختلفی از آن‌ها برای خانم‌ها عرضه شده است، از جمله کلاهک‌های کامل، کلاهک‌های جزئی که در پشت خط طبیعی رویش مو قرار داده می‌شود، کلاه‌گیس‌ها و موهای مصنوعی که هر کدام از آن‌ها یا همه آن‌ها را می‌توان به صورت اختصاصی برای شما طراحی و تهیه کرد.

در بسیاری از موارد، متخصصین زیبایی از ترکیبی از چند روش مختلف برای دستیابی به نتایج بهتر و طبیعی‌تر استفاده می‌کنند.

مشاوره رایگان