درمان جوش‌های سرسیاه بینی و صورت با چسب، ماسک صورت و لیزر

تاریخ 22 آبان 1402

 

acne

جوش‌های سرسیاه عموماً تجمع چربی‌های پوست، مواد آرایشی، قطرات ریز عرق و آلودگی‌های هوا در منافذ پوست هستند. جوش‌های سرسیاه جوش‌های کوچکی هستند که به دلیل انسداد فولیکول‌های مو روی پوست ظاهر می‌شوند. این جوش‌ها به جوش‌های “سرسیاه” معروف هستند زیرا سطح رویی آنها تیره یا سیاه است. جوش‌های سرسیاه نوع خفیفی از آکنه هستند که معمولاً روی پوست صورت، کمر، قفسه سینه، گردن، بازوها و شانه‌های دیده می‌شوند. جوش‌های سرسیاه آسیبی به پوست وارد نمی‌کنند ولی به هر حال افراد دوست ندارند این نوع جوش‌ها روی پوست آنها ظاهر شود زیرا باعث نازیبایی پوست می‌شود.

اگر شما از وجود جوش‌های سرسیاه روی پوست خود ناخشنود هستید و این جوش‌ها در ظاهر پوست شما تأثیر گذاشته است باید به یک متخصص پوست مراجعه کنید. متخصصین در کلینیک پوست و موی رازی متناسب با نوع پوست شما مناسب‌ترین محصولات را برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه به شما پیشنهاد می‌دهند. این روش‌های درمانی عبارتند از: کرم‌های موضعی، استخراج دستی، نوار منافذ، ماسک‌های صورت، میکرودرم ابریژن، لایه‌برداری شیمیایی و لیزر درمانی. روش‌های درمانی مذکور برای درمان جوش‌های سرسیاه کاملاً مؤثر بوده و از بروز مجدد آنها جلوگیری می‌کنند. برای تماس با این کلینیک و رزرو نوبت شماره‌های 0218833402902188333259  شماره‌گیری فرمایید.

جوش‌های سرسیاه چگونه شکل می‌گیرند؟


blackheads1

جوشهای سرسیاه بوجود می آیند زمانیکه مسیر فولیکول های مو روی پوست انسداد میشود و بسته میشود. هر فولیکول شامل یک مو و غده سباسئوس است که چربی تولید میکند و به آن سبوم گفته میشود، که به لطیف شدن پوست کمک میکند. سلولهای مرده پوست و چربیها در منافذ فولیکول های مو جمع می شوند و باعث ایجاد برآمدگی ها شده و به آنها کومدون میگویند. اگر پوست روی برآمدگی بسته باقی بماند، جوشهای سرسفید ایجاد میشوند. زمانی که پوست روی برآمدگی باز باشد به دلیل قرار گرفتن آن در معرض هوا، جوشهای سرسیاه شکل میگیرند. جوشهای سرسیاه عموماً روی بینی و اطراف آن ایجاد میشوند و به سمت گونه ها نیز میتوانند گسترش یابند. این جوشها ممکن است در ناحیه چانه نیز ایجاد شوند. اگر پوست شما مشکل داشته باشد ممکن است این جوشها در کل سطح صورت شما مشاهده شود.

علل


برخی از عوامل که احتمال ایجاد شدن جوش‌ سر سیاه را افزایش می‌دهند عبارتند از:

  • تولید چربی بیش از حد در بدن
  • تجمع باکتری‌های آکنه روی پوست
  • تحریک فولیکول‌های مو زمانی که سلول‌های مرده پوست به طور طبیعی از روی سطح پوست نمی‌ریزند.
  • تغییرات هورمونی در سنین نوجوانی، در زمان عادت ماهیانه و در هنگام استفاده از قرص‌های ضدبارداری باعث افزایش چربی تولیدشده در بدن می‌شوند.
  • مصرف برخی داروها مانند کورتیکواستروئیدها، لیتیوم و آندروژن نیز باعث ایجاد جوش‌ سر سیاه می‌شود.

علائم


جوش‌های سرسیاه به دلیل ظاهر تیره‌ای که دارند به راحتی روی پوست دیده می‌شوند. این جوش‌ها کمی برآمدگی دارند اما دردناک نیستند زیرا مانند جوش‌های دیگر متورم نیستند.

روش‌های درمان


استفاده از داروها و مواد بدون نیاز به نسخه پزشک

cream

بسیاری از داروهای ضد آکنه را می‌توانید بدون نیاز به نسخه پزشک از داروخانه‌ها تهیه کنید. این داروها به شکل کرم، ژل و پد موجود بوده که می‌توانید آنها را به طور مستقیم روی پوست قرار دهید. این داروها حاوی اسید سالسیلیک و بنزوئیل پراکساید هستند. این داروها باکتری‌ها را از بین برده و چربی اضافی پوست را خشک کرده و باعث می‌شوند که سلول‌های مرده پوست از روی پوست بریزند.

داروهای تجویزی

cream1 copy

اگر با استفاده از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک، جوش‌های شما بهبود نیافت، پزشک داروهای قوی‌تری را برای شما تجویز می‌کند. داروهای حاوی ویتامین A مانند ترتینوئین باعث می‌شوند که منافذ فولیکول‌های مو باز شده و سلول‌های مرده پوست با سرعت و نرخ بیشتری از روی پوست بریزند. این داروها مستقیماً روی سطح پوست استفاده می‌شوند.

برداشتن جوش‌های سرسیاه با دست

Dermatologists

متخصصین پوست از ابزار مخصوصی به نام استخراج‌کننده حلقه‌ای برای از بین بردن جوش‌های سر سیاه استفاده می‌کنند. پس از این که منافذ باز روی پوست برآمده ایجاد شدند، پزشک با فشار به وسیله این ابزار مواد داخل جوش‌ها را درمی‌آورد.

نوارهای بازکننده منافذ پوست

strips

نوارهای منافذ پوست بازکننده حاوی موادی هستند که با آب ترکیب می‌شوند و مانند چسب می‌چسبند. استفاده از این نوارها می‌تواند در تمیز شدن سطح پوست در ناحیه اطراف بینی موثر باشد. این چسب‌ها به قسمت چربی یا سبوم بر روی پوست چسبیده و مواد موجود درون آن را بیرون می‌کشند. اگرچه این نوارها می‌توانند جوش‌های سرسیاه را خارج کنند، اثر آنها بر جلوگیری از تشکیل دوباره این نوع جوش‌ها هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.

ماسک‌های صورت

mask copy

لایه‌برداری یک روش عالی برای از بین بردن جوش‌های سر سیاه است. لایه‌برداری باعث تمیز شدن عمقی جوش‌های سرسیاه شده و سلول‌های مرده پوست، چربی و ناخالصی‌ها را از اعماق منافذ روی پوست بیرون می‌کشد.

میکرودرم ابریژن

microdermabrasion

پزشک برای انجام فرایند میکرودرم ابریژن از ابزار خاصی که سطح ساینده‌ای دارد و مواد ساینده را روی لایه رویی پوست می‌پاشد استفاده می‌کند. پاشش مواد ساینده روی پوست، موادی که باعث ایجاد جوش‌های سرسیاه شده‌اند را برمی‌دارد.

لایه‌برداری شیمیایی

Chemical peels

استفاده از تکنیک‌های لایه‌برداری شیمیایی برای حذف مواد داخل جوش‌های سر سیاه و خلاصی از سلول‌های مرده پوست، رایج است. در این فرایند، از مواد شیمیایی قوی روی پوست استفاده می‌شود تا لایه‌های بالایی پوست برداشته شده و لایه‌های زیرین، که نرم‌تر هستند، آشکار شوند. لایه‌برداری ملایم می‌تواند با استفاده از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک انجام شود، اما لایه‌برداری‌های شدیدتر نیازمند متخصص پوست یا متخصص مراقبت‌های پوستی هستند.

لیزر درمانی و نور درمانی

Laser

در لیزر درمانی و نور درمانی از پرتوهای پرتوان نور برای کاهش چربی تولیدی در پوست یا از بین بردن باکتری‌ها استفاده می‌شود. هم لیزر درمانی و هم نور درمانی در سطوح عمیق‌تر پوست عمل کرده و بدون این که به لایه رویی پوست آسیبی وارد آید باعث درمان جوش‌های سرسیاه می‌شوند.

چگونه می‌توان از شکل‌گیری جوش‌های سرسیاه پیشگیری کرد؟


شما می‌توانید با رعایت نکات زیر از ایجاد شدن جوش‌های سر سیاه پیشگیری کنید:

  • به طور منظم پوست خود را بشورید: زمانی که از خواب بیدار می‌شوید و قبل از این که بخوابید صورت خود را بشورید تا از تجمع چربی‌هایی که باعث ایجاد جوش‌های سرسیاه می‌شوند جلوگیری شود.
  • از محصولات بدون چربی استفاده کنید: هر محصول چربی می‌تواند باعث ایجاد جوش‌های سرسیاه شود. از لوازم آرایشی، لوسیون‌ها و کرم‌های ضدآفتاب بدون چربی استفاده کنید تا جوش‌های سرسیاه موجود شما تشدید نشوند.
  • از محصولات لایه‌بردار استفاده کنید: لایه‌بردارها و ماسک‌ها، سلول‌های مرده پوست را از روی صورت برداشته و به کاهش شکل‌گیری جوش‌ سر سیاه کمک می‌کنند. از محصولاتی استفاده کنید که باعث تحریک پوست شما نمی‌شوند.
مشاوره رایگان