zibaeigoosh

ناهنجاری‌های گوش در شرایط مختلفی رخ می‌دهد. برخی از بیماران بدون گوش (میکروشی) به دنیا می‌آیند، یا اینکه به دلیل ضعیف بودن غضروف، گوش‌های بیرون زده و یا افتادگی گوش دارند. همچنین بدشکلی و دفورمیتی گوش ممکن است به علت وارد شدن صدمه شدید و تروما (به عنوان مثال تصادف ماشین) و پارگی یا لاله گوش رخ ‌دهد. دفورمیتی گوش ممکن است سبب اضطراب اجتماعی شده و کودکان آسیب پذیر را تحت اذیت و آزار همسالان قرار دهد. صرف نظر از علت بدشکلی و دفورمیتی گوش، این وضعیت را می‌توان با انجام جراحی زیبایی گوش اصلاح کرد. این عمل در شنوایی بیمار تغییری ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند ظاهر و اعتماد به نفس فرد را بهبود بخشد.

جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) و یکی از رایج‌ترین روش‌های جراحی پلاستیک است که برای اصلاح گوش‌های برجسته و یا بیرون زده و به طورکلی برای اصلاح ناهنجاری‌های مادرزادی رشد گوش انجام می‌شود.

این جراحی توسط جراحان مجرب ما در کلینیک تخصصی پوست و موی رازی انجام می‌شود. اگر دارای مشکلات زیبایی گوش هستید، می‌توانید در مورد روند کلی جراحی زیبایی گوش و نتایج این عمل با جراحان ما صحبت نموده و قبل از تصمیم‌گیری، تصاویری از نتایج جراحی بیماران قبلی را نیز مشاهده کنید. برای رزرو نوبت مشاوره و آگاهی از ساعات کار این کلینیک، می‌توانید از طریق شماره‌های 02188334029 02188333259 با همکاران در ارتباط باشید.

جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) چیست؟


جراحی اصلاح و ترمیم گوش، عمل ساده‌ای است که بیش از دو ساعت به طول نمی‌انجامد. از آنجا که این جراحی تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست و دوره بهبودی آن سریع و کوتاه مدت است. اتوپلاستی به هر گونه اصلاح گوش اشاره دارد که شامل برداشتن و یا تغییر شکل غضروف تشکیل دهنده گوش است. این اصلاحات عبارتند از:

  • ترمیم و کوچک کردن لاله گوش
  • خواباندن گوش
  • تغییر شکل گوش
  • بازسازی ساختار گوش

ترمیم و کوچک کردن لاله گوش

zibaeig1

عمل جراحی لاله گوش برای ترمیم “شکاف” لاله گوش پاره شده، حذف اسکار کلوئید (اسکار ضخیم) و یا کاهش حجم و یا بیرون‌زدگی لاله گوش انجام می‌شود. اکثر عمل‌های جراحی لاله گوش در مطب جراح و تحت بی‌حسی موضعی و یا در رابطه با سایر جراحی‌های مربوط به صورت در اتاق عمل انجام می‌شود. شکاف لاله گوش معمولاً با یک عمل ” زِد پلاستی” برای اصلاح ظاهر اسکار انجام می‌شود. در این عمل، شکاف قبلی در محل پیرسینگ گوش بسته شده و لاله گوش دوباره سوراخ می‌شود.

در این عمل، معمولاً اسکارهای کلوئیدی برداشته شده و برای جلوگیری از تشکیل مجدد آن‌ها یک پانسمان فشاری در محل به مدت چند هفته اِعمال می‌شود. تکنیک‌های دیگری نیز برای درمان اسکار اولیه گوش وجود دارد. کوچک کردن لاله گوش و یا برگرداندن گوش (سیت‌بک) با ایجاد برش‌های جراحی و ترمیم مجدد بافت گوش طبق آناتومی خاص و نوع دفورمیتی گوش بیمار انجام می‌شود. جراحی ترمیم و کوچک کردن لاله گوش معمولاً تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد، زیرا به عنوان یک عمل جراحی زیبایی محسوب می‌شود.

جراحی خواباندن و تغییر شکل گوش

جراحی خواباندن گوش که اتوپلاستی نیز نامیده می‌شود، شامل رفع بیرون‌زدگی گوش است و در برخی موارد ممکن است همراه با کاهش اندازه گوش باشد. جراح در این عمل، گوش‌ها را با تغییر شکل بافت حمایتی و نگهدارنده، به سر نزدیک‌تر می‌کند. این عمل جراحی در صورتی انجام می‌شود که بیمار احساس می‌کند گوش‌هایش بیش از حد از طرفین سر بیرون زده و یا فرم ظاهری آن‌ها غیر معمول و یا نامطلوب است.

zibaeigoosh2

اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) یک عمل رایج برای مردان و زنان و همچنین کودکانی است که اغلب به دلیل بیرون‌زدگی گوش‌های خود در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. انجام این جراحی از سن 5 یا 6 سالگی به بعد مناسب است. جراحی خواباندن گوش برجسته معمولاً به صورت سرپایی و با تزریق آرام‌بخش یا بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. این روش در صورتی که با یکی دیگر روش‌های جراحی بینی (مانند جراحی زیبایی بینی) ترکیب شود، می‌تواند تحت بی‌هوشی عمومی یا تزریق وریدی آرام بخش (IV) انجام گیرد. پس از این جراحی بیمار باید نوعی پانسمان به نام هدبند را به مدت چند روز برای گوش‌های خود استفاده کند.

شما ممکن است روزهای اول بعد از جراحی، مقداری ناراحتی خفیف را تجربه کنید، اما این درد به راحتی با داروهای مسکن برطرف می‌گردد. معمولاً در عرض 10 تا 20 روز بعد از عمل جراحی، شکل ظاهری گوش‌های شما ” طبیعی ” خواهد شد. ممکن است برای محافظت از گوش‌های خود به مدت یک هفته بعد از عمل از هدبند استفاده کنید. همچنین باید برای حدود یک ماه از انجام ورزش‌های پربرخورد اجتناب کنید.

خواباندن گوش بدون برش جراحی

zibaeg3

اتوپلاستی (عمل زیبایی گوش) بدون برش جراحی یک عمل جراحی زیبایی است که در آن گوش‌های بیرون زده بدون نیاز به برش و تنها با استفاده از بخیه به عقب خوابانده می‌شود. در این روش برای تثبیت و تغییر شکل دادن بافت حمایتی گوش، از بخیه برای نزدیک کردن گوش‌ به سر استفاده می‌شود. البته تمام افراد متقاضی مناسبی برای خواباندن گوش برجسته بدون برش جراحی نیستند و در طی مشاوره اولیه با جراح، بهترین روش برای بیمار تعیین می‌گردد.

این روش با استفاده از بخیه‌هایی انجام می‌شود که از درون غضروف گوش عبور کرده و به سطح پوست متصل می‌شود. جراح این بخیه‌ها را به دقت برای شکل دادن به خطوط کانتور غضروف و عقب کشیدن گوش انجام می‌دهد. این جراحی اغلب با تزریق آرام‌بخش و در نیمه‌هشیاری بیمار انجام می‌شود. بیمار باید تا زمان مراجعه یک هفته پس از عمل از پانسمان هدبند استفاده کند. انجام این روش از سن 5 یا 6 سالگی به بعد جایز است. معمولاً در طی یک یا دو هفته بعد گوش‌ها ظاهر”عادی” خود را باز خواهد یافت. به بیمار توصیه می‌شود تا برای محافظت از گوش‌های خود از هدبند استفاده کرده و برای حدود یک ماه از انجام ورزش‌های پربرخورد اجتناب کند.

خواباندن گوش نوزادان

zibaeig4

جراح ممکن است برای نوزادانی که با گوش بیرون‌زده متولد می‌شوند، با جراحی قادر به اصلاح دائمی گوش در دوران نوزادی نباشد. اما با این روش می‌توان از جراحی آینده اجتناب کرد. احتمال موفقیت این روش در نوزادان 0-4 هفته بیشتر است، اگر چه تا سن 2/3 ماهگی نیز می‌توان برای آن اقدام کرد.

خواباندن گوش نوزاد با استفاده از یک چسب جراحی ملایم و نواربندی آن برای تغییر حالت پشت گوش و اصلاح غضروف گوش انجام می‌شود. از آنجا که غضروف نوزاد نرم و قابل انعطاف است، با این روش می‌توان آن را به طور دائمی اصلاح کرد. این شکل‌پذیری گوش به دلیل خاصیت ارتجاعی غضروف و ناشی از تأثیرات هورمون‌های مادر است که در طی ماه‌های اول زندگی کاهش می‌یابد.مراحل روند نواربندی گوش با مراجعات منظم در طی چند هفته برای نوزاد قابل تحمل می‌شود. این روند به طور کلی بدون درد است، اما نیازمند شکیبایی و تداوم درمان به صورت تدریجی است.

دوره بهبودی بعد از جراحی گوش


بعد از روز اول عمل جراحی هیچ‌گونه دردی وجود ندارد. با این حال شما باید برای 3 روز اول پس از عمل، از بانداژ استفاده کنید. پانسمان فشار ملایمی را بر روی گوش اِعمال می‌کند. توصیه می‌کنیم برای یک تا دو ماه بعد از عمل برای جلوگیری از تاشدن گوش از یک باند کشی مخصوص استفاده کنید. تغییر رنگ و کبودی گوش در طی ده روز برطرف خواهد شد و معمولاً پس از یک هفته قادر به بازگشت به کار خواهید بود.

عوارض احتمالی جراحی اتوپلاستی چیست؟


احتمال بروز عوارض ناشی از جراحی زیبایی گوش در صورت انتخاب بهترین جراح گوش، به میزان قابل ملاحظه‌ای اندک است. گاهی اوقات ممکن است انجام یک جراحی اصلاحی بعد از عمل زیبایی گوش لازم باشد، زیرا اصلاح گوش در عمل جراحی اولیه ممکن است پایدار نباشد و بیرون‌زدگی گوش دوباره رخ دهد. ممکن است بعداً جراحی ثانویه گوش به منظور ترمیم و یا اصلاح جراحی اتوپلاستی اولیه مورد نیاز باشد.

چه زمانی جراحی اصلاح گوش لازم است؟


اگر نیاز به عمل جراحی گوش به موقع تشخیص داده شود، جراحی اصلاحی گوش بهتر است زمانی انجام ‌شود که کودک در سنین مهد کودک یا مدرسه ابتدایی است. این رایج‌ترین زمان برای جراحی گوش است، هر چند سن مناسب برای بیماران می‌تواند تا سال‌های اولیه دوران کودکی نیز ادامه یابد. رواج جراحی اصلاح گوش بزرگسالان نسبت به اصلاح گوش در دوران کودکی در حال افزایش است. انجام عمل جراحی بر روی یک فرد بزرگسال دارای این مزیت است که می‌توان آن را تحت بی‌حسی موضعی با یا بدون تزریق آرام بخش انجام داد.

جراحی اصلاح و ترمیم گوش در هر زمانی در زندگی قابل انجام است. شاید پدر و مادرتان در طول دوران کودکی شما متوجه این مشکل شده، اما تصمیم گرفته‌اند که این جراحی را برای شما انجام ندهند. اما اکنون می‌توانید برای خود تصمیم بگیرید. خوب است بدانید برای بهبود ظاهر خود از طریق عمل جراحی گوش هرگز دیر نیست.

هزینه جراحی زیبایی گوش


اگر تحت بیمه بهداشت و درمان قرار دارید، باید برای آگاهی از پوشش بیمه این جراحی، از شرکت بیمه خود استعلام کنید. برخی از طرح‌های بیمه وجود دارد که هزینه انجام جراحی زیبایی گوش در سال‌های اولیه دوران کودکی را بازپرداخت می‌کنند.

به این پست امتیاز دهید.
عمل جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)
5 از 1 رای
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *