میکرودرم ابریژن و درم ابریژن پوست؛ کاربردها، مزایا و عوارض

تاریخ 22 آبان 1402

اگر شما مبتلا به نقاط برآمده و جوش روی پوست خود هستید و اقدامات درمانی تخصصی پوست بر کیفیت پوست شما تأثیری نداشته است، روش درمانی میکرودرم ابریژن می‌تواند تغییرات چشمگیری در کاهش عیوب آشکار شما ایجاد کرده و به شما کمک کند تا ظاهری سالم‌تر و جوان‌تر پیدا کنید. این فرایند دو نوع دارد: درم ابریژن و میکرودرم ابریژن

وقتی که نگران پوست، جای جوش یا چین و چروک‌های روی صورت خود هستید، سؤالات بسیاری در مورد انواع روش‌های قابل اجرا که می‌تواند این جوش‌ها را برطرف کرده و باعث لطافت پوست شما شود برای شما پیش می‌آید. میکرودرم ابریژن و درم ابریژن به نظر مشابه هم هستند ولی می‌توانند نتایجی کاملاً متفاوت داشته باشند. دانستن معنای هر کدام، چگونگی انجام آنها، دوران نقاهت و بهبودی و نتایج منتظره به شما کمک می‌کند تا روشی که مناسب شرایط شما است را انتخاب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نتایج حاصل از درم ابریژن و میکرودرم ابریژن می‌توانید با یکی از متخصصین ما در کلینیک تخصصی پوست و موی رازی با شماره‌های 0218833402902188333259  مشاوره نمایید.

[dopts id=”53″]

میکرودرم ابریژن و چیست؟


در درم ابریژن با استفاده از یک ابزار خاص روی پوست شما شن پاشیده می‌شود. با این کار لایه پوستی جدید و لطیف جایگزین پوست تحت درمان شما می‌شود.

در میکرودرم پوست ، کریستال‌های لایه‌بردار ریز روی پوست اسپری می‌شوند. این روش برای درمان مشکلاتی مانند پوست کدر، لکه‌های قهوه‌ای و لکه‌های ناشی از افزایش سن بسیار مناسب است.

 

 

چه موقع از درم ابریژن و چه موقع از میکرودرم ابریژن استفاده می‌شود؟


DF;L

درم ابریژن برای درمان جای جوش، علائم آبله و اسکارهای ناشی از تصادفات و بیماری‌ها به کار برده می‌شود. این روش برای درمان عیوب پوستی مادرزادی، خال‌های گوشتی، ماه‌گرفتگی مادرزادی یا اسکارهای ناشی از سوختگی مناسب نیست.

درم ابریژن معمولاً فقط برای افرادی که پوست روشن دارند بی‌خطر است. برای افراد با پوست تیره، درم ابریژن می‌تواند باعث ایجاد اسکار یا تغییر رنگ پوست شود.

میکرودرم ابریژن را می‌توان برای همه انواع و رنگ‌های پوست به کار برد. با این روش، تغییرات ظریفی روی پوست ایجاد شده که باعث تغییر رنگ پوست یا ایجاد اسکار بر روی پوست نمی‌شود. این روش برای درمان مشکلات عمقی‌تر مانند اسکارها، ترک‌های لاغری روی پوست، چین و چروک‌ها یا جای جوش های عمیق مؤثر واقع نمی‌شود.

زمان بستری شدن پس از میکرودرم ابریژن کوتاه‌تر از درم ابریژن است. پوست به صورت موقتی صورتی رنگ می‌شود اما پس از 24 ساعت به طور کامل به رنگ اولیه بازمی‌گردد. این روش نیازی به عمل جراحی یا بیهوشی ندارد. این روش برای بیمارانی که نمی‌خواهند در دوران نقاهت بستری شوند مناسب است.

قبل از انجام فرایند درم ابریژن یا میکرودرم ابریژن


شما باید با یک متخصص که این فرایندها را انجام می‌دهد مشورت کنید.

در جلسه مشاوره برای درم ابریژن، شما در مورد اهداف، خطرات احتمالی همراه با این فرایند و مزایای انجام آن و نوع بیهوشی که باید به کار برده شود صحبت و تبادل نظر خواهید کرد. به شما دستورالعملی در مورد کارهایی که باید قبل از انجام این فرایند انجام دهید داده می‌شود و احتمالاً عکس‌های از شما برای مقایسه وضعیت فعلی با نتایج عمل گرفته می‌شود.

برای میکرودرم ابریژن هم جلسه مشاوره به صورت مشابه برگزار می‌شود اما کمتر در مورد بیهوشی و خطرات احتمالی صحبت می‌شود زیرا این یک فرایند ساده‌تر است.

میکرودرم ابریژن و درم ابریژن چگونه کار می‌کنند؟


dbljs

فرایند ابریژن در مطب پزشکان صورت می‌گیرد و قبل از آن، بیمار داروهای آرامش‌بخشی مصرف می‌کند. در ابتدا، پوست به طور کامل تمیز می‌شود و سپس ناحیه درمانی با استفاده از داروهای بیحس کننده بیحس می‌شود.

پزشک از یک ابزار چرخشی سریع یا برس برای جدا کردن و برداشتن لایه‌ی بیرونی پوست و ترمیم عیوب سطح پوست استفاده می‌کند.

در روش میکرودرم ابریژن، به آرامی کریستال‌های ریزی روی پوست پاشیده می‌شود تا لایه‌ی بالایی پوست را بردارند. این روش کم‌تهاجم‌تری نسبت به روش سنتی میکرودرم ابریژن است و به همین دلیل نیازی به استفاده از داروهای بیحس کننده ندارد. به طور کلی، این روش یک روش لایه‌برداری و جوانسازی پوست است که باعث نرمی و درخشندگی پوست می‌شود.

پس از فرایندهای میکرودرم ابریژن چه اتفاقی می‌افتد؟


پس از انجام فرایند درم ابریژن، ممکن است به مدت چند روز در پوست خود سوزش احساس کنید. پزشک ممکن است داروهایی را به شما تجویز کند تا این ناراحتی‌ها را کاهش دهید. به طور معمول، بهبودی پوست شما پس از 7 تا 10 روز رخ می‌دهد.

پوست جدید شما در ابتدا صورتی رنگ می‌شود و به تدریج به رنگ اصلی بازمی‌گردد. در اکثر موارد، رنگ صورتی پوست به طور کامل پس از 6 تا 8 هفته برطرف می‌شود. وقتی پوست شما بهبود می‌یابد، می‌توانید آرایش کنید.

بیشتر افراد معمولاً می‌توانند 7 تا 14 روز پس از انجام درم ابریژن به فعالیت‌های روزمره خود بپردازند. اما شما باید تا چند هفته و تا زمانی که رنگ پوست شما بهبود نیافته است، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. هنگامی که به بیرون می‌روید، از کرم‌های ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی SPF 30 یا بیشتر و کلاه نقاب‌دار استفاده کنید.

تا حدود 24 ساعت پس از انجام میکرودرم ابریژن، پوست شما قرمز می‌شود و احساس خشکی و کشسانی (مشابه آفتاب‌سوختگی و بادسوختگی) خواهید داشت. از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید. همچنین، تا 24 ساعت پس از انجام میکرودرم ابریژن، برخی از آرایش‌ها را انجام ندهید.

مراقبت‌های پس از میکرودرم ابریژن


تا چند روز پس از انجام این فرایندها شما روی صورت خود احساس سوختگی می‌کنید. عوارض جانبی دیگر عبارتند از احساس سوزش و گزگز موقتی، خارش، تورم، قرمزی و حساسیت شدید نسبت به آفتاب. پزشک ممکن است داروهایی برای کاهش ناراحتی‌های شما تجویز کند. معمولاً 7 تا 10 روز پس از عمل، بهبودی کامل حاصل می‌شود.

پوست جدید شما در ابتدا صورتی رنگ است و به تدریج پس از 6 تا 8 هفته به رنگ طبیعی درمی‌آید. پس از بهبودی پوست و برای مخفی کردن رنگ پوست می‌توان از آرایش استفاده کرد. شما باید 3 تا 6 ماه پس از عمل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به طور مستقیم و غیرمستقیم خودداری کنید و در هنگامی که بیرون هستید از کرم‌های ضد آفتاب استفاده نمایید.

اثر این روش‌های درمانی دائمی است اما با افزایش سن، چین و چروک‌های جدید هم شکل می‌گیرند. برای بسیاری از بیماران، درم ابریژن نتایج ظریفی به دنبال خواهد داشت که باعث تغییر رنگ یا به جاماندن اسکار نمی‌شود. در موارد نادر، عوارض جانبی دائمی مانند تغییرات ناخواسته در رنگ پوست، شکل‌گیری اسکار، عفونت و تیره شدن پوست ممکن است رخ دهد.

عوارض جانبی همراه با میکرودرم ابریژن و درم ابریژن


عوارض نادر درم ابریژن عبارتند از:

  • تغییرات ناخواسته (موقتی) در رنگ پوست
  • به جاماندن اسکار
  • تورم
  • خارش
  • عفونت
  • تیره شدن پوست (معمولاً موقتی است)؛ به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید در روزها و ماه‌های پس از انجام این فرایند ایجاد می‌شود.

عوارض جانبی همراه با فرایند میکرودرم ابریژن عبارتند از:

  • التهاب و سوزش چشم‌های محافظت نشده در اثر پاشش کریستال‌ها

روش‌ها و فرایندهای جایگزین


متناسب با بیماری‌های پوستی شما و نتایج مورد انتظار، پزشک ممکن است روش‌های دیگری برای جوانسازی پوست پیشنهاد دهد. برای مثال ممکن است لیزر درمانی به شما پیشنهاد شود که نتایج مشابه و بهتری به دنبال خواهد داشت.

سایر درمان‌هایی که در کنار میکرودم ابریژن در کلینیک ما برای جوانسازی پوست به بیماران توصیه می‌شود عبارت‌اند از:

فرایندهای لایه‌برداری پوست

فرایندهای زیبایی که در مطب انجام می‌شود.

مشاوره رایگان