عمل جراحی زیبایی پلک بالا و پایین(بلفاروپلاستی)؛عوارض،مزایا و هزینه

تاریخ 23 آبان 1402

چشم‌ها اولین نقطه‌ای است که در هنگام صحبت کردن با دیگران توجه افراد را به خود جلب می‌کند. علاوه بر این، هیچ چیز نمی‌تواند به اندازه چشم‌ها تحت تاثیر افزایش سن و جاذبه زمین قرار گرفته و در نتیجه این شرایط دچار افتادگی شود. در حقیقت این وضعیت می‌تواند باعث شود چشم‌های فرد خسته به نظر رسیده و گودی، پف و سیاهی زیر آنها تشکیل شود. به این ترتیب با تشکیل چربی اضافی، چین و چروک و نیز به علت افتادگی پلک ، ظاهر صورت فرد خسته و پیرتر از شرایط واقعی به نظر خواهد رسید.

1

 متخصص زیبایی ما در کلینیک تخصصی پوست و موی رازی می‌تواند به جوان‌سازی ظاهر ناحیه اطراف چشم‌ها، بهبود وضعیت ظاهری پلک‌های بالا، پلک‌های پایین یا هر دوی آنها کمک کند. استفاده از این درمان می‌تواند ظاهر جوان‌تر برای فرد ایجاد کرده و به این ترتیب جذابیت فرد و اعتماد به نفس وی را افزایش دهددر صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و مشاوره با متخصصین ما لطفا با ما حاصل بفرمایید. شماره‌های 0218833402902188333259آماده پاسخگویی به سوالات شما و رزرو نوبت هستند

چه مواردی در عمل زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) باید مورد توجه قرار گیرد؟

1- باقی نماندن جای بخیه

متاسفانه در برخی مراکز بخیه ها در مدت زمان بسیار کوتاه و بی دقت در حدود 15 دقیقه انجام می شود ، ولی این عمل در کلینیک رازی با صرف وقت و دقت و ظرافت بسیار در زمانی بالای 1.5 ساعت انجام می شود که در نتیجه پس از بهبودی هیچ جای بخیه ای بجا نخواهد نماند.

2- اندازه گیری صحیح مقدار پوست و بافت زیر پوست و چربی که باید حذف شود,

علامتگذاری صحیح در عمل پف پلک نیاز به تجربه و تبحر خاصی دارد و سبب جذابیت و زیبایی, افزایش میدان دید و سبک شدن پلک می شود.

نحوه محاسبه هزینه جراحی زیبایی پلک بالا و پایین (بلفاروپلاستی)


در محاسبه هزینه این جراحی عوامل زیر دخیل می باشند

ابتدا یک متخصص مجرب شمارا معاینه کرده و بعد از معاینه با توجه به عواملی مانند سن شما، افتادگی یا پف پلک شما، کیسه های چربی در بالا و پایین چشم شما و …. نوع جراحی مناسب برای مشکل شما انتخاب و با توجه به مدت زمان این عمل در نهایت هزینه شما محاسبه و به اطلاع شما می رسد.

انواع جراحی پلک


جراحی پلک بالا

al1

aloo-1

عمل زیبایی بر روی پلک بالا شامل برداشتن پوست اضافی متصل به پلک است. این پوست اضافی می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک و ظاهر سایه‌بر برای خط مژه شود. در صورتی که افتادگی پلک به عضلات مرتبط با آن مربوط شود، می‌توان از ترمیم عضله با استفاده از ایجاد شکاف در پلک به صورت همزمان با عمل جراحی پلک استفاده کرد.

جراحی پلک پایین

al3

در طول عمل جراحی پلک پایین، پزشک بافت چربی زیر چشم را پخش کرده و ظاهر پف زیر چشم و کبودی زیر آن را برطرف می‌کند. بهترین روش برای جراحی پلک فرد به میزان قابلیت ارتجاع پذیری پوست و بافت چربی اضافی زیر چشم‌ها بستگی دارد. به عنوان یک متخصص در حوزه آناتومی صورت، جراح زیبایی بهترین روش را با توجه به شرایط بیمار در طول جلسه مشاوره مشخص خواهد کرد.

چرا لازم است از عمل جراحی پلک استفاده شود؟


6

عمل جراحی پلک به دلایل مختلف بر روی افراد انجام می‌شود. برخی از مهم‌ترین دلایل انجام این جراحی به شرح زیر هستند:

 • حالت پلک سایه بانی (بلند): داشتن پوست اضافی در ناحیه پلک بالا می‌تواند باعث ایجاد پلک‌های سایه بانی یا بلند شده و ظاهر خسته یا ناراحت برای صورت فرد ایجاد کند. در موارد خاص، این مشکل حتی می‌تواند باعث ایجاد محدودیت برای بینایی فرد شود.
 • پف زیر چشم‌ها: با افزایش سن، اغلب زیر چشم‌ها پف ایجاد می‌شود. این شرایط معمولاً با کشیدگی بیش از حد لایه‌های پلک پایین همراه بوده و مشکلی است که رفع آن به سادگی از طریق جراحی بلفاروپلاستی امکان‌پذیر است.
 • افتادگی پوست و چین و چروک زیر چشم‌ها: افتادگی پوست و بافت اطراف چشم‌ها باعث ایجاد ظاهر مسن و پیر برای فرد می‌شود. به هر حال امروزه امکان استفاده از روش بلفاروپلاستی برای صاف کردن چین و چروک‌های اطراف چشم وجود دارد.
 • پلک‌های سنگین و افتادگی چشم‌ها: پلک‌هایی که بافت چربی بیش از حد داشته باشند، در عمل باعث می‌شوند ظاهر فرد همواره خسته به نظر برسد. امروزه از عمل جراحی پلک برای خارج کردن بافت چربی اضافی و ایجاد ظاهر جوان و جذاب برای چشم‌ها استفاده می‌شود.

آیا شما فرد مناسبی برای استفاده از روش جراحی زیبایی پلک هستید؟


عمل جراحی پلک می‌تواند ظاهر فرد را جوان‌تر و جذاب‌تر نماید. جراحی پلک یک درمان معمول برای افراد در سنین مختلف بوده و بیشتر در سنین 30 سال و بالاتر به منظور ترمیم آسیب‌های ناشی از افزایش سن بر پوست ناحیه دور چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد. با افزایش سن، پوست به تدریج قابلیت ارتجاع پذیری خود را از دست می‌دهد. با ترکیب این وضعیت با تاثیرات ناشی از جاذبه زمین، پوست اضافی به تدریج در ناحیه پلک‌های بالا نمایان شده و در نتیجه پلک‌ها با افتادگی مواجه می‌شوند. از طرف دیگر برای پلک‌های پایین، افزایش سن باعث شل شدن پوست و عضلات زیر پلک می‌شود.

بلفاروپلاستی موارد زیر راکاملا اصلاح میکند:

 1. پف ناحیه اطراف چشم‌ها که باعث پیرتر شدن ظاهر فرد نسبت به شرایط سنی واقعی وی می‌شود.
 2. سایه بانی یا بلندی پلک‌ها که در عمل باعث می‌شود ظاهر فرد همواره حتی در شرایطی که فرد پرانرژی است، خسته به نظر برسد.
 3. چین و چروک اطراف چشم
 4. افتادگی گوشه چشم برطرف خواهد شد (میزان کشیدگی گوشه چشم باتوجه به سلیقه افراد میتواند تنظیم شود امکان کشیدگی نرمال یا کشیدگی به اصطلاح گربه ای وجود دارد)

جراحی بلفاروپلاستی آسیایی

7

تقریباً نیمی از افراد در قاره آسیا با عدم وجود خط واضح در پلک بالا به دنیا می‌آیند، که باید دقیقاً در ناحیه بالای مژه‌ها قرار داشته باشد. امروزه، جراحان زیبایی به این افراد پیشنهاد می‌دهند از بلفاروپلاستی پلک آسیایی برای درشت کردن چشم‌ها و ایجاد یک خط طبیعی در ناحیه پلک بالا استفاده کرده و به این ترتیب ظاهر پلک خود را بهبود بخشند. این روش جراحی به عنوان جراحی پلک دوبل شناخته می‌شود.

توجه به تفاوت بین پلک آسیایی و پلک هند و اروپایی در ارتباط با اندازه و ظاهر پلک بسیار مهم است. در واقع، پلک افراد از نژاد هند و اروپایی تقریباً 20 درصد بزرگ‌تر از پلک آسیایی است و مژه‌ها به سمت بالا متمایل هستند. بنابراین، هدف جراح از عمل جراحی پلک آسیایی ایجاد یک ظاهر پلک غربی برای فرد نیست، بلکه در واقع، جراح سعی می‌کند یک خط کاملاً طبیعی برای پلک فرد ایجاد نماید.

این عمل جراحی چگونه انجام می‌شود؟


این عمل جراحی با استفاده از بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی بر روی بیمار انجام شده و انتخاب روش جراحی بستگی به نیازهای خاص بیمار دارد.

عمل جراحی پلک بالا

8

به این منظور جراح یک شکاف در خط طبیعی پلک بالا ایجاد می‌کند. به این ترتیب از طریق این شکاف پوست و چربی اضافی از محل خارج شده و در نهایت شکاف بسته می‌شود. با انجام جراحی به این صورت، جراحت باقیمانده پس از جراحی در هنگام باز بودن چشم‌ها به خوبی در ناحیه پلک بالا پنهان خواهد شد.

عمل جراحی پلک پایین

9

در این درمان، یک شکاف دقیقاً زیر خط مژه پلک پایین ایجاد می‌شود. به این ترتیب پوست اضافی در ناحیه پلک پایین برداشته شده و بافت چربی به منظور از بین بردن پف و برآمدگی زیر چشم در این ناحیه پخش می‌شود. گاهی اوقات، جراح ممکن است از یک شکاف اضافی در ناحیه داخل پلک برای این درمان استفاده کند تا به این ترتیب بتواند وضعیت پلک پایین را اصلاح کرده و بافت چربی اضافی را در ناحیه زیر چشم‌ها پخش نماید.

در صورتی که جراح از روش ایجاد شکاف در داخل پلک پایین برای این جراحی استفاده کند، پس از پایان درمان هیچ جای زخم مشخصی بر روی صورت فرد قابل مشاهده نخواهد بود. علاوه بر این در مواردی که فرد دچار شل شدگی عضلات پلک پایین باشد، احتمالاً پزشک معالج به وی پیشنهاد می‌دهد از روش سفت کردن عضله پلک پایین به همراه برداشتن پوست اضافی و خارج کردن چربی از ناحیه زیر پلک استفاده نماید.

این درمان تقریباً به دو ساعت زمان در مواردی نیاز دارد که عمل جراحی برای هر دوی پلک‌های بالا و پایین به صورت همزمان انجام شود. در صورتی که به همراه این جراحی از درمان‌های اضافی و تکمیلی همچون لیفت ابرو برای بیمار استفاده شود، مقدار زمان لازم برای جراحی پلک افزایش خواهد یافت.

در روز پس از انجام جراحی بیمار با پزشک معالج ملاقات کرده و لازم است این جلسات ملاقات در فواصل زمانی مشخص در طول چند هفته پس از جراحی تکرار شود. در حقیقت انجام این کار به منظور نظارت دقیق پزشک بر فرآیند ریکاوری و اطمینان از دستیابی به بهترین نتایج ممکن برای بیمار صورت می‌گیرد.

فرآیند ریکاوری


در اکثر موارد جراحی‌های پلک، شرایط ریکاوری بیمار سریع و ساده می‌باشد. به این ترتیب بلافاصله پس از جراحی، از یک پماد و چسب مخصوص بر روی پلک استفاده می‌شود تا به این ترتیب ورم و ناراحتی بیمار پس از درمان کاهش یابد. علاوه بر این معمولاً از بیمار خواسته می‌شود از کمپرس سرد، یخ درمانی، و استراحت برای بهبود سریع‌تر شرایط استفاده کند.
در این مرکز معمولاً به بیماران توصیه می‌شود از قطره‌های مرطوب کننده چشم در طول چند روز اول پس از جراحی به منظور کاهش ورم و التهاب ایجاد شده در نواحی اطراف چشم‌ها استفاده کنند. توجه داشته باشید ایجاد مقداری کبودی و ورم در نواحی اطراف چشم‌ها کاملاً طبیعی است و این شرایط با گذشت 1 تا 3 هفته به خودی خود از بین خواهد رفت. برای برخورداری از شرایط ریکاوری مناسب لازم است بیمار به نکات زیر توجه داشته باشد:

 1. بالا نگه داشتن سر در هنگام خواب
 2. استفاده از یخ و کمپرس سرد برای کاهش ورم (بطور خاص در طول 2 روز اول پس از جراحی)
 3. نوشیدن مقدار زیاد آب
 4. اجتناب از فعالیت شدید و استراحت به مقدار کافی
 5. اجتناب از استفاده لنزهای چشمی برای حداقل 72 ساعت پس از درمان

در این حالت معمولاً لازم است بیمار برای مدت یک هفته یا بیشتر از محل کار خود مرخصی بگیرد.

از چه درمان‌های دیگری می‌توان به همراه جراحی پلک برای بیمار استفاده کرد؟


یکی از روش‌های معمول درمان تکمیلی که ممکن است با جراحی پلک استفاده شود، لیفت ابرو است. این روش می‌تواند به کاهش خطوط در ناحیه پیشانی یا چین و چروک‌های بین ابروها کمک کند. همچنین، لیفت ابرو می‌تواند به تصحیح موقعیت پلک پایین یا افتادگی پلک کمک کند و باعث ایجاد ظاهر جوان‌تر و جذاب‌تر برای فرد شود. اگر نیاز باشد، این روش می‌تواند به همراه جراحی زیبایی پلک و دیگر روش‌های زیبایی صورت برای بیماران مورد استفاده قرار گیرد.

مشاوره رایگان