کاشت موی طبیعی (پیوند مو) در خانم‌ها

hairریزش موی سر در زنان می‌تواند تأثیری رعب‌انگیز یا حتی مخرب برکیفیت زندگی یک زن داشته باشد. ریزش مو در زنان هرگز نباید امری “عادی” تلقی گردد؛ و علل این عارضه باید تا زمان تشخیص دنبال گردد. از میان علل متعدد ریزش مو در زنان، تنها معدودی از آن‌ها چون پیری، تغییرات هورمونی مرتبط با بارداری و الگوی ریزش موی ارثی را می‌توان “عادی” تلقی کرد. درمان‌هایی برای ریزش موی ناشی از این عوامل وجود دارد، و زمانی که ریزش مو کیفیت زندگی یک زن را تحت تأثیر قرار می‌دهد، باید برای درمان اقدام شود. بنابراین جراحی کاشت مو برای زنان به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای بهبود یافته است.

ریزش مو برای زنان می‌تواند به‌طور خاص ناخوشایند و شرم‌آور باشد. درحالی‌که علل متعددی برای کم‌پشت شدن مو در زنان وجود دارد، طاسی هرگز برای زنان امری پذیرفتنی نیست. مردان می‌توانند سر خود را بتراشند، اما برای زنان مواجهه با ریزش مو می‌تواند به لحاظ عاطفی بسیار دردناک باشد. موهای پرپشت همواره با زیبایی همراه هستند، و موهای کم‌پشت هرگز ایده آل نیستند. بنابراین کاشت موی طبیعی می‌تواند موی خانم‌ها را پرپشت کرده و احساس خوبی را در آن‌ها ایجاد کند. در کلینیک زیبایی رازی متخصصین با استفاده از تکنیک کاشت (پیوند) مو، می‌توانند موهای ازدست‌رفته را ترمیم کنند و باعث اعتمادبه‌نفس خانم‌ها شوند.

 برای اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02188334029 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

علت ریزش مو


 • برخی از زنان به‌طور ژنتیکی به ریزش مو مبتلا هستند و یا ریزش مو می‌تواند ناشی از عارضه‌های پزشکی یا وراثت ژنتیکی باشد.
 • در برخی از زنان ریزش مو ممکن است درنتیجه یک عمل جراحی یا یک جراحت ایجاد شود درحالی‌که در برخی دیگر از بستن محکم مو که موجب اعمال فشار دائم بر روی موها می‌گردد، ناشی می‌شود.

ازآنجایی‌که برخی از موارد ریزش مو در زنان می‌تواند ناشی از اختلالات پزشکی زمینه‌ای باشد، ارزیابی زنانی که علل ریزش مو در آن‌ها ناشناخته است، توسط متخصص پوست از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد.  

 • برخی از بیماری‌ها مانند کم‌خونی، بیماری تیروئید، بیماری بافت همبند و بیماری‌های زنان می‌تواند موجب ریزش مو شود.
 • استرس عاطفی در زنان موجب ریزش مو می‌شود.
 • بررسی استفاده از داروهایی که می‌توانند موجب ریزش مو شوند، مانند قرص‌های ضدبارداری خوراکی، مسدودکننده‌های بتا، ویتامین A، داروهای تیروئید، رقیق‌کننده‌های خون و پردنیزون نیز از اهمیت برخوردار است.
 • تولد کودک: تجربه ریزش مو در بسیاری از زنان پس از بارداری – تا 3 ماه پس از زایمان- امری طبیعی بوده و دارای علت هورمونی می‌باشد. زمانی که هورمون‌ها به سطوح قبل از بارداری بازمی‌گردند، موها به چرخه طبیعی رشد خود بازگشته و ریزش مو با گذشت زمان برطرف می‌گردد.

متقاضی


به گفته کارشناسان درصد بسیار کمی از زنان کاندیدهای واقعی جراحی کاشت مو هستند و به‌طور تقریبی %5-2 از زنان از این نوع جراحی منتفع می‌شوند. زنانی که کاندیدهای بالقوه جراحی ترمیم مو به شمار می‌روند، عبارت‌اند از:

 • زنانی که از ریزش موی ناشی از آلوپسی کششی یا مکانیکی (غیر هورمونی) رنج می‌برند.
 • زنانی که سابقه جراحی زیبایی یا جراحی پلاستیک داشته و نگران ریزش مو در اطراف محل برش‌های جراحی هستند.
 • زنانی که به الگوی متمایز طاسی، شبیه به الگوی طاسی مردانه، دچار هستند. این اختلال شامل ریزش خط مو، کم‌پشت شدن موها در وسط سر، و یک ناحیه اهداکننده که تحت تأثیر آلوپسی آندروژنیک قرار نگرفته است، می‌باشد.
 • زنانی که از ریزش موی ناشی از تروما رنج می‌برند، مانند قربانیان سوختگی، اسکار ناشی از تصادفات و سوختگی‌های شیمیایی.
 • زنان مبتلا به آلوپسی در کناره‌های سر، عارضه‌ای که شباهت زیادی به آلوپسی کششی دارد.

با توجه به عدم ثبات در زنان مبتلا به الگوی طاسی زنانه، زنان عموماً کاندیدهای خوبی برای جراحی پیوند مو نیستند. اما، چنانچه ریزش موی شما ناشی از هر یک از موارد اشاره‌شده در بالا می‌باشد، شما می‌توانید از این جراحی منتفع شوید.

قبل از عمل


 چنانچه شما یکی از کاندیدهای کاشت مو شناخته‌شده‌اید و تصمیم دارید که در آینده نزدیک تحت این جراحی قرار گیرید، در اینجا به نکاتی در مورد آمادگی قبل از جراحی و دستیابی به نتایج بهتر درمان اشاره شده است:

 • از مصرف آسپرین و دیگر رقیق‌کننده‌های خون 14 تا 20 روز قبل از جراحی اجتناب کنید.
 • سه هفته قبل از کاشت مو سیگار کشیدن را متوقف کنید.
 • چند هفته قبل از جراحی از مصرف الکل اجتناب کنید.
 • تمامی آزمایشات و دستورات تجویزشده را پیش از عمل انجام دهید.

کاشت مو


transplantationاز دیدگاه روش‌شناختی، پزشک تکنیک‌های کاشت مو زنان شامل استخراج واحد فولیکولی و انتقال واحد فولیکولی را برای کاشت مو زنان انجام می‌دهد. هر رویکرد نتایج زیباشناختی متمایزی را بر اساس چگونگی جمع‌آوری موی اهداشده به دست می‌دهد. در روش استخراج واحد فولیکولی، فولیکول‌های مو به‌صورت جداگانه و به ترتیب، از پشت سر، که بیشترین تراکم مو را دارا می‌باشد، به ناحیه جلوی سر که مو کم‌پشت شده است، انتقال می‌یابد. مزیت اصلی این روش “عدم ایجاد اسکار” در ناحیه اهداکننده است که به بیمار اجازه می‌دهد بدون آشکار شدن علائم جراحی موی خود را خیلی کوتاه کند. علاوه بر این، روش  استخراج واحد فولیکولی یک روش کاشت استاندارد طلایی برای کاشت ابرو می‌باشد. همانند واحد فولیکولی، در روش انتقال واحد فولیکولی موی موردنیاز برای پیوند از پشت سر جمع‌آوری می‌شود. با این تفاوت که به‌جای برداشتن هر تار مو به‌صورت جداگانه، در این روش “یک نوار مو از ناحیه اهداکننده” برداشته می‌شود که حاوی هزاران فولیکول است. هر فولیکول در زیر میکروسکوپ به‌صورت جداگانه از نوار جدا شده و سپس به ناحیه گیرنده پیوند زده می‌شود. مزیت اصلی انتقال واحد فولیکولی در این است که امکان پیوند هزاران فولیکول را در یک جلسه امکان‌پذیر ساخته و نتایجی درمانی بهتری را به دست می‌دهد. مهم است بدانید که انتخاب روش کاشت مو با توجه به نیاز هر فرد صورت می‌گیرد و در طول مشاوره اولیه پیوند مو با بیمار موردبحث قرار می‌گیرد.

پس از جراحی


در پایان جلسه جراحی کاشت مو بیمار می‌تواند به خانه بازگردد. هیچ‌گونه پانسمان یا ترشحی وجود ندارد.  در روز بعد از جراحی بیمار استحمام کرده و دو روز بعد از عمل می‌تواند به‌آرامی موهای خود را بشوید.  در هفته اول پیشانی ممکن است کمی متورم به نظر برسد، و احساس گرفتگی در پشت پوست سر وجود داشته باشد و دلمه‌های کوچک در محل کاشت ایجاد گردد.  اما تمامی این علائم به‌زودی برطرف خواهد شد و بیمار پس‌ازآن می‌تواند به فعالیت‌های اجتماعی، کاری و فیزیکی بازگردد. رشد موی جدید چند ماه بعد آغاز می‌گردد اما سپس ریشه‌دار شده و حتی سالم‌تر می‌گردد. در هفته دوازدهم اکثر بیماران شاهد رشد موی جدید خواهند بود و پس از گذشت 12 ماه نتایجی هیجان‌انگیز ظاهر می‌گردد.

عوارض جانبی


برخی از عوارض جانبی جراحی کاشت مو عبارت‌اند از:

 • احساس گرفتگی، درد و تورم در پوست سر به مدت چند روز
 • شوره‌های موقت در محل کاشت مو
 • حداقل یک اسکار – اگرچه ممکن است برطرف شود و معمولاً تنها زمانی که مو خیلی کوتاه شود، قابل‌رؤیت می‌باشد.

هزینه


هزینه کاشت مو برای خانم ها بسته به روش کاشت مو، میزان پوشش موی موردنیاز، نرخ پزشک و مکان جراحی متفاوت است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ