kasht

بازسازی سینه‌ای که به علت سرطان یا بیماری‌های دیگر برداشته شده است یکی از ارزشمندترین روش‌های جراحی موجود می‌باشد. تکنیک‌ها و دستگاه‌های جدید پزشکی ایجاد سینه‌ای که از نظر ظاهر و شکل بسیار شبیه به سینه طبیعی باشد را برای جراحان ممکن ساخته است. اغلب بازسازی بلافاصله پس از برداشتن سینه (ماستکتومی) ممکن است، بنابراین بیمار در حالی به هوش می‌آید که سینه در محل خود وجود دارد و بنابراین تجربه‌ی ناخوشایند دیدن بدن خود بدون سینه را نخواهد داشت.

بازسازی سینه پس از جراحی سرطان امروزه یکی از با ارزش‌ترین روش‌های جراحی  هم برای بیمار و هم برای جراح است. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی، تجربه‌ی بالای خود و همچنین تکنیک‌ها و روش‌های جدید پزشکی که امکان ایجاد سینه‌ای جدید شبیه به ظاهر و شکل سینه‌ی طبیعی فراهم می‌کنند را در اختیار بیماران قرار می‌دهند.

اما باید بدانید که بازسازی سینه پس از ماستکتومی یک روش ساده نیست. اغلب گزینه‌های بسیاری را می‌توان در نظر گرفت و متخصصین ما پس از بررسی‌های کامل مشخص خواهند کرد که کدام یک برای شما بهتر است. این اطلاعات یک درک اساسی از عمل را به شما می‌دهند، زمان مناسب عمل، چگونگی انجام درمان، و نتایج مورد انتظار. از آنجایی که بسیاری از موارد بستگی به شرایط فردی دارند، تمام سوالات شما پاسخ داده نخواهد شد. برای دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 0218833402902188333259 تماس حاصل نمایید.

متقاضی مناسب برای بازسازی سینه


kasht1

بیشتر بیماران ماستکتومی از لحاظ پزشکی جهت عمل بازسازی سینه مناسب هستند که بسیاری از موارد در همان زمان برداشتن سینه قابل انجام است. با این حال دلایل منطقی برای صبر کردن نیز وجود دارد. بسیاری از زنان در هنگام تلاش برای کنار آمدن با بیماری سرطان خود، قادر به سنجیدن تمام گزینه‌ها نمی‌باشند. برخی دیگر نیز تمایلی به داشتن عمل جراحی دیگری بیش از آنچه که ضروری است ندارند. ممکن است متخصصین به برخی بیماران توصیه کنند که صبر داشته باشند بویژه اگر بازسازی سینه با یک روش پیچیده‌تر و با استفاده از فلپ‌های پوستی و بافت زیرین انجام شود. ممکن است به زنان مبتلا به سایر مشکلات سلامتی مانند چاقی، فشار خون بالا یا اعتیاد به سیگار نیز توصیه شود که صبر کنند. در هر صورت، داشتن آگاهی از روش‌های بازسازی سینه پیش از جراحی می‌تواند به آماده شدن برای ماستکتومی با دیدی مثبت به آینده کمک کند.

برنامه‌ریزی برای عمل جراحی


شما می‌توانید به محض تشخیص ابتلا به سرطان شروع به بحث درباره‌ی عمل بازسازی سینه کنید. در حالت مناسب، شما از جراح سینه و جراح پلاستیک خود می‌خواهید که با همکاری یکدیگر استراتژی را به کار گیرند که شما را در بهترین شرایط ممکن برای بازسازی سینه قرار دهد.

پس از بررسی وضعیت سلامتی، جراح در مورد مناسب‌ترین گزینه متناسب با سن، سلامت، آناتومی، بافت‌ها و اهداف شما توضیح می‌دهد. مطمئن شوید که انتظارات خود را صریحاً با پزشک در میان گذاشته‌اید. پزشک نیز به همان اندازه با شما صادق خواهد بود و گزینه‌های موجود و خطرات و محدودیت‌های هر یک را توضیح خواهد داد. بازسازی سینه پس از برداشتن سینه می‌تواند ظاهر شما را بهبود داده و موجب تجدید اعتماد بنفس گردد. اما باید بخاطر داشته باشید که نتایج مورد انتظار به نوعی موجب بهبود می‌شوند و کمال مطلوب نخواهند بود.

آماده‌سازی برای عمل جراحی


متخصص انکولوژی و جراح پلاستیک دستورالعمل‌هایی راجع به چگونگی آماده شدن برای جراحی را در اختیار بیمار قرار می‌دهند که شامل توضیحاتی درباره‌ی خوردن و نوشیدن، سیگار کشیدن، مصرف یا اجتناب از برخی ویتامین‌ها و داروها می‌باشند.

در حین آماده‌سازی مطمئن شوید که فردی جهت بازگشت به خانه پس از جراحی و در صورت نیاز کمک به شما در چند روز اول، همراهتان باشد. بازسازی سینه معمولاً شامل بیش از یک عمل است. مرحله اول، چه بصورت همزمان با برداشتن سینه و چه پس از آن انجام شود، معمولاً در بیمارستان صورت می‌گیرد.

روش‌های مختلف بازسازی سینه


در حالی که گزینه‌های بسیاری برای بازسازی سینه پس از ماستکتومی وجود دارد، شما و متخصص باید راجع به مناسب‌ترین گزینه صحبت کنید.

بسط پوست

kasht2

در رایج‌ترین تکنیک، عمل بسط پوست و قرار دادن پروتز بطور همزمان انجام می‌شود. پس از برداشتن سینه، پزشک یک بالون بسط‌‌ ‌دهنده را در زیر پوست و عضله‌ی سینه قرار می‌دهد. از طریق یک دریچه‌ی کوچک که در زیر پوست قرار می‌گیرد، در فواصل منظم یک محلول آب نمک تزریق می‌شود تا به تدریج بسط‌‌دهنده طی چند هفته یا چند ماه پر شود. پس از اینکه پوست روی سینه به اندازه‌ی کافی کشیده شد، بسط ‌‌دهنده طی یک عمل ثانویه برداشته شده و یک پروتز دائمی‌تر قرار داده می‌شود. برخی از بسط‌‌ ‌دهنده‌ها به عنوان پروتز نهایی در جای خود باقی می‌مانند. نوک سینه و پوست تیره‌ی اطراف آن طی یک عمل متعاقب بازسازی می‌گردد.

بازسازی فلپ

Capture

یک روش جایگزین برای بازسازی پروتز شامل ایجاد یک فلپ پوستی با استفاده از بافت گرفته شده از دیگر قسمت‌های بدن از جمله کمر، شکم و یا باسن است. در یک نوع از جراحی فلپ، بافت به محل اولیه خود متصل مانده و منبع خون خود را حفظ می‌کند. فلپ که شامل پوست، چربی و عضله به همراه منبع خون خود است در زیر پوست سینه قرار داده شده و یک پاکت برای پروتز ایجاد می‌کند و یا در برخی موارد بدون نیاز به پروتز در نقش برجستگی سینه عمل خواهد کرد. در یک عمل فلپ دیگر از بافتی که از شکم، ران یا باسن برداشته شده استفاده می‌شود و سپس با اتصال مجدد به عروق خونی موجود در آن ناحیه، پیوند زده می‌شود. این روش مستلزم مهارت‌های یک جراح پلاستیک است که در جراحی مویرگی نیز تجربه دارد.

اقدامات پس از عمل

بیشتر روش‌های بازسازی سینه شامل مجموعه‌ای از روش‌ها است که در طول زمان انجام می‌شوند. معمولاً عمل اولیه‌ی بازسازی پیچیده‌ترین عمل است. جراحی‌های بعدی ممکن است شامل جایگزینی بسط‌دهنده‌ی بافت با پروتز و یا بازسازی نوک سینه باشد. پزشک ممکن است عمل‌های اضافه‌ای را برای بزرگ کردن، کوچک کردن یا لیفت سینه‌ی طبیعی جهت تطابق با سینه‌ی بازسازی شده پیشنهاد کند. اما به خاطر داشته باشید که این عمل ممکن است جای زخم‌هایی را به جای بگذارد که تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند.

پس از عمل جراحی


به احتمال زیاد به مدت دو هفته پس از عمل احساس خستگی و درد خواهید داشت که بیشتر این درد را می‌توان با دارو کنترل کرد. بسته به گستردگی عمل ممکن است پس از 2 تا 5 روز از بیمارستان مرخص شوید. در بسیاری از روش‌های بازسازی نیاز به یک درن جهت تخلیه‌ی مایعات اضافه از محل جراحی بلافاصله پس از عمل می‌باشد، اما این درن‌ها در هفته اول یا دوم پس از عمل برداشته خواهند شد. بیشتر بخیه‌ها نیز پس از یک هفته تا ده روز کشیده می‌شوند.

بهبودی کامل


kasht4

بهبودی پس از روش ترکیبی ماستکتومی و بازسازی سینه و یا فقط بازسازی فلپ ممکن است شش هفته طول بکشد. اگر پروتزها بدون فلپ استفاده شوند و بازسازی جدا از ماستکتومی انجام شود، زمان بهبودی ممکن است کمتر باشد. عمل بازسازی نمی‌تواند احساسات طبیعی سینه‌ي شما را بازگرداند، اما در طول زمان ممکن است برخی از احساسات باز گردند. بیشتر جای زخم‌ها در طول زمان برطرف خواهند شد، اگر چه ممکن است 1 تا 2 سال بطول بیانجامد، اما هیچگاه بطور کامل از بین نمی‌روند. هر چه کیفیت کلی بازسازی سینه بیشتر باشد، جای زخم‌ها کمتر قابل توجه خواهند بود.

به این پست امتیاز دهید.
رای ثبت نشد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *