جوان سازی و رفع چین و چروک پوست دست:تزریق چربی، لیزر و سایر روش‌ها

تاریخ 23 آبان 1402

 

javan

اگر چه نشانه‌های پیری بیش از هر جا بر روی صورت جلب توجه می‌کند، اما فقط صورت نیست که رد گذر زمان بر روی آن قابل مشاهده است. پوست دست در واقع زودتر و بیشتر از پوست صورت پیر می‌شود. به همین دلیل ما در کلینیک تخصصی پوست و موی رازی روش‌های مختلفی را برای جوانسازی دست ارائه می‌دهیم. این درمان جوانی را برای بانوان و آقایان به ارمغان می‌آورد و مزیت شاخص آن این است که غیرجراحی است.

در کلینیک تخصصی پوست و موی رازی روش‌های مختلفی برای جوانسازی دست پیشنهاد می‌شود که عبارتند از:

 • جوانسازی با لیزر
 • جوانسازی با لیزر دی اکسید کربن
 • لایه‌برداری با مواد شیمیایی
 • درمان عروقی
 • تزریق چربی
 • تزریق ژل

 متخصصان ما یکی از روش‌های فوق یا ترکیبی از آن‌ها را با توجه به نیازهای منحصر به فرد هر بیمار و خواسته وی از این عمل زیبایی پیشنهاد می‌دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره جوانسازی دست یا رزرو وقت مشاوره می‌توانید با شماره‌های 02188334029 02188333259 تماس حاصل فرمایید. 

پیر شدن دست‌ها


در طی گذر زمان، دست نیز مانند صورت قربانی تغییرات ناشی از پیری می‌شود و علائم شومی را نشان می‌دهد. با گذر زمان، بافت نرم دست که نقش حجم‌دهندگی را دارد، همراه با بالا رفتن سن تحلیل می‌شود و رگ‌ها، تاندون‌ها و استخوان‌های پنهان در دوران جوانی آشکار می‌شوند. پوست دست‌ها نیز مانند صورت، در اثر گذشت زمان، شل و چروکیده‌تر می‌شود. همانند صورت، دست نیز مستقیماً به تابش نور خورشید معرض است و به طور معمول بدون محافظت قرار می‌گیرد. بنابراین، مشکلات رنگدانه‌ای و تغییرات بافتی ناشی از پیری، دست را به عنوان هدفی مهم در نظر می‌گیرد.

موارد کاربرد جوانسازی دست


javan1

جوانسازی پوست دست درمانی مناسب برای بانوان و آقایانی است که تمایل به رفع مشکلات زیر دارند:

 • لاغر شدن دست
 • شل شدن و چروک خوردن پوست دست
 • لکه‌های پیری روی دست
 • هایپرپیگمانتاسیون (تجمع بیش از حد رنگدانه‌ها در بافت)
 • رگ‌های بیرون زده یا نازیبای روی دست

جوانسازی دست


تزریق چربی برای جوانسازی پوست دست

javan2

نتایج پژوهش‌های انجام شده مؤید این نکته است که سلول‌های بنیادی موجود در گرفت‌ها (پیوندهای) چربی تغییر شکل و تکثیر سلولی بافت‌های پیرامونی را تحریک می‌کند. به این ترتیب کیفیت پوست بهتر ، چروک‌ها صاف، رنگ پوست یکنواخت‌تر و دست جوان‌تر می‌شود. چربی تزریق‌شده مانند ژل عمل می‌کند، حالت استخوانی دست را از بین می‌برد، دست را چاق می‌کند و تحلیل چربی را جبران می‌کند.

تزریق چربی صرفاً یک عمل زیبایی نیست و نوعی درمان ترمیم کننده نیز محسوب می‌شود. بافت چربی تزریق شده از آن رو مناسب است که پرکننده نرمی با ماندگاری دائمی محسوب می‌شود. از آنجایی که چربی از بدن خود بیمار گرفته می‌شود، احتمال بروز واکنش آلرژیک یا پس زدن وجود ندارد. تزریق چربی روشی ایمن و طبیعی برای جوانسازی دست است.

بافت چربی در این درمان با انجام عمل لیپوساکشن از بدن خود بیمار، معمولاً شکم یا پهلو گرفته می‌شود. سپس چربی در سانتریفیوژ تخلیص و برای تزریق در دست تخلیص می‌شود. سلول‌های چربی با کانولایی کوچک زیر پوست تزریق می‌شود، کانولا لوله‌ای باریک است که چربی از راه آن انتقال داده می‌شود.

این عمل تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و دوران بهبود آن بسیار کوتاه است. نتایج بلافاصله بعد از تزریق چربی قابل مشاهده است و چاق شدن دست کاملاً مشخص است.البته دستیابی به نتیجه نهایی حاصل از جوانسازی سلول‌های بنیادی بیش از یک سال زمان می‌برد.

لایه‌برداری با مواد شیمیایی

javan3

استفاده از لایه ‌بردارهای شیمیایی عموماً صورت می‌گیرد، اما در جوانسازی دست نیز کاربرد دارد. در این روش، اسیدهای خاصی برای حذف لایه‌های سطحی پوست و از بین بردن پوست پیر و کدر استفاده می‌شود. این جراحی روندی را به همراه دارد که سبب تجدید سلولی و ظاهر سلول‌های جدیدی با پوستی جوان و درخشان می‌شود و بافت و تون پوست را بهبود می‌بخشد. پس از این روش، خطوط ریز و چروک‌ها کاهش یافته و نشان‌های سن و پیری در پوست به میزان کمتری مشاهده می‌شود و پوست دوباره جوانانه و پراز درخشش می‌شود.

جوانسازی پوست با لیزر

javan4

جوانسازی پوست با لیزر روش دیگری برای بهبود تون، بافت و ظاهر دست است. در این درمان با استفاده از پرتو لیزر سوراخ‌هایی بسیار ریز در پوست ایجاد می‌شود که فرایند التیام طبیعی بدن رابرمی‌انگیزد. لیزر به گونه‌ای طراحی شده است که لایه فوقانی اپیدرم پوست را بردارد و تولید کلاژن را در لایه درم تحریک می‌کند. این درمان چروک و خطوط ظریف را از بین می‌برد، آسیب‌های ناشی از تابش آفتاب و آفتاب سوختگی را درمان می‌کند و با تقویت لایه درم پوستی روشن‌تر و سفت‌تر را ایجاد می‌کند.

کلاژن پوست با بهره‌گیری از فن‌آوری نوری تجدید می‌شود و پوستی صافتر و هموارتر را به دست می‌دهد. درد، التهاب و ورم از اثرهای جانبی درمان با لیزر به شمار می‌رود. التهاب و قرمزی پس از چند هفته از بین می‌رود و پوست جدید روی ناحیه پوست آسیب دیده قبلی رشد می‌کند.

لیزر درمانی و IPL برای رفع لک‌های قهوه‌ای

javan5

هنگامی که ملانین، رنگدانه طبیعی پوست، در یک ناحیه به طور غیرمعمول بیش از حد تولید شود، لک‌های قهوه‌ای بر روی پوست ایجاد می‌شود. این لکه‌ها معمولاً محدود به صورت و گردن نیستند و ممکن است روی دست، مچ دست و بازوها نیز مشاهده شوند. روش‌های لیزردرمانی و آی پی ال (درمان با نور پالسی شدید) می‌توانند به عنوان روش‌های موثر برای کاهش یا حتی حذف این لکه‌های پیری ناخواسته مورد استفاده قرار گیرند.

در لیزردرمانی، از انرژی نوری برای حذف لایه فوقانی اپیدرم پوست، کاهش لکه‌های پیری و بهبود تون پوست استفاده می‌شود. در این روش، نور از پوست عبور داده می‌شود تا رنگ قهوه‌ای را به ذرات بسیار ریز تبدیل کند. فرایندهای طبیعی التیام‌بخشی بدن به تخریب رنگدانه‌های متلاشی شده کمک می‌کند تا آنها از پوست حذف شوند. گاهی اوقات حتی یک جلسه لیزردرمانی کافی است تا لکه‌های قهوه‌ای رنگ روشن شوند.

در روش آی پی ال، پرتوهای نور لیزر برای تخریب لکه‌های رنگدانه‌ای قهوه‌ای به کار می‌روند. نور پالسی شدید به لکه‌های قهوه‌ای تابانده می‌شود تا طیف گسترده‌ای از طول موج‌های نوری را به پوست برساند. این عمل باعث تیره شدن و حتی حذف لکه‌ها می‌شود و در نهایت پوست آن‌ها پوسته پوسته می‌شود و می‌ریزد. پس از حذف لکه‌های قهوه‌ای، پوست دست جوان‌تر و زیباتر خواهد شد.

تزریق ژل

javan6

ژل‌های مختلفی برای جبران تحلیل چربی در دست تزریق می‌شود. استخوان‌های دست به مرور زمان و با از بین رفتن بافت چربی و نازک شدن بافت نرم بیشتر جلب توجه می‌کند. همان ظور که با تزریق ژل می‌توان لب‌ها را برجسته کرد، با تزریق ژل می‌توان دست‌ها را نیز پر و خوش‌فرم کرد. به این ترتیب برآمدگی استخوانی نمود کمتری می‌یابد و دست‌ها نرم‌تر و جوان‌تر می‌شود.

پرکاربردترین ژل‌های فعلی حاوی موادی مشابه هیالورونیک اسید هستند. هیالورونیک اسید ماده‌ای است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد، به همین دلیل احتمال بروز واکنش آلرژیک به این نوع تزریق بسیار پایین است. ماندگاری نتیجه جوانسازی پوست دست با تزریق ژل چند ماه است و راه‌حلی دائمی محسوب نمی‌شود.

دوران بهبود جوانسازی دست


چگونگی دوران بهبود پس از انجام یکی از عمل‌های جوانسازی دست یا ترکیبی از این عمل‌ها طبعاً به درمان انجام شده بستگی دارد. دوران بهبود اکثر روش‌های جوانسازی دست بسیار کوتاه است و اثرهای جانبی انگشت‌شمار آن‌ها موقتی است. به علاوه غالباً چند نوبت درمان باید برای جوانسازی دست انجام شود، البته چون درمان با لیزر CO2 درمانی با شدت بالا است، در صورت انتخاب این روش معمولاً یک جلسه کفایت می‌کند. متخصصین ما توصیه‌های لازم برای مراقبت بعد از عمل و دوران بهبود را متناسب با روش درمانی انتخاب شده قبل از عمل جوانسازی دست در اختیار بیماران قرار می‌دهند و پرسش‌های بیماران را پاسخ می‌دهند.

مشاوره رایگان