کاشت مو به روش HRT: ترمیم موهای کم پشت زنان و مردان

تاریخ 21 آبان 1402

کاشت مو به روش‌های مختلفی از جمله SUT، HRT، FUE، BHT و FUG انجام می‌شود. از این روش‌ها جهت بازیابی موهای از دست رفته در زنان و مردان استفاده می‌شود و تاکنون میلیون‌ها نفر از این روش‌ها جهت کاشت مو استفاده کرده‌اند. در روش‌های مختلف کاشت مو، تارهای مو از دیگر قسمت‌های سر که دارای بانک مناسب مو هستند و دچار ریزش مو نشده‌اند جدا شده و در قسمت‌های طاس کاشته می‌شوند.

دلایل ریزش مو 


دلایل ریزش مو

فولیکول مو در عین حال که کوچک می‌باشد، دارای ساختار پیچیده‌ای است. عواملی که سبب ریزش مو می‌شوند شامل موارد زیر می‌باشند:

 • افزایش سن و فقدان هورمون استروژن. بر طبق مطالعات انجام شده مو مانند پوست در اثر سالخوردگی دچار تغییر می‌شود. در زنان فولیکول‌های مو از اوایل دهه چهارم زندگی کوچک و ضعیف شده و با گذشت هر سال، موها ظریف‌تر می‌شوند. تعداد فولیکول‌های مو نیز کاهش پیدا می‌کند. این حالت هم در پوست سر و هم در پوست بدن ایجاد می‌شود. در برخی از زنان هورمون استروژن در رشد مو مؤثر است و پس از یائسگی، تضعیف و کوچک شدن فولیکول‌های مو سریع‌تر اتفاق می‌افتد.
 • ریزش مو با الگوی زنانه. در اثر یائسگی، تعدادی از فولیکول‌های مو ضعیف شده و در نتیجه باعث رشد موهای بسیار ظریف می‌شوند. این حالت معمولاً ارثی می‌باشد ولی امکان دارد بر خلاف انتظار و به صورت ناگهانی نیز ایجاد شود. در برخی از زنان، کاهش میزان استروژن در اثر یائسگی به معنای بالا بودن میزان آندروژن می‌باشد. در نتیجه ممکن است ریزش مو با الگوی زنان تشدید شود. در این حالت زنانی که در اثر یائسگی در قسمت جلوی سر و شقیقه‌ها دچار ریزش مو شده‌اند، دارای موهای بیشتری در قسمت چانه و بالای لب خود هستند. امکان دارد برخی از زنان به استفاده از تستوسترون ( به عنوان بخشی از روند کاشت مو به روش HRT)، حساسیت داشته باشند.
 • ریزش موی تلوژن. در این نوع ریزش مو، سیکل رشد مو دچار عدم تعادل شده و ریزش مو ایجاد می‌شود. این نوع ریزش مو می‌تواند در اثر استرس شدید، برخی از بیماری‌ها، محدودیت کالری، عدم تعادل هورمون تیروئید و کمبود آهن ایجاد شود. در برخی از مواقع، فشار وارد بر بدن ناشی از یائسگی می‌تواند سبب بروز این نوع ریزش مو شود.
 • مصرف دارو. برخی از داروها مانند داروهای مُسکن، داروهای ضد افسردگی و یا داروهای درمان فشار خون می‌توانند باعث ریزش مو شوند. درمان بلندمدت اندوکرین پس از سرطان سینه نیز می‌تواند سبب ریزش مو شود.
 • مشکلات پوستی. برخی از عارضه‌ها و مشکلات پوستی مانند آلوپسی آره آتا، لوپوس و اسکار می‌توانند باعث ریزش مو شوند.

مراحل ریزش مو 


 • مرحله 1 – ریزش موی قابل توجه و یا عقب‌نشینی خط رویش مو مشاهده نمی‌شود.
 • مرحله 2 – خط رویش مو معمولاً به صورت متقارن در اطراف شقیقه‌ها عقب‌نشینی می‌کند.
 • مرحله 3 – این مرحله، اولین مرحله طاسی محسوب می‌شود و با عقب‌نشینی قابل توجه خط رویش مو در شقیقه‌ها مشخص می‌شود.
 • مرحله 4 – ریزش موی مرحله 4 بوسیله میزان ریزش موی بیشتر در اطراف شقیقه‌ها و یا موهای کم‌پشت (و یا فقدان مو) در قسمت بالای سر مشخص می‌شود.
 • مرحله 5 – ریزش موی در مرحله 5 با ریزش موی شدیدتر در قسمت بالای سر و یا در قسمت شقیقه‌ها مشخص می‌شود. البته در این مرحله همچنان باریکه‌ای از مو دو ناحیه ریزش مو را از هم جدا می‌کند. امکان دارد موهای اطراف فرق سر در این مرحله، کم‌پشت شوند.
 • مرحله 6 – دو ناحیه اصلی ریزش مو به هم می‌پیوندند. تنها موهای پراکنده در امتداد فرق سر وجود دارند.
 • مرحله 7 – فقط باریکه‌ای از مو به شکل نعل اسب اطراف سر باقی می‌ماند. موهای باقیمانده متراکم نیستند و معمولاً بسیار ظریف هستند.
 • مقیاس ریزش موی نوروود نوع A – در این نوع ریزش مو، خط رویش مو به طور یکنواخت از قسمت جلوی سر به سمت عقب دچار ریزش می‌شود. در این نوع ریزش مو، هیچ ناحیه طاسی در قسمت بالای سر و یا باریکه مو در قسمت جلوی سر وجود ندارد. خط رویش مو از قسمت پیشانی به قسمت عقب سر دچار ریزش مو می‌شود.

کاشت مو به روش HRT


در کاشت مو به روش HRT، استفاده از بانک مو ضروری نیست؛ زیرا برخی از مراکز کاشت مو دارای موهایی با کیفیت طبیعی هستند که به طور کامل با موهای متقاضی همخوانی دارند، از نظر نوع و رنگ. در جلسات اولیه درمان، موهایی که با موهای متقاضی همخوانی دارند، بر اساس رنگ و نوع موی افراد در نظر گرفته می‌شود. یکی از نگرانی‌های افراد درباره کاشت مو، خطوط رویش مو است. در روش کاشت موی HRT، پزشکان اطمینان حاصل می‌کنند که خطوط رویش مو طبیعی به نظر می‌رسند و از لایه‌ای که شبیه به پوست سر انسان است برای کاشت استفاده می‌شود.

مزایای کاشت مو به روش HRT


مزایای کاشت مو به روش HRT

مزایای کاشت مو به روش HRT تنها به مزایای ظاهری محدود نمی‌شود. این روش نه تنها بهبود ظاهر ظاهری و افزایش اعتماد به نفس را فراهم می‌کند، بلکه همچنین بهبودی در کیفیت زندگی افراد را نیز ایجاد می‌کند. بسیاری از مردان نگران از دست دادن موهای خود هستند و ممکن است برای مخفی کردن این وضعیت نامطلوب، از کلاه استفاده کنند یا حتی موهای خود را بتراشند. با استفاده از روش HRT برای ترمیم مو، افراد نیازی به این روش‌های مخفی‌کارانه نخواهند داشت.

کاشت مو به روش HRT با روش‌های رایج دیگر بسیار متفاوت است. مزایای این روش‌ترمیم مو شامل:

 • استفاده از بانک طبیعی مو، خط رویش بسیار طبیعی مو، عدم نیاز به ایجاد برش
 • در این روش به مراجعات مکرر و جلسات اضافی درمانی پس از کاشت مو نیازی نمی‌باشد

جلسه مشاوره 


روند کاشت مو به روش HRT با مشاوره آغاز می‌شود. در طول جلسه مشاوره، متخصص کاشت مو سابقه پزشکی متقاضی را ارزیابی کرده و پوست سر او را نیز بررسی می‌کند. پس از پایان ارزیابی، برنامه کاشت مو که مطابق با نیازهای هر شخص طراحی می‌شود توسط متخصص کاشت مو ارائه می‌شود.

اقدامات مورد نیاز پیش از کاشت مو به روش HRT


اقدامات مورد نیاز پیش از کاشت مو به روش HRT

قبل از کاشت مو، یک هفته پیش از آن باید از مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین‌های B و E و یا روغن ماهی خودداری کنید. این ویتامین‌ها ممکن است احتمال خونریزی را افزایش دهند و طولانی شدن دوره بهبودی را تسریع نکنند. همچنین، یک هفته پیش از کاشت مو، باید از مصرف داروهای ضد التهابی اجتناب کنید. این داروها شامل آسپیرین، ایبوپروفن، موترین و ناپروکسن هستند که ممکن است خون شما را رقیق کنند و در روند درمان اختلال ایجاد کنند. همچنین، مصرف سیگار باید قبل از کاشت مو متوقف شود، زیرا ممکن است رگ‌های شما را تنگ کند و جریان خون را مختل کند. برای دستیابی به نتیجه مطلوب، باید به هر گونه اقدام احتیاطی که توسط متخصص کاشت مو توصیه شده است، دقیقاً رعایت کنید.

آیا زنان می‌توانند از کاشت مو به روش HRT استفاده کنند؟


آیا زنان می‌توانند از کاشت مو به روش HRT استفاده کنند

زنانی که دچار ریزش مو شده‌اند و تمایل به افزایش زیبایی ظاهری خود دارند، می‌توانند از ترمیم مو به روش HRT استفاده کنند.

آیا استحمام و کوتاه کردن موها پس از کاشت مو به روش HRT امکان‌پذیر است؟ 


افراد پس از کاشت مو به روش HRT می‌توانند فعالیت‌های ورزشی خود را ادامه داده و از حمام، استخر، سونا و موارد مشابه استفاده کنند. همچنین شخص می‌تواند از سشوار، رنگ مو، ژل و موارد دیگر برای موهای خود استفاده کند.

نتایج حاصل از کاشت مو به روش HRT


کاشت مو به روش HRT، یک روش ایمن و بی‌خطر جهت کاشت مو محسوب شده و باعث ایجاد جای زخم قابل مشاهده نمی‌شود. این روش کاشت سبب دستیابی به نتیجه رضایت‌بخش می‌شود. با وجود این که هیچ تونیکی جهت رشد مجدد موها به طور کامل وجود ندارد، کاشت مو به روش HRT سبب کسب نتیجه دلخواه و دستیابی به تعداد و تراکم موی مورد نظر متقاضی می‌شود.

مشاوره رایگان