acne

جوش‌های سرسیاه عموماً تجمع چربی‌های پوست، مواد آرایشی، قطرات ریز عرق و آلودگی‌های هوا در منافذ پوست هستند. جوش‌های سرسیاه جوش‌های کوچکی هستند که به دلیل انسداد فولیکول‌های مو روی پوست ظاهر می‌شوند. این جوش‌ها به جوش‌های “سرسیاه” معروف هستند زیرا سطح رویی آنها تیره یا سیاه است. جوش‌های سرسیاه نوع خفیفی از آکنه هستند که معمولاً روی پوست صورت، کمر، قفسه سینه، گردن، بازوها و شانه‌های دیده می‌شوند. جوش‌های سرسیاه آسیبی به پوست وارد نمی‌کنند ولی به هر حال افراد دوست ندارند این نوع جوش‌ها روی پوست آنها ظاهر شود زیرا باعث نازیبایی پوست می‌شود.

اگر شما از وجود جوش‌های سرسیاه روی پوست خود ناخشنود هستید و این جوش‌ها در ظاهر پوست شما تأثیر گذاشته است باید به یک متخصص پوست مراجعه کنید. متخصصین در کلینیک پوست و موی رازی متناسب با نوع پوست شما مناسب‌ترین محصولات را برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه به شما پیشنهاد می‌دهند. این روش‌های درمانی عبارتند از: کرم‌های موضعی، استخراج دستی، نوار منافذ، ماسک‌های صورت، میکرودرم ابریژن، لایه‌برداری شیمیایی و لیزر درمانی. روش‌های درمانی مذکور برای درمان جوش‌های سرسیاه کاملاً مؤثر بوده و از بروز مجدد آنها جلوگیری می‌کنند. برای تماس با این کلینیک و رزرو نوبت شماره‌های 0218833402902188333259  شماره‌گیری فرمایید.

جوش‌های سرسیاه چگونه شکل می‌گیرند؟


blackheads1

جوش‌های سرسیاه زمانی تشکیل می‌شوند که مسیر فولیکول‌های مو روی پوست مسدود شده و بسته شوند. هر فولیکول شامل یک مو و غده سباسئوس که چربی تولید می‌کند و به آن سبوم گفته می‌شود بوده که به لطیف شدن پوست کمک می‌کند. سلول‌های مرده پوست و چربی‌ها در منافذ فولیکول‌های مو جمع شده و باعث ایجاد برآمدگی‌هایی می‌شود که به آن کومدون گفته می‌شود. اگر پوست روی برآمدگی بسته بماند، جوش‌های سرسفید ایجاد می‌شوند. زمانی که پوست روی برآمدگی باز باشد به دلیل قرار گرفتن آن در معرض هوا، جوش‌های سر سیاه شکل می‌گیرند. جوش‌های سرسیاه معمولاً روی بینی و اطراف آن ایجاد شده و به سمت گونه‌ها نیز ممکن است گسترش یابند. این جوش‌ها ممکن است در ناحیه چانه نیز ایجاد شوند. اگر پوست شما مشکل داشته باشد ممکن است این جوش‌ها در کل سطح صورت شما دیده شود.

مطالعه بیشتر  کاشت ابرو با موی طبیعی: روش و هزینه

علل


برخی از عوامل که احتمال ایجاد شدن جوش‌ سر سیاه را افزایش می‌دهند عبارتند از:

  • تولید چربی بیش از حد در بدن
  • تجمع باکتری‌های آکنه روی پوست
  • تحریک فولیکول‌های مو زمانی که سلول‌های مرده پوست به طور طبیعی از روی سطح پوست نمی‌ریزند.
  • تغییرات هورمونی در سنین نوجوانی، در زمان عادت ماهیانه و در هنگام استفاده از قرص‌های ضدبارداری باعث افزایش چربی تولیدشده در بدن می‌شوند.
  • مصرف برخی داروها مانند کورتیکواستروئیدها، لیتیوم و آندروژن نیز باعث ایجاد جوش‌ سر سیاه می‌شود.

علائم


جوش‌های سرسیاه به دلیل ظاهر تیره‌ای که دارند به راحتی روی پوست دیده می‌شوند. این جوش‌ها کمی برآمدگی دارند اما دردناک نیستند زیرا مانند جوش‌های دیگر متورم نیستند.

روش‌های درمان


استفاده از داروها و مواد بدون نیاز به نسخه پزشک

cream

بسیاری از داروهای ضد آکنه را می‌توانید بدون نیاز به نسخه پزشک از داروخانه‌ها تهیه کنید. این داروها به شکل کرم، ژل و پد موجود بوده که می‌توانید آنها را به طور مستقیم روی پوست قرار دهید. این داروها حاوی اسید سالسیلیک و بنزوئیل پراکساید هستند. این داروها باکتری‌ها را از بین برده و چربی اضافی پوست را خشک کرده و باعث می‌شوند که سلول‌های مرده پوست از روی پوست بریزند.

داروهای تجویزی

cream1 copy

اگر با استفاده از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک، جوش‌های شما بهبود نیافت، پزشک داروهای قوی‌تری را برای شما تجویز می‌کند. داروهای حاوی ویتامین A مانند ترتینوئین باعث می‌شوند که منافذ فولیکول‌های مو باز شده و سلول‌های مرده پوست با سرعت و نرخ بیشتری از روی پوست بریزند. این داروها مستقیماً روی سطح پوست استفاده می‌شوند.

مطالعه بیشتر  علت و درمان چربی پوست صورت

برداشتن جوش‌های سرسیاه با دست

Dermatologists

متخصصین پوست از ابزار مخصوصی به نام استخراج‌کننده حلقه‌ای برای از بین بردن جوش‌های سر سیاه استفاده می‌کنند. پس از این که منافذ باز روی پوست برآمده ایجاد شدند، پزشک با فشار به وسیله این ابزار مواد داخل جوش‌ها را درمی‌آورد.

نوارهای بازکننده منافذ پوست

strips

نوارهای بازکننده منافذ پوست حاوی موادی هستند که در ترکیب با آب، حجیم شده و مانند چسب می‌چسبند. نوارهای بازکننده منافذ پوست به تمیز شدن سطح پوست در ناحیه اطراف بینی کمک می‌کنند. این چسب‌ها به قسمت فوقانی که شامل چربی یا سبوم است چسبیده و مواد درون آن را بیرون می‌کشند. با این که این نوارهای بازکننده منافذ پوست، جوش‌های سرسیاه را تخلیه می‌کنند اما تأثیر آنها در جلوگیری از شکل‌گیری دوباره این جوش‌ سرسیاه هنوز اثبات نشده است.

ماسک‌های صورت

mask copy

لایه‌برداری یک روش عالی برای از بین بردن جوش‌های سر سیاه است. لایه‌برداری باعث تمیز شدن عمقی جوش‌های سرسیاه شده و سلول‌های مرده پوست، چربی و ناخالصی‌ها را از اعماق منافذ روی پوست بیرون می‌کشد.

میکرودرم ابریژن

microdermabrasion

پزشک برای انجام فرایند میکرودرم ابریژن از ابزار خاصی که سطح ساینده‌ای دارد و مواد ساینده را روی لایه رویی پوست می‌پاشد استفاده می‌کند. پاشش مواد ساینده روی پوست، موادی که باعث ایجاد جوش‌های سرسیاه شده‌اند را برمی‌دارد.

لایه‌برداری شیمیایی

Chemical peels

لایه‌برداری شیمیایی برای برداشتن مواد داخل جوش‌های سر سیاه و رهایی از سلول‌های مرده روی پوست به کار برده می‌شود. برای انجام لایه‌برداری شیمیایی از محلول‌های شیمیایی قوی روی پوست استفاده می‌شود. به مرور زمان، لایه رویی پوست برداشته شده و لایه زیرین پوست که لطیف‌تر است نمایان می‌شود. لایه‌برداری ملایم را می‌توان با استفاده از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک انجام داد ولی لایه‌برداری‌های شدیدتر باید توسط متخصص پوست یا متخصص مراقبت‌های پوستی انجام شود.

مطالعه بیشتر  مراقبت بعد از لیزر خالکوبی: توصیه هایی برای بعد از لیزر تاتو

لیزر درمانی و نور درمانی

Laser

در لیزر درمانی و نور درمانی از پرتوهای پرتوان نور برای کاهش چربی تولیدی در پوست یا از بین بردن باکتری‌ها استفاده می‌شود. هم لیزر درمانی و هم نور درمانی در سطوح عمیق‌تر پوست عمل کرده و بدون این که به لایه رویی پوست آسیبی وارد آید باعث درمان جوش‌های سرسیاه می‌شوند.

چگونه می‌توان از شکل‌گیری جوش‌های سرسیاه پیشگیری کرد؟


شما می‌توانید با رعایت نکات زیر از ایجاد شدن جوش‌های سر سیاه پیشگیری کنید:

  • به طور منظم پوست خود را بشورید: زمانی که از خواب بیدار می‌شوید و قبل از این که بخوابید صورت خود را بشورید تا از تجمع چربی‌هایی که باعث ایجاد جوش‌های سرسیاه می‌شوند جلوگیری شود.
  • از محصولات بدون چربی استفاده کنید: هر محصول چربی می‌تواند باعث ایجاد جوش‌های سرسیاه شود. از لوازم آرایشی، لوسیون‌ها و کرم‌های ضدآفتاب بدون چربی استفاده کنید تا جوش‌های سرسیاه موجود شما تشدید نشوند.
  • از محصولات لایه‌بردار استفاده کنید: لایه‌بردارها و ماسک‌ها، سلول‌های مرده پوست را از روی صورت برداشته و به کاهش شکل‌گیری جوش‌ سر سیاه کمک می‌کنند. از محصولاتی استفاده کنید که باعث تحریک پوست شما نمی‌شوند.
به این پست امتیاز دهید.
رای ثبت نشد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *