لایه برداری پوست و پیلینگ پوست با لیزر

 

laye

با بالا رفتن سن پوست صورت به تدریج دچار چین و چروک شده و این شرایط به خاطر عوامل ژنتیک، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، یا سیگار کشیدن ایجاد می‌شود. در واقع تشکیل چین و چروک با ایجاد تغییر در لایه‌های عمیق‌تر پوست و لایه درم، ضعیف شدن ساختارهای نگهدارنده و کاهش سطح کلاژن پوست ارتباط دارد. هر چند استفاده از کرم‌های موضعی، داروهای خوراکی، و انتخاب رژیم غذایی سالم می‌تواند به آهسته شدن این فرآیند کمک کند، افراد دچار این مشکل می‌توانند از روش‌های مختلف برای درمان چین و چروک پوست همچون پیلینگ و لایه‌برداری با لیزر برای بازیابی ظاهر جوان و جذاب پوست خود استفاده نمایند.

در روش لایه‌برداری پوست با لیزر یک بخش از لایه قدیمی پوست برداشته شده و این امکان برای پوست فراهم می‌شود تا همراه با ترمیم، لایه جوان و تازه برای پوست ایجاد شود. امروزه از محلول‌های لایه‌برداری شیمیایی سبک در بسیاری از موارد برای افراد استفاده می‌شود، اما این روش لایه‌برداری نمی‌تواند به مقدار کافی به پوست نفوذ کرده و باعث از بین رفتن چین و چروک‌های ایجاد شده به خاطر وضعیت لایه‌های عمیق پوست شود. در حقیقت این روش لایه‌برداری می‌تواند باعث از بین رفتن بخشی از سلول‌های مرده پوست در لایه‌های بالای آن شود و به همین خاطر امکان دستیابی به نتایج قابل توجه از طریق آن وجود ندارد. این شرایط در حالی است که لایه‌برداری پوست با لیزر در اتاق عمل و با استفاده از بی‌حسی به منظور اجتناب از هر گونه درد و ناراحتی برای بیمار انجام شده و می‌تواند نتایج شگفت‌انگیز برای رفع چین و چروک پوست برای فرد به همراه داشته باشد. در کلینیک تخصصی پوست و موی رازی، تمام امکانات لازم برای دستیابی به حداکثر نتایج ممکن و حداقل ناراحتی و درد بیمار در طول درمان و نیز پس از آن وجود دارد.

در صورتی که به دنبال استفاده از روش لایه‌برداری پوست با لیزر هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از طریق شماره تلفن 02188334029 02188333259 با همکاران ما تماس گرفته و هماهنگی لازم را برای ملاقات با متخصصین این مرکز انجام دهید. در طول جلسه مشاوره، متخصصین ما به نگرانی‌های شما در ارتباط با وضعیت پوست گوش کرده و درباره روش‌های درمان مناسب برای رفع این نگرانی‌ها با شما صحبت می‌کنند. علاوه بر این در طول این جلسه درباره مناسب بودن درمان برای شما تصمیم‌گیری شده و اطلاعات لازم درباره خطرات احتمالی درمان در اختیار شما قرار خواهد گرفت. علاوه بر این در طول جلسه مشاوره شما می‌توانید اطلاعات مناسب درباره هزینه درمان و روش مناسب برای مراقبت از پوست دریافت نمایید.

لیزر چیست؟


لیزر یک پرتوی نوری قوی است که از انرژی نوری خالص تشکیل شده و می‌تواند به دقت نواحی آسیب‌دیده پوست به خاطر قرار گرفتن در معرض نور خورشید را لایه‌برداری کند (لایه‌برداری با لیزر). این درمان یک روش انقلابی در حوزه جراحی پلاستیک زیبایی است و در طول دو دهه گذشته به یکی از روش‌های متداول برای درمان مشکلات پوستی به خاطر افزایش سن تبدیل شده است. مزیت اصلی لایه‌برداری با لیزر در مقایسه با تکنیک‌های قدیمی‌تر لایه‌برداری (همچون لایه‌برداری شیمیایی و درم آبریژن) دقت درمان در هنگام استفاده از لیزر برای لایه‌برداری پوست است.

انواع لیزر لایه‌برداری پوست


انواع لیزرهای قابل استفاده برای لایه‌برداری پوست به شرح زیر هستند:

لایه‌برداری لیزر ساینده

لایه‌برداری لیزر ساینده از طریق برداشتن لایه بالای پوست و ایجاد جراحتی که نیاز به بهبود و تشکیل پوست جدید دارد، انجام می‌شود. لیزرهای ساینده قابل استفاده به این منظور عبارت از لیزر اربیم و لیزر دی اکسید کربن است. امروزه برخی از انواع لیزرهای غیر ساینده نیز برای لایه‌برداری پوست استفاده می‌شوند که معروف ترین آن‌ها لیزر فراکسل (fraxel) است. در این حالت پرتوی لیزر باعث از بین رفتن لایه بالای پوست نمی‌شود و به همین خاطر در نتیجه این درمان، جراحت و آسیب در پوست ایجاد نمی‌شود.

لایه‌برداری پوست با لیزر فراکشنال

عملکرد لایه‌برداری پوست با لیزر فراکشنال فقط از طریق سایش پوست است و به همین خاطر در این حالت بخشی از بافت سالم پوست پس از درمان باقی مانده و از طریق آن بهبود سریع‌تر بیمار امکان‌پذیر می‌گردد. لایه‌برداری با لیزر فراکشنال می‌تواند ساینده (با استفاده از لیزر دی اکسید کربن) یا غیر ساینده (با استفاده از فراکسل) باشد. نتایج تحقیقات انجام شده بر روی لایه‌برداری با لیزر فراکشنال نشان می‌دهد استفاده از این روش می‌تواند باعث تحریک تولید کلاژن در پوست و بهبود چین و چروک‌ها و نیز لکه‌های پیری ایجاد شده بر روی پوست شود. امروزه انواع مختلف از تکنیک‌های لایه‌برداری فراکشنال ساینده در بازار وجود دارد.

فراکسل

فراکسل یکی از روش‌های لایه‌برداری پوست با لیزر فراکشنال است که غیر ساینده بوده و می‌تواند دوره استراحت مورد نیاز برای بهبود بیمار را بطور قابل توجه کاهش دهد. این نوع لیزر می‌تواند لایه‌های عمیق‌تر پوست را از طریق تحریک تولید کلاژن درمان کند و بطور همزمان باعث ایجاد سوختگی یا از بین رفتن لایه رویی پوست نشود. هر چند یک جلسه درمان با لیزر فراکسل دارای سطح اثربخشی به میزان یک جلسه لایه‌برداری کامل با لیزر ساینده دی اکسید کربن نیست، این روش باز هم می‌تواند افزایش قابل توجه در تولید کلاژن پوست و نیز بهبود چین و چروک‌ها و لکه‌های پیری در پوست صورت به همراه داشته باشد. به این ترتیب چند جلسه درمان با لیزر فراکسل می‌تواند نتایج مشابه با یک جلسه درمان کامل با لیزر ساینده دی اکسید کربن را برای بیمار ایجاد کند. در حقیقت لیزر فراکسل به قدری خفیف و غیر تهاجمی است که درمان پوست ناحیه گردن و سینه و نیز سایر نقاطی از بدن که بطور معمول امکان درمان آنها از طریق لیزر دی اکسید کربن ساینده وجود ندارد، توسط آن امکان‌پذیر می‌شود.

لایه‌برداری لیزر چگونه انجام می‌شود؟


لایه‌برداری با لیزر از طریق برداشتن لایه‌های قدیمی، دارای چین و چروک، و آسیب‌دیده پوست انجام شده و به این ترتیب تشکیل لایه‌های جدید بر روی پوست امکان‌پذیر می‌شود. با ظاهر شدن لایه جدید پوست، کلاژن سالم نیز در پوست جدید تشکیل شده و به این ترتیب ظاهر چین و چروک‌ها و علائم نامطلوب ایجاد شده بر روی پوست بطور قابل توجه بهبود پیدا می‌کند. به این دلیل که کلاژن در این حالت توسط خود بدن تولید می‌شود، امکان باقی ماندن و حفظ آن به عنوان بخشی از پوست برای سال‌های طولانی وجود دارد.

تجدید ساختار با لیزر دی اکسید کربن یک «روش طلایی» در بین تمام روش‌های جوان‌سازی صورت است که با هدف بهبود کیفیت پوست انجام می‌شود. در حقیقت تمام روش‌های دیگر جوان‌سازی پوست معمولاً از سطح اثربخشی کمتر در مقایسه با لیزر دی اکسید کربن برخوردار است و لیزر دی اکسید کربن می‌تواند به صورت دائمی باعث بهبود وضعیت چین و چروک‌ها و نیز افزایش کیفیت پوست می‌شود.

laye6

لیزر لایه‌بردار چه مشکلاتی را درمان می‌کند؟


لایه‌برداری پوست با لیزر را می‌توان در ناحیه صورت، گردن، یا دست‌ها بر روی افراد انجام داد. از این روش می‌توان برای دستیابی به اهداف زیر استفاده کرد:

  • کاهش خطوط ریز ایجاد شده زیر چشم‌ها و چین و چروک دور لب
  • درمان چین و چروک پوست در نتیجه آفتاب‌سوختگی و افزایش سن
  • بهبود ظاهر جای زخم و اسکارهای خفیف پوستی
  • بهبود انواع خاص جای جوش
  • کاهش لکه‌ها، خطوط و نواحی تیره شده (ملاسما) پوست به خاطر افزایش سن، بارداری، یا مصرف قرص‌های ضد بارداری
  • بهبود شرایط ظاهری و نیز ایجاد احساس خوشایند در بیمار نسبت به پوست

چه افرادی برای استفاده از لایه‌برداری با لیزر مناسب هستند؟


بهترین افراد برای این درمان کسانی هستند که وضعیت ساختار پوست آن‌ها مناسب و روشن باشد. به این ترتیب افرادی که پوست تیره داشته و بطور منظم از حمام آفتاب استفاده می‌کنند، افراد مناسب برای این درمان نیستند. در واقع با استفاده از این روش می‌توان چین و چروک‌ها و نواحی دچار تغییر رنگ غیر عادی در پوست در نتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید را بهبود بخشید. علاوه بر این در بسیاری از مواقع جای باقیمانده از جوش بر روی پوست با تشکیل لایه جدید پوست و تولید کلاژن بطور قابل توجه بهبود پیدا خواهد کرد.

چه نوع بی‌حسی برای این درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد؟


برای لایه‌برداری با لیزر فراکشنال از کرم بی‌حسی و بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود، هر چند برخی افراد برای راحتی بیشتر خود ممکن است نیازمند استفاده از داروی آرام‌بخش در طول درمان باشند. این شرایط در حالی است که در موارد لایه‌برداری کامل صورت با لیزر، برای تامین حداکثر راحتی برای بیمار از بی‌هوشی عمومی در اتاق عمل استفاده می‌شود. در نهایت اکثر افراد می‌توانند با گذشت کمتر از 30 دقیقه پس از درمان به خانه باز گردند و در این رابطه مشکلی برای شروع دوباره فعالیت‌ها وجود ندارد.

بهبودی پس از لایه‌برداری با لیزر چگونه است؟


پوست درمان شده با گذشت 7 روز با پوست جدید جایگزین می‌شود. در طول این مدت، لازم است پوست ناحیه تحت درمان از طریق پمادهای مخصوص تجویز شده توسط پزشک به منظور کمک به فرآیند بهبود، مرطوب نگه داشته شود. در این شرایط پوست درمان شده تا حدودی به رنگ صورتی در می‌آید و رفع کامل این شرایط به چند هفته زمان نیاز دارد. به هر حال، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند برای پنهان کردن این شرایط در 8 تا 10 روز اول پس از درمان از لوازم آرایشی استفاده کنند. توجه داشته باشید در هنگام استفاده از لیزر لایه‌بردار فراکشنال دوره بهبودی می‌تواند بطور قابل توجه کمتر بوده و به کوتاهی 3 تا 4 روز باشد.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان