کاشت و بازسازی سینه بعد از جراحی های مختلف برداشتن (بریدن)سینه(ماستکتومی)

تاریخ 22 آبان 1402

 

kasht

بازسازی سینه، که به دلیل سرطان یا بیماری دیگری از بین رفته است، یکی از روش‌های جراحی حیاتی در حال حاضر است. به کمک تکنولوژی‌ها و تجهیزات پزشکی جدید، امکان ساخت سینه‌ای که به طور ظاهری و شکلی با سینه‌های طبیعی تا حد زیادی شبیه باشد، برای جراحان واقع شده است. اکثراً، بازسازی سینه می‌تواند بلافاصله پس از عمل برداشت سینه (ماستکتومی) انجام شود، به طوری که بیمار به زودی پس از بیدار شدن، حس می‌کند که سینه در محل خود وجود دارد و بدین ترتیب، لحظات ناخوشایندی که با دیدن بدن خود بدون سینه مواجه می‌شود را تجربه نمی‌کند.

بازسازی سینه پس از جراحی سرطان امروزه یکی از با ارزش‌ترین روش‌های جراحی  هم برای بیمار و هم برای جراح است. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی، تجربه‌ی بالای خود و همچنین تکنیک‌ها و روش‌های جدید پزشکی که امکان ایجاد سینه‌ای جدید شبیه به ظاهر و شکل سینه‌ی طبیعی فراهم می‌کنند را در اختیار بیماران قرار می‌دهند.

اما باید بدانید که بازسازی سینه پس از ماستکتومی یک روش ساده نیست. اغلب گزینه‌های بسیاری را می‌توان در نظر گرفت و متخصصین ما پس از بررسی‌های کامل مشخص خواهند کرد که کدام یک برای شما بهتر است. این اطلاعات یک درک اساسی از عمل را به شما می‌دهند، زمان مناسب عمل، چگونگی انجام درمان، و نتایج مورد انتظار. از آنجایی که بسیاری از موارد بستگی به شرایط فردی دارند، تمام سوالات شما پاسخ داده نخواهد شد. برای دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 0218833402902188333259 تماس حاصل نمایید.

متقاضی مناسب برای بازسازی سینه


kasht1

بیشتر بیمارانی که مجبور به انجام عمل ماستکتومی هستند، برای عمل بازسازی سینه مناسب هستند. اغلب موارد می‌توانند در همان زمان با عمل برداشت سینه انجام شوند. با این حال، وجود دلایلی برای تاخیر در انجام عمل وجود دارد. بسیاری از زنان هنگام مقابله با بیماری سرطان، قادر به ارزیابی تمام گزینه‌ها نیستند. بعضی از آنها نیز تمایلی به انجام عمل جراحی دیگر ندارند بیش از آنچه که لازم است. تخصصیت ممکن است به برخی بیماران توصیه کنند که در صورتی که بازسازی سینه با استفاده از روش‌های پیچیده‌تری مانند فلپ‌های پوستی و بافت زیرین انجام شود، صبر کنند. همچنین، به زنانی که دچار سایر مشکلات سلامتی مانند چاقی، فشار خون بالا یا اعتیاد به سیگار هستند، توصیه می‌شود که صبر کنند. به هر حال، آشنایی با روش‌های بازسازی سینه قبل از عمل می‌تواند به بیماران در آماده شدن برای ماستکتومی با دیدی مثبت به آینده کمک کند.

برنامه‌ریزی برای عمل جراحی


شما می‌توانید به محض تشخیص ابتلا به سرطان شروع به بحث درباره‌ی عمل بازسازی سینه کنید. در حالت مناسب، شما از جراح سینه و جراح پلاستیک خود می‌خواهید که با همکاری یکدیگر استراتژی را به کار گیرند که شما را در بهترین شرایط ممکن برای بازسازی سینه قرار دهد.

پس از بررسی وضعیت سلامتی، جراح در مورد مناسب‌ترین گزینه متناسب با سن، سلامت، آناتومی، بافت‌ها و اهداف شما توضیح می‌دهد. مطمئن شوید که انتظارات خود را صریحاً با پزشک در میان گذاشته‌اید. پزشک نیز به همان اندازه با شما صادق خواهد بود و گزینه‌های موجود و خطرات و محدودیت‌های هر یک را توضیح خواهد داد. بازسازی سینه پس از برداشتن سینه می‌تواند ظاهر شما را بهبود داده و موجب تجدید اعتماد بنفس گردد. اما باید بخاطر داشته باشید که نتایج مورد انتظار به نوعی موجب بهبود می‌شوند و کمال مطلوب نخواهند بود.

آماده‌سازی برای عمل جراحی


متخصص انکولوژی و جراح پلاستیک دستورالعمل‌هایی راجع به چگونگی آماده شدن برای جراحی را در اختیار بیمار قرار می‌دهند که شامل توضیحاتی درباره‌ی خوردن و نوشیدن، سیگار کشیدن، مصرف یا اجتناب از برخی ویتامین‌ها و داروها می‌باشند.

در حین آماده‌سازی مطمئن شوید که فردی جهت بازگشت به خانه پس از جراحی و در صورت نیاز کمک به شما در چند روز اول، همراهتان باشد. بازسازی سینه معمولاً شامل بیش از یک عمل است. مرحله اول، چه بصورت همزمان با برداشتن سینه و چه پس از آن انجام شود، معمولاً در بیمارستان صورت می‌گیرد.

روش‌های مختلف بازسازی سینه


در حالی که گزینه‌های بسیاری برای بازسازی سینه پس از ماستکتومی وجود دارد، شما و متخصص باید راجع به مناسب‌ترین گزینه صحبت کنید.

بسط پوست

kasht2

در رایج‌ترین تکنیک، عمل بسط پوست و قرار دادن پروتز بطور همزمان انجام می‌شود. پس از برداشتن سینه، پزشک یک بالون بسط‌‌ ‌دهنده را در زیر پوست و عضله‌ی سینه قرار می‌دهد. از طریق یک دریچه‌ی کوچک که در زیر پوست قرار می‌گیرد، در فواصل منظم یک محلول آب نمک تزریق می‌شود تا به تدریج بسط‌‌دهنده طی چند هفته یا چند ماه پر شود. پس از اینکه پوست روی سینه به اندازه‌ی کافی کشیده شد، بسط ‌‌دهنده طی یک عمل ثانویه برداشته شده و یک پروتز دائمی‌تر قرار داده می‌شود. برخی از بسط‌‌ ‌دهنده‌ها به عنوان پروتز نهایی در جای خود باقی می‌مانند. نوک سینه و پوست تیره‌ی اطراف آن طی یک عمل متعاقب بازسازی می‌گردد.

بازسازی فلپ

Capture

یک روش جایگزین برای بازسازی پروتز شامل ایجاد یک فلپ پوستی با استفاده از بافتی که از قسمت‌های دیگر بدن مانند کمر، شکم و یا باسن برداشت می‌شود، وجود دارد. در یک نوع از جراحی فلپ، بافت به محل اولیه خود متصل می‌ماند و خون خود را تامین می‌کند. فلپ که شامل پوست، چربی و عضلات همراه با دسترسی به خون‌رسانی است، در زیر پوست سینه قرار می‌گیرد و یک پاکت برای پروتز ایجاد می‌کند و در بعضی موارد، بدون نیاز به پروتز، به عنوان جایگزین برجستگی سینه عمل می‌کند. در نوع دیگری از جراحی فلپ، بافتی که از شکم، ران و یا باسن برداشت می‌شود، استفاده می‌شود و سپس به عروق خونی موجود در آن منطقه متصل می‌شود. این روش نیازمند تجربه و مهارت‌های یک جراح پلاستیک است، که نیز در جراحی مویرگی تجربه دارد.

اقدامات پس از عمل

بیشتر روش‌های بازسازی سینه شامل مجموعه‌ای از روش‌ها است که در طول زمان انجام می‌شوند. معمولاً عمل اولیه‌ی بازسازی پیچیده‌ترین عمل است. جراحی‌های بعدی ممکن است شامل جایگزینی بسط‌دهنده‌ی بافت با پروتز و یا بازسازی نوک سینه باشد. پزشک ممکن است عمل‌های اضافه‌ای را برای بزرگ کردن، کوچک کردن یا لیفت سینه‌ی طبیعی جهت تطابق با سینه‌ی بازسازی شده پیشنهاد کند. اما به خاطر داشته باشید که این عمل ممکن است جای زخم‌هایی را به جای بگذارد که تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند.

پس از عمل جراحی


به احتمال زیاد به مدت دو هفته پس از عمل احساس خستگی و درد خواهید داشت که بیشتر این درد را می‌توان با دارو کنترل کرد. بسته به گستردگی عمل ممکن است پس از 2 تا 5 روز از بیمارستان مرخص شوید. در بسیاری از روش‌های بازسازی نیاز به یک درن جهت تخلیه‌ی مایعات اضافه از محل جراحی بلافاصله پس از عمل می‌باشد، اما این درن‌ها در هفته اول یا دوم پس از عمل برداشته خواهند شد. بیشتر بخیه‌ها نیز پس از یک هفته تا ده روز کشیده می‌شوند.

بهبودی کامل


kasht4

بهبودی پس از روش ترکیبی ماستکتومی و بازسازی سینه و یا فقط بازسازی فلپ ممکن است شش هفته طول بکشد. اگر پروتزها بدون فلپ استفاده شوند و بازسازی جدا از ماستکتومی انجام شود، زمان بهبودی ممکن است کمتر باشد. عمل بازسازی نمی‌تواند احساسات طبیعی سینه‌ي شما را بازگرداند، اما در طول زمان ممکن است برخی از احساسات باز گردند. بیشتر جای زخم‌ها در طول زمان برطرف خواهند شد، اگر چه ممکن است 1 تا 2 سال بطول بیانجامد، اما هیچگاه بطور کامل از بین نمی‌روند. هر چه کیفیت کلی بازسازی سینه بیشتر باشد، جای زخم‌ها کمتر قابل توجه خواهند بود.

مشاوره رایگان