sookhtegi

پس از سوختگی، علاوه بر شکل‌گیری بافت‌های اسکاری زیاد که باعث تغییر ظاهر پوست می‌شوند، عملکردها هم تحت تأثیر قرار می‌گیرند. اغلب، این مشکلات با کمک عمل‌های ترمیمی که پس از انجام عمل‌های جراحی اولیه و اصلی انجام می‌شوند، اصلاح شده و بهبود می‌یابند. پس از التیام زخم‌های ناشی از سوختگی، عمل‌های جراحی ترمیمی برای بهبود عملکرد و ظاهر و زیبایی اسکارهای ناشی از سوختگی انجام می‌شود. روش مختلفی اعم از روش‌های جراحی و غیرجراحی برای تغییر بافت‌های اسکار وجود دارد و غالباً چندین ماه یا حتی چند سال طول می‌کشد که درمان‌های ترمیمی تکمیل شوند اما نتایج حاصل از آن‌ها خوب است.

اگر شما نیاز به انجام عمل‌های ترمیمی برای ترمیم جای سوختگی دارید …

اولین گام مشاوره با یک جراح پلاستیک است. برای رسیدن به اهداف خود، داشتن این ارتباط بسیار ضروری است. شما این فرصت را خواهید داشت تا نتایج مورد انتظار خود از درمان را برای وی توضیح دهید. شما و جراح با هم به یک درک مشترک در مورد انتظارات شما از نتایج عمل و منافع بلند مدتی که انتظار دست‌یابی به آن‌ها را دارید می‌رسید. هر بیمار با بقیه فرق دارد و جراح شما روش‌های جراحی و برنامه‌های درمانی که مناسب شرایط شما باشد را انتخاب می‌کند. در خلال جلسه اولیه مشاوره شما باید برای موارد زیر آمادگی داشته باشید:

 • سوابق پزشکی خود را شامل اطلاعاتی در مورد عمل‌های جراحی که قبلاً انجام داده‌اید، بیماری‌های قبلی و فعلی که به آن‌ها مبتلا هستید و هر دارو یا مکمل گیاهی که مصرف می‌کنید را کامل کرده و همراه داشته باشید.
 • جراح معاینه جامعی از شما به عمل می‌آورد.
 • در مورد خطرات احتمالی و عوارض عمل جراحی بحث و تبادل ‌نظر می‌شود.

اگر شما تصمیم به انجام عمل جراحی در کلینیک زیبایی رازی گرفتید، بسته دستورالعمل‌های پیش از درمان به شما داده می‌شود که در آن هر کاری را که باید قبل از انجام عمل بدانید یا انجام دهید برای شما توضیح داده شده است. بسیاری از این عمل‌های جراحی، سرپایی محسوب می‌شوند. جراح به شما دستورالعمل‌های آماده شدن برای عمل جراحی را می‌دهد که شامل نحوه پاک کردن پوست، خوردن و آشامیدن، سیگار کشیدن و اجتناب از مصرف برخی از ویتامین‌ها و داروها می‌شود. چه عمل شما عملی سرپایی باشد و چه نیاز به بستری شدن پس از انجام درمان باشد، شما باید یک نفر را همراه خود داشته باشید تا بتواند پس از عمل رانندگی کرده و شما را به منزل برساند یا در یکی دو روزی که در بیمارستان بستری هستید به شما کمک کند. شماره‌های 0218833402902188333259 به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره ترمیم جای سوختگی و یا جای زخم‌های پوستی در اختیار شما عزیزان هستند.

فرد مناسب برای عمل‌های جراحی ترمیمی جای سوختگی


شما گزینه مناسبی برای انجام عمل‌های ترمیمی هستید اگر:

 • متوجه باشید که این عمل‌ها به شما در بهبود عملکردهای پایه‌ای کمک کرده یا باعث می‌شود که اسکارهای به جای مانده کمتر جلب‌توجه کنند اما اسکارها به طور کامل از بین نمی‌روند.
 • اسکارهای انقباضی دارید که حرکات عادی شما را در گردن، شانه، دست‌ها یا پاها محدود کرده است.
 • در صورت خود جای زخم‌هایی دارید که مشکلاتی را برای پلک‌ها، لب‌ها یا بینی شما ایجاد کرده یا باعث ریزش موهای شما شده باشد.
 • اسکارهایی دارید که به طور غیرعادی ضخیم، پهن یا همراه با تغییر رنگ بوده و باید با ترکیبی از روش‌های جراحی و غیرجراحی بهبود یابند.

جراحی پلاستیک برای رفع جای سوختگی


اگر زخم شما شدید باشد، باید تحت عمل دِبریدمان قرار بگیرید که از طریق آن بافت مرده قبل از انجام عمل جراحی ترمیمی برداشته می‌شود. پس از انجام این عمل، روش‌های مختلفی برای درمان سوختگی و زخم‌ها وجود دارد که ممکن است توسط جراح پلاستیک به شما پیشنهاد شود. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

 • پیوند پوست: این روش غالباً برای بیمارانی که دچار سوختگی شده‌اند انجام می‌شود. پوست از یک ناحیه از بدن برداشته شده و در ناحیه دیگری پیوند داده می‌شود. دو نوع پیوند پوست وجود دارد؛ گرافت پوستی با ضخامت نسبی که در آن تعدادی از لایه‌های خارجی پوست پیوند زده می‌شود و گرافت تمام ضخامت که شامل همه پوست می‌شود. معمولاً همیشه اسکارهای دائمی قابل‌توجهی ایجاد می‌شود.

در خلال عمل پیوند یا گرافت پوست، یک ابزار مخصوص برای شکافتن پوست به کار برده می‌شود که به آن درماتون گفته می‌شود و به کمک آن پوست از ناحیه‌ای از بدن که معمولاً در زیر لباس مخفی می‌شود مانند باسن یا قسمت داخلی ران‌ها برداشته می‌شود. زمانی که این پوست برداشته شد، گرافت با پانسمان و بخیه در محل قرار داده می‌شود. ناحیه اهداکننده پوست پانسمان می‌شود تا از بروز عفونت در آن پیشگیری شود. دوران نقاهت و بهبودی پس از عمل گرافت با ضخامت جزئی، نسبتاً کوتاه بوده و غالباً کمتر از سه هفته بهبودی حاصل می‌شود. برای گرافت با ضخامت کامل، دوران نقاهت و بهبودی کمی طولانی‌تر است. غیر از بیمارانی که دچار سوختگی شده‌اند، پیوند پوست برای عمل‌های ترمیمی سینه یا بینی نیز انجام می‌شود.

 • میکروسرجری: آیا شما انگشت دست، انگشت پا، گوش یا حتی لب خود را از دست داده‌اید؟ میکروسرجری برای اتصال این اعضای بدن به کار می‌رود. به عبارت ساده‌تر، در این عمل، جراح از میکروسکوپ برای انجام عمل جراحی ترمیمی کمک می‌گیرد.
 • جراحی فلپ آزاد: جراحی فلپ آزاد غالباً همراه با عمل ترمیمی سینه یا پس از عمل جراحی سرطان سر یا گردن انجام می‌شود. در خلال این عمل جراحی، عضلات، پوست یا استخوان با عروق اصلی خود از یک ناحیه از بدن برداشته شده و برای ترمیم به ناحیه آسیب‌دیده منتقل می‌شوند.
 • گسترش یا کشیدن بافت: گسترش بافت یک عمل جراحی است که بدن را قادر به ساخت پوست اضافی برای استفاده در عمل‌های ترمیم می‌سازد. در این عمل از ابزاری به نام بالن اکسپندر که در زیر پوست در نزدیکی ناحیه تحت درمان قرار داده می‌شود استفاده می‌شود. به مرور زمان، این بالن تدریجاً با محلول سالین پر شده (آب نمک) و باعث می‌شود که پوست به آرامی کشیده شده و رشد کند؛ مانند آن چیزی است که در کشیدگی پوست زنان در هنگام بارداری اتفاق می‌افتد. زمانی که پوست به اندازه کافی رشد کرد، برای ترمیم نواحی آسیب‌دیده پوست به کار برده می‌شود. این روش به خصوص برای عمل‌های ترمیمی سینه به کار برده می‌شود.

کشش یا گسترش بافت مزایای زیادی دارد که از آن جمله می‌توان به شباهت رنگ و بافت پوست به پوست قسمت آسیب‌دیده که نیاز به ترمیم دارد و ایجاد اسکارهای جزئی به دلیل انتقال پوست از یک ناحیه به ناحیه دیگر اشاره کرد. اشکال عمده‌ای که در روش گسترش بافت وجود دارد طولانی بودن زمان شکل‌گیری پوست اضافی است که تا چهار ماه ممکن است طول بکشد. در این مدت، با رشد بالن اکسپندر یک برآمدگی در زیر پوست همراه با آن ایجاد می‌شود. این برآمدگی برای افرادی که می‌خواهند عمل ترمیمی سینه را انجام دهند مطلوب است، برآمدگی ممکن است برای افرادی که برای ترمیم جمجمه تحت درمان قرار می‌گیرند ایجاد ناراحتی کند.

پس از انجام عمل جراحی


sookhtegi1

پس از انجام عمل جراحی برداشتن و پیوند پوست مانند عمل‌های جراحی دیگر، رعایت دستورالعمل‌ها و راهنماهای پس از عمل برای مراقبت از زخم‌ها در منزل بسیار ضروری و مهم است.

فعالیت‌های روزانه

به آسانی می‌توانید آن‌ها را انجام دهید! به یاد داشته باشید که سطح انرژی شما پس از انجام عمل‌های زیبایی نسبت به زمانی که در بیمارستان هستید کاهش می‌یابد. بیماران غالباً اظهار می‌دارند که وقتی از بیمارستان به منزل مراجعه می‌کنند احساس خستگی بیشتری در خانه می‌کنند. ممکن است انجام حرکات منظم به شما کمک کند اما به یاد داشته باشید که آهسته پیش روید. اگر شما خسته هستید، استراحت کنید و از انجام بیشتر حرکات خودداری کنید.

تغییرات پوست

در دوران نقاهت و بهبودی پس از عمل جراحی صبور باشید تا زخم‌ها و سوختگی‌های شما التیام یابد. در زمانی که فرایند بهبودی شما ادامه دارد، تغییراتی در پوست، ظاهر و احساسات پوست در محل جراحی ایجاد می‌شود. ممکن است شما احساس گزگز، بیحسی یا احساسات کمی در ناحیه جراحی شده داشته باشید. این طبیعی است. پس از چند ماه حس‌های پوستی شما بهبود می‌یابد.

پرفیوژن و گردش خون

پس از عمل جراحی زیبایی، پرفیوژن‌های جزئی (خونیاری) و گردش جریان خون از اهمیت زیادی برخوردار هستند. از پوشیدن لباس‌های تنگ که باعث ایجاد فشار در نواحی آسیب‌دیده و زخمی می‌شوند اجتناب کنید. همچنین ممکن است پزشک دستورالعمل‌های دیگری برای بهبود گردش خون در زخم به شما بدهد.

مقالات مرتبط

همه چیز درباره‌ی واکسن اچ پی وی (HPV) برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی
همه چیز درباره‌ی واکسن اچ پی وی (HPV) برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی
مزوبوتاکس برای رفع چین و چروک‌های دور چشم و دور لب
مزوبوتاکس برای رفع چین و چروک‌های دور چشم و دور لب: هزینه، ماندگاری و عوارض
نکاتی برای انتخاب بهترین متخصص پوست و مو در شهرهای مختلف (تهران، اصفهان، تبریز، مشهد و ...)
نکاتی برای انتخاب بهترین متخصص پوست و مو در شهرهای مختلف (تهران، اصفهان، تبریز، مشهد و …)
درمان فرورفتگی جای جوش صورت با روش‌های خانگی، طب سنتی و راهکارهای پزشکی
درمان فرورفتگی جای جوش صورت با روش‌های خانگی، طب سنتی و راهکارهای پزشکی
شناخت انواع خال با توجه به عکس یا چگونه یک خال معمولی را از خال سرطانی تشخیص بدهیم؟
شناخت انواع خال با توجه به عکس یا چگونه یک خال معمولی را از خال سرطانی تشخیص بدهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان