zscas

درمان گرفتگی بینی یک مشکل شایع در افراد با هر سن و سالی است که باعث می‌شود مسیر عبور هوا به صورت مکانیکی در بینی مسدود شود. انسداد بینی باعث ایجاد برخی مشکلات و بیماری‌ها مانند عفونت‌های سینوسی، خونریزی بینی، خروپف، اپنه، اختلال رشد صورت، مشکلات دندانی و ارتودنسی شده و در عملکرد ورزشکاران تأثیر می‌گذارد. کاهش یا از بین رفتن توانایی در تنفس از طریق بینی می‌تواند بر سلامت عمومی فرد تأثیر گذارد بنابراین باید حتماً برای درمان این مشکل اقدامات درمانی مقتضی انجام شود.

اگر شما دچار گرفتگی بینی شده‌اید و این مشکل بر کیفیت زندگی شما تأثیر گذاشته است بهتر است به دنبال درمان آن باشید. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی انسداد بینی شما را ارزیابی کرده و اقدامات درمانی مناسب با آن را به شما پیشنهاد می‌دهند. متداول‌ترین روش‌های درمانی برای رفع گرفتگی بینی انجام عمل جراحی و اصلاح انحراف بینی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در کلینیک رازی می‌توانید با شماره‌های 0218833402902188333259 تماس حاصل فرمایید.

گرفتگی بینی چیست؟


این نوع از انسداد به گرفتگی مسیر هوای عبوری از بینی اشاره دارد و باعث اختلال در تنفس عادی و تخلیه مخاط بینی می‌شود و همچنین ممکن است منجر به ایجاد علائمی نظیر سر درد، عفونت‌های مکرر سینوسی و خروپف نیز شود.

علت گرفتگی بینی


گرفتگی بینی به معنی انسداد سوراخ بینی بوده و می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. برخی از دلایل شایع گرفتگی بینی عبارتند از:

انحراف بینی

zsfasfsa

تیغه بینی ساختاری است که سوراخ‌های بینی یا نوستریل ها را از داخل بینی از هم جدا می‌کند. انحراف بینی به معنی کج بودن تیغه بینی است. علائم انحراف بینی عبارتند از اشکال در نفس کشیدن از طریق بینی (به خصوص از یک طرف بینی) و آبریزش بینی. انحراف بینی ممکن است به دلیل آسیب‌دیدگی بینی ایجاد شده باشد.

هایپرتروفی شاخک تحتانی

aasq

هر طرف بینی استخوان‌هایی دارد که به آنها شاخک گفته می‌شود. این شاخک‌ها توسط مقدار زیادی مخاط اسفنجی پوشانده شده‌اند (پوشش صورتی رنگ داخل بینی). این شاخک‌ها مستعد ابتلا به آلرژی بوده و نسبت به گرد و غبار تحریک‌پذیرند. اگر این شاخک‌ها متورم شوند ممکن است باعث ایجاد اختلال در نفس کشیدن از طریق بینی شوند.

مطالعه بیشتر  لایه برداری پوست و پیلینگ پوست با لیزر

تخریب دریچه بینی

dklbfd

دریچه بینی باریک‌ترین قسمت بینی است که در قسمت میانی به سمت پایین بینی قرار گرفته است. از آنجا که دریچه بینی باریک است هر گونه تغییر در ساختار آن باعث افزایش مقاومت در بینی یا انسداد و گرفتگی بینی می‌شود. به این عارضه تخریب دریچه بینی گفته می‌شود.

پولیپ بینی

sfsdf

این توده‌های نرم و غیر سرطانی داخل بینی یا سینوس‌ها ایجاد می‌شوند و اگر بزرگ باشند می‌توانند باعث گرفتگی بینی شده و در تخلیه مخاط داخل بینی ایجاد اشکال کنند.

وجود اجسام خارجی داخل بینی

ldsbls

رفتن اجسام خارجی داخل بینی در کودکان بیش از بزرگسالان اتفاق می‌افتد. البته ممکن است تومورهایی نیز در بینی شکل گیرند که این اتفاق نادر است.

بزرگ شدن لوزه در پوشش بینی

scsdvdsv

بافت لوزه در پشت بینی قرار دارد. زمانی که لوزه بزرگ می‌شود ممکن است باعث گرفتگی بینی شده و عوارضی مانند سینوزیت، خروپف یا آپنه ایجاد کند. این مشکل معمولاً در خردسالان ایجاد می‌شود اما ممکن است بزرگسالان نیز دچار این بیماری شوند.

 رینوسینوزیت

این شایع‌ترین دلیل گرفتگی بینی است. هم رینیت آلرژیک و هم رینیت غیرآلرژیک ممکن است باعث تورم و التهاب مسیر عبور هوا در بینی شوند. اغلب، این انسداد بینی باعث ابتلا به سینوزیت مزمن می‌شود.

علائم


  • اختلال در تنفس از یک یا هر دو طرف بینی: بسته به محل گرفتگی و انسداد بینی ممکن است مسیر عبور هوا از طریق بینی مسدود شود.
  • احتقان بینی: احتقان بینی باعث اختلال در تنفس از طریق بینی می‌شود و در بینی احساس پری وجود دارد. در بسیاری از مردم این عارضه شب‌ها بدتر می‌شود.
  • تنفس از دهان: زمانی که بینی فرد گرفته است، معمولاً وی به صورت ناخوداگاه از طریق دهان نفس می‌کشد.
  • آپنه خواب و خروپف: آپنه خواب اختلالی است که باعث قطع تنفس در هنگام خواب شده و باعث خروپف کردن می‌شود.
  • احساس خستگی: غالباً احساس خستگی یا کمبود انرژی به دلیل بدخوابی ناشی از گرفتگی بینی ایجاد می‌شود.

تشخیص


تشخیص برخی از انواع گرفتگی بینی برای انجام اقدامات درمانی مؤثر بسیار ضروری و مهم است.

  • معاینه بینی: پزشک حساسیت به لمس را بررسی کرده و با نگاه کردن به داخل بینی، گرفتگی بینی را مشخص می‌کند.
  • آزمایش‌های تصویری: سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری) و ام آر آی (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) برای تشخیص گرفتگی فیزیکی بینی و تعیین محل دقیق گرفتگی بینی انجام می‌شود.
  • آندوسکوپی بینی: پزشک اندوسکوپ را داخل بینی قرار داده و از طریق آن مسیر بینی و سینوس‌ها را بررسی می‌کند.
    • عمل جراحی سینوس به نام FESS  ( جراحی اندوسکوپی عملکردی سینوس ) می باشد که از طریق اندوسکوپ ( وسیله ای که اجازه دید از درون سینوسها را می دهد) صورت می گیرد و در صورت انجام مراقبتهای جراحی اندوسکوپی سینوس ، روش بسیار موثری در درمان می باشد . روش جدید عمل سینوس باعث بر طرف کردن بیماری بدون برش بر روی صورت می باشد .جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس ها، بصورت بی حسی موضعی یا بیهوشی در اتاق عمل انجام می گیرد. در این جراحی، از تلسکوپ های صفر درجه، ۱۳۰ درجه و در بعضی موارد ۷۰ درجه استفاده می شود. آندوسکوپی صفر درجه ،محور دید جراح را با محور تنه آندوسکوپ که محور طولی دستگاه است منطبق می کند و دید جراح را با مناطق مورد نظر و در صورت لزوم جهت خارج نمودن ضایعه هماهنگ می کند.
مطالعه بیشتر  تزریق ژل در صورت و بدن: روش و کاربرد

درمان


اسپری ضدالتهابی بینی

dklbdfb

در بیشتر موارد نیاز به انجام عمل جراحی برای رفع انسداد بینی نیست. پزشکان استفاده از اسپری‌های ضدالتهابی بینی را برای بهبود وضعیت مسیر عبور هوا در بینی در افرادی که به دلیل ابتلا به سینوزیت یا رینیت آلرژیک دچار اختلالات تنفسی شده‌اند تجویز می‌کنند.

عمل انحراف بینی (سپتوپلاستی)

adfff

اگر به دلیل انحراف بینی دچار گرفتگی بینی شده‌اید، پزشک ممکن است عمل جراحی انحراف بینی را به شما توصیه کند. در خلال عمل جراحی انحراف بینی یک شکاف داخل بینی ایجاد می‌شود و پوشش داخلی بینی که روی تیغه بینی یا سپتیوم را پوشانده برداشته شده تا قسمت کج تیغه بینی اصلاح شود. سپس پوشش داخلی بینی به وسیله بخیه در محل قبلی خود قرار داده می‌شود. پزشک غضروف بینی را با احتیاط برداشته و استخوان را دست‌نخورده گذاشته تا از افتادگی و شل شده پل بینی یا نوک بینی پیشگیری شود.

عمل جراحی انحراف بینی یک عمل سرپایی است. ممکن است تا یک هفته پس از عمل، نوک بینی حساس باشد. دوره بهبودی نیز پس از عمل به راحتی می‌گذرد.

 کاهش شاخک بینی (توربینات) dfhklfjd

وقتی بافتی که روی استخوان توربینات ها یا شاخک‌های بینی را پوشانده است ملتهب و متورم شود باید شاخک‌های بینی کوچک شوند. روش معمول برای کوچک کردن شاخک‌های بینی به این ترتیب است که یک شکاف کوچک داخل بینی و در جلوی شاخک ایجاد می‌شود، یک ابزار جراحی داخل بینی رفته و بافت اضافی متورم را می‌تراشد. سپس این ابزار از بینی بیرون آورده شده و پوشش نازک شده روی استخوان بهبود می‌یابد. این عمل معمولاً همراه با تغییر محل استخوان نزدیک به یک سمت بینی انجام شده تا فضای بیشتری برای عبور هوا ایجاد شود. همانند عمل جراحی انحراف بینی، عمل برداشتن شاخک‌های بینی هم یک عمل سرپایی است و با ناراحتی‌های جزئی همراه است. بیمارانی که تحت این عمل جراحی قرار می‌گیرند می‌توانند در روز بعد از عمل به کار خود بازگردند.

مطالعه بیشتر  دوام فیلر لب، چانه و گونه: راه های افزایش ماندگاری ژل صورت

برداشتن ساب ماکوز

برداشت ساب ماکوز یک عمل جراحی در مسیر عبور هوا است که گرفتگی بینی ناشی از بزرگ شدن شاخک‌های بینی را اصلاح می‌کند. در این عمل جراحی، یک شکاف کوچک روی پوشش مخاطی بینی ایجاد شده و بافت اضافی و استخوان زیر سطح آن برداشته می‌شود.

برداشتن لوزه

scsdvdsv

عمل برداشتن لوزه یک عمل سرپایی است که برای انجام آن نیازی به ایجاد شکاف در صورت نیست. معمولاً لوزه‌ها از طریق دهان یا در برخی مواقع از طریق بینی برداشته می‌شوند.

عمل جراحی دریچه بینی

dfff

عمل جراحی دریچه بینی (رینوپلاستی عملکردی) یک روش جراحی است که معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و در آن ساختار داخلی و خارجی بینی اصلاح شده یا بازسازی می‌شوند تا جریان هوا بتواند به راحتی از بینی عبور کند.

به این پست امتیاز دهید.
رای ثبت نشد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *