varis

واریس یا رگ‌های عنکبوتی به عارضه‌ای گفته می‌شود که سیاهرگ‌ها در اثر ابتلا به آن بزرگ و گشاد و مملو از خون می‌شود. واریس غالباً دردناک است و رگ‌های واریسی به رنگ قرمز یا بنفش مایل به آبی درمی‌آید. رگ‌های واریسی متورم و برآمده می‌شود و در اکثر موارد در پایین پا دیده می‌شود. واریس عارضه‌ای شایع به ویژه در میان بانوان است. نیمی از افراد بالای 50 سال به واریس مبتلا می‌شوند.

متخصصین کلینیک تخصصی پوست موی رازی در ابتدا برای درمان واریس استفاده از جوراب فشرده کننده واریس، بالا گذاشتن متناوب پا و حرکت‌های اصلاحی را توصیه می‌کنند. اگر علائم علی‌رغم این اقدام‌ها تسکین نیابد، واریس را می‌توان با بهره‌گیری از عمل ساییدگی رگ (ابلیشن) با لیزر برای درمان رگ‌های تغذیه کننده بزرگ، جراحی برای برداشتن رگ یا اسکلروتراپی برای بستن رگ‌های واریسی درمان نمود. اسکلروتراپی درمانی شامل چندین تزریق یا رادیوفرکوئنسی است که به منظور بریدن عروق غیرطبیعی به روش شیمیایی انجام می‌شود. بریدن رگ را می‌توان با دستگاه مخصوص لیزر نیز انجام داد. خونریزی یا ترومبوفلبیت نیز برداشتن، قطع رگ یا اسکلروتراپی را ضروری می‌سازد، ترومبوفلبیت (التهاب در سیاهرگ) به عارضه‌ای گفته می‌شود که لخته خون گردش خون را در رگ‌ها آهسته می‌کند و باعث ایجاد التهاب می‌شود.  جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزو نوبت می‌توانید از طریق شماره‌های 02188334029 02188333259 با ما تماس حاصل نمایید.

علل


vsris1

عروق واریسی نتیجه عملکرد نامناسب رگ‌ها است. رگ‌ها دریچه‌هایی یک طرفه دارند که اجازه نمی‌دهد خون به عقب جریان یابد. اگر این دریچه‌ها از کار بیفتد، خون در عوض آن که به طور مداوم به سمت قلب حرکت کند، در سیاهرگ جمع می‌شود. واریس غالباً پاها را درگیر می‌کند، چون پاها بیشترین فاصله را از قلب دارند و نیروی جاذبه جریان رو به بالای خون را دشوارتر می‌کند.

بعضی از علل احتمالی ابتلا به واریس پا عبارت است از:

 • عارضه‌های مزمن دریچه قلب که معمولاً مادرزادی است.
 • بارداری
 • یائسگی
 • ایستادن طولانی مدت
 • فشار روی بخش میانی بدن به ویژه شکم
 • چاقی که باعث اضافه وزن و افزایش فشار روی پاها می‌شود.
مطالعه بیشتر  عمل جراحی زیبایی برای درشت کردن (بزرگ کردن) چشم

علائم


علائم اولیه واریس کاملاً مشخص است و معمولاً به صورت بدشکل شدن رگ‌ها به ویژه رگ‌های پا نمود می‌یابد. بیمار گاهی با درد، ورم، سنگینی و درد در پاها نیز روبرو می‌شود. برخی بیماران ورم، تغییر رنگ یا زخم اطراف مچ پا را نیز تجربه می‌کنند.

درمان عروق عنکبوتی


vsris2

در مجموع پزشکان  روش‌های محافظه کارانه و غیرجراحی را هنگام درمان واریس اتخاذ می‌کنند. به بیان دیگر پزشکان به جای روی آوردن به درمان‌های تهاجمی از بیماران می‌خواهند تا تغییراتی را در سبک زندگی خود ایجاد کنند.

تغییرات سبک زندگی

با ایجاد تغییرات زیر می‌توان از ابتلا به واریس جلوگیری کرد:

 • اجتناب از ایستادن طولانی مدت
 • خودداری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید
 • کاهش وزن یا حفظ وزن مناسب
 • ورزش کردن به منظور تقویت پاها
 • نیانداختن پاها روی هم به مدت طولانی

اگر در حال حاضر مبتلا به واریس هستید، رعایت توصیه‌های زیر از تشدید عارضه و ایجاد عروق  واریسی جدید جلوگیری می‌کند. بالا گذاشتن پاها هنگام استراحت کردن یا خوابیدن و پوشیدن جوراب واریس نیز اقدام مفیدی به شمار می‌آید.

varis3

 لیزر ابلیشن- CTEV /EVLT

varis4

در حال حاضر از لیرزهای اندوونوس متعددی برای درمان واریس استفاده می‌شود. متخصصین از بین دو سیستم لیزر درمانی موجود نوع مناسب را با توجه به نیازها و شرایط خاص هر بیمار انتخاب می‌کنند. ابلیشن لیزر اندوونوس درمانی با تهاجم حداقل است که به صورت سرپایی و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. عمل با لیزر جایگزینی برای جراحی جدا کردن رگ‌ صافن بزرگتر و بستن آن است. جراح با استفاده از اولتراسوند کاتتر کوچکی را معمولاً از راه سوراخ سوزن از پوست عبور می‌دهد و وارد رگ آسیب دیده می‌کند، سپس فیبر لیزر را وارد رگ می‌‌کند. پزشک لیزر را پس از بی‌حس کردن رگ روشن می‌کند. انرژی هدف‌گیری شده لیزر سیاهرگ درگیر را گرم می‌کند و می‌بندد. این درمان معمولاً کمتر از یک ساعت طول می‌کشد. عمل ابلیشن با لیزر در کنار مینی فبلکتومی انجام می‌شود. پا پس از اتمام درمان محکم پانسمان می‌شود و بیمار می‌تواند بلافاصله پس از درمان بلند شود و راه برود و فعالیت‌های معمول روزانه را ادامه دهد.

مطالعه بیشتر  کوچک کردن و زیبایی بینی بدون عمل جراحی(با تزریق ژل و چربی)

انسداد رادیوفرکوئنسی (عمل Venefit)

varis5

سیاهرگ‌بری سرپایی نیز مانند لیزر ابلیشن درمانی با تهاجم حداقل است که جایگزین رگ برداری ورید صافن بزرگتر یا کوچکتر محسوب می‌شود. جراح کاتتر کوچکی را با توجه به تصاویر سونوگرافی از راه سوراخ سوزن وارد رگ آسیب دیده می‌کند. کاتتر پس از تاثیر گذاشتن داروی بی‌حسی در اطراف سیاهرگ فعال می‌شود و به آهستگی از رگ بیرون کشیده می‌شود. کاتتر هنگام بیرون آمدن انرژی رادیوفرکوئنسی (RF) را به دیواره رگ اعمال می‌کند که باعث منقبض شدن کلاژن و بسته شدن رگ می‌شود. کاتتر پس از عمل بیرون کشیده می‌شود و پی درمان شده پانسمان می‌شود یا از جوراب فشرده کننده استفاده می‌شود. درمان Venefit نیز مانند لیزر ابلیشن در کنار درمان مینی فلبکتومی انجام می‌شود.

اسکلروتراپی

varis6

تزریق‌های اسکلروتراپی به منظور درمان ناحیه‌های کوچک واریسی و عروق عنکبوتی انجام می‌شود. این درمان ساده است. سوزن ظریفی داروی تحریک کننده پوشش داخلی رگ را تزریق می‌کند. رگ پس از مدت کوتاهی در واکنش به این تحریک بسته می‌شود و تحلیل می‌رود. خون رگ بسته شده به سیاهرگ‌های سالم و فعال هدایت می‌شود و گردش خون به حالت طبیعی برمی‌گردد. اسکلروتراپی علائم ناشی از واریس و عروق عنکبوتی اکثر بیماران را تسکین می‌دهد. این درمان را می‌توان در مراحل اولیه واریس انجام داد تا از بروز عوارض بیشتر و بدشکل شدن رگ‌ها جلوگیری کرد.

گاهی لازم است تا چند اسکلروتراپی بر روی هر ناحیه واریسی انجام شود، تعداد تزریق‌های هر جلسه متفاوت است. فعالیت‌های روزانه معمولاً پس از اسکلروتراپی از سر گرفته می‌شود. پانسمان و یا جوراب‌های کشی آنتی آمبولیک به منظور بهبود رگ‌ها تجویز می‌شود که باید یک تا چند هفته از آن‌ها استفاده شود. ناراحتی ناشی از این درمان حداقل است. ورم و تغییر رنگ پس از اسکلروتراپی طبیعی است. کبودی ایجاد شده معمولاً ظرف یک تا دو هفته برطرف می‌شود. تغییر رنگ (پیگمانتاسیون) تقریباً همیشه محو می‌شود، اما بازگشت پوست به رنگ طبیعی چند ماه طول می‌کشد. جای زخم و عوارض دیگر به ندرت بروز می‌یابد.

مطالعه بیشتر  کاشت موی طبیعی (پیوند مو) در خانم‌ها

اسکلروتراپی با کف به کمک اولتراسوند

varis7

این روش به منظور درمان سیاهرگ‌های واریسی بزرگتر مخفی انجام می‌شود که سیستم وریدی عمقی را به سیستم وریدی سطحی متصل می‌شود. محلول کف اسکلروزان با توجه به تصاویر اولتراسوند در موضع مورد نظر تزریق می‌شود تا رگ‌های عنکبوتی با دقت بالاتر و پوشش بیشتر درمان شود.

اسکلروتراپی با کف

varis9

ما در کلینیک تخصصی پوست موی رازی رگ‌های عنکبوتی و واریس را با عامل اسکلروزان مورد تایید FDA درمان می‌کنیم. متخصص دارو را در سیاهرگ‌های آسیب دیده تزریق می‌کند. رگ‌ها پس از تزریق دارو بسته و گردش خون قطع می‌شود و به این ترتیب رگ درمان شده در نهایت از بین می‌رود. محلول کف دقت عمل را بالا می‌برد و پوشش درمان را افزایش می‌دهد.

مینی فلبکتومی

varis10

مینی فلبکتومی روشی برای برداشتن رگ‌های واریسی روی سطح پا است که به صورت سرپایی و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. متخصص سیاهرگ آسیب‌دیده را از راه سوراخ‌ها یا برش‌های کوچکی ایجاد شده خارج می‌کند. این برش‌ها آن قدر کوچک است که نیازی به بخیه زدن ندارد. ه رچند رگ‌های واریسی هنگام ایستادن بیمار بزرگ به نظر می‌رسد، اما این رگ‌های بزرگ بسیار ضعیف هستند و به همین دلیل می‌توان آن‌ها را از راه برش‌های کوچک خارج کرد. بیمار می‌تواند بلافاصله پس از اتمام عمل راه برود. بیمار باید تا دو هفته پس از عمل از جوراب و یا پانسمان فشرده کننده استفاده کند.

به این پست امتیاز دهید.
علائم و درمان بیماری واریس پا با لیزر، رادیوفرکوئنسی و جراحی
5 از 2 رای
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *