درمان افتادگی پلک با جراحی زیبایی پلک بالا و پایین(بلفاروپلاستی)

 

پلک1

چشمان شما اغلب اولین چیزی است که مردم آن را مورد توجه قرار می‌دهند و جنبه‌ی مهمی از ظاهر کلی شماست. با افزایش سن، ظاهر و شکل پلک‌های ما می‌توانند از بین بروند و دچار افتادگی شوند. زمینه‌ی ژنتیکی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز به روند افتادگی پلک‌هاکمک می‌کنند. پوست اضافه و پف چشم یا افتادگی پوست می‌توانند به شما ظاهری خسته‌تر داده یا شما را مسن‌تر از آن چه هستید، نشان دهند. این وضعیت نسبتاً شایع است و هیچ نشانه‌ی دردناکی ندارد. جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی می‌تواند چشم‌ها را با از بین بردن پوست اضافه، چربی و عضلات افتاده‌ی پلک‌های بالایی یا پایینی جوان‌تر نشان دهد. اگر پوست اضافه‌ی پلک بالایی چشم مانع از دید مناسب می‌شود، جراحی زیبایی پلک می‌تواند این اختلال را از بین ببرد و زمینه‌ی دید را گسترش دهد.


افراد مبتلا به افتادگی یا پف پلک اغلب خسته به نظر می‌آیند. یکی از مؤثرترین روش‌ها برای از بین بردن افتادگی پلک‌ها، بلفاروپلاستی است که همچنین به عنوان جراحی زیبایی پلک نیز شناخته می‌شود. متخصصین در کلینیک زیبایی رازی، وضعیت شما را ارزیابی کرده و روش مناسب برای انجام جراحی زیبایی پلک را برای بهبود وضعیت شما توصیه می‌کنند. بلفاروپلاستی با برداشتن پوست اضافه و چربی از پلک‌ها، چشم‌هایی درخشان‌تر و نگاهی زنده‌تر را به وجود می‌آورد. عمل جراحی زیبایی پلک مزیت دیگری نیز دارد و موجب می‌شود که بیمار جوان‌تر به نظر برسد زیرا افتادگی پلک یکی از نشانه‌های رایج افزایش سن می‌باشد. برای دریافت مشاوره و مطرح کردن سؤالات خود در مورد افتادگی پلک یا تعیین وقت قبلی در کلینیک رازی می‌توانید با شماره 02188334029 – 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

پلک2

علل


آسیب رسیدن به عضله‌ی بالا برنده یی (لواتور) که در حدقه‌ی پلک بالا قرار دارد، موجب ایجاد افتادگی پلک می‌شود. این عضله می‌تواند پلک را باز یا بسته کند و در صورت اختلال در آن، افتادگی پلک‌ها به وجود می‌آید. افتادگی پلک می‌تواند به دلیل عوامل مختلفی از جمله تضعیف طبیعی عضلات اطراف چشم تا آسیب‌های عصبی یا تروما (ضربه) ایجاد شود. هرچند، این مشکل می‌تواند از بدو تولد نیز وجود داشته باشد.

پلک3

 • افزایش سن: یکی از رایج‌ترین علل پیدایش افتادگی پلک‌ها، سن است که بر دومورد تأثیر می‌گذارد: افزایش سن باعث ایجاد چین و چروک در پوست و شل شدن عضله‌ی بالا برنده‌ی پلک می‌شود. همچنین ممکن است تجمع چربی در زیر پوست باعث افتادگی پلک شود
 • افتادگی چشم مادرزادی: افتادگی چشم مادرزادی اختلالی است که در نوزادان اتفاق می افتد و ممکن است به علت عدم تکامل عضله‌ی بالابرنده‌ی پلک باشد.
 • مشکلات عصبی: از آن جا که عضلات چشم توسط اعصابی که از مغزمنشاء می‌گیرند، کنترل می‌شوند، شرایطی که باعث آسیب رساندن به مغز یا اعصاب جمجمه‌ای می‌گردند، گاهی اوقات می‌توانند به افتادگی پلک منجر شوند.
 • مشکلات موضعی چشم: در بعضی موارد، افتادگی پلک به علت عفونت یا تومور پلک، تومور در درون حدقه‌ی چشم یا ضربه به چشم اتفاق میافتد.
 • اختلالات عضلانی: دیستروفی عضلانی یک بیماری عضلانی ارثی است که بر حرکت چشم‌ها تأثیر می‌گذارد و همچنین ممکن است باعث بروز مشکلات در چشم شود. افتادگی چشم‌ها یا پلک‌ها ممکن است یکی از علائم این بیماری باشد.

بلفاروپلاستی یا عمل جراحی زیبایی پلک چیست؟


پلک4

بلفاروپلاستی یا عمل جراحی زیبایی پلک یک روش جراحی است که برای کاهش افتادگی پوست و از بین بردن چربی در طول پلک‌های بالایی و پایینی طراحی شده است. این روش موجب لیفت و صاف کردن بافت می‌شود و همچنین ممکن است اختلال بینایی ناشی از پوست اضافه‌ی پلک بالایی را بهبود دهد.

 

 

علائم


پلک5

 • افتادگی یک یا هر دو پلک
 • خستگی چشم
 • مشکل در باز کردن چشم
 • خشکی چشم
 • اختلال در بینایی
 • دوبینی

مزایا


 • ایجاد ظاهر جوان و شاداب در چشم
 • بهبود بینایی با از بین رفتن افتادگی پوست پلک
 • ظاهر کلی هشیار و درخشان در چشم‌ها
 • زمان بهبودی سریع و ناراحتی کم
 • حفظ ظاهر طبیعی

متقاضیان بلفاروپلاستی یا عمل جراحی زیبایی پلک


مردان و زنانی که در اثر شل شدن، افتادگی پوست و چربی انباشته در بالای پلک بالا یا پایین ظاهری ناخوشایند پیدا کرده‌اند، می‌توانند متقاضیان مناسبی برای عمل جراحی زیبایی پلک باشند. بیماران باید از سلامت کلی خوبی برخوردار باشند، از چگونگی روش لیفت پلک آگاهی داشته و انتظارات منطقی از نتایج حاصل از عمل جراحی داشته باشند. تمام انواع پوست و قومیت‌ها می‌توانند عمل جراحی زیبایی پلک را انجام داده و از نتایج آن بهره مند شوند.

روش‌های عمل جراحی زیبایی پلک


جراحی پلک بالایی

پلک6

در عمل جراحی زیبایی پلک بالایی، برش در داخل چین طبیعی پلک ایجاد شده و به سمت خارج گسترش می‌یابد. برش را می‌توان تا جایی که ممکن است ادامه داد، بنابراین، چین و چروک‌های اضافی پوست در خارج از قسمت بالایی چشم نیز می‌توانند تحت عمل قرار گیرند. هنگامی که برش ایجاد می‌شود، پوست اضافی، بافت و در بعضی موارد بخشی جزئی ازعضله‌ی اشکی (اوربیکولاریس اکولی) برداشته می‌شوند. برش با نخ‌های قابل جذب بخیه زده می‌شود و اسکار (جای زخم) تقریباً به طور کامل مخفی می‌شود زیرا در محل چین طبیعی قرار می‌گیرد.

جراحی پلک پایینی

پلک7

در طول عمل جراحی پلک پایین چشم، یک برش در امتداد پایین خط مژه ایجاد می‌شود. این برش به متخصص جراح اجازه می‌دهد تا چربی انباشته شده و بافت اضافی را از بین ببرد. در بیماران مبتلا به پف پلک پائین اما با پوست مناسب، روش جراحی بلفاروپلاستی ترانس کنجکتیوال می‌تواند انجام شود. در این روش برش در داخل پلک پایین به جای خارج آن ایجاد می‌شود. بیمارانی که دارای حلقه‌های تیره در زیر چشم هستند گاهی دچار کمبود چربی در این مناطق می‌باشند. تزریق ژل می‌تواند برای کمک به پر کردن بافت نرم و بهبود ظاهر این حلقه‌ها انجام گردد.

مدت زمان عمل جراحی زیبایی چشم


عمل جراحی زیبایی پلک بالا و پایین یا بلفاروپلاستی بین یک تا سه ساعت طول می‌کشد. بیهوشی موضعی و تزریق آرام بخش یا بیهوشی عمومی بسته به نوع جراحی اعمال می‌شود.

 

 

آیا عمل جراحی زیبایی پلک دردناک است؟


بیماران ممکن است علائمی مانند درد و سفت شدن پلک‌ها همراه با سوزش موقت را تجربه کنند. داروهای تجویزی می‌توانند به کاهش ناراحتی کمک کنند.

دوره‌ی بهبود


دوره‌ی بهبود پس از عمل جراحی زیبایی پلک‌ها معمولاً بین 7 تا 14 روز طول می‌کشد. در ابتدا، علائمی مانند کبودی و تورم جزئی ممکن است رخ دهد، اما در 10 تا 14 روز اول پس از عمل این علائم کاهش می‌یابند. درد معمولاً جزئی است، گرچه برخی از بیماران ممکن است درد یا احساس سفت شدن در پلک بالا و پایین را تجربه کنند. برخی از بیماران یک هفته پس از انجام عمل جراحی زیبایی پلک می‌توانند به محل کار یا مدرسه بازگردند و فعالیت‌های خود را از سر گیرند، اما کسانی که تمایل به حفظ حریم خصوصی دارند، ممکن است پس از دو هفته، زمانی که کبودی باقیمانده می‌تواند با آرایش پوشانده شود، به محل کار یا مدرسه باز گردند. در طول هفته اول بعد از عمل جراحی زیبایی پلک، باید از تمام فعالیت‌های شدید اجتناب شود، اما هیچگونه محدودیتی در کارهای سبکی که می‌خواهید انجام دهید وجود ندارد. بیمارانی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند، ممکن است قادر به استفاده‌ی مجدد از آن‌ها پس از حدود یک هفته باشند.

عوارض جانبی


افرادی که تحت عمل جراحی زیبایی پلک قرار می‌گیرند، باید در نظر داشته باشند که هر نوع عمل جراحی خطر ابتلا به عفونت، خونریزی، کبودی بیش از حد و واکنش منفی به بیهوشی را در پی دارد. برخی از عوارض بالقوه مرتبط با عمل جراحی زیبایی پلک شامل جدا شدن زخم، کیست‌های بخیه، برداشتن مقدار بیش از حد یا ناکافی پوست، برداشتن مقدار بیش از حد یا ناکافی عضلات، جای زخم خارجی و آسیب به بینایی هستند.

هزینه


هزینه‌ی عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) بستگی به شدت افتادگی پلک‌ها، روش‌های جراحی مورد استفاده برای مقابله با مشکل و هزینه‌های پزشک دارد.

 

 
مشاوره رایگان