bini

شکستگی بینی عارضه‌ای است که در هنگام ورزش، بازی، تصادفات، دعواها و افتادن‌ها برای افراد اتفاق می‌افتد. اما ممکن است اعتراف به این مسئله که بینی آن‌ها دچار شکستگی شده است، برای برخی دشوار باشد. البته گاهی تورم ناشی از ضربه می‌تواند حتی در صورتیکه بینی نشکسته باشد، ظاهری کج را برای آن ایجاد کند. در این موارد با برطرف شدن تورم پس از چند روز، تشخیص شکستگی بینی ساده‌تر امکان‌پذیر خواهد بود.

کبودی دور چشم‌ها و یا اندکی انحراف در بینی در پی وارد آمدن آسیب معمولاً می‌تواند نشانگر شکستگی بینی باشد. در صورتیکه استخوان بینی به یک سمت یا به سمت بیرون کشیده شده باشد، دریافت مراقبت‌های فوری پزشکی ضروری خواهد بود. لیکن در مواردی که تورم بافت نرم منجر به انحراف بینی شده باشد، مراجعه به پزشک پس از 48 تا 72 ساعت می‌تواند در ارزیابی پزشک از جراحت، به دلیل کاهش تورم، تأثیرگذار باشد. (در این بازه‌ی زمانی تا ملاقات با پزشک می‌توان از یخ نیز استفاده نمود). آنچه که نسبت به شکستگی بینی از اهمیت بالاتری برخوردار است، دررفتگی استخوان بینی است.

متخصصین ما در کلینیک تخصصی پوست موی رازی غالباً برای درمان دررفتگی‌های قابل‌توجه استخوان بینی، با استفاده از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی استخوان‌های بینی را به موقعیت مستقیم خود بازمی‌گردانند. این کار معمولاً 7 تا 10 روز پس از جراحی انجام خواهد شد و پس از آن استخوان‌ها در جایگاه اصلی خود بهبود خواهند یافت. از آنجاییکه بسیاری از شکستگی‌های بینی از هیچ قائده‌ی خاصی پیروی نمی‌کنند، قابل بازگشت به موقعیت قبلی خود نخواهند بود و به همین دلیل این عمل فقط در نیمی از موارد موفقیت آمیز خواهد بود. در غالب موارد، دررفتگی بینی ناشی از جراحت می‌تواند در فرایند تنفس اختلال ایجاد کند و از این جهت جراحی‌های اصلاحی بینی از قبیل جراحی سپتوپلاستی و رینوپلاستی برای درمان آن به کار گرفته می‌شوند. این جراحی‌ها معمولاً به صورت سرپایی انجام می‌شوند و بیمار می‌تواند پس از گذشت حدوداً یک هفته و با برطرف شدن تورم و کبودی در انظار عمومی ظاهر شوند.

به منظور دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با رزو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02188334029 02188333259   تماس حاصل نمایید.

شکستگی بینی چیست؟


 • یک شکستگی بینی زمانی اتفاق می‌افتد که استخوان داخل بینی دچار شکستگی یا ترک خوردگی شود. این آسیب بیشتر برای استخوان بالای پل بینی و یا عضروف بینی رخ می‌دهد و به عنوان شایع‌ترین شکستگی صورت شناخته می‌شود.
 • انجام وزرش‌های خشن و پر برخورد، دعواهای فیزیکی، افتادن‌ها و تصادفات اتومبیلی که منجر به وارد آمدن آسیب به صورت می‌شوند، از رایج‌ترین علل شکستگی بینی به حساب می‌آیند.
 • چنین آسیب‌هایی معمولاً درد، تورم، کبودی اطراف بینی و زیر چشم‌ها را به همراه خواهند داشت. علاوه بر این‌ها، برخی از افراد نیز ممکن است دچار مشکلات تنفسی شوند.
 • درمان شکستگی بینی معمولاً شامل بازگرداندن بینی به موقعیت طبیعی آن است. در برخی از موارد شدید و در صورتیکه چندین استخوان در بینی دچار شکستگی شده باشند و یا در صورتیکه درمان این مشکل برای بیش از 2 هفته به تعویق بیافتد، ممکن است به انجام جراحی نیاز باشد.

چه کسانی معمولاً دچار شکستگی بینی می‌شوند؟


shekastebini

 • شکستگی بینی می‌تواند برای تمام افراد از تمام سنین، نژاد، گروه‌های قومیتی و یا جنسیتی اتفاق بیافتد.
 • درصد بالایی از افرادی که به این چنین آسیب‌هایی دچار می‌شوند را ورزشکاران جوانی که در فعالیت‌های ورزشی شرکت می‌کنند، تشکیل می‌دهند.

عوامل خطرساز


عوامل خطرسازی که می‌توانند به شکستگی بینی منجر شوند، عبارتند از:

 • شرکت در ورزش‌های خشن و یا پربرخوردی مانند هاکی، فوتبال، بوکس، بیس‌بال و هنرهای رزمی
 • انجام مبارزات فیزیکی، مشت زنی، بازهای‌خشن
 • دوچرخه سواری یا موتور سواری بدون در نظر گرفتن ملاحظات ایمنی، تصادفات اتومبیل
 • انجام پرس سینه در هنگام وزنه زدن، بویژه برای افرادی که از تجربه‌ی لازم برخوردار نیستند و یا کسانی که هنگام انجام تمرینات از یک مراقب استفاده نمی‌کنند.
 • افتادن‌های فیزیکی، برخورد به درهای شیشه‌ای و دیوارها
 • افزایش سن و یا ابتلا به برخی از بیماری‌های خاص مانند تشنج و اعتیاد به الکل

البته باید توجه داشت که قرار داشتن در معرض هر کدام از این مخاطرات به معنی رخداد یک آسیب نیست. یک عامل خطر فقط احتمال ابتلا به آسیب را برای افراد درگیر نسبت به سایرین افزایش می‌دهد. برخی از این عوامل خطرساز از دیگر عوامل مهمتر هستند. همواره ضروریست که تأثیر عوامل خطرساز را با پزشک در میان گذاشت.

علت‌های شکستگی بینی


نیروی بسیار کمتری برای شکستن غضروف بینی در مقایسه‌ی با استخوان‌های بینی لازم خواهد بود. هر گونه ضربه‌ی خارجی ناشی از تصادفات و ضربات مستقیم و شرکت در ورزش‌های تماسی می‌تواند منجر به شکستگی بینی شود. این موارد عبارتند از:

 • وارد آمدن آسیب به بینی در هنگام شرکت در فعالیت‌های ورزشی و بویژه ورزش‌های تماسی خشن و پربرخورد، اصلی‌ترین دلیل آسیب است.
 • نزاع‌های فیزیکی، مبارزه با سایر افراد، خشونت‌های خانگی
 • حوادثی از قبیل تصادفات اتومبیل، موتورسیکلت و یا دوچرخه که صدماتی را به بینی یا صورت وارد آورند.
 • افتادن‌هایی که مستقیماً بینی را دچار جراحت یا آسیب کند.

علائم و نشانه‌های شکستگی بینی


علائم و نشانه‌های شکستگی بینی عبارتند از:

 • درد، حساسیت به لمس و تورم (بیش از حد) بینی و نواحی پیرامونی آن
 • خونریزی
 • تغییر شکل و کبودی قابل ملاحظه‌ی اطراف بینی یا چشم‌ها
 • مشکلات تنفسی
 • ترشح بیش از حد مخاط بینی (آب ریزش بینی)، گرفتگی بینی
 • شکستگی غضروف بینی

روش‌های تشخیص


مراحل تشخیص شکستگی بینی شامل موارد زیر می‌شود:

 • پزشک معمولاً با انجام یک سری معاینات فیزیکی کامل از طریق وارد آوردن فشاری نرم به بینی و نواحی اطراف آن فرایند تشخیص را آغاز می‌کند.
 • علاوه بر این، ممکن است پزشک به بررسی انسداد مجاری عبور هوا از بینی اقدام کند. در طی این معاینه ممکن است از اسپری بینی و یا بی‌حسی موضعی استفاده شود.
 • در موارد شدید و یا در صورتیکه مشکل بیمار از طریق معاینات فیزیکی قابل تشخیص نباشد، ممکن است انجام یک توموگرافی رایانه‌ای (سی‌تی اسکن) و یا سایر روش‌های تصویربرداری پزشکی (مانند تصویربرداری اشعه‌ی ایکس)  لازم باشد.
 • بسیار ضروریست که محدود بودن شکستگی به ساختار بینی و یا درگیر شدن سایر استخوان‌های صورت در آن، تشخیص داده شود.

بسیاری از شرایط بالینی ممکن است علائم و نشانه‌های مشابهی داشته باشند. ممکن است پزشک برای رسیدن به تشخیصی قطعی، آزمایشات بیشتری را برای رد کردن این شرایط بالینی انجام دهد.

چگونه می‌توان شکستگی بینی را درمان کرد؟


jelogiri

بسته به نوع آسیب بینی شکسته، ممکن است روش‌هایی بدون جراحی یا مبتنی به جراحی برای بیمار در نظر گرفته شوند.

روش‌های درمانی بدون جراحی

 • شکستگی جزئی بینی تقریباً در همه‌ی موارد به معالجات پزشکی نیاز خواهد داشت. با این حال پزشکان عموماً در این موارد قرار دادن یخ بر روی بینی و مصرف داروهای بدون نسخه‌ را برای تسکین درد توصیه می‌کنند.
 • در صورتیکه استخوان‌ها و عضروف بینی دچار دررفتگی شده باشند، از روش جا اندازی بسته ممکن است استفاده شود. روش جا اندازی بسته، تکنیکی در پزشکی است که در طی آن به شیوه‌ای بدون جراحی استخوان‌ها به طور فیزیکی در موقعیت اصلی خود قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که این عمل در طول 14 روز نخست پس از وقوع آسیب باید انجام شود.

درمان‌های مبتنی بر جراحی

جراحی رینو پلاستی، درمانی است که برای اصلاح و بازسازی بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عمل شکستگی بینی معمولاً زمانی انجام می‌شود که چندین شکستگی درون بینی ایجاد شده باشند و یا جراحات ایجاد شده برای بیش از 14 روز بدون درمان باقی بماند.عمل شکستگی بینی را می‌توان در یک اتاق جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام داد که این باعث می‌شود بیمار اصلاً چیزی را حس نکند. همچنین می‌توان این درمان را در یک مطب و با استفاده از یک کرم بی‌حس کننده موضوعی ( که با استفاده از تکه‌های پنبه در درون بینی مالیده می‌شود) به همراه تزریق داروی بی‌حسی انجام داد.

به این پست امتیاز دهید.
رای ثبت نشد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *