درمان و رفع ترک و خطوط بدن بعد از حاملگی و چاقی و لاغری

تاریخ 22 آبان 1402

 

mm1

ترک‌های پوستی، خطوط قابل‌مشاهده‌ای هستند که می‌توانند در هر قسمتی از پوست فرد ایجاد شوند. این ترک‌ها ممکن است در نتیجه بارداری، افزایش وزن یا به دلیل دلایل دیگری که پوست به آنها تحمل کرده باشد، شکل گرفته باشند. اثرگذاری ترک‌های پوستی بر افراد، بدون توجه به سن و جنس، قابل مشاهده است؛ اما در مادران باردار این ترک‌ها بیشتر دیده می‌شوند. برای رفع و کاهش ظاهر ترک‌ها و خطوط پوستی، چند روش مؤثر وجود دارد.


اگر از ظاهر ترک‌ها و خطوط پوستی در بدن خود ناراضی هستید چندین گزینه درمان مؤثر برای ریشه‌کن کردن آن‌ها وجود دارد. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی وضعیت شمارا ارزیابی می‌کنند و روش درمانی مناسب را با توجه به‌شدت علائم ترک‌ها و خطوط تعیین می‌کنند. این درمان‌ها عبارت‌اند از: لایه‌برداری، میکرودرم، میکرونیدلینگ، پی آر پی، لیزر فرکشنال و ابدومینوپلاستی. در خصوص مطرح کردن سؤالات خود یا تعیین وقت قبلی در کلینیک رازی می‌توانید با شماره 02188334029– 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

tg3

علائم ترک‌ها و خطوط پوستی


علائم ترک‌ها و خطوط پوستی خطوط راه‌راهی هستند که با کشش و پاره شدن بافت زیر جلدی ایجاد می‌شوند. علائم ترک‌ها و خطوط پوستی در عموم افراد بسیار رایج هستند و فقط بر زنان باردار تأثیر نمی‌گذارند. این ترک‌ها اغلب قرمز یا بنفش‌رنگ و در مردان و زنان بسیار رایج هستند.

علل


بارداری

بارداری یکی از شایع‌ترین علل ایجاد ترک‌ها و خطوط پوستی است. اغلب زنان پس از زایمان پوستشان کشیده می‌شود و ترک‌ها و خطوط پوستی به‌ندرت از بین می‌روند به این دلیل که هنگام بزرگ شدن شکم در دوران بارداری پوست نیز به‌اندازه کافی کشیده می‌شود و اگر به‌طور کامل هیدراته و مرطوب نشود باعث ایجاد این خطوط در حین بارداری و باقی ماندن ترک‌ها بعد از زایمان می‌شود.

افزایش سریع وزن

اگر جزء افرادی هستید که می‌خواهید در یک دوره کوتاه‌مدت چاق شوید بهتر است خودتان را برای ظاهر شدن ترک‌ها و خطوط پوستی آماده کنید. هنگامی‌که جرم بدن ما به سرعت در حال افزایش است، بدن کورتیزول تولید می‌کند که منجر به ایجاد ترک‌ها و خطوط پوستی می‌شود. بهترین راه استفاده از مرطوب‌کننده روی پوست و افزایش وزن با سرعت متوسط است.

کاهش وزن ناگهانی

حتی از دست دادن وزن بیش از حد در زمان بسیار کم می‌تواند دلیل ایجاد ترک‌ها و خطوط پوستی در تمام قسمت‌های بدن شما باشد. لاغری تغییر ناگهانی می‌تواند پوست شما را شوک زده کند که با تشکیل خطوط روی پوست به این اتفاق واکنش نشان می‌دهد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که وزنتان را به طرزی کاهش می‌دهید که برای پوست و همچنین بدن شما مناسب است.

عدم تعادل هورمونی

تغییر در تعادل هورمونی هم می‌تواند از نشانه‌های کشیدگی پوست بدن شما باشد، به خصوص اگر آن تغییر سریع یا منجر به عدم تعادل شود. این تغییر اغلب به علت اختلال هورمونی مانند سندرم کوشینگ ایجاد می‌شود.

علل ارثی

اگر ترک‌ها و خطوط ایجادشده به علت عوامل فوق نباشد، احتمالاً علل ارثی دارند. بسیاری از افراد مبتلابه سندرم مارفان یا سندرم اِهلِرز-دنلوس هستند که هر دو اختلالات ژنتیکی بافت همبندند.

علائم


ترک‌های پوستی، خطوط باریک و موج‌دار با اندازه‌های مختلف هستند که روی پوست فرد ظاهر می‌شوند. این ترک‌ها در ابتدا به صورت قرمز تیره یا حتی بنفش ظاهر می‌شوند و با گذر زمان، رنگ آن‌ها کم‌کم محو می‌شود. در نهایت، ترک‌ها و خطوط پوستی تا جایی محو می‌شوند که رنگ آن‌ها با سایر قسمت‌های پوست تفاوت بسیار کمی داشته باشد.

اگرچه ترک‌ها می‌توانند در هر قسمتی از بدن فرد ایجاد شوند، اما بیشتر در مناطقی که چربی‌های اضافی وجود دارد و در دختران در قسمت‌هایی از بدن که در سن بلوغ رشد دارند، مشاهده می‌شوند. این مناطق عموماً شامل ران‌ها، لگن‌ها و سینه‌ها هستند. همچنین، ترک‌ها ممکن است بر روی باسن و اطراف زانو نیز ظاهر شوند. در دختران بالغ، ترک‌ها و خطوط پوستی اغلب در اطراف سینه‌ها مشاهده می‌شوند. در زنان باردار، ترک‌ها و خطوط پوستی در ابتدای سه‌ماهه سوم بارداری شروع به ظهور می‌کنند.

انواع


ترک‌های پوستی قرمز

mm5

ترک‌های قرمز خطوط جدیدی هستند که اخیراً روی پوست توسعه ‌یافته‌اند. این خطوط ظاهری قرمز رنگ، نامنظم و باریک دارند اما به‌تدریج به رنگ قرمز تیره، بنفش و یا حتی رنگ‌های تیره‌تر تغییر می‌کنند. این تغییر رنگ به دلیل خونریزی در لایه اول پوست ایجاد می‌شود.

ترک‌های پوستی سفید

mm5

 

زمانی که ترک‌های پوستی قرمز در حال بهبود هستند تبدیل به رنگ سفید می‌شوند و کمتر جلب توجه می‌کنند زیرا با گذشت زمان بافت آسیب‌دیده علامت‌های رنگی خود را از دست می‌دهد و کاهش می‌یابد. در افراد با پوست روشن رنگی که نهایتاً ایجاد می‌شود سفید نقره‌ای است و در افراد با پوست تیره‌تر، قهوه‌ای روشن است.

درمان


لایه‌برداری

mm6

افراد دارای ترک و خطوط پوستی می‌توانند از لایه‌برداری به‌منظور حذف لایه‌های پوستی دارای چروک و خطوط پوست استفاده کنند. پوست جدید اغلب روشن‌تر و نرم‌تر است و خطوط و ترک‌ها نیز نسبت به قبل بسیار کمتر است.

میکرودرم

mm7

میکرودرم فرآیندی است که میکروکریستال های سخت و قوی روی سطح پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند تا پوست مرده را پاک کنند و هرگونه ترک ناخواسته را از بین ببرند تا باعث تحریک پوست نشوند. بدین ترتیب، پوست مرده فقط از لایه رویی و بدون آسیب زدن به پوست اطرافش حذف می‌شود و هنگامی‌که پوست آسیب‌پذیر می‌شود تولید کلاژن الاستیسیته پوست را بهبود می‌بخشد.
خاصیت ارتجاعی پوست به جلوگیری از ترک‌های پوستی کمک می‌کند بنابراین پس از اولین جلسه میکرودرم پوست نرم و صاف‌تر می‌شود اما پس از 3 تا 4 جلسه علائم ترک و خطوط پوستی کاملاً از بین می‌رود.

میکرونیدلینگ

mm8

میکرونیدلینگ که درمان القایی کلاژن نیز نامیده می‌شود درمانی برای رفع اسکار (ازجمله رفع جای سوختگی، رفع جای جوش، اسکارهای ناشی از جراحی) و خطوط و ترک‌های پوستی است.
میکرونیدلینگ تولید کلاژن بدن، که یک بافت همبند است که استحکام و انعطاف‌پذیری پوست را تقویت می‌کند، تحریک می‌کند. این روش شامل قرار دادن سوزن‌های کوچک در پوست برای ایجاد یک زخم در لایه اولیه پوست است که روند طبیعی بهبود بدن را تسریع می‌کند. هنگامی‌که بدن آسیب را در لایه درم می‌بیند، کلاژن جدید تولید می‌کند که این کلاژن برای درمان زخم اصلی در  درم که باعث ایجاد ترک پوستی شده، استفاده می‌شود.

میکرونیدلینگ لایه خارجی پوست را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد و اجازه می‌دهد کلاژن جدید فقط برای بهبود خطوط و ترک‌های پوستی استفاده شود.

پی آر پی

mm9

درمان با استفاده از تکنیک پی آر پی باعث استفاده مجدد از پلاسمای خون فرد در مناطق موردنیاز برای تزریق می‌شود. با اخذ خون فرد و تصفیه آن توسط سانتریفیوژ، ما قادر به استخراج پلاسمای خون با بیشترین غلظت پلاکت ها هستیم. این پلاکت ها شامل عوامل رشدی هستند که هنگام تزریق به ترک ها در پوست، سلول‌های بنیادی را تحریک می‌کنند تا کلاژن تولید کنند. این درمان منجر به ضخامت، تقویت و سفت شدن پوست می شود و ظاهر ترک ها و خطوط پوست را کاهش می دهد.لیزر فركشنال

mm10

با استفاده از تکنولوژی جدید لیزر فرکشنال ترک‌ها و خطوط پوستی به‌راحتی درمان می‌شوند. لیزر با درهم شکستن بافت پوست در ناحیه‌های کوچک موجب رشد پوست جدید و سالم در منطقه آسیب‌دیده می‌شود.  اساساً لیزر میکرو زخم‌هایی را ایجاد می‌کند و به بدن اجازه می‌دهد تا به‌طور طبیعی آن‌ها را درمان کند و کلاژن و اپیتلیوم را نیز برای کمک به این فرایند تولید کند.

آر اف

mm11

آر اف باعث تولید کلاژن می‌شود. آر اف باهدف قرار دادن منطقه آسیب‌دیده تولید کلاژن را تحریک می‌کند و به‌این‌ترتیب باعث کاهش ترک‌ها و خطوط پوستی می‌شود.

ابدومینوپلاستی

mm12

با انجام ابدومینوپلاستی به‌طورکلی تمام پوست بین ناف و بالای ناحیه شرمگاهی برداشته می‌شود. هر پوستی که در این ناحیه وجود دارد باید به‌عنوان بخشی از روند حذف شود.

مشاوره رایگان