کاشت مو به روش DHI و سوالات رایج درباره ی آن (هزینه، مزایا و …)

تاریخ 21 آبان 1402

روش DHI یا کاشت موی مستقیم به عنوان پیشرفته‌ترین روش برای هدف‌گیری مناطق خاص دچار ریزش مو شناخته می‌شود. این روش همچنین به عنوان پیشرفته‌ترین روش در میان روش‌های درمانی فعلی برای رفع ریزش مو محسوب می‌شود.

مقایسه با سایر روش‌های مرسوم مانند FUT و FUE نشان می‌دهد که روش DHI دارای مزایای زیادی است. این روش به جراحان امکان استخراج گرافت‌های مو از ناحیه اهداکننده و کاشت مستقیم آن‌ها را می‌دهد. در این روش نیازی به باز کردن کانال‌ها نیست و گرافت‌ها به طور مستقیم در پوست سر کاشت می‌شوند.

به طور معمول در روش‌های FUT و FUE پزشک جراح این کانال‌ها را باز می‌کنند تا فولیکول‌های دهنده مو را در محل مورد نظر قرار دهد. حال آن که در روش DHI با استفاده از ابزار پزشکی قلم‌مانندی به نام Choi Implanter Pen فولیکول‌ها مستقیماً در پوست سر کاشت می‌شوند. به همین دلیل روش DHI کاشت مستقیم مو نامیده می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی کاشت مو به روش DHI و یا برای رزرو نوبت در کلینیک رازی با شماره تلفن‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۵۳۲۵۹ تماس حاصل فرمایید.

 

 

مراحل DHI


روش کاشت موی DHI شامل دو مرحله استخراج و کاشت است. گرافت‌ها از ناحیه اهداکننده با دقت و با استفاده از دستگاه میکروموتور استخراج می‌شوند.

گرافت‌های سالم از ناحیه پشت سر استخراج می‌شوند. این منطقه به دلیل نوع الگوی طاسی مردانه به طور خاص مستعد ریزش نیست و با دقت تا زمان آماده‌سازی جهت انجام مراحل کاشت حفظ می‌شود. پس از اتمام استخراج گرافت‌ها با دقت در ابزار پزشکی قلم‌مانندی به نام Choi Pen قرار می‌گیرند تا مستقیماً کاشت شوند. استفاده از این ابزار به طور قابل توجهی مدت زمان قرارگیری گرافت‌ها در خارج از پوست سر را کاهش می‌دهد. در نتیجه میزان بقای گرافت‌ها افزایش خواهد یافت.

مرحله آخر کاشت دقیق گرافت‌ها با قرار دادن آن‌ها در ابزار قلم‌مانند و وارد کردن گرافت به پوست سر است. نوک بسیار ظریف ابزار قلم‌مانند این امکان را فراهم می‌کند که گرافت‌ها بسیار نزدیک به یکدیگر قرار بگیرند و یک کاشت متراکم طبیعی ایجاد شود.

مزایای DHI


مزایای روش DHI عبارتند از:

  • حذف مرحله باز کردن کانال یکی از مزایای مهم روش DHI است. این روش دو مرحله‌ای حداقل عوارض جراحی و دوره نقاهت کوتاه‌تری را دارد.
  • در روش DHI مدت زمان باقی ماندن گرافت در خارج از پوست سر نیز کاهش می‌یابد. این امر باعث افزایش بقای پیوند بدون نیاز به روش‌های اضافی یا محلول‌های ویژه حاوی ویتامین می‌شود.
  • یکی از بزرگترین مزایای روش DHI عدم نیاز به تراشیدن محل کاشت است. البته ناحیه اهداکننده همچنان باید اصلاح شود. از آنجا که ناحیه اهداکننده فقط ناحیه استخراج است، زمان‌ترمیم بسیار کوتاهتر خواهد بود. همچنین هنگامی که مو شروع به رشد می‌کند، این ناحیه قابل مشاهده نخواهد بود.
  • ابزار پزشکی قلم‌مانند اجازه تنظیمات در سطح میکروسکوپی هنگام انجام DHI را می‌دهد. این تنظیمات می‌توانند از زاویه گرافت کاشت‌شده تا عمق کاشت را در بر گیرند. با این تنظیمات جزئی می‌توان ظاهری بسیار طبیعی را ایجاد کرد.

مراقبت‌های پس از کاشت مو 


پوست سر طی چند روز اول پس از انجام کاشت به روش DHI کاملاً حساس خواهد بود. در واقع بلافاصله پس از عمل ناحیه تحت کاشت جهت جلوگیری از بروز عوارض احتمالی مانند عفونت یا آسیب باید پانسمان شود.

پس از انجام کاشت، ناحیه گیرنده و اهداکننده شروع به دلمه بستن می‌کنند. اما این موضوع نگران‌کننده‌ای نیست. در واقع این واکنش طبیعی بدن برای محافظت از خود در برابر عناصر خارجی روندی بسیار مهم محسوب می‌شود. دلمه ایجاد شده به دلیل ایجاد خشکی باعث خارش پوست سر می‌شود. باید از خاراندن سر خودداری کنید زیرا این عمل باعث آسیب رساندن به پوست سر و گرافت‌های کاشت‌شده و در نتیجه ریزش آن‌ها می‌شود.

طی دو روز اول پس از کاشت مو کاملاً احتیاط کنید زیرا گرافت‌ها هنوز کاملاً روی پوست سر ثابت نشده‌اند. برای اطمینان از اینکه گرافت‌ها بدون بروز هر گونه مشکل به درستی در محل مورد نظر ثابت می‌شوند، انجام دقیق مراحل مراقبت‌های ویژه بسیار مهم است. دستورالعمل‌های مراقبت پس از کاشت مو در اولین جلسه شستشو و توسط مشاور به شما داده خواهند شد. علاوه بر این در طول جلسه شستشو به شما لوسیون ها و شامپوهای ویژه‌ای جهت کمک به روند بهبودی پیشنهاد می‌شود.

به منظور اطمینان از حداقل میزان ناراحتی و برای مقابله با هرگونه التهاب پزشک داروهای مسکن، آنتی‌بیوتیک و داروهای ضد ادم را برای شما تجویز می‌کند.

پوست سر طی دو هفته کاملاً بهبود می‌یابد، با این وجود نباید اهمیت دو هفته اول، روند بهبودی و فرآیند رشد را نادیده گرفت. هرگونه اقدام نادرست در طی این مراحل ممکن است تأثیر منفی ایجاد کند و باعث ریزش گرافت‌ها شود.

از انجام موارد زیر پس از کاشت مو به روش DHI خودداری کنید:

  • نوشیدن الکل و مصرف دخانیات قطعاً می‌توانند بر نتایج تأثیر منفی بگذارند. از مصرف دخانیات و همچنین نوشیدن الکل و مقادیر زیاد کافئین خودداری کنید.
  • از انجام ورزش شدید، فعالیت بدنی سنگین مانند بلند کردن اجسام سنگین، دویدن یا حتی رابطه جنسی طی دوره اولیه نقاهت خودداری کنید. این موارد می‌توانند باعث خروج گرافت‌ها و عدم اتصال آن‌ها شوند.
  • همچنین باید در این طی این مدت از تماس مستقیم با نور آفتاب، تعریق زیاد و شنا یا فرو بردن سر در آب (مانند وان یا جکوزی) خودداری کنید.

 نتایج


بعد از پایان فرآیند بهبودی، می‌توانید به روال عادی خود بازگردید و با صبر و حوصله منتظر نتیجه نهایی باشید. نتایج پس از مرحله شوک ریزش مو به چشم قابل مشاهده خواهد بود. این مرحله در هر بیمار، بدون توجه به نوع یا روش کاشت مو، قابل مشاهده است. در طی این مرحله، تارهای مویی که با گرافت کاشت‌شده‌اند، شروع به ریزش می‌کنند تا زمینه رشد موهای سالم و جدید را فراهم کنند. مرحله شوک ریزش مو را نباید با از دست دادن گرافت اشتباه گرفت. این روند نشان‌دهنده کاشت نامناسب یا پس‌زدن کاشت توسط بدن نیست، بلکه یک روند طبیعی است.

دوره شوک ریزش مو 1 تا 3 ماه پس از عمل کاشت و بسته به متابولیسم هر بیمار شروع می‌شود. این مرحله ممکن است باعث ایجاد نگرانی شود اما کاملاً طبیعی است. دوره شوک حدود 2 هفته طول می‌کشد. در طی دوره فولیکول‌های تازه کاشت‌شده وارد مرحله «خواب» شده و با محل جدید خود سازگار می‌شوند. پس از آن با ریزش فولیکول‌های کاشت‌شده، فولیکول‌های جدید و سالم ظاهر می‌شوند.

موهای تازه کاشت‌شده طی 1 تا 2 ماه اول شروع به ظاهر شدن می‌کنند. این موها به احتمال زیاد در ابتدا نازکتر و گاهی موج‌دارتر به نظر می‌رسند. موها بعداً رشد می‌کنند و قوی و ضخیم می‌شوند. پس از 6 ماه موها به طور محسوسی مستحکم‌تر می‌شوند. بعضی از تارها سریعتر و برخی دیگر آهسته‌تر استحکام و شکل نهایی خود را به دست می‌آورند. بعد از ماه دهم پیشرفت کاملاً مشخص است. نتیجه نهایی ممکن است یک سال طول بکشد.

در نهایت کل فرآیند کاشت مو و صبر و حوصله صرف‌شده برای آن ارزشمند است. با انجام کاشت مو به روش DHI موهایی با ظاهر طبیعی و ماندگاری بالا خواهید داشت.

هزینه کاشت مو به روش DHI چقدر است؟


عوامل مختلفی بر هزینه کاشت مو تأثیر می‌گذارند. این عوامل و توضیحات آن‌ها در ادامه ذکر شده‌اند.

 

 

تعداد گرافت‌های مورد نیاز

مانند سایر روش‌های کاشت مو، تعداد گرافت‌های کاشت‌شده یکی از عوامل مهمی است که بر هزینه کاشت مو تأثیر می‌گذارد. اندازه روش بسته به تعداد گرافت متفاوت است و هرچه تعداد فولیکول‌های مو برای کاشت بیشتر باشد، هزینه نیز بیشتر خواهد بود.

در حال حاضر، روش DHI قادر است حدود 4000 تا 4500 گرافت را در یک جلسه کاشت کند، که این واقعیت مهمی است که تأکید بر اهمیت تعداد گرافت‌ها را دو چندان کرده است.

مهارت و تخصص پزشک 

اگرچه کاشت مو سابقه‌ای طولانی دارد اما می‌توان گفت DHI یک روش جدید است. DHI به عنوان پیشرفته‌ترین تکنیک به طور کاملاً متفاوتی از سایر تکنیک‌ها اعمال می‌شود. بنابراین پزشکان باید از مهارت و تجربه کافی برای انجام این روش برخوردار باشند. در غیر این صورت کاشت مو با این روش با شکست مواجه می‌شود.

ابزار قلم‌مانند DHI انتخاب زاویه و موقعیت دلخواه در کاشت مو را تسهیل می‌کند. هرچند استفاده از این قلم و فراهم نمودنِ سایر نیازهای این تکنیک به آسانی که تصور می‌شوند، نیستند. بنابراین هرچه پزشک مهارت و تخصص بیشتری داشته باشد، موفقیت کاشت مو نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین بر اساس تبحر و تخصص پزشک خدماتی با کیفیت بالاتر دریافت خواهید کرد و به دنبال آن هزینه نیز بالاتر خواهد بود.

تجهیزات کلینیک

همانطور که در بالا ذکر شد DHI روشی جدید است. تجربه پزشک برای اجرای این روش بسیار مهم است. علاوه بر این کلینیک مورد نظر باید تجهیزات کافی داشته باشد. عمل کاشت مویی که در یک کلینیک بهداشتی، با کیفیت بالا، تجهیزات کامل و محیطی مناسب انجام می‌شود، از کیفیت بهتر و بدون نقصی برخوردار خواهد بود. همین موضوع منجر به افزایش هزینه خواهد شد.

سؤالات متداول


آیا روش DHI درد دارد؟ 

مانند سایر روش‌های کاشت مو، جراحان قبل از شروع کاشت موبه روش DHI، بی‌حسی موضعی را در مناطق گیرنده و اهداکننده اعمال می‌کنند. بی‌حسی درد و ناراحتی بیمار حین عمل را از بین می‌برد. در کل روند کاشت مو به روش DHI به هیچ وجه آسیب و دردی ایجاد نمی‌کند.

پیش از عمل DHI چه اقدامات احتیاطی لازم هستند؟

برای جلوگیری از خونریزی حداقل یک هفته قبل از عمل از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون خودداری کنید. نیازی به انجام اقدامات احتیاطی دیگر نیست.

آیا سر در حین عمل خونریزی زیادی خواهد داشت؟ 

در مقایسه با روش FUT خونریزی حین کاشت مو به روش DHI کم است.

آیا جای زخم دائمی در سر ایجاد می‌شود؟ 

روش DHI هیچ نشانه و جای زخم (اسکار) در مناطق گیرنده و اهداکننده بیمار باقی نمی‌گذارد.

آیا بعد از عمل باید دارو مصرف کنم؟ 

برای کاهش درد و جلوگیری از التهاب داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک توسط پزشک برای بیمار تجویز خواهند شد.

مشاوره رایگان