رفع چین و چروک‌های پوست صورت و دستیابی به چهره‌ای جوان و شاداب بدون انجام عمل جراحی و بدون ایجاد هر گونه زخم و بریدگی در صورت، به سادگی با استفاده از مزایای تزریق بوتاکس (سم بوتولینوم نوع A) امکان‌پذیر است. بوتاکس یک محصول زیبایی است که از سم باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم (Clostridium botulinum) به دست می‌آید. از این ماده می‌توان برای درمان چروک‌های پیشانی، پایین بینی و گوشه‌های خارجی چشم‌ها و کاهش افتادگی پوست گردن استفاده نمود. با تقبل هزینه بوتاکس ، تزریق بوتاکس تنها حدود 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشد و به صورت یک درمان سرپایی بدون هیچ گونه بی‌حسی انجام می‌شود. نتایج نهایی تزریق بوتاکس صورت حداقل تا 3 ماه دوام خواهد داشت و عمل تزریق را می‌توان بعد از مدتی دوباره تکرار کرد.

تزریق بوتاکس یک روش درمانی غیرجراحی و ایمن است که برای رفع خطوط و چروک‌های صورت و ایجاد چهره‌ای جوان‌تر و شاداب‌تر انجام می‌شود. بوتاکس در واقع دارویی است که استفاده از آن فقط با تجویز پزشک مجاز است و فقط باید توسط افراد آموزش‌دیده و مجرب تزریق شود. جهت انجام هر گونه عمل زیبایی از جمله بوتاکس، مشورت با متخصص زیبایی بسیار حائز اهمیت است. در جلسه مشاوره متخصص زیبایی گزینه‌های مناسب شما را بررسی و بهترین روش درمانی را برای جوانسازی و زیبایی صورت و بدن شما انتخاب خواهد کرد. مشاوره صحیح و آگاهی از نحوه انجام کار و عوارض احتمالی به شما در انتخاب صحیح کمک خواهد کرد.

سم بوتولینوم چیست و چگونه عمل می‌کند؟


botaxx1

سم بوتولینم A ماده‌ای است که ماهیچه‌ها را به طور موقت از کار می‌اندازد. در حال حاضر چندین سال است که این ماده برای اهداف پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و جزء اصلی داروی بوتاکس را تشکیل می‌دهد. در ابتدا از این ماده فقط در چشم‌پزشکی و نورولوژی استفاده می‌شد. در این زمان بود که محققان کشف کردند که سم بوتاکس می‌تواند چین و چروک پوست را برطرف کند و مانع از تعریق شدید شود. اما مقدار مورد استفاده از این ماده در درمان‌های زیبایی 1000 برابر کمتر از دوز سمی آن است. یک خاصیت مهم و برجسته این ماده که از طریق تزریق در ماهیچه مورد استفاده قرار می‌گیرد آن است که مستقیماً بر روی ماهیچه‌ای که باعث به وجود آمدن چین و چروک شده است اثر می‌کند و اصولاً فعالیت ماهیچه‌ای آن را متوقف می‌کند. با تقبل قیمت بوتاکس هنگامی که بوتاکس به داخل یک ماهیچه تزریق می‌شود، پیام‌های عصبی که باعث انقباض آن ماهیچه می‌شوند را به صورت موقت مسدود می‌کند و مانع از رسیدن سیگنال‌های عصبی به آن می‌شود. بنابراین بوتاکس دور و زیر چشم برای رفع چین و چروک‌های پوست خیلی بهتر و مؤثرتر از پروتزهایی که در زیر پوست قرار داده می‌شوند درمان می‌کند. علاوه بر آن، بوتاکس قادر است از تشکیل چروک‌های جدید هم جلوگیری کند. چروک‌های موجود نیز تا حد زیادی و یا به طور کامل برطرف می‌شوند. البته هر چند بوتاکس اثرات دائمی ندارد، اما عمل تزریق آن را می‌توان به راحتی و بدون هیچ مشکلی بعد از مدتی تکرار کرد.

بوتاکس در انواع مختلفی ازجمله بوتاکس کره ای نورونوکس، دیسپورت، مسپورت، کانیتوکس وجود دارد.

آیا شما متقاضی مناسب برای حذف چین و چروک پوست با استفاده از بوتاکس هستید؟


botax2

شما در طی دوران بارداری و شیردهی به کودک خود، نباید تزریق بوتاکس انجام دهید، هر چند که اغلب مادران در این دوران احتمالاً چندان به فکر برداشتن چین و چروک‌های پوست خود نیستند. همچنین در صورتی که شما از بیماری‌های عصبی، بعضی از آلرژی‌ها و یا بیماری هموفیلی رنج می‌برید، باید از انجام درمان بوتاکس اجتناب کنید.

نواحی مختلف بدن که امکان درمان آن‌ها با تزریق بوتاکس وجود دارد


رایج‌ترین نقاطی که امکان درمان آن‌ها از طریق تزریق بوتاکس وجود دارد به شرح زیر می‌باشند:

 • خطوط اخم ایجاد شده بین ابروها
 • چین و چروک دور چشم
 • خطوط افقی در ناحیه پیشانی
 • بهبود نوارهای عمودی روی پوست ناحیه گردن
 • صاف کردن خطوط افقی گردن یا خط گردن بند (هنگامی که به همراه تزریق ژل استفاده شود)
 • صاف کردن خطوط موازی روی بینی یا خطوطی که در هنگام انقباض عضله بینی ایجاد می‌شوند.
 • کاهش چین و چروک دور لب
 • محو کردن خط لبخند
 • بهبود وضعیت ظاهری چانه
 • لیفت ابرو و پیشانی
 • لیفت سر بینی در مواردی که سر بینی با افزایش سن دچار افتادگی شده باشد.
 • بالا بردن گوشه‌های دهان
 • کمک به درمان لبخند لثه‌ای
 • سفت کردن پوست ناحیه پایین صورت
 • زاویه‌دار کردن خط فک یا صورت
 • سردردهای میگرنی (درمان میگرن با بوتاکس )
 • بیماری مفصل فک (TMJ)
 • درمان تعریق شدید زیربغل

botax3روش انجام تزریق بوتاکس


تزریق بوتاکس یک درمان سرپایی است که انجام آن تنها چند دقیقه زمان می‌برد. در واقع خود درمان تزریق بوتاکس در حدود 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشد. تزریق بوتاکس بدون استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد، اما معمولاً از یک کمپرس یخ برای سرد کردن و تسکین درد خفیف در محل تزریق استفاده می‌شود. محلول بوتاکس به وسیله یک سوزن خیلی نازک در زیر پوست و در نواحی خاصی که چین و چروک در آن‌ها وجود دارد، تزریق می‌شود. بلافاصله بعد از تزریق، پوست کمی قرمز و متورم می شود. این علائم بعد از حدود یک ساعت برطرف خواهد شد. برای انجام این درمان نیازی به مرخصی گرفتن از محل کار خود ندارید و تقریباً بلافاصله بعد از پایان عمل خود می‌توانید بیرون بروید. رایج‌ترین قسمت‌هایی که از بوتاکس برای رفع چین و چروک آنها استفاده می‌شود شامل پیشانی، ناحیه پایین بینی و اطراف چشم‌ها می‌باشد. یک جراح باتجربه قادر است تزریق بوتاکس را در مناطق کوچک و حساس بدن نیز انجام دهد و حتی چروک‌های ریز روی لب بالایی را هم در همان مراحل اولیه پیدایش آنها درمان نماید. برای پیشگیری از ابرو شیطونی به متخصص مجرب مراجعه کنید. فردی که بالای سر شما سوزن را به دست دارد، نقش غیرقابل انکاری در موفقیت درمان دارد. تزریق بوتاکس نوعی هنر است. در نظر گرفتن آناتومی صورت هر بیمار و موقعیت عضله‌های پیشانی بسیار مهم است و چون این موارد برای هر بیمار متفاوت از دیگری است، هر تزریق را باید مطابق با ویژگی‌های خاص هر بیمار انجام داد.

نتایج تزریق بوتاکس


نتایج تزریق بوتاکس بعد از سه تا شش روز از پایان این درمان، قابل مشاهده خواهد بود. پوست به طور محسوسی نرم می‌شود و چین و چروک‌های آن کم‌عمق‌تر یا برطرف می‌شود. اثرات بوتاکس بعد از 14 روز به بهترین شکل خود می‌رسد و به مدت سه تا چهار ماه دوام خواهد داشت. هر چقدر تزریق بوتاکس بیشتر و زودتر تکرار شود، نتایج آن هم ماندگارتر خواهد بود (مثلاً از شش تا نه ماه).

بعد از تزریق بوتاکس


حداقل تا چهار ساعت بعد از پایان درمان بوتاکس، شما نباید بخوابید. علت اینکه نباید بخوابید آن است که سم بوتاکس به بافت‌های دیگر نفوذ نکند، مثلاً به چشم‌ها وارد نشود و یا باعث افتادگی ابرو و پلک نشود. سایر مراقبت های بعد از بوتاکس، محدودیت‌ها و ملاحظاتی که باید رعایت کنید فقط به اولین روز بعد از درمان مربوط می‌شود. از جمله اینکه نباید آرایش نکنید، به سالن برنزه کردن پوست یا سالن ماساژ نروید، از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید، زیر دوش آب داغ نروید، از هوای گرم اجتناب کنید، از سشوار استفاده نکنید، کلاه ایمنی روی سر نگذارید و از مصرف الکل خودداری کنید. تمام این محدودیت‌ها فقط برای روز اول است و از فردای روز تزریق بوتاکس می‌توانید همه این موارد را طبق معمول همیشه انجام دهید.

سوالات رایج درباره تزریق بوتاکس


botax4

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

خیر. اکثر افراد فقط با ناراحتی خفیف و موقت در این رابطه مواجه می‌شوند. عوارض بوتاکس بسیار اندک است. اندکی ورم بلافاصله پس از درمان از عوارض تزریق بوتاکس در چانه ، گونه  و … است، اما این ورم با گذشت چند ساعت یا مدت زمان کمتر با استفاده از کمپرس سرد کاهش می‌یابد.

آیا ممکن است بوتاکس هیچ تأثیری نداشته باشد؟

بله. در موارد نادری سم بوتولینوم هیچ اثری از خود نشان نمی‌دهد. بیمارانی که بوتاکس بر آنها اثر ندارد، احتمالاً به خاطر آنکه در گذشته در معرض مقادیر کمی از این سم قرار گرفته‌اند، آنتی‌بادی‌های ضد بوتاکس در بدن آنها تولید شده و نسبت به اثرات بوتاکس مقاومت پیدا کرده‌اند. حتی گزارش‌های مستندی وجود دارد که نشان می‌دهد تزریق مکرر بوتاکس منجر به تولید آنتی‌بادی‌های ضد آن در بدن بیمار شده است. در چنین مواردی ممکن است نوع دیگری از سم بوتولینوم بر بیمار اثر داشته باشد.

آیا بعد از تزریق بوتاکس باز هم قادر به حرکت دادن اجزای صورت خواهم بود؟

با وجود آنکه نتایج تزریق بوتاکس در صورت شما کاملاً مشهود خواهد بود، اما انجام تزریق بوتاکس به هیچ وجه ظاهر کلی چهره شما را تغییر نمی‌دهد و در عین حال از صورت شما نمی‌توان تشخیص داد که درمان زیبایی عمده‌ای انجام داده‌اید. فعالیت آن ماهیچه‌ای که باعث به وجود آمدن خط اخم در بین ابروهای شما شده است به طور موقتی کاهش پیدا می‌کند. بنابراین در عین حالی که چروک‌ها و خطوط بین ابروهایتان برطرف می‌شود، ولی شما هنوز هم می‌توانید اخم کنید یا با حرکات صورت خود اظهار تعجب کنید. به خاطر داشته باشید که چهره‌هایی که بعد از عمل بوتاکس خیلی سرد و “یخ‌زده” به نظر می‌رسند، به خاطر تزریق اشتباه و یا مصرف بیش از اندازه بوتاکس در زمان تزریق و عوارض تزریق بوتاکس می‌باشد.

نتایج بوتاکس تا چه مدت دوام دارد؟

آثار اولین تزریق بوتاکس تا حدود سه ماه و بعد از تزریق دوم تا حدود شش ماه و بعد از تزریق سوم تقریباً بین 9 تا 12 ماه دوام خواهد داشت. هر چقدر مقدار ماده بوتاکس بیشتری در زمان تزریق استفاده شود، نتایج ماندگارتری به دست می‌آید. اما در هر صورت، ماندگاری اثر سم بوتولینوم را نمی‌توان بیش از یک سال تضمین نمود. بسیاری از افرادی که تزریق بوتاکس انجام می‌دهند، سالی یک بار برای تکرار این درمان مراجعه می‌کنند. حتی حالت بهتر آن است که این افراد خودشان یاد می‌گیرند که از بعضی از ماهیچه‌های صورت کمتر استفاده کنند تا به این ترتیب بتوان فاصله زمانی بین تزریق‌ها را طولانی‌تر در نظر گرفت. توصیه می‌شود که سم بوتولینوم بیش از دو بار در سال (به جز در سال اول) در یک ناحیه خاص از صورت تزریق نشود. در صورتی که چین و چروک‌های پوست خیلی عمیق باشد یا بافت کلاژن در یک ناحیه از پوست از دست رفته باشد، نمی‌توان انتظار داشت که چروک‌ها به طور کامل برطرف شود، بلکه فقط عمق این چروک‌ها تا حدودی کاهش پیدا می‌کند. در چنین مواردی می‌توان سم بوتولینوم را با یک ماده پر کننده مناسب دیگر مانند کلاژن یا اسید هیالورونیک ترکیب کرد تا اثربخشی آن بیشتر شود.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

مطب‌ها و مراکز پزشکی که خدمات تزریق بوتاکس را انجام می‌دهند معمولاً هزینه بوتاکس را بر اساس حجم ماده تزریق شده (تعداد واحد بوتاکس) و یا سطح ناحیه محل تزریق تعیین می‌کنند. اما از آنجا که تعداد واحد بوتاکس مورد نیاز به ازای واحد سطح در همه بیماران یکسان نیست، متخصصین زیبایی معتقدند که بهترین روش برای محاسبه هزینه‌ها که بیشتر به نفع بیماران باشد آن است که هزینه تزریق بوتاکس بر اساس تعداد واحد توصیه شده تعیین شود، چون اگر بر اساس سطح باشد ممکن است هزینه تزریق بوتاکس بیشتری نسبت به آنچه که واقعاً نیاز دارند، به آنان تحمیل شود. اگر مقدار بوتاکس بیشتر از حد توصیه شده در نظر گرفته شود، این خطر وجود خواهد داشت که چهره بیمار بعد از درمان حالتی غیرطبیعی یا “یخ‌زده” پیدا کند. علاوه بر آن، در صورتی که هزینه‌ها بر اساس واحد سطح تعیین شود به راحتی نمی‌توان هزینه‌های مراکز مختلف را با هم مقایسه کرد، زیرا احتمالاً هر کدام از پزشکان یا مراکز جراحی زیبایی مختلف، از مقادیر متفاوتی از بوتاکس به ازای یک سطح معین استفاده می‌کنند.

Befor & After Choone - 2

مقالات مرتبط

همه چیز درباره‌ی واکسن اچ پی وی (HPV) برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی
همه چیز درباره‌ی واکسن اچ پی وی (HPV) برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی
مزوبوتاکس برای رفع چین و چروک‌های دور چشم و دور لب
مزوبوتاکس برای رفع چین و چروک‌های دور چشم و دور لب: هزینه، ماندگاری و عوارض
نکاتی برای انتخاب بهترین متخصص پوست و مو در شهرهای مختلف (تهران، اصفهان، تبریز، مشهد و ...)
نکاتی برای انتخاب بهترین متخصص پوست و مو در شهرهای مختلف (تهران، اصفهان، تبریز، مشهد و …)
درمان فرورفتگی جای جوش صورت با روش‌های خانگی، طب سنتی و راهکارهای پزشکی
درمان فرورفتگی جای جوش صورت با روش‌های خانگی، طب سنتی و راهکارهای پزشکی
شناخت انواع خال با توجه به عکس یا چگونه یک خال معمولی را از خال سرطانی تشخیص بدهیم؟
شناخت انواع خال با توجه به عکس یا چگونه یک خال معمولی را از خال سرطانی تشخیص بدهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان