ورم و کبودی بعد از عمل بینی

تاریخ 22 آبان 1402

هدف شما پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی، به دست آوردن یک نمای زیبا و جذاب است. اما یکی از مشکلاتی که ممکن است در طول دوره بهبودی با آن مواجه شوید، تورم و کبودی است. برای بسیاری از بیماران، این دوره چالش‌برانگیز است. با این حال، با رعایت نکاتی که در این مقاله ذکر می‌شود، می‌توانید تورم و کبودی را کاهش داده و روند بهبودی پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی را تسریع کنید.

 

sssojuh

اگر شما در دوران بهبودی پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی هستید و یا صورت شما دچار کبودی و تورم شده است با رعایت دستورات و راهنمایی‌های زیر می‌توانید از طول دوره کبودی و تورم را کاهش دهید.

در خصوص کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کبودی و ورم بینی بعد از عمل بینی یا تعیین وقت قبلی می‌توانید با شماره‌های  02188334029  –  02188333259  تماس حاصل فرمایید.

چرا بیماران پس از انجام عمل زیبایی بینی دچار کبودی می‌شوند؟


بروز کبودی‌ها در مناطق جراحی زیبایی امری معمولی است و نمی‌توان از آن جلوگیری کرد. حتی اگر جراح زیبایی ماهری باشید، عمل جراحی همواره خطراتی مانند آسیب دیدگی و خونریزی به همراه دارد. وقتی سلول‌های خونی در ناحیه‌ی زیر پوست قرار می‌گیرند، به طور طبیعی تغییراتی می‌کنند و باعث ایجاد تغییر در رنگ پوست می‌شوند. در ابتدا، پوست ممکن است به رنگ س

چرا پس از انجام عمل زیبایی بینی، بینی متورم می‌شود؟


پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی ممکن است دو نوع تورم ایجاد شود. اولین نوع تورم به دلیل انجام عمل جراحی است و به طور موقتی بافت‌های بینی را دچار آسیب‌دیدگی می‌کند. این تورم بیشتر مشهود بوده و بلافاصله پس از انجام عمل جراحی ایجاد شده و در هفته اول که غضروف‌ها و بافت نرم در حال بهبود یافتن هستند ادامه می‌یابد.

پس از رفع این تورم اولیه، بینی شروع به بازگشتن به حالت طبیعی می‌کند. به هر حال، هنوز بینی کمی متورم بوده و به دلیل احتباس مایعات در زیر پوست این وضعیت تا چند ماه ادامه می‌یابد. با این که این نوع تورم خیلی جلب توجه نمی‌کند اما بسیاری از بیماران برای دیدن نتایج نهایی عمل باید تا برطرف شدن این تورم بینی صبر کنند.

تورم و کبودی بینی پس از چه مدتی از بین می‌روند؟


کبودی بعد از جراحی زیبایی، به ویژه در محدوده های قابل مشاهده مانند صورت، ممکن است برای چند روز زشت به نظر برسد. کبودی در بین سه تا چهار روز اول پس از عمل جراحی بینی در رنگ سیاه، بنفش یا آبی خواهد بود. در پنجمین و ششمین روز، کبودی روشن تر می شود و به رنگ سبز، قهوه ای یا زرد تغییر میکند. به مرور زمان، پس از چند روز، پوست به حالت طبیعی خود بازگشت پیدا می کند. کبودی در معمولا به طور کامل طی دو هفته پس از عمل جراحی بینی از بین می رود.

همانند کبودی، تورم هم در چند روز اول پس از انجام عمل زیبایی بینی تشدید می‌شود. تورم نیز یک هفته پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی کاهش می‌یابد. دو هفته پس از انجام عمل، حدود 75 درصد از تورم‌ها برطرف می‌شوند. 6 هفته پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی حدود 90 درصد تورم از بین خواهد رفت. مابقی تورم باقیمانده ظرف مدت چند ماه از بین می‌رود.

چگونه می‌توان از تورم و کبودی کاست؟


چند روز اول پس از انجام عمل جراحی

چند روز اول پس از انجام عمل جراحی، تورم به مرور کاهش می‌یابد. در غالب اوقات، اقدامات احتیاطی که بیماران پس از انجام عمل انجام می‌دهند می‌تواند نتایج مثبتی در طول دوره بهبودی داشته باشد. رعایت نکات و دستورالعمل‌هایی که پزشک برای بعد از عمل به شما می‌دهد از اهمیت زیادی برخوردار است. انجام اقدامات زیر می‌تواند به کاهش تورم کمک کند:

  • قبل از انجام عمل‌های جراحی از مصرف داروهای ضدالتهابی بپرهیزید: با این که داروهای ضدالتهابی نظیر آسپیرین و ایبوپروفن می‌تواند درد و تورم پس از عمل را کاهش دهند اما باید از یک هفته قبل از انجام عمل جراحی از مصرف این داروها اجتناب شود. با این کار خونریزی و احتمال بروز عوارض حین عمل کاهش می‌یابد بنابراین احتمال تورم‌های شدید نیز کاهش می‌یابد.
  • از بسته‌های یخ استفاده کنید: استفاده از بسته‌های یخ یکی از مؤثرترین روش‌های کاهش التهاب در مراحل اولیه ایجاد آن است. 24 تا 48 ساعت پس از انجام عمل از کمپرس یخ خشک در نزدیکی ناحیه متورم به مدت 10 تا 15 دقیقه در فواصل زمانی منظم استفاده کنید.
  • سر خود را صاف نگه دارید: خم شدن یا انجام فعالیت‌های سنگین می‌تواند تورم را در چند هفته اول پس از انجام عمل تشدید کند. همچنین با این کار فشار خون نیز افزایش یافته و در نتیجه احتمال بروز برخی عوارض افزایش می‌یابد.
  • از گرما و رطوبت دور بمانید: در هفته اول دوران بهبودی، از خیس شدن پانسمان پیشگیری کنید. زمانی که پانسمان برداشته شد، می‌توانید صورت خود را با آب ولرم بشورید اما بینی خود را تا زمانی که پزشک اجازه نداده است نباید به طور مستقیم بشورید. به طور مشابه، باید از قرار گرفتن در محیط‌های گرم مانند آرایشگاه‌ها اجتناب کنید.
  • پل بینی و قسمت بالای نوک بینی را نوارپیچی کنید تا از تورم به میزان چشمگیری کاسته شود. این نوارپیچی با ایجاد فشار باعث کاهش تورم شده و باعث ساختار یافتگی بیشتر فیبرهای کلاژن در بافت‌های اسکار می‌شود که به کاهش تورم کمک می‌کند. نوارپیچی روی بینی تا شش ماه پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی می‌تواند مؤثر واقع شود.
  • مقادیر زیادی آب آناناس بنوشید: بسیاری از جراحان زیبایی بینی مصرف مکمل‌های بروملین را برای کاهش کبودی‌های ناشی از عمل برای بیماران تجویز می‌کنند. بروملین آنزیمی است که به کاهش تورم، التهاب و دردهای عضلانی کمک می‌کند. به هر حال، چرا وقتی که می‌توانید از بروملین طبیعی موجود در آناناس استفاده کنید، مکمل مصرف می‌کنید؟ ساقه و میوه آناناس سرشار از بروملین است که شما می‌توانید پس از انجام عمل جراحی از آنها استفاده کنید. مصرف یک لیوان آب آناناس طبیعی در هنگام صبح و خوردن یک برش آناناس در طول روز می‌تواند به شما در کاهش تورم کمک کند. شما همچنین می‌توانید با مصرف برخی مکمل‌های دیگر نظیر ویتامین K و آرنیکا از میزان کبودی‌های ایجاد شده بکاهید.

پس از گذشت مدتی طولانی از انجام عمل جراحی

پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی چندین ماه طول می‌کشد تا تورم به طور کامل برطرف شود. ممکن است پل بینی پس از 6 ماه و نوک بینی پس از گذشت یک سال بهبود یابند. برای کاهش و رفع تورم باقیمانده در هر دو قسمت ما انجام اقدامات زیر را به شما توصیه می‌کنیم:

  • از مصرف سدیم پرهیز کنید: غذاهایی که مقادیر زیادی سدیم دارند تورم را تشدید کرده یا مدت ابتلا به آن را افزایش می‌دهد. با این که قطع کامل مصرف سدیم دشوار است اما باید مراقب رژیم غذایی خود بوده و از مصرف غذاهای آماده پرنمک و اضافه کردن نمک به غذا خودداری کنید. یک هدف خوب می‌تواند مصرف 1500 میلی‌گرم سدیم یا کمتر در روز باشد.
  • در هنگام استراحت سر خود را بالا نگه دارید: در حالی که نشسته‌اید یا دراز کشیده‌اید، سر خود را تا آنجا که می‌توانید بالا نگه دارید. در رختخواب، از دو بالش استفاده کنید. هر چه سر خود را بالاتر نگه دارید بدن راحت‌تر می‌تواند به آرامی مایعات را از داخل بینی تخلیه کند.
  • از قرار گرفتن در معرض نور خوشید اجتناب کنید: در صورت امکان، از قرار گرفتن مستقیم در معرض نور خورشید اجتناب کنید زیرا می‌تواند باعث افزایش حساسیت پوست شود. اگر شما باید به مدت طولانی در محیط باز قرار گیرید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. این فرایند باید حداقل در چهار ماه اول پس از انجام عمل جراحی ادامه یابد.
  • از داروهای ضدالتهابی استفاده کنید: ژل آرنیکا و بروملین دو ماده طبیعی هستند که می‌توانند به کاهش تورم و التهاب کمک کنند. به هر حال، با پزشک در موزد استفاده از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک و داروهای گیاهی مشورت کنید.
مشاوره رایگان