عمل جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی)؛مزایا،عوارض و هزینه

تاریخ 23 آبان 1402

 

eddo

جراحی زیبایی شکم که تحت عنوان ابدومینوپلاستینیز شناخته می‌شود، یک عمل جراحی زیبایی است که برای لاغری و سفت‌تر کردن شکم انجام می‌شود. هدف از جراحی ابدومینوپلاستی سفت کردن عضلات شکمی است که شل و کشیده شده و با رژیم غذایی و ورزش بهبود نمی‌یابد. این جراحی گزینه‌ بسیار عالی برای بیمارانی است که به خصوص پس از از کاهش وزن شدید یا بارداری شکم برآمده با پوست شل و اضافی دارند. اگر لیپوساکشن با ابدومینوپلاستی ترکیب شود، می‌توان با اصلاح خطوط کانتور این ناحیه، شکمی لاغرتر و تخت را ایجاد کرد.

شکم تخت در لباسی چسبان، جذاب به نظر می‌رسد. بسیاری از بزرگسالان پس از بارداری و یا کاهش وزن قابل توجه، با یک شکم برآمده، چروکیده و پر از ترک روبرو می‌شوند. جراحی زیبایی شکم، روش محبوب و بسیار مؤثری برای کانتور مجدد ناحیه شکم و زیباتر شدن آن است و جراحان پلاستیک با تجربه ما در کلینیک تخصصی پوست و موی رازی این روش موثر را با نتایج چشمگیری به شما ارائه می‌دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این جراحی و سایر روش‌های پیکرتراشی، همچنین جهت رزرو نوبت مشاوره یا می‌توانید از طریق شماره‌های 02188334029 02188333259 با ما تماس حاصل فرمایید.

[dopts id=”15″]

انواع ابدومینوپلاستی


جراحی زیبایی شکم شامل دو نوع است:

ابدومینوپلاستی کامل

این نوع جراحی به عنوان یک عمل سرپایی برای اکثر بیماران انجام می‌شود. دوره بهبودی آن حدوداً دو هفته است. کسانی که در وضعیت جسمانی خوبی قبل از عمل جراحی به سر می‌برند، معمولاً با سرعت بیشتری بهبود می‌یابند.

ابدومینوپلاستی جزئی

این روش جراحی معمولاً با برش‌های کوچکتر انجام می‌شود، زیرا مقدار پوست شل که باید برداشته شود، بیشتر از چربی اضافی شکم است. این نوع عمل جراحی ممکن است به صورت سرپایی انجام شود و مدت زمان بهبودی آن کوتاه‌تر است. در جراحی زیبایی شکم، یک برش افقی در سراسر زیر شکم و اطراف ناف ایجاد می‌شود. از طریق این برش، عضلات ضعیف شکم ترمیم و بخیه می‌شود و در عین حال چربی، بافت و پوست اضافی نیز از شکم خارج می‌شود. سپس برش‌ها با استفاده از بخیه، چسب پوست و یا کلیپ‌های مخصوص بسته می‌شود. برای رسیدن به بهترین نتایج، معمولاً لیپوساکشن همراه با ابدومینوپلاستی انجام می‌شود.

چه افرادی متقاضی مناسبی برای جراحی زیبایی شکم هستند؟


بارداری، کاهش وزن شدید و پیری می‌تواند به از دست دادن خاصیت ارتجاعی ماهیچه‌های شکم کمک کند. متقاضی مناسب برای ابدومینوپلاستی باید یک یا چندین شرایط و ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • افتادگی پوست اضافی شکم
 • عضلات شکم که جدا شده و ضعیف شده‌اند.
 • بافت چربی اضافی که در شکم متمرکز شده است.
 • داشتن وزن مناسب
 • برخورداری از سلامت کلی
 • عدم قصد بارداری در آینده

مراحل جراحی زیبایی شکم


 ebdo4

جراحی زیبایی شکم، یکی از روش‌های معمول برای بهبود شکل و ظاهر شکم است که معمولاً تحت بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. این عمل، علیرغم اینکه یک عمل سرپایی است، ممکن است بین 2 تا 4 ساعت طول بکشد و پس از آن، نیاز به داشتن یک دوست یا عضوی از خانواده شما در کنارتان برای کمک به شما خواهد بود.

جراح ممکن است با ایجاد یک برش افقی که از مفصل ران به لگن در سراسر پایین شکم امتداد دارد، یا با یک برش کوتاه‌تر، کار خود را آغاز کند. برش کوتاه‌تر عمدتاً برای برداشتن چربی و پوست اضافه‌ای که محدود به منطقه زیر ناف باشد، در نظر گرفته می‌شود. با این حال، جراح برای داشتن حداکثر آزادی عمل، برش را تا حد ممکن در قسمت پایین شکم ایجاد می‌کند. در اغلب موارد، اسکارهای شکم را می‌توان به راحتی در لباس زیر پنهان کرد.

پس از ایجاد برش، جراح با استفاده از روش‌های جراحی، عضلات سست و یا ضعیف شده شکم را سفت و محکم می‌سازد. اگر لازم باشد، ممکن است به طور انتخابی، رسوبات چربی‌های اضافی را با استفاده از لیپوساکشن از بین ببرد. جراح همچنین پوست اضافی را برداشته و آن را در سراسر شکم جمع می‌کند تا کانتور صاف در شکم ایجاد کند. در صورت لزوم، جراح قسمت ناف را نیز تغییر شکل خواهد داد. در نهایت، جراح با استفاده از روش درناژ، تورم اضافی و ناخوشایند شکم را کاهش می‌دهد.

قبل از جراحی زیبایی شکم چه کارهایی لازم است؟


ebdo5

برای آمادگی جهت ابدومینوپلاستی جراح ممکن است:

 • شما را ملزم به حفظ وزن پایدار برای حداقل سه ماه قبل از عمل می‌کند.
 • اگر سیگار می‌کشید، به شما توصیه می‌کند مصرف سیگار را قبل از عمل و طی دوره بهبودی ترک کنید.
 • جراح توقف مصرف برخی داروها و داروهایی مانند آسپرین و دیگر رقیق کننده‌های خون را به شما توصیه می‌کند.

بهتر است برای بازیابی و بهبودی خود به عنوان بخشی از فرایند آماده‌سازی قبل از جراحی، برنامه‌ریزی کنید. شما پس از عمل برای رفتن به خانه نیاز به فردی همراه خواهید داشت تا برای چند روز اول در انجام فعالیت‌های روزانه به شما کمک کند.

دوره بهبودی و نقاهت پس از جراحی زیبایی شکم


بسته به میزان مداخله انجام شده، انتظار می‌رود یک یا دو روز در بیمارستان بستری شوید. بروز درد و تورم برای چند روز اول، امری عادی است و می‌توان با داروهای مسکن آن را کنترل کرد.

بسیاری از بیماران پس از حدود شش هفته قادرند به فعالیت‌های معمول خود و یا ورزش بازگردند. بیماران باید از گن و یا دیگر لباس‌های فشرده سازی مخصوص به مدت دو تا سه ماه بعد از جراحی استفاده کنند. نتایج این جراحی به تدریج و با کاهش تورم، نمایان خواهد شد. اسکارهای جراحی پس از چند ماه کمرنگ‌تر خواهد شد و شما کم کم می‌توانید از مشاهده شکم صاف و خوش‌فرم خود لذت ببرید. با حفظ یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می‌توانید این نتایج را حفظ کنید.

خطرات و نتایج ابدومینوپلاستی


خوشبختانه، بروز عوارض عمل زیبایی شکم پس از این جراحی نادر است. شایع‌ترین مشکلات بعد از جراحی، عفونت و تشکیل اسکار می‌باشد. هر عارضه جانبی، اگر تحت شناسایی و درمان زود هنگام قرار گیرد، می‌تواند با موفقیت کنترل و درمان گردد. برای جلوگیری از عوارض بعدی جراحی، تمام نکات و دستورالعمل‌های قبل و بعد از عمل را که جراح به شما توصیه می‌کند، به دقت رعایت کنید.

تشکیل اسکار (جای زخم) در تمام انواع جراحی امری اجتنابناپذیر است، اما جراحان ماهر ما برای به حداقل رساندن اسکار (جای زخم)، هر گونه تلاش و اقدام لازم را انجام می‌دهند. اگر اسکار بعد از جراحی، چشمگیر و قابل توجه باشد، ممکن است جراحی اصلاح اسکار در آینده در نظر گرفته شود.

دوام نتایج ابدومینوپلاستی


برای بسیاری از بیماران ما، نتایج به دست آمده از ابدمینپلاستی دائمی هستند؛ اما بارداری‌ در آینده و یا افزایش وزن قابل توجه، به احتمال زیاد موجب بروز مجدد ترک‌های پوست خواهد شد.

جراحی‌های مکمل ابدومینپلاستی


اگر چه جراحی زیبایی شکم به نوبه خود یک عمل زیبایی بسیار عالی است، اما بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند آن را همراه با سایر عمل‌های جراحی انجام دهد تا نتایج مورد نظر خود را بدست آورند. محبوب‌ترین عمل‌های زیبایی مکمل عبارتند از:

 • بزرگ کردن سینه 
 • لیفت سینه
 • لیپوماتیک و سایر اشکال لیپوساکشن

سوالات رایج


چرا نمی‌توانم با رژیم غذایی و ورزش شکم خود را تخت کنم؟

بسیاری از مردم می‌توانند زیبایی و تناسب اندام خود از جمله شکم را با استفاده از رژیم غذایی و ورزش با موفقیت بهبود ‌بخشند. با این حال، این رویکرد برای همه به ویژه کسانی که علاوه بر چربی‌های ناخواسته و عضلات ضعیف شکم، پوست شل ‌شده نیز دارند، مؤثر نیست. عمل جراحی به طور کلی تنها گزینه برای کاهش افتادگی پوست شکم است. با گذشت زمان و کشش پوست در دوران بارداری و یا افزایش وزن شدید، پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و پس از کاهش وزن، توانایی آن برای “برگشتن به وضعیت قبل” کاهش می‌یابد. بنابراین، اگر چه ورزش کردن می‌تواند چربی و شل شدگی عضلات را کاهش ‌دهد، اما برای حذف پوست اضافی شکم کافی نیست.

آیا برای انجام جراحی زیبایی شکم، باید وزن خاصی داشته باشم؟

اگر چه هیچ وزن مناسبی برای انجام عمل جراحی شکم وجود ندارد، اما جراحان ما به بیماران خاطر نشان می‌کنند که جراحی زیبایی شکم یک عمل جراحی کاهش وزن نیست و مردان و زنانی که به طور قابل توجهی اضافه وزن دارند، به احتمال زیاد متقاضیان مناسبی برای این جراحی نیستند. در واقع این جراحی برای افرادی در نظر گرفته شده که در محدوده وزن سالم هستند، اما از ظاهر شکم خود و عدم تناسب آن با بقیه بدن ناراضی هستند. در طول مشاوره، جراح با دقت شرایط و وضعیت شما را ارزیابی می‌کند و تشخیص می‌دهد که آیا این جراحی بهترین انتخاب برای شماست یا باید گزینه دیگری را در نظر بگیرید.

مشاوره رایگان