عمل جراحی درمان انحراف و کجی بینی(صاف کردن تیغه بینی) و علائم انحراف تیغه

تاریخ 22 آبان 1402

 

enheraf

اختلال بینی کج یا انحراف تیغه بینی به وضعیتی اطلاق می‌شود که بینی از محور وسطی صورت منحرف شود. این شرایط می‌تواند مشکلاتی هم در زمینه زیبایی و هم عملکردی برای فرد به وجود آورد. انحراف بینی بیشتر در اثر تصادف یا صدمه‌ی در زمان تولد رخ می‌دهد. یکی از مشکلاتی که در این مواقع رخ می‌دهد، این است که تیغه میانی بینی به سمتی فشار داده می‌شود و مجرای هوا در بینی مسدود می‌شود. به همین دلیل، بیمار قادر به تنفس آسان نیست و شکل بینی او نیز غیرتقارن می‌شود.

متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی، عمل جراحی تیغه بینی (سپتوپلاستی) را به منظور اصلاح انحراف تیغه بینی و بهبود نحوه تنفس بیمارانی که از مشکل انحراف بینی رنج می‌برند، انجام می‌دهند. سپتوپلاستی در واقع نوعی از عمل جراحی بینی است که با هدف رفع مشکلات تیغه میانی، استخوان و غضروف‌های بینی و تقسیم فضای سوراخ‌های بینی به دو قسمت مساوی انجام می‌شود. به طور کلی در حدود 80 درصد از کل مردم، به درجات مختلفی از انحراف تیغه میانی بینی دچار هستند، اما فقط در تعداد معدودی از آنها علائم انحراف بینی به اندازه‌ای است که نیاز به اصلاح و درمان انحراف بینی داشته باشد. علائم این عارضه شامل مشکل در نفس کشیدن از راه بینی، عفونت مکرر سینوس‌ها و احتقان یا گرفتگی مداوم سوراخ‌های بینی می‌باشد. انحراف بینی همچنین می‌تواند باعث کج به نظر رسیدن شکل ظاهری آن شود. تنها راه برای رفع دائمی علائم انحراف بینی، انجام عمل جراحی است. هر چند که استفاده از بعضی داروها هم می‌تواند عوارض ناشی از انحراف بینی را به طور موقتی تسکین بدهد.

در صورتی که شما با انحراف و کجی تیغه بینی به علت شکستگی یا مادرزادی روبرو هستید، متخصصین ما می‌توانند به شما در صاف کردن تیغه بینی و درمان مشکلات ناشی از کجی بینی کمک کنند. شماره‌های 0218833402902188333259 جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در اختیار شما عزیزان هستند.

[dopts id=”30″]

علائم انحراف بینی


enheraf4

از علائم انحراف بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مشکل در نفس کشیدن از راه بینی: وقتی یکی از سوراخ‌های بینی شما مسدود می‌شود، نفس کشیدن از راه بینی برایتان سخت خواهد شد. بسیاری از افرادی که از این مشکل رنج می‌برند، شروع به نفس کشیدن از راه دهان می‌کنند و عمدتاً تنفس دهانی دارند.
  • گرفتگی بینی: گرفتگی بینی می‌تواند منجر به عفونت گوش یا سرفه‌های مزمن شود و بیمار را به مصرف دائمی داروهای ضد احتقان و سایر داروها وابسته نماید.
  • عفونت مکرر سینوس‌ها: وقتی که سوراخ‌های بینی مسدود می‌شود، تخلیه آنها به درستی انجام نمی‌گیرد و به احتمال بسیار زیاد منجر به برگشت مایعات و مخاط بینی و ایجاد عفونت سینوس‌ها می‌شود. باز بودن سوراخ‌های بینی از وقوع عفونت مکرر سینوس‌ها جلوگیری می‌نماید.
  • خونریزی از بینی: از آنجا که بافت پوشاننده تیغه بینی خیلی نازک و آسیب‌پذیر است، می‌تواند در اثر خشکی یا فین کردن بینی دچار التهاب شود و خونریزی کند.
  • مشکلات حین خواب از قبیل خر و پف با صدای بلند و وقفه تنفسی (آپنه) در خواب: گرفتگی سوراخ‌های بینی باعث می‌شود که فرد مرتباً از راه دهان خود نفس بکشد و خیلی زود به مشکل خر و پف دچار شود. زیرا غشاهای پوشاننده سطح گلو در اثر تنفس از راه دهان، خشک می‌شوند و هم در موقع دم و هم در بازدم، صدای بلندی تولید می‌کنند.
  • سردرد ناشی از ترشحات پشت حلق: انحراف تیغه بینی باعث می‌شود که مخاط بینی به درون حفره بینی برگردد و در آنجا فشار ایجاد کند. افزایش مداوم این فشار منجر به بروز سردرد در بیمار خواهد شد. ترشحات پشت حلق به علت نشت مقادیر کمی از مخاط مسدود شده در حفره بینی اتفاق می‌افتد. این مشکل فقط با بازگرداندن بینی به وسط صورت برطرف نمی‌شود، بلکه باید امتداد تیغه میانی بینی هم صاف و متقارن شود تا سوراخ‌های دو طرف بینی کاملاً باز باشند و تخلیه بینی به درستی انجام شود. انحراف بینی اغلب می‌تواند مشکلات دیگری از قبیل برآمدگی‌های بزرگ یا “قوز” در بالای بینی و انحراف و کجی نوک بینی را نیز به دنبال داشته باشد.

درمان انحراف و کجی تیغه بینی


انجام عمل جراحی سپتوپلاستی می‌تواند تمامی مشکلات ناشی از انحراف بینی را حل کند. این عمل جراحی همچنین برای اصلاح زیبایی و عملکرد بینی نیز انجام می‌شود. در نهایت، مشکلات داخلی و خارجی بینی اصلاح می‌شود. در این عمل جراحی، جراح یک برش در تیغه میانی بینی ایجاد می‌کند و استخوان و غضروف اضافی را برداشت می‌کند تا مسیر عبور هوا در هر دو سوراخ بینی منظم و باز شود. تکنیک‌های تصویرسازی کامپیوتری برای تصاویر نهایی این عمل جراحی استفاده می‌شود تا الگوی واضحی از نتیجه مورد انتظار به دست آید. این امر به جراح اطمینان می‌دهد که این نتیجه در عمل قابل دستیابی است و بیمار نیز انتظارات واقع‌بینانه‌ای را نسبت به نتیجه انتظار دارد. در حقیقت، برای بسیاری از افراد، پیش‌بینی نتیجه نهایی از طریق مشاهده تصاویر قبل و بعد از عمل در بیماران دیگر مشکل است.

آیا من متقاضی مناسبی برای این جراحی هستم؟


شما در صورتی که با مشکل گرفتگی بینی، مشکل در تنفس از راه بینی و یا انحراف مشهود در شکل ظاهری بینی مواجه هستید، احتمالاً فرد خوبی برای این عمل جراحی خواهید بود. البته گرفتگی بینی و مشکل در تنفس از راه بینی می‌تواند به علت عوامل متعدد دیگری از جمله پولیپ بینی هم اتفاق بیفتد. بنابراین بهترین راه برای تعیین قطعی اینکه شما مشکل انحراف بینی دارید و این مشکل شما نیاز به اصلاح از طریق جراحی دارد، آن است که در یک جلسه مشاوره با یک متخصص شرکت کنید تا بینی شما به روش اندوسکوپی به طور کامل معاینه و بررسی شود.

جراحی سپتوپلاستی


enheraf5

در طول این فرآیند جراحی، بافت استخوان و غضروف اضافی از تیغه بینی جدا می‌شود تا تنفس بینی بهبود یابد و شکل ظاهری آن بهبود یابد. این جراحی اصلاح انحراف تیغه بینی نیازمند تغییر موقعیت و حذف برخی از بافت‌های بینی است که شکل آنها صاف نمی‌باشد. در این روند جراحی، ابتدا لایه مخاطی بینی جدا شده و سپس تیغه بینی شکل داده یا قسمت‌های زائد آن حذف می‌شود. سپس لایه مخاطی به جای خود بازگردانده می‌شود. این روند جراحی با استفاده از بیهوشی موضعی یا کلی انجام می‌شود.

بسیاری از بیمارانی که اصلاح انحراف بینی را انجام می‌دهند، می‌خواهند در کنار این عمل، زیبایی بینی خود نیز بهبود یابد. برای این منظور، لازم است همزمان با اصلاح انحراف بینی، عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی انجام شود تا شکل کلی بینی زیباتر شود و بهتر با سایر عناصر صورت هماهنگ شود

بهبودی

سپتوپلاستی عمل جراحی دردناکی نیست و طول دوره بهبودی بعد از آن معمولاً کوتاه است. برای افزایش پایداری و تثبیت تیغه بینی در موقعیت جدید آن، احتمالاً اسپلینت‌های داخل در درون بینی گذاشته می‌شود. این اسپلینت‌ها معمولاً یک هفته بعد از جراحی به صورت کاملاً بدون درد از داخل بینی برداشته می‌شود. از اسپلینت‌های داخلی بینی به این دلیل استفاده می‌شود که تیغه غضروفی بینی میل به بازگشت به حالت اولیه را دارد و در صورتی که این اسپلینت‌ها در بینی گذاشته نشود، این بافت غضروفی دوباره بعد از جراحی انحناء پیدا می‌کند و به شکل اول خود برمی‌گردد. اگر عمل جراحی زیبایی بینی نیز همزمان با عمل اصلاح تیغه میانی آن انجام شود، اسپلینت‌های خارجی هم بر روی بینی گذاشته و بعد از حدود یک هفته براشته می‌شود تا شکل صاف و جدید بینی مشخص شود.

با توجه به اینکه جراحی انحراف بینی به صورت سرپایی انجام می‌شود، بیمار می‌تواند در همان روز انجام عمل از بیمارستان مرخص شود و بعداً برای ویزیت‌های تکمیلی به جراح مراجعه کند. بعد از پایان این عمل، احتمال احساس ضعف و درد خفیف و نیز گرفتگی و آبریزش ملایم بینی در بیمار وجود دارد. متخصص جراحی بینی قرص‌های مسکن جهت تسکین درد و ناراحتی بیمار تجویز می‌کند. سفتی و خشکی بینی هم به خاطر ورم بعد از جراحی است و معمولاً بعد از یک هفته برطرف می‌شود.

خطرات و عوارض جانبی

عمل جراحی اصلاح انحراف بینی هم به مانند هر جراحی دیگری یک سری خطرات و عوارض جراحی انحراف بینی به دنبال دارد که مهم‌ترین آن شامل خونریزی، عفونت و واکنش منفی نسبت به داروهای بیهوشی می‌باشد. خطرات احتمالی این عمل همچنین شامل نارضایتی از نتایج به دست آمده، ضعیف شدن حس لامسه بینی و بویایی، عارضه هماتوم تیغه بینی (که طی آن خون در قسمتی از فضای بینی که به طور طبیعی باید تخلیه شود، تجمع پیدا می‌کند) و سوراخ شدن تیغه بینی می‌باشد. به خاطر داشته باشید که با انتخاب یک جراح باتجربه و دارای تخصص در جراحی بینی، می‌توانید احتمال خطرات و عوارض جانبی ناشی از این عمل را به حداقل برسانید.

در صورتی که قصد اقدام به انجام این عمل برای رفع انحراف بینی خود را دارید، لطفاً با کلینیک زیبایی رازی تماس بگیرید و یک نوبت مشاوره تعیین کنید.

سؤالات مطرح


آیا بینی من در جریان این عمل جراحی شکسته می‌شود؟

در صورتی که شما قصد انجام جراحی زیبایی بینی را همراه با عمل انحراف بینی نداشته باشید، نیازی به تغییر در قسمت خارج بینی شما نخواهد بود و بنابراین بینی شما شکسته نخواهد شد. به این ترتیب، احتمال بروز کبودی و خون‌مردگی در خارج بینی هم وجود نخواهد داشت.

آیا بیمه درمانی من هزینه‌های این عمل جراحی را پوشش می‌دهد؟

بعضی از شرکت‌های بیمه در صورتی که ثابت شود انحراف تیغه بینی برای تنفس عادی و سلامتی بیمار خطر دارد، هزینه جراحی بینی را پوشش می‌دهند. افرادی که قصد انجام جراحی انحراف بینی را دارند باید قبل از اقدام به این عمل، با بیمه درمانی خود تماس بگیرند و از تعهدات بیمه برای عمل انحراف بینی اطمینان حاصل کنند، زیرا معمولاً اخذ تأییدیه بیمه قبل از انجام این عمل ضروری است. بعضی از شرکت‌های بیمه هم جراحی انحراف بینی را یک عمل آزمایشی یا تحقیقاتی می‌دانند، مگر آنکه فرد به خاطر انحراف بینی با بیماری یا مشکل خاصی مواجه شده باشد.

مشاوره رایگان