cji

چشم نقطه کانونی و مرکز توجه صورت است که به حق دریچه‌ای به روح آدمی توصیف می‌شود. با بالا رفتن سن چین و چروک‌هایی اطراف این دو گوی درخشان ایجاد می‌شود، زیر چشم‌ها گود می‌رود، حالت‌های احساسی صورت غالباً تغییر می‌کند و پیامی حاکی از خستگی یا ناراحتی به اطرافیان ارسال می‌شود که واقعیت ندارد. چروک زیر چشم یکی از عارضه‌های پوستی است که تقریباً تمام ما در نهایت با آن روبرو خواهیم شد. در واقع حدود 57 درصد از ما نخسیتن چروک را دور چشم می‌بینیم. اگر چه عده‌ای می‌گویند که چین و چروک نشانه بلوغ فکری و خردمندی است، اکثر ما تمایلی به دیدن هر روزه این نشانه‌های ناخواسته پیری نداریم.

کاهش یافتن خاصیت ارتجاعی و کلاژن پوست به شل شدن و افتادگی پوست می‌انجامد و به این ترتیب چین و چروک‌ها پدیدار می‌شوند. درک بهتر علل ایجاد چین و چروک زیر چشم پیشرفت‌های فنی چشمگیری را در محدود کردن ایجاد چین و چروک جدید و بهبود ظاهر خطوط فعلی به دنبال داشته است.

درمان چین و چروک‌های دور چشم یا خطوط پا کلاغی از طريق روش‌های درمانی مختلف امكان‌پذير است. انتخاب يك روش درمانی مناسب برای شما بدون مشاوره اوليه با متخصص زیبایی كاری بس دشوار است. ممكن است تمامی درمان‌ها برای پوست شما مناسب و مؤثر نباشد. متخصصان زیبایی در جلسه مشاوره، شما را درباره روش‌های مختلف رفع چین و چروک دور چشم راهنمایی کرده و براساس نیازهای شما بهترین روش درمانی را برایتان انتخاب خواهند کرد.

خطوط پا کلاغی یا چین و چروک دور چشم چیست؟


ch1

یکی از خطوط آزاردهنده اطراف چشم دسته خطوط ظریف و سرسختی است که پس از سال‌ها حالت‌های مکرر صورت در گوشه‌های چشم جمع می‌شود. این خطوط پاکلاغی شاید باعث خوشحالی نشود، اما به خط خنده موسوم است. این چین‌ها نتیجه میلیاردها بار حرکت کردن عضله‌های ظریف دور چشم در طول عمر است. البته بسیاری معتقدند که چین و چروک اطراف چشم ربطی به چروک‌های ناشی از اخم کردن یا لبخند زدن ندارد و خطوطی است که پس از کاهش کلاژن پوست و شل شدن و افتادگی متعاقب آن ایجاد می‌شود.

مطالعه بیشتر  صاف شدن،نرمی و لطافت پوست صورت

از طرفی خط خنده تا حد زیادی ارثی و اثر جانبی کلافه کننده‌ای است که نسل‌های متمادی در افرادی با نوع خاصی از آرایش عضلانی دیده می‌شود. بنابراین اگر سال‌ها است صورت والدین خود را با این خطوط دیده‌اید، منتظر پدیدار شدن آنها اطراف چشمان خود نیز باشید. برای مثال بیمارانی در شصت سالگی به کلینیک ما مراجعه می‌کنند که به جز چشن و چروک عمیق اطراف چشم  هیچ چین و چروک افقی واضحی روی پیشانی ندارند. روی دیگر سکه این است که برخی بانوان بیست ساله‌ای که دور چشم خط خنده ندارند، خطوط افقی بسیاری روی پیشانیشان دیده می‌شود. عامل مهم چگونگی حرکت کردن منحصر به فرد صورت هر فرد است.

مشخص شدن خطوط دور چشم


بانوان غالباً زمانی متوجه ایجاد چین و چروک‌ دور چشم و افتادگی پلک می‌شوند که آرایش چشم‌ها به هم بخورد. ریملی که صبح با دقت فراوان روی مژه‌ها زده شده است، پس از مدتی روی پلک را سیاه می‌کند و سایه چشم را خراب می‌کند. کلنجار رفتن هر روزه بر سر موضوع ساده‌ای چون آرایش کردن است که بسیاری از بانوان را راهی کلینیک‌های زیبایی می‌کند. آقایان غالباً در فصل تابستان پس از یک دور گلف بازی کردن بدون زدن ضدآفتاب کافی متوجه چین و چروک های اطراف چشم می‌شوند. سوختن یا برنزه شدن ناگهانی صورت پرده از وجود وجود چیزی ناخوشایند برمی‌دارد، خطوط سفید روشنی داخل خطوط خنده دیده می‌شود که تا روز قبل پنهان بودند.

درمان خطوط دور و زیر چشم


ch

صرف نظر از دلیل اصلی تصمیم گرفتن برای جراحی‌های زیبایی پلاستیک چشم و صورت تقریباً همیشه راه‌ حل موثری برای تمام بیمارانی که به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند، وجود دارد. در ادامه پرکاربردترین روش‌های جوانسازی و رفع چین و چروک اطراف چشم را معرفی می‌کنیم:

کرم دور چشم

شرکت‌های تولیدکننده فراورده‌های زیبایی ژل‌ها و کرم‌های دورچشمی را می‌فروشند که در تبلغیات آنها تاکید بسیاری بر اثرشان در از بین بردن پف و سیاهی و خطوط ظریف زیر چشم شده است. این فراورده‌ها از طریق کشیدن پوست یا منقبض کردن رگ‌های خونی در ناحیه مورد نظر عمل می‌کنند و از پف‌آلود شدن و چروک‌های منتج از آن جلوگیری می‌کنند. فراورده‌های دور چشم حاوی رتین‌آ را می‌توان برای از بین بردن خط خنده و بافت زیر چشم به کار برد، اما از استعمال آن بر روی پلک‌ها خودداری کنید.

مطالعه بیشتر  راه‌ و روش های جوان‌سازی پوست صورت

 لایه‌بردارهای شیمیایی

لایه‌برداری پوست با مواد شیمیایی روش شدیدتری برای از بین بردن خطوط پاکلاغی و چین چروک اطراف چشم  است که در آن لایه فوقانی پوست صورت برداشته می‌شود. پوست آسیب‌دیده پس از لایه‌برداری قرمز می‌شود و می‌ریزد و به این ترتیب پوست جدید و شاداب زیرین نمایان می‌شود. پوست جدید به نرمی و صافی پوست نوزاد است و لکه و چین و چروک‌های روی آن بسیار کمتر است.

تقریباً بلافاصله پس از لایه‌برداری می‌توان فعالیت‌های روزمره را ادامه داد، البته حتماً باید برای محافظت از پوست جدید لایه برداری شده از کرم ضدآفتاب استفاده کرد. لایه‌برداری برای کاهش چین و چروک دور چشم روشی مناسب برای افرادی است که نسبت به درمان‌های خانگی خوش‌بین نیستند یا برای لیزردرمانی کاملاً آماده نیستند.

لیزر

جوانسازی با لیزر عملی غیرجراحی است که نسبت به لایه‌بردارهای شیمیایی اثری بسیار عمقی‌تر در جوانسازی و رفع چین و چروک صورت دارد. در این عمل زیبایی از لیزر قدرتمند فرکشنال دی اکسید کربن برای تغییر ظاهر پوست صورت بهره گرفته می‌شود تا چهره جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر برسد.

دوره لیزردرمانی شامل سه جلسه در وقفه‌های شش تا هشت هفته‌ای است، نتیجه به دست آمده در هر جلسه تقویت می‌شود و لایه‌های آسیب‌دیده، خشک و قدیمی با دقت زدوده می‌شود و بدن تحریک می‌گردد تا پوست جدید را در طول فرایندهای التیام تولید کند. لیزر درمانی در کنار کرم‌های چشم تجویزی قوی و تزریق بوتاکس عملی غیرجراحی با دوران بهبود حداقل برای کاهش چین و چروک‌های دور چشم است.

هایفوتراپی

کشیدن پوست با هایفوتراپی یکی از محبوب‌ترین عمل‌هایی است که در حال حاضر برای مقابله با نشانه‌های پیری انجام می‌شود. در هایفوتراپی از تکنولوژی مافوق صوت برای نفوذ عمقی در سطح پوست بهره گرفته می‌شود و رشد کلاژن به مرور، تا ماه‌ها پس از درمان افزایش داده می‌شود. به این ترتیب نتایج دائماً بهتر و بهتر می‌شود. اگر چه بیمار پس از فقط یک جلسه هایفوتراپی متوجه کاهش شدید چین و چروک‌های صورت می‌شود، بهترین نتیجه معمولاً پس از 2 یا 3 جلسه درمان به دست می‌آید.

مطالعه بیشتر  آکنه و جوش های پوستی: روش های پیشگیری از جوش زدن پوست

بوتاکس و ژل

درمان چروک دور چشم با تزریق بوتاکس و ژل (فیلر یا پرکننده) یکی از موثرترین و پرکاربردترین درمان‌های موجود است، ژوویدرم، اسکالپترا و رستیلان معروف‌ترین ژل‌هایی هستند که برای جوانسازی چشم تزریق می‌شوند. بوتاکس عضله‌های مسئول ایجاد چین و چروک دور چشم و خط خنده را موقتاً منجمد یا بی‌حرکت می‌کند، حال آن که ژل جایگزین حجم از دست رفته در ناحیه‌هایی می‌شود که معمولاً چروک در آنجا شکل می‌گیرد. هر دو تزریق غیرتهاجمی و از دسته عمل‌هایی هستند که می‌توان در ساعت استراحت و ناهار بین کار انجام داد. اگر چه ماندگاری بوتاکس و ژل دائمی نیست، اما نتایجی چشمگیر با ماندگاری 3 تا 6 ماه را به دست می‌دهد.

لیفت چشم

لیفت چشم یا بلفاروپلاستی (جراحی زیبایی پلک) یکی از پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی است که برای درمان و رفع دائمی علت چین و چروک دور چشم و همچنین سایرموارد مانند افتادگی پلک و پف زیر و بالای چشم انجام می‌شود. این جراحی زیبایی صورت به منظور درمان زیر یا بالای چشم یا هر دو انجام می‌شود. جراحی پلک، درمان خطوط پاکلاغی ارثی محسوب نمی‌شود، اما آثار پیری ناحیه چشم را از بین می‌برد، به ویژه اگر همراه با مینی لیفت صورت یا به عنوان عمل مکمل بر روی گونه‌ها یا خط پیشانی انجام شود.

بلفاروپلاستی بخش پایینی چشم گودی و سیاهی زیر چشم را از بین می‌برد تا حالت خسته و ناراحت ناشی از تحلیل چربی زیر چشم برطرف شود، یا پف زیر چشم که نتیجه گسترده شدن تدریجی توده‌های قدیمی چربی است فروکش کند. بلفاروپلاستی که روی بالای چشم انجام می‌شود به رفع مشکل افتادگی پوست روی پلک و اختلال بینایی ناشی از آن می‌پردازد. لیفت چشم پلک فوقانی هم عضلات و هم پوست اطراف چشم را می‌کشد. عمل مکمل لیفت پیشانی نیز عمل مشابهی است که افتادگی پلک بالا و خطوط پیشانی پیرکننده چشم را برطرف می‌کند.

به این پست امتیاز دهید.
رای ثبت نشد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *