lake mahgereftegi

ماه‌گرفتگی یک ناهنجاری پوستی مادرزادی است. بیشتر ماه‌گرفتگی‌ها خطرناک نیستند و به مرور زمان از بین می‌روند. تعداد کمی از آنها ممکن است باقی مانده و با افزایش سن بدتر شوند. ماه‌گرفتگی‌ها صرفاً یک مشکل ظاهری هستند اما برخی از انواع آن احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. اگر ماه‌گرفتگی خونریزی داشته باشد، بخارد یا آزاردهنده و عفونی باشد باید تحت مراقبت قرار گیرد. دو نوع اصلی ماه‌گرفتگی وجود دارد.

ماه‌گرفتگی‌های عروقی که به دلیل کامل نشدن عروق خونی ایجاد می‌شوند. این نوع از ماه‌گرفتگی قرمز رنگ است. نوع دیگر ماه‌گرفتگی پیگمنتی است که گروهی از سلول‌های پیگمنتی باعث ایجاد آن شده و ممکن است رنگ‌های مختلفی داشته باشد. درمان ماه‌گرفتگی معمولاً به نوع و شدت آن بستگی دارد اما معمولاً بهترین روش برای درمان آن استفاده از لیزر است.


متخصصین ما در کلینیک تخصصی پوست و موی رازی طیف وسیعی از درمان‌های مبتنی بر لیزر را برای کاهش این عیوب پوستی بر اساس رنگ، سایز و ضخامت آنها ارائه می‌دهند. لیزری که ما به کار می‌بریم شامل لیزر “ویبیم” است که برای درمان واریس هم مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیار اثربخش بوده و بدون درد است. در این روش، پرتو نوری با فرکانس و قدرت از پیش تعیین شده (بسیار شبیه به تغییر کانال‌های رادیویی) به سطح پوست تابانده می‌شود. این انرژی خون را در رگ‌ها بدون این که آسیبی به پوست وارد شود. منعقد می‌کند. در نهایت، عروق معیوب از بین رفته و عملکرد آنها قطع می‌شود. مشاوره حضوری قبل از عمل برای ارائه برنامه درمانی مناسب بیماری شما از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورت نیاز به مشاوره در زمینه درمان قطعی لکه‌های مادرزادی می‌توانید با متخصصین ما مشورت کنید. شماره‌های 0218833325902188334029 جهت دریافت مشاوره یا رزرو نوبت در اختیار شما عزیزان هستند.

انواع ماه‌گرفتگی


ماه گرفتگی روی بدن به چند دسته تقسیم می‌شوند. هفت نوع متداول این مشکل پوستی عبارتند از:

لکه قهوه با شیر

001

این لکه‌ها معمولاً بیضی‌شکل بوده و رنگ آنها قهوه‌ای روشن یا شیر قهوه‌ای است (همان‌گونه که از نام آن مشخص است). این لکه‌ها ممکن است از زمان تولد وجود داشته باشند یا خیلی سریع پس از تولد روی پوست ایجاد شوند. با افزایش سن این لکه‌های از بین نمی‌روند. برخی از مردم ممکن است یک یا دو عدد از این لکه‌های روی پوست خود داشته باشند که البته ممکن است بیشتر از این هم باشد. افرادی که بیش از 4 عدد از این خال‌ها را روی پوست خود دارند ممکن است به نوروفیبروماتوز مبتلا باشند (یک اختلال ژنتیکی – وراثتی در دران بافت عصب به شکل نوروفیبروموتاز (تومور) رشد کرده و ممکن است بدون ضرر باشد یا با فشار وارد آوردن بر عصب و بافت اطراف آن باعث آسیب‌دیدگی‌های جدی شود)

مطالعه بیشتر  چاق شدن ساق پا با جراحی پروتز و تزریق

لکه مادرزادی ملانوسیتیک

002

تقریباً یک در صد از نوزادان آمریکایی به این نوع ماه‌گرفتگی مبتلا هستند. این نوع لک در هر قسمت از بدن ممکن است ایجاد شوند. در 15 درصد از موارد این لکه‌ها در صورت و گردن دیده می‌شوند. در افراد با پوست روشن معمولاً این لکه‌ها به رنگ قهوه‌ای روشن دیده می‌شوند در حالی که در پوست‌های تیره‌تر ممکن است به رنگ سیاه باشند.

این نوع ماه‌گرفتگی ممکن است به شکل‌های مختلفی دیده شود، ممکن است مسطح بوده یا به شکل برآمده و ناصاف باشد. این لکه‌ها معمولاً قهوه‌ای یا سیاه هستند. با رشد کودک این لک‌ها کوچک‌تر می‌شوند. در برخی موارد این لکه‌ها سیاه شده یا در دوران بلوغ، روی آنها مو رشد می‌کند. احتمال سرطانی شدن این لکه‌ها کم است و به سایز آنها ارتباط دارد (هر چه سایز این ماه‌گرفتگی‌ها بزرگ‌تر باشد، احتمال ابتلا به سرطان افزایش می‌یابد)

ماه‌گرفتگی یا لکه‌های مغولی

003

ماه‌گرفتگی‌های آبی – خاکستری معمولاً در افرادی که پوست آنها تیره‌تر است بیشتر دیده می‌شود. این نوع ماه‌گرفتگی ممکن است شبیه به کبودی باشد و در قسمت پایین کمر یا باسن ایجاد شود. به مرور زمان که کودک به چهارسالگی می‌رسد این لک‌های از بین می‌روند. این نوع از ماه‌گرفتگی بدون ضرر است.

همانژیوم

004

معمولاً این نوع از ماه‌گرفتگی‌ها مانند ماه‌گرفتگی توت‌فرنگی، برآمده و قرمز رنگ هستند. بیشتر آنها به شکل کوچک و مسطح شکل می‌گیرند. نمی‌توان تشخیص داد که آیا این لکه‌ها در آینده بزرگ می‌شوند یا نه. معمولاً این لکه‌ها در 4 تا 5 ماهگی اول پس از تولد نوزاد به سرعت رشد می‌کنند سپس سرعت رشد آنها کاهش یافته و به مرور محو می‌شوند. در برخی موارد به خصوص اگر ماه‌گرفتگی بزرگ باشد، ممکن است پوست کشیده شده و بدشکل شود.

مطالعه بیشتر  تزریق ژل در صورت و بدن: روش و کاربرد

ماه‌گرفتگی تلانژیکتاتیک

005

به این نوع از ماه‌گرفتگی، تکه‌های سالمون هم گفته می‌شود و به دلیل اتساع (کشیدگی) مویرگ‌ها (عروق خونی کوچک) ایجاد می‌شوند. رنگ این لک‌ها متمایل به قرمز است. غالباً تکه‌های سالمون روی صورت و پشت گردن را بوسه فرشته یا گازگرفتگی لک‌لک هم می‌نامند. بوسه فرشته معمولاً پس از دو سال محو می‌شود. بعضی وقت‌ها این لکه‌ها زمانی که کودک گریه می‌کند دوباره دیده می‌شوند. این نوع ماه‌گرفتگی باقی می‌مانند اما معمولاً در زیر موها استتار می‌شوند.

ماه‌گرفتگی بندر شراب

006

این نوع ماه‌گرفتگی صورتی‌رنگ یا قرمز معمولاً روی صورت دیده می‌شوند اما ممکن است در جاهای دیگر بدن نیز دیده شوند و به دلیل خونریزی غیرعادی عروق در ناحیه آسیب‌دیده به وجود می‌آیند. آمار مرکز بهداشت ملی انگلستان نشان می‌دهد که 3 نوزاد از هر 1000 نوزاد تازه متولدشده دچار ماه‌گرفتگی از نوع بندر شراب می‌شوند. این نوع از لک‌ها از نظر سایز متفاوت بوده و ممکن است از چند میلی‌متر تا چند سانتیمتر باشند. اگر این نوع از ماه‌گرفتگی تحت درمان قرار نگیرد در نهایت تیره‌تر می‌شود. حدود 10 درصد از کودکان که با ماه‌گرفتگی بندر شراب متولد می‌شوند ممکن است این لک‌ها را در ناحیه پلک خود داشته باشند و به درمان و نظارت تخصصی نیاز داشته باشند. در تعداد بسیار کمی از موارد، ممکن است اختلالات مغزی نیز (سندرم استورگ – وبر) وجود داشته باشد.

ماه‌گرفتگی نقره‌ای

007

این نوع از ماه‌گرفتگی، ارثی است و به شکل رگه‌های نقره‌ای روی موها دیده می‌شود. معمولاً این نوع از ماه‌گرفتگی در سمت چپ یا راست پیشانی و در خط رویش مو ایجاد می‌شود. معمولاً بقیه اعضای خانواده هم به ماه‌گرفتگی نقره‌ای مبتلا هستند.

مطالعه بیشتر  درمان و رفع چین و چروک دور و زیر چشم

لیزر درمانی


لیزر درمانی برای رفع ماه‌گرفتگی در سطح پوست به کار می‌رود. لیزر درمانی برای روشن شدن ظاهر این لک‌ها یا کاهش اندازه رگه‌های ماه‌گرفتگی بندر شراب به کار برده می‌شود. لیزر درمانی غالباً برای درمان همانژیوم ها به خصوص آنهایی که روی صورت هستند به کار برده می‌شود. این روش درمانی برای همانژیوم های زخمی یا همراه با خونریزی نیز به کار برده می‌شود. متداول‌ترین نوع لیزر درمانی، لیزر درمانی خشک پالسی است. لیزر از طریق یک کابل فیبرواپتیک عبور داده می‌شود. در انتهای کابل وسیله قلمی شکلی بسته می‌شود. این ابزار روی سطح پوست کودک قرار داده می‌شود و دکمه آن فشار داده می‌شود تا پرتو نوری به پوست تابیده شود.لیزر درمانی برای رفع ماه‌گرفتگی روشی مؤثر است.

  • در لیزر درمانی نور لیزر در مقاطع کوتاهی به ماه‌گرفتگی تابانده شده تا رنگ آن روشن شده و پوست جمع شود و رشد آن متوقف شود.
  • لیزر درمانی می‌تواند دردناک باشد. این عمل در کودکان ممکن است تحت بیهوشی عمومی یا تحت تأثیر داروهای دیگر انجام شود تا کودک در حین انجام عمل حرکت نکند.
  • پس از لیزر درمانی، تا 7 الی 10 روز رنگ پوست درمان شده، بنفش تیره خواهد شد پس از این زمان، رنگ پوست به رنگ طبیعی خود بازمی‌گردد؛ اما در برخی موارد ممکن است رنگ بنفش ایجاد شده روی پوست پس از 6 تا 8 هفته از بین برود.
  • ممکن است کودک به بیش از یک جلسه لیزر درمانی نیاز داشته باشد که به توان تحمل او و سایز ماه‌گرفتگی بستگی دارد.
  • لیزر درمانی برای ماه‌گرفتگی از نوع بندر شراب اگر در سنین جوانی انجام شود نتایج بهتری به دنبال خواهد داشت.

بین 3 تا 30 جلسه درمانی با فواصل 6 تا 8 هفته ممکن است نیاز باشد. میزان تأثیر درمان به میزان سرسختی و تیرگی ماه‌گرفتگی بستگی دارد. بهترین نتایج غالباً برای ماه‌گرفتگی‌هایی که کوچک‌تر و روشن‌تر هستند حاصل می‌شود.

به این پست امتیاز دهید.
رای ثبت نشد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *