متخصص جراحی پلک (بلفاروپلاستی) در تهران

تاریخ 21 آبان 1402

هر سال، صدها هزار زن و مرد به جراحی بلفاروپلاستی روی می‌آورند تا ظاهر خود را بهبود بخشند. این نوع جراحی ترمیمی با سفت کردن عضلات و بافت‌ها یا حذف چربی و پوست اضافی، بهبودی در ظاهر پلک‌های بالا و پایین چشم ایجاد می‌کند.

بلفاروپلاستی اکنون پرطرفدارترین روش جراحی زیبایی صورت پس از جراحی بینی است و نشانگر اهمیتی است که چشم‌ها در ظاهر کلی فرد دارند. این امر نیز موجب تعجب نیست که دو سوم بزرگسالان چشم را به عنوان ویژگی تعیین‌کننده صورت می‌شناسند.

پزشکان باتجربه ما روش بلفاروپلاستی زیبایی را بر روی زنان و مردان انجام می‌دهند. این جراحی یک ظاهر جوان‌تر و با طراوت‌تر را ارائه می‌دهد که تاثیر آن با حداقل زمان نقاهت در کل صورت منعکس می‌شود. ممکن است در مورد “لیفت پلک” مطالبی خوانده باشید اما استفاده از این اصطلاح نادرست است زیرا در طولاین  جراحی پلک‌ها لیفت نمی‌شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی عمل جراحی پلک و یا برای رزرو نوبت مشاوره برای بهترین متخصص جراحی پلک (بلفاروپلاستی) در کلینیک  پوست و مو رازی در تهران با شماره تلفن‌های 02145379 تماس حاصل فرمایید.

قبل از عمل


مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید این است که با متخصص جراحی پلک (بلفاروپلاستی) در تهران صحبت کنید تا درک صحیحی از خواسته‌ها و انتظارات شما، با توجه به پیش نیازهای بیولوژیکی شما داشته باشد. متخصص جراحی پلک (بلفاروپلاستی) می‌خواهد شما به خوبی آگاه باشید و انتظارات واقع بینانه از نتایج عمل داشته باشید.

قبل از عمل بلفاروپلاستیقبل از جراحی پلک، متخصص جراحی پلک (بلفاروپلاستی) ممکن است از شما بخواهد به چشم پزشک برای آزمایش گلوکوم که یک بیماری تأثیرگذار بر بینایی و مشکلات تولید اشک است،‌ مراجعه کنید.

او چشم‌های شما را معاینه می‌کند و پرونده پزشکی شما را بررسی می‌کند.

از شما خواسته می‌شود در مورد تاریخچه پزشکی خود، شامل اطلاعات مربوط به هر گونه مشکل پزشکی، آلرژی‌های دارویی، درمان‌های پزشکی که دریافت کرده‌اید و جراحی‌های قبلی از جمله بیوپسی پستان و داروهایی که در حال حاضر استفاده می‌کنید، صحبت کنید. شما باید داروهایی را مصرف کنید که غلظت خون را تغییر می‌دهد، مانند آسپرین. همچنین، مانند همه جراحی‌ها در این عمل نیز از بیماران خواسته می‌شود که حداقل 6 هفته قبل از عمل سیگار را ترک کنند.

اگر تصمیم به ادامه عمل دارید، لازم است تمام جنبه‌های جراحی را بررسی کرده و موافقت خود را برای ادامه کار با امضای فرم رضایت تأیید کنید.

 

 

در طول عمل


جراحی پلک شما در بیمارستانی بزرگ تحت بی‌حسی موضعی و آرام بخشی وریدی انجام می‌شود، اگرچه ممکن است در برخی موارد بیهوشی عمومی ترجیح داده شود. استفاده از بیهوشی عمومی ممکن است در مواردی اتفاق بیفتد که همزمان پلک‌های بالا و پایین پلک خود را عمل کنید. جراحی در پلک‌های بالا و پایین دو چشم ممکن است دو ساعت طول بکشد.

به منظور ایمنی شما در حین عمل، متخصص بیهوشی از دستگاه‌های مختلف مانیتور برای بررسی قلب، فشار خون، نبض و میزان اکسیژن در خون شما استفاده می‌کند.

پلک فوقانی

در طی جراحی پلک فوقانی، متخصص جراحی پلک (بلفاروپلاستی) در تهران یک برش در چین طبیعی پوست پلک شما ایجاد می‌کند. بعد پوست، چربی و عضله ناخواسته برداشته می‌شوند تا فرم بیشتری به چشم بدهند. هنگامی که برش بسته شد، جای زخم در داخل چین طبیعی پلک فوقانی شما پنهان می‌شود.

پلک پایین

با جراحی پلک پایین، متخصص جراحی پلک (بلفاروپلاستی) در تهران چربی‌های کیسه‌های زیر چشم را از طریق یک برش صاف درست در زیر مژه‌های پایین یا از طریق ایجاد یک برش در داخل پلک پایین از بین می‌برد. مقدار کمی پوست نیز ممکن است برداشته شود اما عضله‌ای که پلک را می‌بندد به هیچ عنوان دست نمی‌خورد.

در یک روش جراحی جدیدتر، چربی کمتری نسبت به روش سنتی حذف می‌شود اما در عوض پزشکان بخشی از چربی را برای اصلاح بدشکلی زیر چشم (ناحیه شیاردار زیر کیسه پلک پایین) توزیع می‌کنند. این کار برای جلوگیری از فرورفتن چشم در اثر برداشت بیش از اندازه چربی است.

برای برداشتن بخیه‌های خود باید بین 3 تا 5 روز بعد به کلینیک باز‌گردید.

بعد از عمل


می‌توانید همان روز جراحی پلک یا صبح روز بعد به خانه بروید. بهبودی کامل بعد از عمل بین 7 تا 14 روز طول می‌کشد و نتایج برای اکثر بیماران می‌تواند حدود 15 سال طول بکشد.

بعد از عمل بلفاروپلاستی

جراحی پلک  معمولاً دردناک و ناراحت کننده نیست اما کبودی طبیعی است و معمولاً خیلی زود فروکش می‌کند. همچنین ممکن است احساس ناراحتی و تورم در ناحیه چشم داشته باشید. این ناراحتی‌ها معمولاً پس از چند روز برطرف می‌شود اما تورم ممکن است تا 2 هفته ادامه داشته باشد. در صورت مشاهده علائم عفونت، خونریزی یا افزایش ناگهانی درد، سریعاً با متخصص جراحی پلک (بلفاروپلاستی) در تهران تماس بگیرید.

برای سرعت بخشیدن به بهبودی و جلوگیری از بروز هرگونه عارضه، باید دستورالعمل‌های مراقبت‌های پزشکی پس از عمل را با دقت دنبال کنید که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • برای کمک به کاهش تورم از کمپرس سرد بر روی چشم استفاده کنید
 • اطراف چشم را تمیز کنید
 • هر قطره چشمی و پماد آنتی بیوتیکی که برای شما تجویز می‌شود را برای کمک به خشکی یا خارش چشم و کاهش خطر عفونت در ناحیه تحت درمان استفاده کنید.
 • تا حدود یک هفته از ورزش و فعالیت‌های سنگین خودداری کنید

 

 

عوارض احتمالی


بعد از انجام جراحی بلفاروپلاستی، ممکن است با عوارضی مانند تاری دید، خشکی چشم، تولید بیش از حد اشک، مشکل در بستن کامل پلک‌ها، افتادگی پلک پایین یا عدم تقارن (ظاهر ناهموار چشم هنگام بهبود) مواجه شوید. این عوارض بیشتراز اندازه و مدت زمان معمولی است و بیشتر جراحی‌های پلک هیچ عارضه جانبی مهمی ایجاد نمی‌کنند. با این حال، هر جراحی خطرات خاص خود را دارد و بلفاروپلاستی نیز از این قاعده مستثنی نیست. متخصص جراحی پلک (بلفاروپلاستی) در تهران خطرات احتمالی این عمل را توضیح می‌دهد که گرچه نادر است، اما ممکن است رخ دهد.مانند:

 • درد: مانند هر روش جراحی دیگری ممکن است درد با شدت‌های متفاوت بعد از جراحی پلک ایجاد شود. در صورت نیاز، مقداری داروی مسکن برای شما تجویز می‌شود که پس از ترخیص در بیمارستان و در خانه مصرف کنید.
 • عفونت: عفونت اغلب اتفاق نمیافتد و در زمان جراحی برای جلوگیری از این بیماری برای شما آنتی بیوتیک تجویز می‌شود. در صورت بروز عفونت در اسرع وقت به متخصص جراحی پلک (بلفاروپلاستی) مراجعه کنید. بیشتر عفونت‌ها با آنتی بیوتیک قابل درمان هستند اما می‌توانند مشکلات جدی ایجاد کنند و باعث ایجاد زخم شوند.
 • هماتوم: هماتوم تورم سفت خون لخته شده در بافت است و ممکن است بعد از هر عمل جراحی اتفاق بیفتد. اگر بلافاصله بعد از جراحی هماتوم یا سرومای بزرگ (مجموعه‌ای از مواد آبکی داخل بافت) ایجاد شود، خطر عفونت بیشتر می‌شود. متخصص جراحی پلک (بلفاروپلاستی) در تهران ممکن است برای جلوگیری از هماتوم کوچک از تخلیه جراحی استفاده کند اما در برخی موارد برای برداشتن هماتوم بزرگ نیاز به عمل مجدد است.
 • بهبود ضعیف زخم پس از جراحی پلک غیر معمول است اما بهبودی در موارد زیر ممکن است بیشتر طول بکشد.
 • عفونت
 • خونریزی
 • تجمع مایعات
 • بخیه‌های خیلی سفت
 • پشتیبانی نادرست در هنگام بهبودی. بعد از بلفاروپلاستی این “پشتیبانی” معمولاً با استفاده از نوارهای استری ارائه می‌شود.
 • فشار بر روی بافت اسکار
 • اگر برداشت پوست از پلک پایین بیش از اندازه انجام شود، اکتروپیون ایجاد شده و در نتیجه منجر به “آبریزش چشم” می‌شود. اگر این مورد شدید باشد، ممکن است جراحی مجدد لازم شود.
 • تقارن بین دو چشم در جراحی بلفاروپلاستی ممکن است به سختی حاصل شود.
 • ترمیم زخم نیز ممکن است در بیمارانی که به دیابت یا سایر بیماری‌ها مبتلا هستند یا سیگار می‌کشند طولانی شود.
 • جراحی پلک خطرات بیشتری را برای مبتلایان به گلوکوم و خشکی چشم به همراه دارد.
 • سایر موارد بالقوه. به دلیل ماهیت جراحی زیبایی گاهی اوقات بیماران می‌توانند از نتایج ناراضی باشند.

 

 

نتایج


جراحی پلک بالا و پایین می‌تواند تفاوت چشمگیری در ظاهر شما ایجاد کند، به خصوص اگر کیسه‌های بزرگ در زیر چشم خود داشته باشید. نتایج جراحی پلک پایین از طریق یک برش خارجی است که به متخصص جراحی پلک (بلفاروپلاستی) در تهران اجازه می‌دهد پوست را سفت کرده و برخی از چین و چروک‌های پوست را نیز کاهش دهد. به طور کلی ماندگاری نتایج جراحی پلک سال‌ها طول می‌کشد. نتایج در جراحی‌هایی که از طریق برش خارجی پلک انجام می شوند بسیار قابل توجه‌تر از جراحی بوسیله برش داخلی در پلک است.

نتایج جراحی بلفاروپلاستی

دلیل این امر این است که گاهی اوقات عدم تقارن بین پلک‌ها ممکن است به دلیل تفاوت در میزان برداشتن بافت از هر طرف باشد که بعد از عمل رخ می‌دهد و به ندرت نیاز به اصلاح دارد.

مشاوره رایگان