enheraf

بینی کج یا انحراف تیغه بینی به حالتی گفته می‌شود که بینی از قسمت وسط صورت انحراف داشته باشد و می‌تواند هم از نظر زیبایی و هم عملکردی، مشکلاتی را برای فرد ایجاد نماید. انحراف بینی اغلب در نتیجه مصدومیت یا حتی آسیب‌دیدگی در هنگام تولد به وجود می‌آید.  مشکلی که در این مواقع اتفاق می‌افتد آن است که تیغه میانی بینی (سپتوم) به یک سمت فشار داده می‌شود و مسیر مجرای بینی را مسدود می‌کند. در نتیجه بیمار دیگر نمی‌تواند به راحتی تنفس کند و شکل ظاهری بینی او نیز کج می‌شود.

متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی، عمل جراحی تیغه بینی (سپتوپلاستی) را به منظور اصلاح انحراف تیغه بینی و بهبود نحوه تنفس بیمارانی که از مشکل انحراف بینی رنج می‌برند، انجام می‌دهند. سپتوپلاستی در واقع نوعی از عمل جراحی بینی است که با هدف رفع مشکلات تیغه میانی، استخوان و غضروف‌های بینی و تقسیم فضای سوراخ‌های بینی به دو قسمت مساوی انجام می‌شود. به طور کلی در حدود 80 درصد از کل مردم، به درجات مختلفی از انحراف تیغه میانی بینی دچار هستند، اما فقط در تعداد معدودی از آنها علائم انحراف بینی به اندازه‌ای است که نیاز به اصلاح و درمان انحراف بینی داشته باشد. علائم این عارضه شامل مشکل در نفس کشیدن از راه بینی، عفونت مکرر سینوس‌ها و احتقان یا گرفتگی مداوم سوراخ‌های بینی می‌باشد. انحراف بینی همچنین می‌تواند باعث کج به نظر رسیدن شکل ظاهری آن شود. تنها راه برای رفع دائمی علائم انحراف بینی، انجام عمل جراحی است. هر چند که استفاده از بعضی داروها هم می‌تواند عوارض ناشی از انحراف بینی را به طور موقتی تسکین بدهد.

در صورتی که شما با انحراف و کجی تیغه بینی به علت شکستگی یا مادرزادی روبرو هستید، متخصصین ما می‌توانند به شما در صاف کردن تیغه بینی و درمان مشکلات ناشی از کجی بینی کمک کنند. شماره‌های 0218833402902188333259 جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در اختیار شما عزیزان هستند.

علائم انحراف بینی


enheraf4

از علائم انحراف بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مشکل در نفس کشیدن از راه بینی: وقتی یکی از سوراخ‌های بینی شما مسدود می‌شود، نفس کشیدن از راه بینی برایتان سخت خواهد شد. بسیاری از افرادی که از این مشکل رنج می‌برند، شروع به نفس کشیدن از راه دهان می‌کنند و عمدتاً تنفس دهانی دارند.
  • گرفتگی بینی: گرفتگی بینی می‌تواند منجر به عفونت گوش یا سرفه‌های مزمن شود و بیمار را به مصرف دائمی داروهای ضد احتقان و سایر داروها وابسته نماید.
  • عفونت مکرر سینوس‌ها: وقتی که سوراخ‌های بینی مسدود می‌شود، تخلیه آنها به درستی انجام نمی‌گیرد و به احتمال بسیار زیاد منجر به برگشت مایعات و مخاط بینی و ایجاد عفونت سینوس‌ها می‌شود. باز بودن سوراخ‌های بینی از وقوع عفونت مکرر سینوس‌ها جلوگیری می‌نماید.
  • خونریزی از بینی: از آنجا که بافت پوشاننده تیغه بینی خیلی نازک و آسیب‌پذیر است، می‌تواند در اثر خشکی یا فین کردن بینی دچار التهاب شود و خونریزی کند.
  • مشکلات حین خواب از قبیل خر و پف با صدای بلند و وقفه تنفسی (آپنه) در خواب: گرفتگی سوراخ‌های بینی باعث می‌شود که فرد مرتباً از راه دهان خود نفس بکشد و خیلی زود به مشکل خر و پف دچار شود. زیرا غشاهای پوشاننده سطح گلو در اثر تنفس از راه دهان، خشک می‌شوند و هم در موقع دم و هم در بازدم، صدای بلندی تولید می‌کنند.
  • سردرد ناشی از ترشحات پشت حلق: انحراف تیغه بینی باعث می‌شود که مخاط بینی به درون حفره بینی برگردد و در آنجا فشار ایجاد کند. افزایش مداوم این فشار منجر به بروز سردرد در بیمار خواهد شد. ترشحات پشت حلق به علت نشت مقادیر کمی از مخاط مسدود شده در حفره بینی اتفاق می‌افتد. این مشکل فقط با بازگرداندن بینی به وسط صورت برطرف نمی‌شود، بلکه باید امتداد تیغه میانی بینی هم صاف و متقارن شود تا سوراخ‌های دو طرف بینی کاملاً باز باشند و تخلیه بینی به درستی انجام شود. انحراف بینی اغلب می‌تواند مشکلات دیگری از قبیل برآمدگی‌های بزرگ یا “قوز” در بالای بینی و انحراف و کجی نوک بینی را نیز به دنبال داشته باشد.
مطالعه بیشتر  راه‌های طبیعی برای بزرگ شدن سینه با تمرینات ورزشی و تغذیه

درمان انحراف و کجی تیغه بینی


تمامی مشکلات و عوارض ناشی از انحراف بینی را می‌توان با انجام عمل جراحی سپتوپلاستی برطرف نمود. در طی عمل انحراف بینی، مشکلات موجود هم در داخل و هم در خارج بینی اصلاح می‌شود تا زیبایی و عملکرد بینی بهبود پیدا کند. در جریان این عمل جراحی، جراح از طرف داخل بینی یک برش بر روی تیغه میانی بینی ایجاد می‌کند و سپس استخوان و غضرف اضافی را برمی‌دارد تا مسیر عبور هوا در هر دو سوراخ بینی کاملاً باز و متقارن شود. متخصصین ما از تکنیک‌های تصویرسازی کامپیوتری برای ترسیم نتیجه نهایی این جراحی استفاده می‌کنند تا یک الگوی عینی از نتیجه‌ای که می‌خواهند به آن دست پیدا کنند در پیش چشم داشته باشند و اطمینان حاصل کنند که امکان دستیابی به این نتیجه در عمل وجود دارد و از طرفی بیمار هم از این طریق، انتظارات واقع‌بینانه‌ای در مورد نتایج مورد انتظار خواهد داشت. چراکه برای بسیاری از افراد، پیش‌بینی نتایج نهایی صرفاً از طریق دیدن یک سری تصاویر قبل و بعد از عمل در بیماران دیگر، می‌تواند کار بسیار سختی باشد.

آیا من متقاضی مناسبی برای این جراحی هستم؟


شما در صورتی که با مشکل گرفتگی بینی، مشکل در تنفس از راه بینی و یا انحراف مشهود در شکل ظاهری بینی مواجه هستید، احتمالاً فرد خوبی برای این عمل جراحی خواهید بود. البته گرفتگی بینی و مشکل در تنفس از راه بینی می‌تواند به علت عوامل متعدد دیگری از جمله پولیپ بینی هم اتفاق بیفتد. بنابراین بهترین راه برای تعیین قطعی اینکه شما مشکل انحراف بینی دارید و این مشکل شما نیاز به اصلاح از طریق جراحی دارد، آن است که در یک جلسه مشاوره با یک متخصص شرکت کنید تا بینی شما به روش اندوسکوپی به طور کامل معاینه و بررسی شود.

مطالعه بیشتر  راههای جلوگیری از ریزش موی سر در مردان و زنان

جراحی سپتوپلاستی


enheraf5

در طی این عمل جراحی، بافت استخوان و غضروف اضافی از تیغه بینی جدا می‌شود تا راه‌های تنفسی بینی باز و صاف شود و شکل ظاهری سوراخ‌های بینی هم متقارن‌تر و شکل کلی بینی صاف‌تر به نظر برسد. اصلاح انحراف تیغه بینی به وسیله عمل جراحی معمولاً مستلزم تغییر موقعیت بعضی از بافت‌های بینی و یا حذف آن قسمت‌هایی که شکل متقارن و صاف ندارند، می‌باشد. در طی این عمل جراحی، ابتدا لایه مخاطی پوشاننده بینی از روی استخوان و غضروف بینی جدا می‌شود تا امکان شکل‌دهی به تیغه بینی یا حذف قسمت‌های زائد آن فراهم شود. سپس لایه آستر مخاطی به جای خود برگردانده می‌شود. این جراحی با استفاده از بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

بسیاری از بیمارانی که عمل جراحی اصلاح انحراف بینی را انجام می‌دهند، خواهان آن هستند که همزمان با این عمل، زیبایی ظاهری بینی خود را نیز افزایش دهند. برای این منظور لازم است همزمان با حراحی انحراف بینی، عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی نیز بر روی بیمار انجام شود تا شکل کلی بینی زیباتر شود و تناسب بیشتری با سایر اجزای صورت پیدا کند.

بهبودی

سپتوپلاستی عمل جراحی دردناکی نیست و طول دوره بهبودی بعد از آن معمولاً کوتاه است. برای افزایش پایداری و تثبیت تیغه بینی در موقعیت جدید آن، احتمالاً اسپلینت‌های داخل در درون بینی گذاشته می‌شود. این اسپلینت‌ها معمولاً یک هفته بعد از جراحی به صورت کاملاً بدون درد از داخل بینی برداشته می‌شود. از اسپلینت‌های داخلی بینی به این دلیل استفاده می‌شود که تیغه غضروفی بینی میل به بازگشت به حالت اولیه را دارد و در صورتی که این اسپلینت‌ها در بینی گذاشته نشود، این بافت غضروفی دوباره بعد از جراحی انحناء پیدا می‌کند و به شکل اول خود برمی‌گردد. اگر عمل جراحی زیبایی بینی نیز همزمان با عمل اصلاح تیغه میانی آن انجام شود، اسپلینت‌های خارجی هم بر روی بینی گذاشته و بعد از حدود یک هفته براشته می‌شود تا شکل صاف و جدید بینی مشخص شود.

مطالعه بیشتر  چاق شدن ساق پا با جراحی پروتز و تزریق

با توجه به اینکه جراحی انحراف بینی به صورت سرپایی انجام می‌شود، بیمار می‌تواند در همان روز انجام عمل از بیمارستان مرخص شود و بعداً برای ویزیت‌های تکمیلی به جراح مراجعه کند. بعد از پایان این عمل، احتمال احساس ضعف و درد خفیف و نیز گرفتگی و آبریزش ملایم بینی در بیمار وجود دارد. متخصص جراحی بینی قرص‌های مسکن جهت تسکین درد و ناراحتی بیمار تجویز می‌کند. سفتی و خشکی بینی هم به خاطر ورم بعد از جراحی است و معمولاً بعد از یک هفته برطرف می‌شود.

خطرات و عوارض جانبی

عمل جراحی اصلاح انحراف بینی هم به مانند هر جراحی دیگری یک سری خطرات و عوارض جراحی انحراف بینی به دنبال دارد که مهم‌ترین آن شامل خونریزی، عفونت و واکنش منفی نسبت به داروهای بیهوشی می‌باشد. خطرات احتمالی این عمل همچنین شامل نارضایتی از نتایج به دست آمده، ضعیف شدن حس لامسه بینی و بویایی، عارضه هماتوم تیغه بینی (که طی آن خون در قسمتی از فضای بینی که به طور طبیعی باید تخلیه شود، تجمع پیدا می‌کند) و سوراخ شدن تیغه بینی می‌باشد. به خاطر داشته باشید که با انتخاب یک جراح باتجربه و دارای تخصص در جراحی بینی، می‌توانید احتمال خطرات و عوارض جانبی ناشی از این عمل را به حداقل برسانید.

در صورتی که قصد اقدام به انجام این عمل برای رفع انحراف بینی خود را دارید، لطفاً با کلینیک زیبایی رازی تماس بگیرید و یک نوبت مشاوره تعیین کنید.

سؤالات مطرح


آیا بینی من در جریان این عمل جراحی شکسته می‌شود؟

در صورتی که شما قصد انجام جراحی زیبایی بینی را همراه با عمل انحراف بینی نداشته باشید، نیازی به تغییر در قسمت خارج بینی شما نخواهد بود و بنابراین بینی شما شکسته نخواهد شد. به این ترتیب، احتمال بروز کبودی و خون‌مردگی در خارج بینی هم وجود نخواهد داشت.

آیا بیمه درمانی من هزینه‌های این عمل جراحی را پوشش می‌دهد؟

بعضی از شرکت‌های بیمه در صورتی که ثابت شود انحراف تیغه بینی برای تنفس عادی و سلامتی بیمار خطر دارد، هزینه جراحی بینی را پوشش می‌دهند. افرادی که قصد انجام جراحی انحراف بینی را دارند باید قبل از اقدام به این عمل، با بیمه درمانی خود تماس بگیرند و از تعهدات بیمه برای عمل انحراف بینی اطمینان حاصل کنند، زیرا معمولاً اخذ تأییدیه بیمه قبل از انجام این عمل ضروری است. بعضی از شرکت‌های بیمه هم جراحی انحراف بینی را یک عمل آزمایشی یا تحقیقاتی می‌دانند، مگر آنکه فرد به خاطر انحراف بینی با بیماری یا مشکل خاصی مواجه شده باشد.

به این پست امتیاز دهید.
رای ثبت نشد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *