درمان ریزش موی سر با پی آر پی

سری پر از موهای سالم، نشانه‌ای از جوانی، قدرت و انرژی است. این امر برای بسیاری از مردان، کلیدی برای اعتماد به نفس است – و کاملاً طبیعی است که بخواهند تا حد ممکن جذاب به نظر برسند. خواستن موهای پرپشت که فرد را ارزشمند و جذاب نشان دهد و تلاش برای توقف ریزش مو یا بازگشت موهای از دست رفته و کاشت مو به روش غیر جراحی ، امری کاملاً طبیعی است. اخیراً، پلاسمای غنی شده از پلاکت (پی آر پی) به عنوان درمانی مستقل برای مردان و زنانی با انواع خاصی از ریزش مو، به‌ویژه موارد ژنتیکی و برخی از انواع آلوپسی، تأثیر خود را نشان‌ داده است. حتی در برخی موارد، استفاده از مزایای کاشت مو به روش پی آر پی به رشد مجدد موها در مناطق تحت تأثیر آلوپسی آره‌آتا، تلوژن افلوویوم مزمن و نواحی کم پشت ابرو کمک کرده است.

پلاسمای غنی شده از پلاکت، یکی از بهترین شیوه‌های درمانی ریزش مو است. این روش کاملاً برمبنای علمی بوده و توانایی آن در رشد مجدد موها به اثبات رسیده است.

PRP چیست؟


پلاسمای غنی شده از پلاکت، درمانی طبیعی است که از فاکتورهای رشد و سلول‌های بنیادی بدن شما برای رشد موهایتان استفاده می‌کند. این درمان به همراه تجهیزات پزشکی با کیفیت و متخصصانی آموزش دیده، بهترین فرصت را برای رشد مجدد موهای شما فراهم می‌آورد. این عمل، روشی مؤثر برای درمان آلوپسی به حساب می‌آید که علاوه بر اینکه پیوند موها را حفظ می‌کند به ضخیم‌تر شدن موها نیز کمک خواهد کرد ، استفاده از روش پی آر پی بعد از  کاشت مو در تثبیت و رویش مجدد موها موثر است .

مطالعه بیشتر  درمان بیماری سالک و جای زخم و اسکار ناشی از آن

مزایای استفاده از PRP در درمان ریزش مو


  • درمانی طبیعی است.
  • حاوی پروتئین‌هایی ضروریست که رشد طبیعی موها را تحریک می‌کنند.
  • باعث سلامت و بزرگ شدن فولیکول‌های کوچک شده‌ی مو می‌شود، که موهایی قوی‌تر تولید خواهند کرد.
  • سرشار از فاکتورهای رشدی است که باعث افزایش سرعت رگزایی و رشد سلول‌های موضعی خواهد شد.
  • توانایی رشد مجدد موها در بیماری‌های آلوپسی آره‌آتا، کم پشتی ابروها و سایر مواردی که ریزش مو به علل وراثتی نباشد را دارد.
  • رشد رگ‌های خونی، تکثیر سلولی و تشکیل پوست را افزایش می‌دهد.
  • تشکیل عروق خونی را افزایش می‌دهد.
  • رشد و تفکیک سلولی، تشکیل عروق خونی و تشکیل کلاژن را افزایش می‌دهد.

افراد مناسب برای درمان ریزش مو با پی آر پی


معمولاً مردان در اوایل ۲۰ سالگی در می‌یابند که ریزش موهایشان آغاز شده است. ترمیم مو به روش PRP در درمان طاسی نقطه‌ای و عقب نشینی خط رشد موها مؤثر است. بنابراین تا زمانی که موهای شما توانایی رشد کردن داشته باشند، شما نامزد مناسبی برای PRP محسوب می‌شوید.

زنانی که به دلیل مشکلات هورمونی مانند اختلالات تیروئید، مصرف دارو و افزایش سن موهای خود را از دست داده‌اند از دیگر نامزدهای مناسب برای انجام این درمان هستند.

الگوهای طاسی مردانه که منجر به ریزش تمامی موهای رو و پشت سر می‌شوند و مناطقی بدون مو و براق بر روی سر ایجاد می‌کنند، برگشت‌پذیر نیستند. اگر هیچ فولیکولی وجود نداشته باشد یا آن‌ها بسته و یا نامعلوم باشند، درمان PRP اثرگذار نخواهد بود. بنابراین تشخیص و درمان زودهنگام، کلید حفظ موها در این مشکلات است.

چگونگی تأثیر PRP در درمان ریزش مو


چگونگی تأثیر PRP در درمان ریزش مو

در این روش تزریقاتی کوچک، دقیق و بدون درد به داخل لایه درم (بهترین لایه از پوست سر برای تحریک رشد فولیکول‌ها و تقویت آن‌ها) انجام می‌شود. ما قادریم به این لایه نفوذ کنیم و بلافاصله فولیکول‌ها را به رشد وادار کنیم. پلاسمای غنی شده از پلاکت حاوی فاکتورهای رشد و سلول‌های بنیادی است که منجر به تحریک سلول‌ها شده و فولیکول‌های مو را دوباره زنده و وادار به رشد می‌کند. هرچند پوست سر آسیب ندیده است اما تحت ثأثیر این درمان تحریک شده و ظاهری درخشان پیدا می‌کند. با تحریک فولیکول‌ها، ضخامت آن‌ها نیز افزایش می‌یابد. نهایتاً این عمل به فعالیت مجدد چرخه‌ی مو منجر خواهد شد که علاوه بر تولید فولیکول‌های جدید، باعث بهبود ضخامت موهای سر نیز می‌شود.

مطالعه بیشتر  سوالات متداول لیزر موهای زائد: تعداد جلسات و مراقبت بعد لیزر

آنچه در طول درمان ریزش مو با PRP انجام می‌شود


آنچه در طول درمان ریزش مو با PRP انجام می‌شود

با نظر پزشک، کرمی بی‌حس کننده با گرید پزشکی برای بی‌حس کردن پوست سر شما مورد استفاده قرار خواهد گرفت تا شما در موقع تزریق PRP کمترین دردی را احساس نکنید.

ابتدا نمونه‌ای از خون شما گرفته شده و به کمک فرآیند سانتریفیوژ فاکتورهای رشد آن جدا و برای تزریق آماده می‌شوند. سپس تزریقات ریزی ماهرانه و با شناخت کافی به پوست سر شما انجام می‌شود تا PRP را به ریشه‌ی فولیکول‌های موهای سر برساند.

پس از درمان PRP


پس از درمان ممکن است پوست سر براق و برافروخته به نظر برسد. این پدیده معمولاً طبیعی است و تقریباً پس از ۲۴ ساعت برطرف خواهد شد. پس از اندک زمانی از کارافتادگی درمان PRP برای ریزش مو، پوست خیلی زود به حالت عادی خود بازخواهد گشت. گاهی تورمی جزئی و ریزش موها در اثر شک (پدیده‌هایی روانی) ممکن است رخ دهند که با مراجعه به پزشک قابل درمان خواهند بود.

نتایج


نتایج درمان ریزش مو با PRP

پس از درمان با PRP رشد موها آغاز خواهد شد و ۳ الی ۴ ماه بعد قابل مشاهده خواهد بود. ضخیم‌تر شدن موها بزرگترین دستاورد این درمان خواهد بود. فاکتورهای رشد به زمان زیادی برای تحریک کامل فولیکول‌ها نیاز دارند. در درمان‌های موفق، این موضوع از همان ماه‌های ابتدایی آغاز خواهد شد. حداقل ۸ ماه برای مشاهده‌ی نتایج چشمگیر این عمل نیاز خواهد بود.

سوالات رایج


چه تعداد درمان مورد نیاز است و چه موقع اغلب درمان باید انجام شود؟

برای رسیدن به نتایجی مطلوب این عمل باید هر ۳ الی ۴ هفته و برای تقریباً ۵ مرتبه انجام شود. در بالاترین حالت درمان، ممکن است به ۸ الی ۹ ماه نیاز باشد.

مطالعه بیشتر  ریزش مو در مردان : علت و درمان آن

چقدر طول می‌کشد تا نتایج مشاهده شوند؟

نتایج معمولاً پس از ۳ الی ۴ ماه قابل مشاهده خواهند بود و به تدریج در ماه‌های بعد بهتر خواهند شد.

عوارض جانبی این درمان چیست؟

عوارض پی آر‌ پی مو بسیار ناچیز است و عملی بسیار ایمن است. تنها عارضه‌ی جانبی آن احتمالاً تورم و قرمزی پوست سر خواهد بود. بیماران بهتر است برای جلوگیری از خونریزی در پوست سر از مصرف داروهای رقیق‌کننده‌ی خون پرهیز کنند. در غیر این صورت دوره‌ی بهبودی اندکی طولانی‌تر خواهد شد.

هزینه پی آر پی مو چقدر است؟

هزینه پی آر پی مو به تجربه پزشک، پیچیدگی عمل، تعداد تزریق‌های لازم و بزرگی ناحیه درمان بستگی دارد.

به این پست امتیاز دهید.
رای ثبت نشد