moragheb

در حالی‌که عمل جراحی رینوپلاستی (جراحی بینی) در کمتر از دو ساعت به اتمام می‌رسد اما کل فرایند عمل جراحی زیبایی بینی به‌صرف زمان بسیار بیشتری نیاز دارد. اگر چه عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) عملی نسبتاً رایج و اختیاری است اما نباید فرایند انجام آن را دست‌کم گرفت. در واقع جهت اطمینان یافتن از سپری شدن سریع دوره‌ی بهبودی و جلوگیری از بروز عوارض پس از جراحی، انجام دستورالعمل‌های و مراقبتهای بعد از جراحی بینی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

عمل جراحی بینی یک عمل زیبایی رایج و محبوب است. جهت به حداقل رساندن عوارض پس از جراحی بینی و اطمینان یافتن از دستیابی به بهترین نتیجه ممکن از انجام عمل جراحی بینی، شما بایستی به دستورالعمل‌های مراقبت پس از جراحی که در زیر لیست شده‌اند عمل کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراقبت‌های بعد از عمل بینی یا تعیین وقت قبلی در کلینیک رازی با شماره‌های 0218833402902188333259 تماس حاصل فرمایید

پس از انجام عمل بینی باید انتظار چه چیزی را داشت؟


 •  کبودی بعد از عمل بینی بر روی گونه‌ها در قسمت اطراف بینی و در زیر پلک پایین پس از انجام این نوع از عمل جراحی امری عادی است که باید ظرف دو هفته کاملاً برطرف شود.
 • بروز بی‌حسی در نوک بینی نیز کاملاً طبیعی است. بینی به‌ تدریج حس خود را باز می‌یابد اما شما باید انتظار داشته باشید که تا بیش از سه ماه پس از عمل، در نوک بینی کمی بی‌حسی و خشکی احساس کنید.
 • بروز تورم: مهم نیست که عمل جراحی چقدر کوچک و جزئی است هر عمل جراحی با بروز تورم در بافت‌های اطراف همراه می‌باشد. میزان تورم در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.
 • گرفتگی و انسداد بینی: بلافاصله پس از انجام عمل جراحی بینی احساس گرفتگی و انسداد بینی را تجربه می‌کنید و نفس کشیدن از طریق بینی برایتان دشوار می‌شود.
 • احساس درد: با کمال تعجب، پس از عمل درد بسیار کمی احساس می‌شود و معمولاً کمتر از 48 ساعت احساس می‌گردد.

مراقبت‌های پس از عمل


فعالیت‌ها

 • در شب بعد از عمل بینی تا زمانی که به خواب بروید روی اسپلینت و روی هر دو چشم کیسه یخ قرار دهید. تا روز بعد نیز از کیسه یخ استفاده کنید. این کار از کبود شدن دور چشم جلوگیری می‌کند، ورم صورت و بینی را کاهش و موجب می‌شود که احساس راحتی بیشتری کنید.
 • شما یک تا دو روز پس از انجام عمل جراحی شاهد آبریزش مخاط یا خون‌ریزی در بینی خواهید بود که این امری طبیعی است. ما در هنگام مرخص کردن شما، در زیر بینی‌تان یک پد قطره گیر که قطعه‌ی کوچکی از گاز پانسمان است قرار می‌دهیم. تا ترشحات بینی را جذب کند. لطفاً در مراقبت بعد از جراحی زیبایی بینی در صورت لزوم گاز را تعویض نمایید. ما در اولین جلسه مراجعه شما به کلینیک، بینی‌تان را تمیز خواهیم کرد.

در اولین هفته پس از عمل:

 • هرچقدر که دوست دارید پیاده‌روی کنید.
 • فین نکنید. شما می‌توانید به سمت ترشحات بینی را بالا بکشید.
 • ندوید و از انجام هرگونه ورزش هوازی اجتناب کنید.
 • از بلند کردن اشیاء سنگین‌تر از 5 کیلوگرم (ازجمله بلند کردن کودک) خودداری کنید.
 • از خم شدن به سمت جلو در حالتی که سرتان رو به پایین باشد اجتناب کنید.
 • به‌هیچ‌ وجه به خود فشار نیاورید.
 • در صورتی می‌توانید عینک بزنید که عینک بر روی اسپلینت (آتل) با ملایمت و بدون ایجاد فشار قرار گیرد یا به‌ وسیله‌ی چسب به پیشانی متصل شود. از سبک‌ترین عینکی که دارید استفاده کنید. دو روز پس از انجام عمل جراحی می‌توانید لنز بگذارید. پس از باز کردن آتل، شما باید استفاده از عینک را محدود نمایید. عینک سبک‌وزن بزنید. از استفاده عینک با فریم پلاستیکی که از تمام جهات نوک بینی را می‌پوشاند اجتناب کنید. اگر عینکتان پد یا زاویه‌ی تماس کوچکی دارد، شما می‌توانید از عینک‌ساز بخواهید که برای شما یک پد بزرگتر و نرم‌تر نصب کند. شما باید انتظار این را داشته باشید که پس از مدتی از عینک زدن، در دو طرف بینی خود کمی درد احساس کنید که این مسئله امری طبیعی و عادی است و ممکن است 3 تا 4 ماه ادامه داشته باشد. وقت بینی‌تان نسبت به لمس حساس می‌شود باید عینک را برای یک تا دو ساعت بردارید.
 • تا 24 ساعت پس از عمل رانندگی نکنید. طی این مدت، شما هنوز تحت تأثیر داروهایی که در خلال عمل جراحی به شما داده‌شده هستید. رانندگی برای شما خطرناک است. پس از یک روز، شما به مدت محدودی می‌توانید رانندگی کنید.

رژیم غذایی

بعد از جراحی می‌توانید یک رژیم غذایی معمولی بخورید. وقتی بینیتان گرفته باشد، بلعیدن مواد غذایی جامد ممکن است کمی دشوار باشد. به مدت یک هفته حس بویایی خیلی خوبی نخواهید داشت، اما به‌ زودی این وضعیت برطرف خواهد شد و حس بویایی شما حتی بهتر از قبل بازخواهد گشت. مقدار زیادی مایعات بنوشید تا به بهبودی بدنتان از تأثیر بیهوشی و عمل جراحی کمک شود.

داروها

 • داروی ضد دردی که پزشکتان تجویز می‌کند را تنها در صورت نیاز مصرف کنید. این نوع دارو را بیش از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. چنانچه احساس درد ندارید این داروها را مصرف نکنید. این قرص‌ها حاوی مقدار کمی مخدر هستند و ممکن است شما را سبک‌سر کرده یا حتی حالت تهوع در شما ایجاد کنند. ما به شما توصیه می‌کنیم که برای کنترل دردتان در هر 4 تا 6 ساعت یک یا دو قرص ایبوپروفن 200 میلی‌گرمی مصرف نمایید.
 • ممکن است برایتان قرص‌های آنتی‌بیوتیک تجویز شود. اگر این قرص‌های اآنتی‌بیوتیک به شما داده شود، آنها را طبق دستور مصرف کنید. آنها برای التیام کامل شما ضروری و مهم هستند. این قرص‌ها را تا آخر مصرف کنید.
 • ممکن است به مدت یک هفته داروهای ضدالتهاب به شما داده شود. این داروها به کاهش تورم و ناراحتی کمک می‌کنند. آنها را دقیقاً طبق دستور گفته‌شده مصرف کنید.
 • روز بعد از جراحی مصرف تمام داروهای طبیعی خود را از سر بگیرید. مصرف قرص مولتی‌ ویتامین به مدت یک ماه پس از جراحی کار عاقلانه‌ای است.

مراقبت‌های مخصوص زخم

 • دو روز بعد از عمل جراحی شروع به استفاده از اسپری نمکی بینی خواهید کرد. شما می‌توانید بدون نسخه از داروخانه یک اسپری نمک بخرید. حداقل 4 بار در روز، 2 پاف در هر مجرای بینی، اسپری کنید. شما می‌توانید این کار را هر چند دفعه که دوست دارید، انجام دهید. نمک موجود در اسپری کمک می‌کند تا اثر خشک‌کننده‌ای که عمل جراحی بر دیواره‌ی بینیتان دارد، خنثی شود. اسپری نمکی بینی را باید حداقل تا 3 ماه استفاده کنید. از اسپری دیگری در بینی خود استفاده نکنید مگر اینکه پزشکتان دستورالعمل خاصی در این زمینه به شما داده باشد.
 • اگر در بافت بین سوراخ‌های بینیتان برش کوچکی باشد، پمادی برایتان تجویز خواهیم کرد تا بر روی جای زخم بمالید. این پماد را با گوش پاکن به‌جای زخم زده و آن را خوب بمالید. این کار را 3 بار در روز انجام دهید. برای بستن محل برش از بخیه‌های جذب‌ شونده استفاده می‌کنیم. بخیه‌ها فقط درصورتی‌ که مرتب با پماد مرطوب شوند جذب خواهند شد. تا زمانی که بخیه‌ها جذب شوند به استعمال پماد ادامه دهید. حدوداً یک هفته طول می‌کشد تا بخیه‌ها جذب شوند.

ویزیت و مراجعه به کلینیک

 • دو روز بعد از عمل جراحی، شما را در کلینیک‌ ویزیت خواهیم کرد. بینی شما به‌ آرامی تمیز خواهد شد. شما استفاده از اسپری نمکی بینی را آغاز خواهد کرد. اگر روی گوشتان پانسمانی داشته باشید، در اولین ویزیت پس از جراحی برداشته خواهد شد.
 • یک هفته پس از عمل جراحی، شما را دوباره در کلینیک خود خواهیم دید. در این زمان، آتل بیرونی بینی شما برداشته شده و یک‌بار دیگر بینیتان به‌آرامی تمیز خواهد شد.
 • ویزیت بعدی شما یک ماه بعد از عمل جراحی خواهد بود.
 • سپس به‌عنوان یک قاعده کلی، ما شما را بعد از 3، 6 و 12 ماه پس از عمل جراحی خواهیم دید. هیچ هزینه‌ای برای این ویزیت‌ها از شما گرفته نمی‌شود. طی این ویزیت‌ها شاید نیاز به گرفتن عکس‌های پس از جراحی داشته باشید.

 

مقالات مرتبط

همه چیز درباره‌ی واکسن اچ پی وی (HPV) برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی
همه چیز درباره‌ی واکسن اچ پی وی (HPV) برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی
مزوبوتاکس برای رفع چین و چروک‌های دور چشم و دور لب
مزوبوتاکس برای رفع چین و چروک‌های دور چشم و دور لب: هزینه، ماندگاری و عوارض
نکاتی برای انتخاب بهترین متخصص پوست و مو در شهرهای مختلف (تهران، اصفهان، تبریز، مشهد و ...)
نکاتی برای انتخاب بهترین متخصص پوست و مو در شهرهای مختلف (تهران، اصفهان، تبریز، مشهد و …)
درمان فرورفتگی جای جوش صورت با روش‌های خانگی، طب سنتی و راهکارهای پزشکی
درمان فرورفتگی جای جوش صورت با روش‌های خانگی، طب سنتی و راهکارهای پزشکی
شناخت انواع خال با توجه به عکس یا چگونه یک خال معمولی را از خال سرطانی تشخیص بدهیم؟
شناخت انواع خال با توجه به عکس یا چگونه یک خال معمولی را از خال سرطانی تشخیص بدهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان