chin

چین و چروک که یکی از اصلی‌ترین علائم پیری است، بیشتر بر روی پوست مناطقی از بدن ایجاد می‌شود که در معرض نور خورشید قرار دارند مانند صورت، گردن، دست‌ها و  افتادگی پوست بدن. با اینکه عوامل ژنتیکی عموماً تعیین‌کننده‌ی وضعیت ساختار و بافت پوست هستند، قرار گرفتن در معرض نور خورشید یکی از علل اصلی ایجاد چین و چروک به‌خصوص در افرادی با رنگ پوست روشن می‌باشد. عوامل دیگری مانند آلودگی هوا و سیگار کشیدن نیز می‌توانند در ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست دخیل باشند.

در صورتی‌که چین و چروک پوست شما را اذیت می‌کند، شما در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری، گزینه‌های درمانی برای از بین بردن یا کم‌رنگ کردن این چین و چروک‌ها را پیش رو دارید. داروها، تکنیک‌های لایه‌برداری از پوست، تزریق ژل و عمل جراحی از جمله کارآمدترین روش‌ها برای رفع افتادگی پوست می‌باشند.

چین و چروک به خطوط ریزی گفته می‌شود که بر روی پوست شما ایجاد می‌شوند. برخی از این چین و چروک‌ها می‌توانند به شکاف‌های عمیقی تبدیل شده و در اطراف چشم‌ها، دهان و بر روی گردن خودنمایی کنند و باعث افتادگی پوست شوند. در صورتی‌که در مورد ظاهر پوست خود نگرانید، می‌توانید برای اطلاع از روش‌های درمان ما در کلینیک تخصصی پوست وموی رازی و یا رزرو نوبت از طریق شماره‌های 0218833402902188333259 با متخصصین ما تماس حاصل فرمایید. متخصصین ما می‌توانند پوست شما را بررسی کرده و به شما کمک کنند تا یک برنامه‌ی شخصی‌ و مفید برای مراقبت از پوست خود تنظیم کنید. متخصصین ما همچنین می‌توانند روش‌های درمانی برای رفع چین و چروک‌های پوست را به شما معرفی کنند.

علل


chin1

چین و چروک‌ها ممکن است در اثر ترکیبی از عوامل مختلف ایجاد شوند که شما برخی از آن‌ها را می‌توانید کنترل کنید ولی کنترل برخی دیگر از دست شما خارج است:

 • سن: با افزایش سن شما، پوست خاصیت انعطاف‌پذیری خود را از دست داده و شکننده می‌شود. کاهش تولید روغن‌های طبیعی در پوست باعث خشک شدن و چروکیده به نظر رسیدن آن خواهد شد. چربی موجود در لایه‌های عمقی پوست از بین رفته و این باعث شل و افتاده شدن پوست و عمیق‌تر شدن چین و چروک‌های آن می‌شود.
 • قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش (UV): تابش فرابنفش که فرایند طبیعی پیری را تسریع می‌کند، علت اصلی ایجاد چین و چروک زودهنگام است. قرار گرفتن در معرض اشعه‌ی فرابنفش، باعث تخریب بافت‌های پیوندی پوست شما شده و رشته‌های کلاژن و الاستین که در لایه‌های عمیق‌تر پوست (درم) قرار گرفته‌اند را از بین می‌برد. بدون بافت پیوندی حمایت‌کننده، پوست شما شل شده و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد. سپس پوست شروع به افتاده شدن کرده و دچار چین و چروک‌های زودهنگام می‌شود.
 • سیگار کشیدن: استعمال دخانیات می‌تواند فرایند طبیعی پیری را در پوست شما تحریک کرده و باعث ایجاد چین و چروک شود. علت این امر احتمالاً تغییر در روند گردش خون در پوست شما می‌باشد.
 • بروز دادن مکرر حالات چهره: حالات و حرکات چهره مانند اخم کردن یا لبخند زدن باعث ایجاد خطوط ریزی می‌شوند. هر وقت که شما از یکی از عضلات صورت خود استفاده می‌کنید، یک شیار در زیر سطح پوست ایجاد می‌شود و با پیر شدن پوست، انعطاف‌پذیری آن کاهش یافته و توانایی آن برای بازگشت به فرم قبلی از دست می‌رود. سپس این شیارها به شکل دائمی بر روی صورت شما باقی می‌مانند.

چین و چروک‌ها معمولاً در کدام قسمت‌های صورت ظاهر می‌شوند؟


معمولاً چین و چروک ابتدا در قسمت‌هایی از صورت که ماهیچه‌های فعال‌تری دارند ظاهر می‌شوند. با گذشت زمان و عمیق شدن چروک‌ها،افتادگی پوست صورت اتفاق می‌افتد. مستعدترین قسمت‌ها برای ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست عبارت‌اند از :

 • دور چشم

chinn2

chin3

 • چین و چروک پیشانی و خط اخم

chin4

 • افتادگی گونه‌ها و لاغری صورت

chin5

درمان


روش‌های مختلفی برای درمان چروک صورت و افتادگی پوست وجود دارند که می‌توان با استفاده از آن‌ها، این خطوط را کم‌رنگ‌تر کرد.

دارودرمانی

chin6

 • رتینوئیدهای موضعی: رتینوئیدها که از ویتامین A مشتق می‌شوند – مانند ترتینوئین و تازاروتن – می‌توانند چین و چروک‌های ریز پوست را کاهش دهند. از آنجایی‌که رتینوئیدها آسیب‌پذیری پوست شما نسبت به سوختگی را افزایش می‌دهند، شما باید پس از استفاده از آن‌ها، از یک کرم ضد آفتاب استفاده کرده و لباس‌های مناسب به تن کنید. رتینوئیدها می‌توانند باعث قرمزی، خشکی، احساس خارش و یا احساس سوزش در پوست شوند.
 • کرم‌های رفع چین و چروک بدون نیاز به نسخه: سطح اثرگذاری کرم‌های ضد چین و چروک به مواد فعال درون آن بستگی دارد. رتینول، آنتی‌اکسیدان‌ها و برخی از پپتیدها می‌توانند تا حدی به از بین بردن چین و چروک‌های پوست کمک کنند. استفاده از کرم‌های از بین برنده‌ی چین و چروک بدون نیاز به نسخه در صورتی‌که با نتیجه‌ای همراه باشد، نتایج ناشی از آن خفیف و کوتاه‌مدت خواهند بود چراکه میزان مواد فعال موجود در آن نسبت به کرم‌های با تجویز پزشک کمتر است.

روش‌های مدرن کلینیکی

chin7

طیف وسیعی از تکنیک‌های لایه‌برداری پوست، تزریقات و عمل‌های جراحی برای از بین بردن چین و چروک‌های صورت وجود دارند. هر یک از این روش‌ها، نتایج بالقوه و عوارض جانبی خاص خود را به همراه دارد. برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که استفاده از چندین روش درمانی به ‌صورت ترکیبی می‌تواند بهترین نتایج را به همراه داشته باشد.

 • لیزر درمانی، نوردرمانی و رادیو فرکوئنسی (RF): در روش لایه‌برداری پوست با لیزر، اشعه‌ی لیزر لایه‌ی سطحی پوست (اپیدرم) را تخریب کرده و لایه‌های داخلی آن (درم) را برای تولید کلاژن بیشتر تحریک می‌کند. با بهبود زخم‌ها، پوست جدید، سفت‌تر و صاف‌تر در این منطقه شکل می‌گیرد. ممکن است بهبودی پس از انجام لایه‌برداری پوست با لیزر چندین ماه زمان نیاز داشته باشد. از جمله خطرات همراه با این روش درمانی می‌توان به باقی ماندن جای زخم و یا روشن و تیره شدن رنگ پوست اشاره کرد. دیگر تکنیک‌های لایه‌برداری پوست با لیزر مانند لیزر فراکشنال با خطرات و مدت‌زمان بهبودی کمتری همراه‌اند. لیزر فراکشنال برای چین و چروک‌های متوسط و خفیف مناسب‌تر است چرا که نتایج ناشی از آن ملایم‌ترند. لایه‌برداری با لیزر فراکشنال معمولاً باید بیشتر از لیزر معمولی تکرار شود. روشی نیز وجود دارد که در آن به‌ جای استفاده از نور از امواج رادیویی برای لایه‌برداری از پوست استفاده می‌شود. این روش می‌تواند تا حدی پوست را سفت‌تر کند.
 • درم ابریژن: در درم ابریژن، لایه‌ی سطحی پوست به شکل مکانیکی و با استفاده از یک برس چرخان برداشته می‌شود. برداشتن لایه‌ی سطحی پوست به شکل مکانیکی، باعث رشد یک لایه‌ی جدید در محل آن خواهد شد. قرمز شدن، پوسته پوسته شدن و تورم ناشی از این روش درمانی معمولاً در طی چند هفته از بین می‌رود. از بین رفتن حالت صورتی‌رنگ پوست و ظاهر شدن نتیجه‌ی این روش درمانی ممکن است چندین ماه زمان ببرد.
 • میکرودرم ابریژن: این روش همانند درم ابریژن بوده و لایه‌ی نازکی از پوست را برمی‌دارد. این روش معمولاً برای ایجاد نتایج به چندین جلسه‌ی درمانی نیاز دارد. ممکن است شما بر روی منطقه‌ی مورد درمان اندکی قرمزی و احساس خارش را تجربه کنید. نتایج حاصل از میکرو درم ابریژن خفیف و موقتی‌ است.
 • سم بوتولینم نوع A (بوتاکس): زمانی که این سم در دوزهای کم به عضلات خاصی تزریق شود، جلوی انقباض این عضلات را می‌گیرد. وقتی که عضلات نتوانند منقبض شوند، پوست قرار گرفته بر روی آن‌ها ظاهری صاف و عاری از چین و چروک پیدا خواهد کرد.
  بوتاکس بر روی خطوط اخم بین ابروها، خطوط افقی روی پیشانی و خطوط پاکلاغی دور چشم اثر خوبی دارد. نتایج حاصل از تزریق بوتاکس معمولاً بین 3 تا 4 ماه دوام دارند و برای حفظ آثار آن باید تزریقات تکرار شوند.
 • تزریق ژل و چربی: پرکننده‌های بافت نرم که عبارت‌اند از چربی، کلاژن و هیالورونیک اسید (رستیلین، ژوودرم و غیره) را می‌توان به چین و چروک‌های عمیق پوست تزریق کرد. این مواد باعث برجسته‌تر شدن پوست و از بین رفتن چین و چروک‌ها و خطوط روی پوست می‌شوند. ممکن است در محل درمان شده تا مدتی احساس قرمزی، کبودی و تورم داشته باشید که موقتی خواهد بود. لازم است تا این روش درمانی هر چند ماه یک بار تکرار شود.
 • سفت کردن پوست: بسیاری از دستگاه‌ها وجود دارند که برای سفت کردن پوست از گرما استفاده می‌کنند. رایج‌ترین این دستگاه‌ها، دستگاه هایفوتراپی است. این روش درمانی غیرتهاجمی، آثار خفیف تا متوسطی را ایجاد می‌کند که معمولاً به ‌تدریج و در عرض 4 تا 6 ماه بروز می‌کنند. این روش درمانی نیازی به مدت‌زمان بهبودی ندارد.
 • لیفت صورت: عمل جراحی لیفت صورت عبارت است از برداشتن پوست و چربی اضافی در ناحیه‌ی گردن و پایین صورت و سفت کردن عضلات و بافت‌های پیوندی زیر پوست. نتایج حاصل از این عمل معمولاً بین 5 تا 10 سال دوام دارند. مدت‌زمان موردنیاز برای بهبودی پس از انجام عمل لیفت صورت می‌تواند زیاد باشد. کبودی و تورم معمولاً به مدت چندین هفته پس از انجام عمل جراحی در فرد وجود خواهند داشت.

به یاد داشته باشید که نتایج حاصل از روش‌های درمانی مختلف بسته به عمق و محل چین و چروک‌ها متفاوت خواهند بود. هیچ‌چیزی نمی‌تواند مانع از روند طبیعی پیری پوست شود بنابراین برای حفظ نتایج حاصل از روش‌های درمانی، لازم است تا این روش‌ها دوباره تکرار شوند.

هزینه‌ی روش‌های رفع چین و چروک صورت


این روش‌ها معمولاً توسط شرکت‌های بیمه پوشش داده نمی‌شوند. همچنین هر یک از این روش‌های درمانی ممکن است با عوارضی همراه باشند بنابراین قبل از انجام آن‌ها، در این مورد به ‌دقت با پزشک خود مشورت کنید. به یک متخصص پوست و یا جراح پلاستیک مراجعه کنید که تخصص او در زمینه‌ی روش درمانی مورد نظر شما بوده و تجربیات او در این زمینه بالا باشد.

نکته‌ای مهم در درمان چین و چروک و افتادگی پوست


بسیاری از کرم‌ها و پمادهای بدون نیاز به نسخه‌ی موجود در داروخانه‌ها ادعا می‌کنند که می‌توانند در از بین بردن چین و چروک‌های صورت و اثرات نور خورشید و آسیب آن به پوست کارساز باشند. ولی این محصولات به ‌احتمال‌زیاد تغییر قابل ‌توجهی در پوست شما ایجاد نخواهند کرد.

سازمان FDA این کرم‌ها و پمادها را به‌ عنوان محصولات زیبایی طبقه‌بندی می‌کند و در نتیجه این محصولات ازنظر پزشکی ارزشی ندارند. بنابراین نظارت سازمان غذا و دارو بر روی این محصولات نسبت به داروها کمتر است و این محصولات برای گرفتن مجوز پخش، نیازی به گذراندن آزمایشات سخت‌گیرانه در رابطه با بی‌خطر و کارآمد بودن ندارند. از آنجایی‌که سازمان غذا و دارو محصولات زیبایی را از نظر کارایی آزمایش نمی‌کند، هیچ تضمینی وجود ندارد که محصولات بدون نیاز به نسخه بتوانند در درمان چین و چروک‌ها و رفع افتادگی پوست  موثر واقع باشند.

به این پست امتیاز دهید.
رای ثبت نشد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *