کاشت مو به روش FUT : مراحل رشد مو بعد از پیوند مو اف یو تی

تاریخ 22 آبان 1402

تکنیک پیوند واحد فولیکولی مو (که با نام جراحی “نواری” نیز شناخته می‌شود) یکی از روش‌های کاشت مو است که در آن یک نوار باریک از پوست ناحیه “اهدا کننده” سر بصورت دائمی برداشته می‌شود. ناحیه اهدا کننده ناحیه‌ای است که موهای آن ناحیه بصورت ژنتیکی تا آخر عمر به رشد ادامه می‌دهند. فولیکول‌های سالم مو با استفاده از میکروسکوپ از این قسمت بافت برداشت شده و سپس در ناحیه “دریافت کننده” کاشته می‌شود، ناحیه‌ای که بیمار در آن دچار ریزش مو شده است.
پیوند واحد فولیکولی یکی از عمل‌های جراحی حساس است که باید یک پزشک متخصص واجد صلاحیت آن را در یک محیط مناسب برای جراحی به انجام برساند. یعنی بعد از کاشت مدتی دوره ریکاوری وجود خواهد داشت و بیمار باید پیش از بهبودی کامل و نمایان شدن نتایج جراحی دوره نقاهت جراحی را بگذراند.


متخصصین کلینیک زیبایی رازی جلسات مشاوره خصوصی و سودمندی را درباره تکنیک FUT به شما ارائه خواهد داد و ضمناً مناسب بودن این روش را برای شما بررسی خواهند کرد. ضمناً این متخصصین مجرب شما را با تمام فرآیند جراحی آشنا کرده و انتظارات شما را از نتایج جراحی کاشت مو تا حد ممکن به واقعیت نزدیک خواهند کرد.

آیا من کاندیدای مناسبی برای جراحی کاشت مو به شمار می‌روم؟


زیرا جراحی کاشت مو به عنوان یک جراحی تهاجمی شناخته نمی‌شود، بدن به راحتی قابلیت بازیابی پس از این فرآیند را داراست. بنابراین تقریباً هر کسی می‌تواند برای انجام جراحی کاشت مو به کلینیک مراجعه کند، به ویژه افرادی که به دلیل ریزش مو در برخی نقاط خاص سر یا نازک شدن موها از ظاهر خود ناراضی هستند. با این حال، در موارد خاص، متخصص کاشت مو ممکن است به شما پیشنهاد دهد که جراحی را به تعویق بیندازید یا روش‌های دیگری را امتحان کنید.

ریزش مو به دلیل وراثت معمولاً بیشتر در مردان بالای 35 سال رخ می‌دهد، اما ممکن است زنان نیز تحت تأثیر آن قرار بگیرند. هرچند برخی مردان جوان‌تر از 30 سال نیز ممکن است از ریزش مو رنج ببرند، اما توصیه می‌شود که جراحی کاشت مو در سنین پایین انجام نشود، زیرا پیشرفت و الگوی ریزش مو در آینده قابل پیش‌بینی نیست. همچنین، موهای کاشته شده دائمی است و ریزش موهای طبیعی دیگر باعث ظاهری غیرطبیعی می‌شود که نیازمند جراحی دیگری خواهد بود.

کاشت مو به روش fut
اگر متخصص کاشت مو در طی جلسه مشاوره پیش از جراحی دریابد که موی شما طبق الگوی خاصی در حال ریزش و عقب نشینی است، پیوند واحد فولیکولی مو (اف یو تی) قطعاً برای شما مناسب خواهد بود. از طرف دیگر، اگر پزشک در جلسه مشاوره پیش از جراحی تشخیص دهد که این عارضه ناشی از دلایلی غیر از وراثت است، باید معاینه بسیار دقیقی از کف سر شما به عمل آورد. علل محیطی از جمله استرس طولانی مدت، تغییر در سطح هورمون‌ها، بیماری‌ها و داروهای خاص و یا حتی رژیم غذایی نامتعادل همگی می‌تواند باعث وارد آمدن شوک به فولیکول‌های مو شود. در این موارد، فولیکول‌های موی ریخته از بین نرفته است، این فولیکول‌ها صرفا در مرحله استراحت هستند و اگر شرایط به خوبی درمان شود، مو دوباره ظاهر طبیعی خود را باز خواهد یافت.

جلسه مشاورهدر اولین جلسه مشاوره، دکتر سر شما را کاملاً بررسی کرده و سابقه پزشکی مفصل شما را خواهد پرسید. سپس به شما خواهد گفت که کاندیدای مناسبی برای انجام پیوند مو هستید یا خیر. اگر کاندیدای مناسبی برای کاشت مو نباشید، دلایل آن برای شما توضیح داده شده و شما را برای پیدا کردن درمان پزشکی که برای مشکل شما وجود دارد کمک خواهد کرد. معاینه سر باید با استفاده از دستگاهی با نام “دانسیتومتر مو” انجام شود. این دستگاه تراکم مو را اندازه‌گیری می‌کند و همچنین به پزشک این امکان را می‌دهد تا به درستی تعداد تارهای مو در هر واحد فولیکولی و همچنین الگوی ریزش موی شما را ارزیابی نماید. این دستگاه می‌تواند با مقایسه تارهای نازک مو را با تارهای ضخیم، شدت نازک شدن تارهای موی ناشی از کوچک شدن فولیکول‌های مو و کاهش مستمر قطر و طول تارهای مو را اندازه‌گیری نماید. ضمناً پزشک تمام فرآیند کاشت مو را برایتان توضیح خواهد داد، از جمله تکنیک مورد استفاده برای پیوند مو و خطرات مرتبط با هر یک و انتظاراتی که درماه‌های بعد از کاشت مو می‌توان داشت.

بایدها و نبایدها پیش از جراحی کاشت مو


به منظور ارائه باکیفیت‌ترین خدمات پزشکی، انجام دستورالعمل‌های ذیل اکیداً توصیه می‌شود:

اگر 45 سال یا بیشتر دارید، دو هفته پیش از تاریخی که برای انجام جراحی رزرو کرده‌اید، پزشک از شما نتیجه آزمایش نوار قلب را (حداکثر برای دو هفته پیش از مراجعه) درخواست خواهد کرد.

 • 14 روز پیش از تاریخ جراحی، به هیچ عنوان آسپرین یا سایر داروهای ضدالتهابی را مصرف نکنید (ایبوپروفن، نوروفن و غیره). زیرا این داروها باعث افزایش خونریزی خواهند شد.
 • 14 روز پیش از تاریخ جراحی، به هیچ عنوان از قرص‌های ضد افسردگی تری سیکلیک، بازدارنده‌های مونوآمین اکسیداز (ایزوکاربوکسازید، مارپلان، فنلزین (ناردیل)، ترانیل سیپرومین (پارنات)، دپرنیل، سلژیلین هیدروکلراید، هیدروکسی تریپتوفان، آمی تریپتیلین، پروزاک، ولبوترین، بوپروپیون، فلوکستین، افکسور و غیره)، مسدوده کننده‌های بتا (پروپرانولول و غیره) و رقیق کننده‌های خون استفاده نکنید.
 • 14 روز پیش از تاریخ جراحی، از هیچگونه مولتی ویتامین حاوی ویتامین E و ویتامین B، مکمل‌های غذایی و گیاهی (جینکو و غیره) مصرف نکنید زیرا خونریزی را افزایش خواهند داد.
 • 7 روز پیش از تاریخ جراحی مصرف ماینوکسیدیل (روگین) را قطع کنید
 • 7 روز پیش از تاریخ جراحی، سعی کنید از مصرف هرگونه نوشیدنی الکلی اجتناب کنید.
 • 24 ساعت پیش از تاریخ جراحی، سعی کنید از کشیدن سیگار و تنباکو خودداری کنید زیرا سیگار کشیدن سرعت بهبودی را کند می‌کند.
 • صبح روز جراحی، حمام کنید و موهای خود را با شامپوی معمولی کاملاً بشویید. پس از شامپو زدن، موهایتان را کاملاً آبکشی کنید و از یک حوله تمیز برای خشک کردن موهایتان استفاده کنید.
 • صبح روز جراحی به موهایتان اسپری یا ژل مو نزنید. اگر از کلاه گیس استفاده می‌کنید، پیش از حمام صبحگاهی آن را از سر خود باز کرده و بعد از خشک کردن موها روی سرتان نگذارید.
 • صبح روز جراحی، صبحانه سبک میل کنید ولی از مصرف قهوه و هرگونه نوشیدنی‌های کافئین‌دار خودداری کنید.
 • توصیه می‌کنیم صبح روز جراحی از پیراهن دکمه‌دار یا لباس‌های گشاد که به راحتی از تن خارج شوند استفاده کنید، تا در هنگام پوشیدن بصورت تصادفی لباس‌های به سر مالیده نشوند.

 

 

روز جراحی


کاشت مو اف یو تی

جراحی پیوند واحد فولیکولی مو با برداشتن یک نوار از پوست سالم دارای مو از ناحیه اهدا کننده سر شروع می‌شود، که معمولاً پس از گردن انجام می‌شود. بریدگی پس از این عمل با بخیه‌های کوچکی بسته می‌شود و سپس با موهای اطراف پوشانده می‌شود.
پس از آن، پزشک بریدگی‌های ریزی را روی ناحیه دریافت کننده سر بیمار ایجاد می‌کند. سپس با استفاده از یک پنس جراحی ظریف یا دستگاه کاشت مو، گرافت‌های مو با دقت در نواحی دریافت کننده کاشته می‌شوند. مدت زمان این فرآیند بین 4 تا 12 ساعت طول می‌کشد که به اندازه ناحیه دریافت کننده و تعداد گرافت‌های مورد نیاز برای کاشت بستگی دارد.

مراقبت های بعد از کاشت مونمی‌توانید تا 5 روز اول گرافت‌ها را لمس کنید، ولی در زمان ترخیص از کلینیک، اعضای تیم پزشکی تمام چیزهایی که برای مراقبت از آنها نیاز دارید را به شما خواهند داد، از جمله دستورالعمل‌هایی برای شستشوی مو و جدیدترین اسپری‌های مراقبتی روز دنیا برای بهینه سازی فرآیند بهبودی و رشد گرافت‌های مو.

پس از کاشت مو چگونه باید خوابید؟

شب جراحی، تا چند شب بعد از آن، توصیه می‌کنیم که سرتان را با کمک چند بالش از روی زمین فاصله بدهید. در صورت نیاز داروهای خواب آور برایتان تجویز خواهد شد.

ورم

پزشک داروهایی را برای کنترل ورم به شما خواهد داد، ولی علیرغم مصرف این داروها، برخی بیماران گزارش کرده‌اند که در ناحیه پیشانی تا روی پل بینی تا چند روز ورم داشته‌اند. اگر این اتفاق رخ داد، معمولاً ورم تا روز پنجم بدون انجام کار خاصی فروکش خواهد کرد و نیازی به نگرانی نیست.

مراحل رشد مو بعد از کاشت مو FUTدر ادامه می‌توانید یک برنامه زمانی تخمینی را از فرآیند کاشت مو ببینید.

چند روز اول

در چند روز اول بعد از جراحی FUT انتظار می‌روند که پوست کف سر در ناحیه دریافت کننده مو پوسته پوسته شده و اندکی ورم در ناحیه پیشانی رخ دهد. همچنین ممکن است در ناحیه اهدا کننده مو اندکی ناراحتی خواهد داشت ولی این حس را می‌توان با مصرف مسکّن‌های بدون نسخه از بین برد.

روز دوم تا چهارم

دو الی شش روز پس از جراحی اندکی ورم در ناحیه صورت خواهید داشت و نواحی اهدا کننده و دریافت کننده مو در کف سر پوسته پوسته خواهد شد. نباید تا روز ششم گرافت‌ها را لمس کنید.

روز پنجم تا نهم

در این زمان می‌توان موهای خود را بشویید و در آب فرو ببرید، همچنین تا روز دهم از پوسته‌های کف سر خبری نخواهد بود.

روز دهم تا چهاردم

بعد از تقریباً 10 روز پوست کف سر عاری از پوسته خواهد بود. در این زمان معمولاً به بیماران اجازه می‌دهیم که به سر کار بازگردند.
با پذشت 10 الی 14 روز از جراحی بخیه‌های پوست کف سر در ناحیه اهدا کننده کشیده خواهند شد و جای زخم نواری روی آن ناحیه نیز بهبود خواهد یافت . این ناحیه از سر معمولاً با موها پوشیده خواهد شد.

روز چهار دهم تا ماه دوم

در این زمان معمولاً گرافت‌های جدید مو خواهند ریخت. نیازی به نگرانی نیست، این ریزش مو کاملاً طبیعی است زیرا گرافت‌ها وارد مرحله استراحت خواهند شد.

ماه دوم تا چهارم

در مرحله “استراحت” ظاهر موهای سرتان همانند پیش از جراحی خواهد بود، پس باید صبر کنید!

ماه چهارم تا دهم

در این مرحله موهای جدید شروع به رشد خواهند کرد. در ابتدا موها خیلی ظریف خواهند بود ولی با گذشت زمان ضخامت آنها نیز به حالت نرمال برمی‌گردد. می‌توانید با موهای جدید همانند موهای دیگران برخورد کنید – این موها نیز موهای واقعی و طبیعی هستند.

ماه دهم تا پانزدهم


ضخامت موها به حالت نرمال برگشته، و اصطلاحاً به بلوغ می‌رسند، می‍توانید همانند موهای طبیعی خود با آنها رفتار کنید. پایان ماه پانزدهم زمان متوسط برای بهبودی کامل و دیدن نتایج نهایی جراحی FUT خواهد بود. تا این زمان احتمالاً چندین بار به آرایشگاه مراجعه خواهید کرد!

ماه چهارم تا دهم

در این مرحله موهای جدید شروع به رشد خواهند کرد. در ابتدا موها خیلی ظریف خواهند بود ولی با گذشت زمان ضخامت آنها نیز به حالت نرمال برمی‌گردد. می‌توانید با موهای جدید همانند موهای دیگران برخورد کنید – این موها نیز موهای واقعی و طبیعی هستند.

ماه دهم تا پانزدهم

ضخامت موها به حالت نرمال برگشته، و اصطلاحاً به بلوغ می‌رسند، می‍توانید همانند موهای طبیعی خود با آنها رفتار کنید. پایان ماه پانزدهم زمان متوسط برای بهبودی کامل و دیدن نتایج نهایی جراحی اف یو تی خواهد بود. تا این زمان احتمالاً چندین بار به آرایشگاه مراجعه خواهید کرد!

ماه دوم تا چهارم

در مرحله “استراحت” ظاهر موهای سرتان همانند پیش از جراحی خواهد بود، پس باید صبر کنید!

ماه چهارم تا دهم

در این مرحله موهای جدید شروع به رشد خواهند کرد. در ابتدا موها خیلی ظریف خواهند بود ولی با گذشت زمان ضخامت آنها نیز به حالت نرمال برمی‌گردد. می‌توانید با موهای جدید همانند موهای دیگران برخورد کنید – این موها نیز موهای واقعی و طبیعی هستند.

ماه دهم تا پانزدهم

ضخامت موها به حالت نرمال برگشته، و اصطلاحاً به بلوغ می‌رسند، می‍توانید همانند موهای طبیعی خود با آنها رفتار کنید. پایان ماه پانزدهم زمان متوسط برای بهبودی کامل و دیدن نتایج نهایی جراحی اف یو تی خواهد بود. تا این زمان احتمالاً چندین بار به آرایشگاه مراجعه خواهید کرد!

آیا کاشت مو به روش اف یو تی دردناک است؟


آیا کاشت مو به روش اف یو تی دردناک است؟

روش کاشت مو با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و پزشکان از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند تا درد تزریق داروی بی‌حسی را به حداقل برسانند. به همین دلیل، کاشت مو با این روش به طور کامل بدون درد انجام می‌شود. هرگونه درد در روزهای بعد نیز می‌توان با استفاده از مسکن‌های بدون نسخه کنترل شود.

کاشت مو به روش FUT چه عوارضی خواهد داشت؟


ممکن است همراه این جراحی عوارض جانبی خفیفی وجود داشته باشد از جمله خونریزی، خارش، ورم و کبودی. هرچند در صورت مراقبت صحیح این عوارض حداکثر چند هفته وجود خواهد داشت.
فراموش نکنید که جراحی به روش اف یو تی یک اسکار خطی روی سر به جا خواهد گذاشت. البته این اسکار زیر موها مخفی شده و قابل مشاهده نیست.
بیمارانی که می‌خواهند موهایشان را با شماره‌ای کمتر از ماشین 4 بزنند بهتر است از روش کاشت موی اف یو ای (استخراج واحد فولیکولی) بهره ببرند، که اسکار خطی نخواهد داشت.

 

 

قیمت کاشت مو به روش FUT چقدر است؟


در هزینه نهایی کاشت مو به روش اف یو تی موارد زیر تأثیرگذار است:

 • تعداد گرافت‌های مورد نیاز
 • تعداد جلسات مورد نیاز برای برداشت گرافت
 • تیم پزشکی مجرب و متخصص
 • داروهای مورد نیاز در طول زمان درمان
مشاوره رایگان