کاشت مو به روش میکروگرافت و مراقبتهای بعد از آن

کاشت مو با روش میکروگرافت یا پیوند فولیکولی یک تکنیک زیبایی برای پر کردن مجدد پوست سر در مناطق دچار آلوپشی یا ریزش موی شدید است. در این روش که تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود از موهای خود بیمار استفاده خواهد شد تا بتوان نتیجه‌ی طبیعی‌تری از عمل گرفت. اصلی‌ترین مزیت این روش، برداشتن مو از خود بیمار و باقی ماندن یک جای زخم کوچک که به راحتی قابل پوشاندن است می‌باشد. حتی با داشتن موی بسیار کوتاه نیز می‌تواند این جای زخم را مخفی کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی کاشت مو به روش میکروگرافت و یا برای رزرو نوبت در کلینیک پوست و مو رازی با شماره تلفن‌های 02145379 تماس حاصل فرمایید.

چرا پیوند مو با تکنیک میکروگرافت انجام می‌شود؟


میکروگرافت یک تکنیک بسیار پرطرفدار به خصوص در بین مردان دچار ریزش مو، خانم‌هایی که ریزش موی شدید دارند، بیماران مبتلا به آلوپشی و افرادی که قصد کاشت مو در ریش، ابرو و ناحیه‌ی تناسلی دارند می‌باشد. برخی از افرادی که تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی قرار گرفته‌اند نیز پس از پایان درمان خود به سراغ این روش می‌روند.

تکنیک میکروگرافت برای کاشت مو چه مراحلی دارد؟


این تکنیک یک روش میکروجراحی بوده که معمولاً نیاز به یک تا دو جلسه‌ی درمانی خواهد داشت. کاشت مو با تکنیک‌های مختلفی انجام می‌شود که در طی آن‌ها مو از ناحیه‌ی پرپشت برداشته شده و در ناحیه‌ای که دچار ریزش مو شده است کاشته می‌شود. بدین ترتیب می‌توان ظاهری طبیعی و پرپشت برای موهای فرد ایجاد کرد. اصلی‌ترین تکنیک‌های مورد استفاده برای کاشت مو عبارت‌اند از:

  • تکنیک میکروگرافت برای کاشت موروش FUE یا برداشت فولیکول‌های مو در این روش یک ابزار بسیار ریز به نام پانچ برای برداشتن فولیکول‌های مو به صورت تکی مورد استفاده قرار گرفته و جای زخم خطی بر روی پوست سر باقی نخواهد ماند.
  • روش FUT یا پیوند فولیکول‌های مو این روش سریع‌تر از روش قبلی انجام شده و شانس موفقیت آن بیشتر خواهد بود. در این روش یک نوار باریک از فولیکول‌های مو از کنار یا پشت سر برداشته شده و سپس فولیکول‌های آن به صورت تکی از هم جدا می‌شوند.

آیا تکنیک میکروگرافت کاشت مو دردناک است؟


در هر دو تکنیک مورد استفاده برای کاشت مو پوست سر در ابتدا بی حس می‌شود بنابراین در طی عمل دردی احساس نخواهد شد. پس از آن ممکن است درد خفیفی در پوست سر احساس شود که می‌توانید با استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه آن را کنترل کنید.

نتیجه‌ی کاشت مو با تکنیک میکروگرافت


توجه داشته باشید که فولیکول‌های موی کاشته شده در عرض 1 تا 3 هفته پس از انجام عمل می‌ریزند. این یک امر طبیعی است. پس از آن فولیکول‌ها شروع به رشد مجدد کرده و می‌توانید در عرض 6 تا 7 ماه شاهد رشد موهای کاشته شده باشید. البته ممکن است رشد کامل موها تا 12 ماه زمان ببرد. تکنیک میکروگرافت کاشت مو برای همه‌ی افراد مناسب خواهد بود و جنسیت، سن و وضعیت فیزیکی بیمار تاثیری بر روی آن نخواهد داشت. کاشت مو با روش میکروگرافت یک عمل دائمی خواهد بود. البته فولیکول‌های کاشته شده همانند موهای طبیعی خود شما رشد کرده و ممکن است با افزایش سن کم پشت شده و یا دچار ریزش شوند.

آماده سازی برای کاشت مو با تکنیک میکروگرافت


کاشت مو با تکنیک میکروگرافت نیازمند آمادگی قبلی نبوده و مشاوره با متخصص پوست و مو قبل از انجام این عمل به منظور بررسی وضعیت بیمار و تنظیم برنامه‌ی کاشت مو کافی خواهد بود.

آماده سازی برای کاشت موعمل کاشت مو با روش میکروگرافت چقدر زمان خواهد برد؟


مدت زمان لازم برای انجام عمل میکروگرافت به میزان موی پیوندی بستگی خواهد داشت ولی این عمل معمولاً بین 4 تا 6 ساعت زمان می‌برد.

خطرات کاشت مو با روش میکروگرافت چیست؟


همانند هر عمل جراحی، کاشت مو با روش میکروگرافت نیز خالی از عوارض نخواهد بود. ولی اکثر این عوارض جانبی در دوره‌ی پس از جراحی بروز پیدا کرده و روز به روز کمتر می‌شوند تا جایی که در طی سه هفته‌ی اول پس از جراحی این عوارض به طور کامل برطرف خواهند شد.

ازجمله شایع‌ترین عوارض جانبی این عمل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ریزش مو. پس از انجام عمل به دلیل شوک وارد شده به پوست سر ریزش موی شما افزایش پیدا می‌کند. علت این امر وارد شدن پوست سر به یک فاز استراحت به نام تلوژن است که ریزش مو را تحریک می‌کند. در این مرحله نباید نگران باشید چراکه این امری طبیعی بوده و تنها موهای دارای ریشه‌های ضعیف در این مرحله می‌ریزند. جراح شما می‌تواند برای کاهش ریزش مو دارو یا پمادهای موضعی تجویز کند.
  • خونریزی. پس از کاشت مو با روش میکروگرافت ممکن است خونریزی خفیفی ایجاد شود. البته در برخی از موارد این خونریزی شدید شده و پزشک می‌تواند برای درمان آن اقداماتی را انجام دهد.
  • التهاب. اکثر بیماران که میکروگرافت مویرگی انجام داده‌اند ممکن است در محل پیوند، پیشانی و دور چشم‌ها دچار التهاب شوند. این التهاب ممکن است با درد همراه باشد. این مشکل در عرض 4 تا 5 روز رفع خواهد شد. به یاد داشته باشید که وجود التهاب برای بهبودی پس از جراحی لازم بوده و بدون آن زخم‌ها بهبود پیدا نمی‌کنند چراکه التهاب پاسخ طبیعی سیستم ایمنی بدن نسبت به مهاجمین بیگانه مثل باکتری و ویروس‌هاست.
  • همانند التهاب ممکن است محل انجام عمل پوسته پوسته شود. پوسته پوسته شدن محل انجام عمل برای مقابله با عفونت‌ها و باکتری‌ها خواهد بود. این پوسته‌ها به بهبود زخم کمک کرده و سپری در برابر آسیب پذیر ترین نقاط پوست سر خواهند بود. در زیر این پوسته‌ها سلول‌های بدون به ترمیم و بازسازی بافت مشغول بوده و نهایتاً تا 10 روز پس از عمل این پوسته‌ها به طور طبیعی می‌ریزند که این به توانایی بدن شما برای ترمیم و بازسازی بافت ها بستگی خواهد داشت. در صورت احساس سوزش می‌توانید از پزشک خود بخواهید تا دارویی برای رفع این مشکل شما تجویز کند.

تمامی عوارض گفته شده بخشی طبیعی از روند بهبودی پس از عمل میکروگرافت بوده و ممکن است تا چند هفته پس از عمل وجود داشته باشند. کاهش گردش خون مویرگی به دلیل آسیب دیدن پوست سر در حین عمل جراحی نیز باعث کند شدن روند بهبودی شده و با گذشت زمان برطرف می‌شود. بنابراین جای نگرانی در مورد این عوارض وجود نخواهد داشت.

تمامی عوارض ذکر شده موقتی بوده و در عرض چند هفته از بین خواهند رفت بنابراین جای نگرانی برای شما وجود نخواهد داشت. جراح شما می‌تواند برای آسان‌تر کردن روند بهبودی داروهایی را برای شما تجویز کند.

مراقبت‌های پس از عمل


کاشت مو عمل ساده‌ای بوده که تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود بنابراین نیازی به بستری شدن نخواهد داشت. بدن شما پیوند های انجام شده را به عنوان بافت خودی شناسایی کرده و آن‌ها را پس نمی‌زند. زخم‌های ایجاد شده در طی این عمل نیز بسیار جزئی خواهند بود.

در طی روزهای اول پس از درمان باید از یک شامپوی ضدعفونی کننده استفاده کرده و از رفتن به سونا، ورزش کردن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. بیمار باید 10 روز پس از انجام عمل به منظور کشیدن بخیه‌ها مجدداً به جراح خود مراجعه کند.

در طی ماه اول پس از درمان باید فعالیت‌های فیزیکی خود را به دقت تنظیم کنید چراکه  زور زدن می‌تواند منجر به فشار بر روی عروق خونی، پاره شدن آن‌ها و ایجاد زخم‌های باز شود. زخم‌های باز خونریزی کرده و راهی برای ورود باکتری‌ها و ایجاد عفونت خواهند بود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان