کاشت موی طبیعی (پیوند مو) در خانم‌ها

hairریزش موی سر در زنان می‌تواند تأثیری رعب‌انگیز یا حتی مخرب برکیفیت زندگی یک زن داشته باشد. ریزش مو در زنان هرگز نباید امری “عادی” تلقی گردد؛ و علل این عارضه باید تا زمان تشخیص دنبال گردد. از میان علل متعدد ریزش مو در زنان، تنها معدودی از آن‌ها چون پیری، تغییرات هورمونی مرتبط با بارداری و الگوی ریزش موی ارثی را می‌توان “عادی” تلقی کرد. درمان‌هایی برای ریزش موی ناشی از این عوامل وجود دارد، و زمانی که ریزش مو کیفیت زندگی یک زن را تحت تأثیر قرار می‌دهد، باید برای درمان اقدام شود. بنابراین جراحی کاشت مو برای زنان به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای بهبود یافته است.

ریزش مو برای زنان می‌تواند به‌طور خاص ناخوشايند و شرم‌آور باشد. درحالی‌که علل متعددی برای کم‌پشت شدن مو در زنان وجود دارد، طاسی هرگز برای زنان امری پذیرفتنی نیست. مردان می‌توانند سر خود را بتراشند، اما برای زنان مواجهه با ریزش مو می‌تواند به لحاظ عاطفی بسیار دردناک باشد. موهای پرپشت همواره با زیبایی همراه هستند، و موهاي کم‌پشت هرگز ایده آل نیستند. بنابراین کاشت موی طبیعی می‌تواند موی خانم‌ها را پرپشت کرده و احساس خوبی را در آن‌ها ایجاد کند. در کلینیک زیبایی رازی متخصصین با استفاده از تکنیک کاشت (پیوند) مو، می‌توانند موهای ازدست‌رفته را ترمیم کنند و باعث اعتمادبه‌نفس خانم‌ها شوند.

 برای اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02188334029 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

علت ریزش مو


 • برخی از زنان به‌طور ژنتیکی به ریزش مو مبتلا هستند و یا ریزش مو می‌تواند ناشی از عارضه‌های پزشکی یا وراثت ژنتیکی باشد.
 • در برخی از زنان ریزش مو ممکن است درنتیجه یک عمل جراحی یا یک جراحت ایجاد شود درحالی‌که در برخی دیگر از بستن محکم مو که موجب اعمال فشار دائم بر روی موها می‌گردد، ناشي می‌شود.

ازآنجایی‌که برخی از موارد ریزش مو در زنان می‌تواند ناشی از اختلالات پزشکی زمینه‌ای باشد، ارزیابی زنانی که علل ریزش مو در آن‌ها ناشناخته است، توسط متخصص پوست از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد.  

 • برخی از بیماری‌ها مانند کم‌خونی، بیماری تیروئید، بیماری بافت همبند و بیماری‌های زنان می‌تواند موجب ریزش مو شود.
 • استرس عاطفی در زنان موجب ریزش مو می‌شود.
 • بررسی استفاده از داروهایی که می‌توانند موجب ریزش مو شوند، مانند قرص‌های ضدبارداری خوراکی، مسدودکننده‌های بتا، ویتامین A، داروهای تیروئید، رقیق‌کننده‌های خون و پردنیزون نیز از اهمیت برخوردار است.
 • تولد کودک: تجربه ریزش مو در بسیاری از زنان پس از بارداری – تا 3 ماه پس از زایمان- امری طبیعی بوده و دارای علت هورمونی می‌باشد. زمانی که هورمون‌ها به سطوح قبل از بارداری بازمی‌گردند، موها به چرخه طبیعی رشد خود بازگشته و ریزش مو با گذشت زمان برطرف می‌گردد.

متقاضی


به گفته کارشناسان درصد بسیار کمی از زنان کاندیدهای واقعی جراحی کاشت مو هستند و به‌طور تقریبی %5-2 از زنان از این نوع جراحی منتفع می‌شوند. زنانی که کاندیدهای بالقوه جراحی ترمیم مو به شمار می‌روند، عبارت‌اند از:

 • زنانی که از ریزش موی ناشی از آلوپسی كششي یا مکانیکی (غیر هورمونی) رنج می‌برند.
 • زنانی که سابقه جراحی زیبایی یا جراحی پلاستیک داشته و نگران ریزش مو در اطراف محل برش‌های جراحی هستند.
 • زنانی که به الگوی متمایز طاسی، شبیه به الگوی طاسی مردانه، دچار هستند. این اختلال شامل ریزش خط مو، کم‌پشت شدن موها در وسط سر، و یک ناحیه اهداکننده که تحت تأثیر آلوپسي آندروژنیک قرار نگرفته است، می‌باشد.
 • زنانی که از ریزش موی ناشی از تروما رنج می‌برند، مانند قربانیان سوختگی، اسکار ناشی از تصادفات و سوختگی‌های شیمیایی.
 • زنان مبتلا به آلوپسی در کناره‌های سر، عارضه‌ای که شباهت زیادی به آلوپسی كششي دارد.

با توجه به عدم ثبات در زنان مبتلا به الگوی طاسی زنانه، زنان عموماً کاندیدهای خوبی برای جراحی پیوند مو نیستند. اما، چنانچه ریزش موی شما ناشی از هر یک از موارد اشاره‌شده در بالا می‌باشد، شما می‌توانید از این جراحی منتفع شوید.

قبل از عمل


 چنانچه شما یکی از کاندیدهای کاشت مو شناخته‌شده‌اید و تصمیم دارید که در آینده نزدیک تحت این جراحی قرار گیرید، در اینجا به نکاتی در مورد آمادگی قبل از جراحی و دستیابی به نتایج بهتر درمان اشاره شده است:

 • از مصرف آسپرین و دیگر رقیق‌کننده‌های خون 14 تا 20 روز قبل از جراحی اجتناب کنید.
 • سه هفته قبل از کاشت مو سیگار کشیدن را متوقف کنید.
 • چند هفته قبل از جراحی از مصرف الکل اجتناب کنید.
 • تمامی آزمایشات و دستورات تجویزشده را پیش از عمل انجام دهید.

کاشت مو


transplantationاز دیدگاه روش‌شناختی، پزشک تکنیک‌های کاشت مو زنان شامل استخراج واحد فولیکولی و انتقال واحد فولیکولی را برای کاشت مو زنان انجام می‌دهد. هر رویکرد نتايج زيباشناختي متمایزی را بر اساس چگونگی جمع‌آوری موی اهداشده به دست می‌دهد. در روش استخراج واحد فولیکولی، فولیکول‌های مو به‌صورت جداگانه و به ترتیب، از پشت سر، که بيشترين تراكم مو را دارا می‌باشد، به ناحيه جلوي سر كه مو کم‌پشت شده است، انتقال می‌یابد. مزیت اصلی این روش “عدم ايجاد اسكار” در ناحيه اهداكننده است که به بيمار اجازه می‌دهد بدون آشكار شدن علائم جراحی موي خود را خيلي كوتاه كند. علاوه بر این، روش  استخراج واحد فولیکولی يك روش كاشت استاندارد طلايي براي كاشت ابرو می‌باشد. همانند واحد فولیکولی، در روش انتقال واحد فولیکولی موی موردنیاز برای پیوند از پشت سر جمع‌آوری می‌شود. با اين تفاوت كه به‌جای برداشتن هر تار مو به‌صورت جداگانه، در اين روش “يك نوار مو از ناحيه اهداکننده” برداشته می‌شود كه حاوي هزاران فوليكول است. هر فولیکول در زير ميكروسكوپ به‌صورت جداگانه از نوار جدا شده و سپس به ناحيه گیرنده پيوند زده می‌شود. مزیت اصلی انتقال واحد فولیکولی در اين است كه امكان پیوند هزاران فولیکول را در یک جلسه امکان‌پذیر ساخته و نتايجي درمانی بهتری را به دست می‌دهد. مهم است بدانيد كه انتخاب روش کاشت مو با توجه به نياز هر فرد صورت می‌گیرد و در طول مشاوره اوليه پيوند مو با بيمار موردبحث قرار می‌گیرد.

پس از جراحی


در پایان جلسه جراحی كاشت مو بیمار می‌تواند به خانه بازگردد. هیچ‌گونه پانسمان يا ترشحي وجود ندارد.  در روز بعد از جراحی بیمار استحمام كرده و دو روز بعد از عمل می‌تواند به‌آرامی موهاي خود را بشوید.  در هفته اول پیشانی ممکن است کمی متورم به نظر برسد، و احساس گرفتگي در پشت پوست سر وجود داشته باشد و دلمه‌های كوچك در محل كاشت ايجاد گردد.  اما تمامي این علائم به‌زودی برطرف خواهد شد و بیمار پس‌ازآن می‌تواند به فعالیت‌های اجتماعی، کاري و فیزیکی بازگردد. رشد موي جديد چند ماه بعد آغاز می‌گردد اما سپس ریشه‌دار شده و حتي سالم‌تر می‌گردد. در هفته دوازدهم اكثر بيماران شاهد رشد موي جديد خواهند بود و پس از گذشت 12 ماه نتايجی هیجان‌انگیز ظاهر می‌گردد.

عوارض جانبی


برخی از عوارض جانبی جراحي كاشت مو عبارت‌اند از:

 • احساس گرفتگي، درد و تورم در پوست سر به مدت چند روز
 • شوره‌های موقت در محل كاشت مو
 • حداقل یک اسکار – اگرچه ممكن است برطرف شود و معمولاً تنها زماني كه مو خيلي كوتاه شود، قابل‌رؤیت می‌باشد.

هزینه


هزینه کاشت مو برای خانم ها بسته به روش کاشت مو، میزان پوشش موي موردنیاز، نرخ پزشك و مکان جراحي متفاوت است.

مشاوره رایگان