هر فرد مقداری از موی سر خود را از دست می‌دهد. ریزش ۵۰ تا ۱۰۰ عدد تار مو در هر روز طبیعی است. اگر شما در قسمت‌هایی از سر خود ریزش موی زیادی داشتید یا متوجه نازک شدن موهای خود شدید احتمالاً در حال از دست دادن موهای خود و طاس شدن هستید.

طاسی دلایل متعددی دارد. در زنان ممکن است ریزش مو پس از زایمان افزایش یابد. افرادی که استرس زیادی دارند دچار ریزش مو می‌شوند. همچنین برخی بیماری‌ها و اقدامات درمانی هم باعث ریزش مو می‌شوند. شایع‌ترین دلیل ریزش مو مردان و زنان یک وضعیت پزشکی است که به آن طاسی ارثی گفته می‌شود. خوشبختانه می‌توان بسیاری از دلایل ریزش مو را متوقف و یا درمان نمود. هر کس که از ریزش مو رنج می‌برد می‌تواند با متخصصین پوست و موی ما مشورت کند. پزشکان ما در درمان ریزش موی شما متخصص هستند.

میلیون‌ها نفر دچار ریزش مو هستند. برای یافتن راه‌حل‌های درمانی، شما می‌توانید با متخصصین ما مشورت کنید. پزشکان ما در درمان بیماری‌هایی که بر پوست و مو تأثیر می‌گذارند، متخصص هستند. کلینیک کاشت موی ما  یک مرکز تخصصی برای درمان ریزش مو در ایران است. اگر روش‌های پزشکی جواب نداد ما به شما استفاده از روش‌های PRP، مزوتراپی، لیزر درمانی و آخرین تکنیک‌های درمان ریزش مو را پیشنهاد می‌دهیم.

علل ریزش مو چیست؟


علل ریزش مو چیست

دلایل متعددی برای ریزش مو وجود دارد. عواملی مثل بیماری‌ها، رژیم غذایی، داروها یا زایمان می‌تواند باعث ریزش ناگهانی مو شود. اگر ریزش مو تدریجی بوده و با گذشت هر سال مشخص شود، فرد دچار طاسی ارثی شده است. برخی روش‌های مراقبت از مو نیز می‌تواند باعث ریزش موها شود. در زیر به برخی از دلایل ریزش مو اشاره شده است:

بیماری‌ها

ریزش مو می‌تواند از اولین نشانه‌های ابتلا به برخی بیماری‌ها باشد. حدود ۳۰ بیماری مثل بیماری‌های تیروئیدی و کم خونی می‌توانند باعث ریزش مو شوند. با درمان این بیماری‌ها ریزش مو متوقف شده و روند آن معکوس می‌شود.

هورمون‌ها و استرس

زنان پس از زایمان دچار ریزش قابل توجه موی سر می‌شوند. کاهش سطح استروژن باعث این ریزش مو می‌شود که موقتی است. پس از چند ماه مشاهده خواهند کرد که موهای آنها دوباره شروع به رشد کرده است. متخصصان پوست و موی ما به شما نکاتی را ارائه خواهند کرد که باعث رشد مجد مو و پر شدن طبیعی موی سر می‌شود.

وقوع برخی رخدادهای ناگوار مثل مرگ عزیزان یا طلاق نیز می‌تواند باعث ریزش مو شود.

رژیم غذایی و سوءتغذیه

کاهش وزن

افرادی که بیش از ۱۵ پوند (حدود ۷٫۵ کیلوگرم) وزن کم می‌کنند غالباً دچار ریزش مو می‌شوند. این ریزش مو طبیعی است و بدون نیاز به درمان، موها دوباره رشد خواهند کرد.

ویتامین A

افزایش مقدار ویتامین A در بدن نیز می‌تواند باعث ریزش مو شود. برخی افراد مقدار زیادی ویتامین A از طریق مصرف مکمل‌ها یا مصرف برخی داروها دریافت می‌کنند. وقتی که دریافت ویتامین A متوقف شد رشد طبیعی موها آغاز می‌شود.

آهن

کمبود آهن می‌تواند باعث ریزش مو شود. سبزیجات منبع خوبی از آهن هستند، برخی از آنها عبارتند از: غلات غنی‌شده، دانه سویا، دانه کدو تنبل، لوبیا سفید، عدس و اسفناج، صدف و گوشت نیز منابع حیوانی آهن هستند.

مراقبت از مو

مدل مو و برخی از محصولات که برای موهای خود استفاده می‌کنید ممکن است باعث ریزش موی شما شوند. شستشوی مکرر و دائمی می‌تواند باعث شکسته شدن موها شود. استفاده زیاد و نادرست از رنگ مو، ژل‌ها، حالت‌دهنده‌ها و اسپری‌های مو نیز می‌توانند باعث شکنندگی و آسیب مو شوند. متخصصان مو توصیه می‌کنند که از این محصولات کمتر استفاده کنید. کاهش مصرف این محصولات باعث کاهش شکنندگی مو می‌شود.

استفاده مکرر از سشوار نیز باعث آسیب دیدن موها می‌شود. گرمای زیاد سشوار باعث می‌شود که ساقه مو آب خود را از دست داده و شکننده و مستعد آسیب دیدن شود. متخصصان پوست و مو در کلینیک کاشت موی ما به شما توصیه می‌کنند که اجازه دهید موهای شما به وسیله هوا خشک شوند و پس از خشک شدن، موهای خود را مدل دهید. آن‌ها همچنین توصیه می‌کنند که استفاده از اتوی مو (صاف کردن مو به وسیله حرارت) و دستگاه فر مو را محدود کنید.

آزمایش‌ها و تشخیص


قبل از تشخیص، پزشکان ما معاینات فیزیکی را بر روی شما انجام داده و در مورد سوابق پزشکی و سوابق فامیلی و ارثی از شما سؤالاتی می‌پرسند. همچنین ممکن است آنها انجام برخی آزمایش‌ها را نیز تجویز کنند که برخی از انها عبارتند از:

  • آزمایش خون: این آزمایشات برای مشخص کردن برخی بیماری‌ها که باعث ریزش مو می‌شوند مثل بیماری‌های تیروئید به کار برده می‌شوند.
  • تست کشش: پزشک تعدادی از تارهای موی شما را می‌کشد تا ببیند که چند تا از آن‌ها می‌ریزد. این ازمایش به او کمک می‌کند تا متوجه شود که ریزش موها در چه مرحله‌ای است
  • نمونه برداری از پوست سر: پزشک نمونه‌ای از پوست سر یا چند تار موی کنده شده از سر را برای آزمایش ریشه‌های مو برمی‌دارد. این آزمایش به او کمک می‌کند تا متوجه شود که آیا علت ریزش مو وجود عفونت است یا خیر
  • میکروسکوپ نوری: پزشک ما از ابزار مخصوصی برای بررسی ریشه و اساس مو استفاده می‌کند. با روش میکروسکوپ نوری اختلالات ساقه مو آشکار می‌شود.

درمان ریزش مو


درمان ریزش مو

روش‌های درمان ریزش موی سر در زنان و مردان مؤثری برای برخی از انواع ریزش مو وجود دارد؛ اما برخی از طاسی‌ها دائمی است. کاهش موی سر ناشی از ابتلا به برخی بیماری‌ها بدون نیاز به انجام اقدامات درمانی در عرض یک سال بهبود یافته و موها دوباره رشد می‌کنند.

راه های درمان ریزش مو عبارتند از دارو درمانی، جراحی، لیزردرمانی، پی آر پی (PRP)، مزوتراپی یا کاشت مو. ممکن است پزشکان ما برای دستیابی به نتایج مطلوب‌تر از ترکیبی از این روش‌ها استفاده کنند.

اهداف درمانی می‌تواند افزایش رشد مو، کاهش ریزش مو یا مخفی کردن محل موهای از دست رفته باشد.

دارو درمانی

اگر ریزش موی شما به دلیل وجود برخی بیماری‌های زمینه‌ای باشد، درمان این بیماری‌ها ضروری است. دارو درمانی ممکن است شامل داروهایی برای کاهش التهاب و تقویت سیستم ایمنی بدن مانند پردنیزون باشد. اگر مصرف برخی داروهای خاص باعث ریزش مو شده باشد، پزشک ممکن است از شما بخواهد تا مصرف این داروها را به مدت سه ماه قطع کنید.

داروهایی نیز برای درمان برخی الگوهای طاسی وجود دارد. دو داروی تأیید شده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان ریزش مو عبارتند از:

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل مایع یا فومی است که بدون نیاز به نسخه پزشک می‌توان تهیه کرد و باید برای افزایش رشد مو و پیشگیری از ریزش بیشتر مو روزانه دو مرتبه روی سر خود مالید. این دارو را هم مردان و هم زنان می‌توانند استفاده کنند. با این روش درمانی موی برخی از افراد دوباره رشد می‌کند یا با نرخ کمتری می‌ریزد و یا هر دو. برای افزایش تأثیر درمانی، این دارو باید به مدت ۱۶ هفته مورد استفاده قرار گیرد.

برخی از عوارض جانبی این دارو عبارتند از: التهاب پوست سر، رشد ناخواسته مو روی صورت یا روی دست‌ها و افزایش نرخ رشد مو (تاکی کاردی).

فیناستراید

این دارو فقط برای مردان قابل تجویز است. این دارو به شکل قرص بوده و روزانه یک عدد از آن باید مصرف شود. سرعت ریزش مو در بسیاری از مردان با مصرف فیناستراید کاهش می‌یابد و در برخی از افراد هم کم‌کم موهای جدید رشد می‌کند. شما برای حفظ نتایج باید مصرف این دارو را ادامه دهید.

برخی از عوارض جانبی نادر ین دارو عبارتند از: کاهش قوای جنسی و افزایش احتمال ابتلا به سرطان پروستات. خانم‌های باردار باید از لمس این قرص پرهیز کنند.

پی آر پی (PRP)

پی آر پی

ما در کلینیک کاشت مو ، روش پی آر پی را به‌عنوان یک روش درمانی فعال برای درمان قطعی ریزش مو به کار می‌بریم. پی آر پی یک روش غیر جراحی برای بیمارانی است که برای درمان ریزش مو نیاز به تحریک رشد آن دارند.

مزوتراپی

در کلینیک کاشت موی ، مزوتراپی با احتمال موفقیت بالا انجام می‌شود. این درمان اگر به صورت حرفه‌ای انجام شود روشی تقریباً بدون درد، مطمئن و بی‌خطر برای درمان ریزش مو است. برای انجام این روش درمانی نیازی به پوشش یا بی‌حسی موضعی وجود ندارد. بلافاصله پس از انجام عمل شما می‌توانید در محل کار خود حاضر شوید.

امروزه ما می‌دانیم که مزوتراپی برای جوان‌سازی، بازسازی و ترمیم مو مؤثرتر یا بسیار مؤثرتر از مصرف قرص‌ها است. با مزوتراپی مواد درست و صحیح را در محل درست آن (اطراف فولیکول مو) قرار می‌دهیم و بنابراین بهترین نتایج را خواهیم گرفت.

لیزر درمانی

لیزر درمانی

لیزردرمانی باعث پیشگیری از ریزش مو می‌شود. ما با لیزر درمانی فولیکول مو را زنده کرده و تغذیه می‌کنیم. اگر لیزر درمانی به صورت مؤثر انجام شود باعث ضخیم شدن و پر شدن موهای سر می‌شود.

ما به شما توصیه می‌کنیم که با متخصصان پوست و موی ما که درترمیم و درمان ریزش مو باتجربه هستند در مورد روش‌های مختلف پیشگیری از ریزش مو، بحث و تبادل نظر کنید تا بهترین و مناسب‌ترین روش‌های درمانی برای شما تعیین کنند.

پیوند مو

پیوند مو

در شایع‌ترین نوع ریزش دائمی مو، موهای بالای سر ریخته و طاس می‌شود. کاشت مو یا جراحی ترمیمی می‌تواند بسیاری از موهایی را که از دست داده اید را به شما بازگرداند.

جراح ما در خلال این عمل قسمت کوچکی از پوست را همراه با تعدادی مو از پشت یا کنار سر برمی‌دارد. سپس پوست برداشته شده را در قسمتی از طاسی می‌کارد. ممکن است داروهای ضد ریزش مو برای دست‌یابی به نتایج مطلوب‌تر قبل و بعد از جراحی برای شما تجویز شود.

اگر شما از اثربخشی داروها برای درمان ریزش موی خود ناامید شده‌اید، کلینیک کاشت موی ما  بهترین روش‌های جراحی را برای درمان طاسی شما به کار می‌گیرد.

کاشت مو

اگر درمان‌ها به بهبود ریزش موی شما کمک نکرده‌اند، می‌توانید از کاشت مو به عنوان جایگزین درمان‌های پزشکی استفاده کنید. این روش هم برای درمان موقت و هم درمان دائمی ریزش مو به کار می‌رود. در کلینیک ما کاشت مو با ظاهری طبیعی انجام می‌شود.

کاشت ابرو

کاشت ابرو برای رشد دوباره موهای ابرو که نازک شده، در اثر زخم از بین رفته یا به طور کلی ریخته است طراحی می‌شود. از دست رفتن موهای ابرو می‌تواند به دلایل ژنتیکی، رفع الکترولیزی یا لیزر موهای زائد، ریختن بیش از اندازه، اختلالات هورمونی یا تیروئیدی یا جراحات ناشی از عمل‌های جراحی، سوختگی یا انواع دیگر تصادفات به وجود آمده باشد.

کاشت مژه

کاشت مژه یکی از عمل‌های زیبایی بسیار ظریف است، ریزش مژه ممکن است به دلیل برخی عوامل مانند عوامل ژنتیکی و استرس اتفاق بیفتد. ریزش مژه ظاهر فرد را تغییر داده و تأثیرات روانی داشته و باعث از دست رفتن اعتماد به نفس می‌شود.

مقالات مرتبط

همه چیز درباره‌ی واکسن اچ پی وی (HPV) برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی
همه چیز درباره‌ی واکسن اچ پی وی (HPV) برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی
مزوبوتاکس برای رفع چین و چروک‌های دور چشم و دور لب
مزوبوتاکس برای رفع چین و چروک‌های دور چشم و دور لب: هزینه، ماندگاری و عوارض
نکاتی برای انتخاب بهترین متخصص پوست و مو در شهرهای مختلف (تهران، اصفهان، تبریز، مشهد و ...)
نکاتی برای انتخاب بهترین متخصص پوست و مو در شهرهای مختلف (تهران، اصفهان، تبریز، مشهد و …)
درمان فرورفتگی جای جوش صورت با روش‌های خانگی، طب سنتی و راهکارهای پزشکی
درمان فرورفتگی جای جوش صورت با روش‌های خانگی، طب سنتی و راهکارهای پزشکی
شناخت انواع خال با توجه به عکس یا چگونه یک خال معمولی را از خال سرطانی تشخیص بدهیم؟
شناخت انواع خال با توجه به عکس یا چگونه یک خال معمولی را از خال سرطانی تشخیص بدهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان