ایجاد چال لپ( گونه) و چانه با جراحی

تاریخ 22 آبان 1402

 

 

chal1

بسیاری از افراد دارای چال در کنار دهان خود هستند که به عنوان یک ویژگی جذاب شناخته می‌شود. این چال‌ها باعث می‌شوند لبخند آنان متفاوت و شاداب‌تر به نظر برسد و در فرهنگ‌های مختلف تحسین می‌شوند. چال گونه به وجود می‌آید وقتی یک شکاف طبیعی کوچک در عضله گونه وجود داشته باشد. این شکاف در هنگام لبخند ظاهر شده و باعث ایجاد یک تورفتگی کوچک در کنار دهان می‌شود. جراحی ایجاد چال گونه می‌تواند این فرایند طبیعی را بازسازی کند.

اگر می‌خواهید ویژگی‌های چهره خود را با یک چال نمایان‌تر کنید، جراحی چال گونه می‌تواند این ویژگی جذاب را به شما بدهد. متخصصین کلینیک زیبایی رازی با شما مشورت خواهند کرد تا انتظارات شما را از این روش، تعیین کنند. عمل ایجاد چال گونه یک روش زیبایی سریع برای بیماران سرپایی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ایجاد چال گونه یا تعیین وقت قبلی می‌توانید با شماره‌های  02188334029– 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

chal-3

chal2

چال‌ها چگونه ایجاد می‌شوند؟


مشکلاتی که به وجود انحراف عضلانی می‌انجامد، باعث ایجاد چال در صورت می‌شود. وقتی که فرد لبخند می‌زند، عضلات در منطقه مورد نظر کوتاه و جمع می‌شوند که باعث ایجاد یک منطقه توخالی معروف به چال می‌شود. به همین دلیل، وقتی فرد لبخند می‌زند، فقط چال‌ها مشخص می‌شوند. به عبارت دیگر، زمانی که عضلات در حالت استراحت هستند، پوست ظاهری طبیعی و بدون چال دارد. ارثی بودن چال‌ها به این معنا است که اگر هر دو والدین دارای چال باشند، بسیار احتمال زیاد است که فرزندان همچنین دارای چال باشند.

انواع چال‌ها


چال‌های گونه

6این نوع چال، محبوب‌ترین و شناخته‌ شده ترین نوع چال است که روی گونه قرار دارد. این چال ممکن است در هر قسمتی از گونه وجود داشته باشد، و برخی از افراد به جای دو چال، فقط یک چال دارند. چال‌ها باعث لاغری صورت می‌شوند و در اغلب موارد، افرادی که این عمل را انجام داده‌اند، دچار کاهش وزن شده‌اند.

چال چانه

chal7چال چانه، که اغلب به آن ” شکاف چانه” گفته می‌شود از ساختار آرواره ناشی شده و از محبوبیت کمتری برخوردار است. از آنجا که وجود این چال در اثر یک ژن غالب به وجود می‌آید، احتمال ارثی بودن آن زیاد می‌باشد.

متقاضیان


chal8معمولا افرادی که از سلامت خوبی برخوردار هستند بهترین متقاضیان برای انجام عمل جراحی می‌باشند. در اولین مراجعه، پزشک شرایط فیزیکی و سلامت روانی شما را بررسی می‌کند. همچنین از شما پرسیده می‌شود که چه انتظاری از عمل جراحی دارید و دوست دارید نتیجه‌ی حاصل به چه شکلی باشد. جراحی ایجاد گونه را می‌توان روی هر نوع گونه‌ای انجام داد، اگرچه برخی از گونه‌ها برای این عمل مناسب‌تر هستند. می‌توانید محل ایجاد چال را خودتان مشخص کنید و در حین مشاوره نیز ما بهترین محل برای ایجاد چال را به شما خواهیم گفت.

مشاوره برای ایجاد چال گونه


هنگامی که اولین بار برای انجام جراحی چال گونه مراجعه می‌کنید، اولین قدم، مشاوره خصوصی پزشک با شما خواهد بود. در اولین مرحله از مشاوره، پزشک سوالاتی از شما خواهد پرسید تا برداشت دقیقی از ویژگیهای خاص چالی که شما را جذاب می‌کند به دست آورد. به دلیل اینکه جراحی چال گونه بر روی صورت انجام می‌شود، پزشک در مورد محل ایجاد چال‌ها و همچنین شکل و عمق چال با شما صحبت خواهد کرد.
برخی از بیماران چال‌های گرد و عمیق را دوست دارند. برخی دیگر چاق عمیق اما عمودی را می‌پسندند. عده‌ای چال‌های ظریف‌تر که فقط هنگام خنده‌ی کامل نمایان می‌شوند را دوست دارند. تمام این موارد را می‌توان با تغییر عمق و جهت جراحی ایجاد چال به وجود آورد.
بهترین محل برای ایجاد چال تقریبا محل تقاطع خط عمودی فرضی لبه‌ی بیرونی چشم با خط افقی گوشه‌ی دهان است.این محل در افراد مختلف کمی متفاوت است. پزشک کاملا مراقب خواهد بود که جراحی ایجاد چال در هر فرد در جایی که برای آن فرد مناسب است انجام شود. تنظیمات جزئی با توجه به شکل صورتتان انجام میشود تا اطمینان حاصل شود که نتایج حاصل طبیعی و متعادل خواهند بود.
دیگر مواردی که در مشاوره مطرح می‌شوند شامل بررسی دقیق سوابق پزشکی، داروها و حساسیت‌های شما است. علاوه بر ارزیابی ظاهر صورت، تناسب صورت ونوع پوست، داخل دهانتان نیز با دقت بررسی می‌شود تا برای عمل برنامه‌ریزی صورت گیرد.

روند ایجاد چال گونه


chal5

مرحله اول در ایجاد چانه‌های روی گونه، تعیین موقعیت مناسب برای ایجاد چال است. ابتدا مقدار بسیار کمی از داروی بیهوشی موضعی (تقریبا یک سی سی) در داخل هر دو گونه قرار داده می‌شود و سپس یک شکاف بسیار کوچک در هر گونه ایجاد می‌شود. سپس حجم بسیار کمی از عضله (حدود 3 تا 4 میلیمتر) از محلی که در چال گونه طبیعی خالی است، برداشته می‌شود. در مرحله بعد، یک یا دو بخیه‌ی جذب شدنی (که در عرض یک تا دو هفته جذب می‌شود) به محل زده شده و چال ایجاد می‌شود. مقدار عضله‌ای که برداشته شده و عمق بخیه‌ها باید بطور دقیق تنظیم شده باشند تا چال‌ها کاملا طبیعی به نظر برسند. عمل ایجاد چال در کل بین 20 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.

ایجاد چال گونه


چال‌های چانه کاملا شناخته شده‌اند و مردان و زنان معروف دارای این نوع چال هستند. این چال بیشتر در مردان رایج هستند، هر چند در زنان نیز دیده می‌شوند. این چال معمولا به عنوان یک ویژگی مردانه شناخته می‌شود. چال چانه عمودی باعث ایجاد یک ویژگی متمایز در قسمت پایین صورت می‌شود.
ایجاد چال توسط داروی بیهوشی موضعی انجام می‌شود. یک تکه کاملا ضخیم از بافت نرم (پوست، چربی، عضله) در امتداد محل مورد نظر برای چال چانه برداشته می‌شود. با استفاده از بخیه‌های عمیق لبه های پوست به پوشش استخوان متصل می‌شوند. این باعث ایجاد یک پوستی با لبه‌ی جمع شده‌ی اولیه می شود که با درمان محل از بین می رود.

بهبودی


عملا پس از جراحی نیازی به دوره بهبودی نیست. شما می‌توانید بلافاصله پس از عمل با چال‌های خود به منزل برگردید. ممکن است کمی تورم در محل درمان احساس شود اما این تورم عادی بوده و خود به خود برطرف می‌شود. در ابتدا، چال‌ها حتی بدون خندیدن نیز نمایان هستند اما در عرض چند روزتا چند هفته بعد چال‌ها تثبیت شده و وابسته به نیروی حرکتی می شوند به این معنا که مانند یک چال طبیعی، فقط در هنگام خنده نمایان می‌شوند. از آنجا که در محل هیچ زخم یا شکافی پیدا نیست، چال‌های جدید کاملا طبیعی به نظر می‌رسند.

چقدر طول می‌کشد تا چال طبیعی به نظر برسد؟


پس از جراحی ایجاد چال گونه، دوره‌ای خواهد بود که در آن حتی بدون اینکه بخندید چال وجود خواهد داشت. این دوره در افراد مختلف متفاوت است و بین چند روز تا چندین هفته بوده و گاهی ماه‌ها طول خواهد کشید. با بهبودی فرد، چال کم کم مسطح شده و فقط در هنگام خنده نمایان خواهد شد.

چال چه مدت دوام خواهد داشت؟


چال ایجاد شده با روش جراحی، قابل توجه خواهد بود. اگر بخیه‌ها در دوره‌ی بهبودی پاره شوند، ممکن است چال سطحی به نظر رسیده یا زود از بین برود اما چنین موردی به ندرت پیش می‌آید ومورد آخر بسیار نادر است.

آیا می‌توان تاثیر عمل جراحی را از بین برد؟


می‌توان تاثیر عمل جراحی را با روشی که چال را شل می‌کنذ از بین برد. جراح مدت زمانی را با شما صحبت و مشورت خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که ایجاد چال برای شما مناسب است. این کار باعث می‌شود نیازی به از بین بردن تاثیر جراحی نباشد.

عوارض عمل


عدم تقارن صورت مهم‌ترین عارضه‌ای است عمل ایجاد چال ممکن است به همراه داشته باشد. زخم و تورم نیز از دیگر عوارض احتمالی هستند.

هزینه عمل


هزینه عمل جراحی چال گونه به عمق و محل چال و دستمزد جراح بستگی دارد.

مشاوره رایگان