لیپوساکشن چیست؟کاربردها، مزایا و هزینه

تاریخ 23 آبان 1402

 

lipo

لیپوساکشن یکی از محبوب‌ترین روش‌های جراحی و غیرجراحی زیبایی است که امروزه برای حذف چربی‌های اضافی در بدن استفاده می‌شود. این روش برای سال‌ها استفاده شده و افراد با ویژگی‌های مختلف از آن بهره می‌برند. بر خلاف باورهای رایج، لیپوساکشن جایگزینی برای روش‌های کاهش وزن نیست و بهترین نتایج آن در افرادی که اضافه وزن ندارند، به دست می‌آید. این روش با حذف چربی‌های اضافی از نواحی مشکل‌ساز و دستیابی به لاغری موضعی که روش‌های معمول کاهش وزن نتوانسته‌اند تحت تأثیر قرار دهند، به شکل‌دهی و زیبایی اندام‌های بدن کمک می‌کند. نتایج این روش می‌تواند بسیار چشمگیر باشد و در نواحی مورد عمل، فرم لاغر و زیبایی را به ارمغان آورد. بیماران می‌توانند در صورت عدم وجود مشکل ایمنی، تحت یک جراحی لیپوساکشن، چند ناحیه مختلف از بدن خود را همزمان درمان کنند.

در حال حاضر عمل‌های متفاوتی از نظر تکنیکی در دسته عمل لیپوساکشن طبقه‌بندی مي‌شوند که رایج‌ترین آن‌ها شامل لیپوساکشن قدیمی، لیپوساکشن به کمک اولتراسوند و لیپوساکشن به کمک لیزر می‌باشند. ما در کلینیک تخصصی پوست و موی رازی تمامی انواع روش‌های لیپوساکشن ایمن و مؤثر را به شما ارائه می‌کنیم. اگر شما هم قصد انجام لیپوساکشن را دارید، می‌توانید با شماره‌های 02188334029 02188333259 برای دریافت مشاوره یا رزرو نوبت تماس حاصل فرمایید. بعد از دریافت نوبت، اولین مرحله شامل برگزاری یک جلسه مشاوره با یکی از متخصصین زیبایی در کلینیک ما خواهد بود. متخصصین ما اهداف مورد نظر شما از انجام عمل لیپوساکشن را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند و تعیین می‌کنند که آیا شما متقاضی مناسب برای این عمل هستید یا خیر. در صورتی که شما متقاضی خوبی برای عمل لیپوساکشن باشید، روش‌های مختلف این عمل برای شما شرح داده خواهد شد و روشی که بیشترین تناسب را با شرایط و نیازهای شما داشته باشد، به شما توصیه می‌شود. جلسه مشاوره بهترین فرصت برای شما است تا اهداف خود را با جزئیات کامل برای پزشک بیان کنید، هر سؤالی که دارید بپرسید و اطلاعات مورد نیاز در مورد لیپوساکشن را کسب کنید. متخصصین خبره ما، شما را در هر مرحله از فرایند عمل لیپوساکشن از جمله در تعیین هزینه‌ها، در صورت بروز عوارض جانبی احتمالی و نیز در طول دوره بهبودی بعد از عمل، همراهی و راهنمایی خواهند کرد

تکنیک‌های لیپوساکشن


 • لیپوساکشن تامیسنت (تزریق مایع): رایج‌ترین نوع از عمل لیپوساکشن است که طی آن حجم بالایی از یک محلول دارویی به داخل نواحی مورد عمل تزریق می‌شود و سپس چربی‌های آن‌ها حذف می‌شود. گاهی اوقات ممکن است حجم مایعی که به این مواضع تزریق می‌شود، سه برابر بیشتر از حجم چربی حذف شده باشد. این محلول دارویی که از طریق تزریق داخل وریدی (IV) به بدن وارد می‌شود، به حذف آسان‌تر چربی‌ها کمک می‌‌کند. این محلول همراه با چربی از داخل اندام مورد نظر بیرون کشیده می‌شود. معمولاً عمل لیپوساکشن به این روش در مقایسه با روش‌های دیگر آن، به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.
 • روش فوق مرطوب(Super-wet): تقریباً مشابه با لیپوساکشن تامیسنت است، با این تفاوت که در زمان جراحی به این روش، حجم محلول دارویی تزریق شده به داخل اندام مورد نظر خیلی کمتر است. در واقع مقدار این محلول برابر با مقدار چربی حذف شده می‌باشد.
 • لیپوساکشن به کمک اولتراسوند (UAL):از لرزش‌های اولتراسونیک برای تبدیل سلول‌های چربی به حالت مایع بهره می‌گیرد. پس از آن، سلول‌ها را می‌توان با فشار وکیوم بیرون کشید. لیپوساکشن اولتراسوند به دو روش قابل انجام است. یکی روش خارجی (که از روی سطح پوست و به وسیله یک فرستنده مخصوص انجام می‌شود) و یکی روش داخلی (که از زیر سطح پوست و به وسیله یک کانولای کوچک و گرم شده انجام می‌شود).
 • لیپوساکشن به کمک لیزر (LAL): که از انرژی لیزر برای تبدیل سلول‌های چربی به حالت مایع استفاده می‌کند. پس از آنکه سلول‌ها به حالت مایع درآمدند، می‌توان آنها را با مکش وکیوم بیرون کشید و یا از طریق لوله‌های باریکی آنها را تخلیه کرد.
 • لیپوماتیک: این روش لیپوساکشن از لرزش کانولا برای دفع و از بین بردن راحت‌تر چربی‌ها استفاده می‌کند. معمولاً بیماران به دوره نقاهت خیلی کوتاهی بعد از عمل نیاز دارند و نتایج آن تا 3 الی 4 ماه بعد همچنان باعث از بین رفتن چربی‌های موضعی در فرد می‌شود.

آیا من متقاضی مناسبی برای عمل لیپوساکشن هستم؟


دلایل زیادی می‌تواند برای تمایل یک فرد به استفاده از عمل لیپوساکشن وجود داشته باشد. این عمل می‌تواند فقط چربی‌های ناخواسته را حذف کند و اندامی لاغر و خوش‌‌فرم برای شما به ارمغان بیاورد و در عین حال برجستگی‌ها و انحناهای زیبای اندام‌های شما که مایل به حفظ آن‌ها هستید را حفظ کند. به طور کلی، یافته‌های ما نشان می‌دهد که افراد زیر بهترین متقاضیان برای عمل لیپوساکشن هستند:

 • افرادی که از وجود چربی‌های موضعی رنج می‌برند که با ورزش و رژیم غذایی حذف نمی‌شوند.
 • افرادی که از چربی‌های زائدی که در اطراف شکم، گردن، بازوها، ران‌ها، باسن، پهلوها و سایر قسمت‌های بدنشان انباشته شده است، احساس ناراحتی می‌کنند.
 • افرادی که می‌خواهند چربی‌های موضعی خود را حذف کنند تا به اندامی لاغر و خوش‌فرم دست پیدا کنند.
 • کسانی که دوست دارند فرم بدنشان کاملاً مطابق با میل خودشان باشد، از جمله آنکه برجستگی‌ها و انحناهای خوش‌فرم را حفظ کنند و چربی‌هایی که نمی‌خواهند را حذف کنند.
 • افرادی که می‌خواهند پوستی انعطاف‌پذیر داشته باشند که به راحتی بتواند با شکل جدید اندام‌‌ها بعد از کاهش وزن مطابقت پیدا کند.
 • از سلامت جسمی کافی برای انجام جراحی‌های جزئی و غیرتهاجمی برخوردار باشد.
 • افرادی که وزن بدنشان نسبتاً ثابت باشد.
 • انتظارات واقع‌بینانه و منطقی در مورد نتایج قابل دستیابی با لیپوساکشن داشته باشند.

در صورتی که چربی‌های زائد انباشته در نقاط مختلف بدنتان شما را به دردسر انداخته است و در عین حال به ورزش و رژیم غذایی جواب نمی‌دهد، لیپوساکشن می‌تواند گزینه مناسب برای دستیابی شما به اندام دلخواهتان باشد. متقاضیان مناسب برای عمل لیپوساکشن، در جلسه مشاوره اولیه خود با متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی در مورد اهداف و نتایج نهایی مورد انتظار خود و نیز بهترین راهکار برای دستیابی به این نتایج، بحث و مشورت می‌کنند. برای شروع این فرایند با کلینیک زیبایی رازی تماس حاصل فرمایید.

عمل لیپوساکشن را در چه نواحی از بدن می‌توان انجام داد؟


لیپوساکشن بازوها

lipo1

عمل لیپوساکشن برای کاهش چربی‌های انباشته در بازوها، به خصوص توسط خانم‌ها، بیشتر از آقایان استفاده می‌شود. این جراحی معمولاً به منظور ایجاد بازوهای لاغرتر و دارای تناسب بیشتر با سایر قسمت‌های بدن یا برای رفع شکل ظاهری نامتناسب بازوها انجام می‌شود. از آنجایی که بازوهای لاغر می‌توانند ظاهر کلی بدن را لاغرتر به نظر برسانند، لیپوساکشن بازوها به عنوان یک روش موثر برای تغییر شکل ظاهری بازوها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لیپوساکشن باسن

lipo2

چربی‌های انباشته شده در ناحیه باسن را می‌توان با استفاده از عمل لیپوساکشن تا حد زیادی کاهش داد. این عمل نه تنها اندازه باسن را کاهش می‌دهد بلکه باعث بهبود قابل ملاحظه فرم و تقارن شکل باسن می‌شود.

لیپوساکشن راهکاری مناسب برای افرادی است که مایلند به نتایجی بادوام و چشمگیرتر دست پیدا کنند. برای فرم‌دهی سریع بدن و اندام‌ها می‌توان از روش‌های اسمارت لیپو (SmartLipo) و لیپولایت (LipoLite) نیز استفاده کرد. این روش‌ها ترکیبی از لیپوساکشن با حداقل تهاجم و لیزر برای کشیدن پوست می‌باشند.

لیپوساکشن ران

liop3

چربی‌های زائدی که در زیر سطح پوست به وجود می‌آیند و با عنوان چربی‌های زیر پوستی نیز شناخته می‌شوند، می‌توانند در امتداد ران پا در طرف داخل یا خارج آن تجمع کنند. در خانم‌ها این شکل از تجمع چربی بسیار شایع است و به همین دلیل لیپوساکشن ران یکی از مطلوب‌ترین عمل‌های زیبایی در خانم‌ها به شمار می‌رود. عمل لیپوساکشن برای حذف چربی‌های قسمت داخلی ران‌ها در خانم‌ها بسیار رایج است. اما در آقایان معمولاً چربی اضافه در ران‌ها تجمع نمی‌کند، بلکه بیشتر در ناحیه شکم و کمر انباشته می‌شود. در صورتی که لیپوساکشن فقط برای ران‌ها انجام شود، می‌تواند باعث حذف غیریکنواخت چربی‌ها و ناهماهنگی در شکل اندام‌ها شود. برای اجتناب از بروز این مشکل معمولاً توصیه می‌شود که لیپوساکشن همزمان بر روی داخل ران‌ها و زانو انجام شود تا نتایج زیباتر و یکنواخت‌تری از آن به دست آید.

روش عمل لیپوساکشن


روش انجام دهندگان عمل لیپوساکشن به روشی بسیار ساده و پیچیدگی کم صورت می گیرد، اما دو روش مختلفی که برای انجام این عمل وجود دارد، اختلافاتی در تکنولوژی و روش کار با یکدیگر دارند. عموماً این عمل تحت بیهوشی کامل انجام می شود، به جز در صورت های خاصی که پزشک تصمیم می گیرد بیهوشی عمومی لازم نباشد. ابتدا در منطقه ای که در آن عمل انجام می شود، برش هایی روی پوست ایجاد می شود و یک محلول دارویی از طریق این برش ها وارد آن منطقه می شود. در بسیاری از مواقع ابتدا با استفاده از دستگاهی خاص و اولتراسونیک، بافت چربی محلی شکسته و تخریب می شود و سپس عمل لیپوساکشن سنتی برای حذف چربی های تخریب شده و ایجاد فرمی زیبا و طبیعی در منطقه مورد نظر انجام می شود. در پایان، برش های ایجاد شده بر روی پوست مورد درمان، دوباره بسته می شوند و فرآیند عمل لیپوساکشن به اتمام می رسد.

بهبودی بعد از عمل لیپوساکشن


lipo4

اگر چه طول دوره بهبودی بعد از عمل لیپوساکشن به مقدار چربی‌های حذف شده بستگی دارد، اما به طور کلی اغلب افراد می‌توانند بعد از گذشت 3 تا 4 روز از زمان این عمل به محل کار خود باز گردند.

آیا عمل لیپوساکشن فقط مخصوص زیبایی شکم هم وجود دارد؟

جراحی زیبایی شکم و لیپوساکشن، دو عمل بسیار متفاوت از هم هستند. لیپوساکشن شکم فقط برای حذف چربی‌های ناحیه شکم انجام می‌شود، در حالی که جراحی زیبایی شکم یک عمل چندمنظوره و جامع است که هم برای حذف چربی‌ها و پوست اضافی از شکم و هم کشیدن عضلات شکم و حتی شکل‌دهی یا اصلاح موقعیت ناف (در صورت لزوم) انجام می‌شود. جراحی‌های زیبایی شکم در خانم‌هایی که قبلاً زایمان انجام داده‌اند و یا افرادی که مقدار زیادی وزن کم کرده‌اند، کاملاً رایج است.

آیا لیپوساکشن در رفع سلولیت‌ها تأثیر دارد؟

لیپوساکشن می‌تواند چربی‌های اضافی را حذف کند و شکل قسمت‌های مختلف بدن را اصلاح نماید، در حالی که سلولیت به خاطر سلول‌های چربی که به بافت‌های فیبری سطح پوست فشار می‌آورند، به وجود می‌آید و باعث ایجاد یک ظاهر ناهموار بر روی سطح پوست می‌شود. به همین علت، حتی افرادی که اندام لاغر و بدون چربی‌های زائد دارند نیز غالباً عارضه سلولیت را بر روی پوست خود دارند و حذف چربی‌ها به تنهایی نمی‌تواند این مشکل را برطرف کند.

هزینه لیپوساکشن


هزینه لیپوساکشن به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از مهم‌ترین این عوامل عبارتند از:

 • نوع لیپوساکشن
 • ناحیه تحت درمان
 • میزان چربی اضافی
 • آیا همزمان با لیپوساکشن عمل دیگری انجام شده است؟
 • هزینه بیمارستان و تجهیزات پزشکی

جهت کسب اطلاعات کامل درباره هزینه لیپوساکشن مشاوره با متخصص زیبایی ضروری است. برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می‌توانید با شماره‌های 02188334029 02188333259 تماس حاصل نمایید.

مشاوره رایگان