لیزر کیوسوییچ(Q-switched)برای رفع تاتو،کک و مک، لک و تیرگی

تاریخ 22 آبان 1402

لیزر کیوسوییچ برای پاک کردن لکه‌های ناخوشایند قهوه‌ای پوست، کک و مک و یا تاتو از پوست استفاده می‌شود. پالس‌های انرژی لیزر، که در فواصل میلیاردم ثانیه تکرار شده و رنگدانه‌ها را در پوست آزاد می‌کنند تا بتوانند به طور طبیعی توسط بدن جذب و سپس دفع شوند.

مزایای استفاده از لیزر کیوسوئیچ معمولی در مقایسه با لیزرهای ساده ( لیزر نو فریل)


•    نتایج: انتظار می‌رود که نتایج لیزر کیوسوئیچ، در صورت پیروی صحیح از برنامه درمانی و تنظیم درست لیزر مناسب هر فرد در پاک کردن لکه‌های رنگی، جوش یا تاتو بهتر از نتایج درمان با لیزر ساده باشد.
•    ایمنی: هر چیزی باید با حفظ اعتدال انجام شود. خطر عوارض جانبی درمان با لیزر ساده ( نو فریل) به علت بیشتر بودن تعداد جلسات لازم برای دستیابی به نتایج مشابه ، به شدت افزایش می‌یابد.
•    صرفه جویی در زمان: هر جلسه درمان با لیزر کیوسوئیچ معمولی حدود 12-15 دقیقه طول می‌کشد و هر 3-4 هفته یک بار انجام می‌شود. در مقایسه با که فقط برای هر نفطه 1-2 دقیقه طول کشیده و جلسات درمانی  3-7 بار در هفته انجام می‌شوند، انجام لیزر کیوسوئیچ به صرفه‌جویی در زمان کمک می‌کند.

کیوسوئیچ به چه معناست؟


تکنولوژی کیوسوئیچ یک روش استفاده از لیزر است که پرتو نوری با انرژی پالسی تولید می‌کند. این روش با استفاده از پالس‌های بسیار کوتاه و شدید انرژی نوری را منتشر می‌کند و سپس زمان کوتاهی قطع و مجدداً منتشر می‌کند. این پالس‌ها به عنوان پالس‌های کوتاه شناخته می‌شوند و معمولاً طول زمان پالس‌های لیزر کیوسوئیچ یاگ بین 3 تا 7 نانو ثانیه است. این روش باعث ایجاد پرتو نوری با انرژی بالا و قدرتمند می‌شود که برخلاف امواج پیوسته لیزر، نور به طور متناوب و با انرژی بالا منتشر می‌شود.

انواع لیزر کیوسوئیچ


چندین نوع لیزر کیوسوئیچ وجود دارد. میله‌های کریستالی داخل دستگاه لیزر، نوع لیزرها را متمایز می‌کنند. میله‌ها باعث می‌شوند که لیزرهای کیوسوئیچ در طول موج‌های مختلفی تولید شوند. این طول موج‌های متغیر تعیین می‌کنند که هر یک از انواع لیزر کیوسوئیچ برای چه مصارفی کاربرد داشته باشند. بعضی از انواع لیزر کیوسوئیچ عبارتند از:

•    لیزر کیوسوئیچ یاگ عمدتا برای جوان سازی غیر فرسایشی پوست ، رفع جای زخم‌های تیره و علائم مادرزادی قهوه‌ای استفاده می‌شود. این لیزر به خوبی می‌تواند طیف گسترده‌ای از رنگ‌های خال کوبی را رفع نماید.
•    از لیزر روبی برای حذف رنگ‌های نادری در تاتو نادر مانند سبز مغز پسته‌ای و آبی آسمانی استفاده می‌شود.
•     لیزر الکساندریت برای رفع نقاط قهوه‌ای، لک‌های حاصل از نور خورشید ، اسکارهای تیره، خال‌های مادرزادی قهوه‌ای و ملاسما به کار می‌رود و قادر به حذف رنگ‌های سیاه و رنگ‌های نادری مانند سبز مغز پسته‌ای و آبی آسمانی می‌باشد.
روند درمان نه تنها برای هر بیمار ، که حتی برای حذف هر خال‌کوبی متفاوت است. برای رفع رنگ‌های مختلف جوهر خال کوبی ، به طول موج های مختلفی از لیزر نیاز است.

کاربرد لیزر کیوسوئیچ


Q-switched laser 1

برخی از کاربردهای لیزر کیوسوئیچ عبارتند از:

لیزر رفع تاتو

تقاضای حذف خال‌کوبی و تاتو در جامعه به شدت افزایش یافته است. با توجه به این امر، روشی باید انتخاب شود که بدون خطر و موثر، بتواند خال‌کوبی و تاتو را از بدن حذف کند. روش لیزر، به عنوان یک روش موثر و بی‌خطر برای حذف خال‌کوبی و تاتو، به ثابت شده است. با استفاده از لیزر، می‌توان به راحتی خال‌کوبی و تاتو را حذف کرد، بدون این که باعث ایجاد اسکار و یا آسیب دیدن پوست شود.

همه افراد از تمام سنین، جنسیت‌ها و در همه مناطق جغرافیایی، به دنبال پاک کردن تاتوی خود هستند. در بین بیماران، بیشترین تعداد زنان در سنین اواخر دهه 20 می‌باشند. هر سال تعداد افرادی که از تاتو کردن بدن خود پشیمان شده‌‌ و امید دارند که با کمک لیزر، تاتو را از بدن خود حذف کنند، زیادتر می‌شود.

نوع لیزری که برای حذف تاتو استفاده می‌شود، بسته به رنگ و نوع تاتو متفاوت است. طول موج اکثر انواع لیزرهای کیوسوئیچ ناگ، 1064 و 532 نانومتر است. با استفاده از لیزر، می‌توان تاتو را به راحتی حذف کرد.

رفع اسیب‌های رنگدانه‌ای پوست

آسیب‌های رنگدانه‌ای، که با عنوان لکه‌های قهوه‌ای و یا لکه‌های پیری هم شناخته می‌شوند ، لکه‌های پوستی شایعی هستند که به خاطر بالا رفتن سن یا بیش از حد در معرض آفتاب قرار گرفتن در پوست ایجاد می‌شوند. اکثر بیماران از این روش برای رفع نشانه‌های پیری استفاده می‌کنند . ضایعات رنگی در اثر تجمع بیش از حد ملانین در پوست ایجاد می‌شوند. اگرچه اکثر آسیب‌های رنگدانه‌ای بی ضرر هستند، اما برخی از آن‌ها ملانوما ( تومور سیاه رنگ قشر عمیق پوست) بوده و ممکن است ارتباطی با سرطان پوست داشته باشند. لیزر کیوسوئیچ قادر است ملانین اضافی ضایعات خوش خیم پوست را از بین ببرند.

درمان مشکلات وریدی

ضایعات وریدی، که معمولا به عنوان رگ‌های عنکبوتی شناخته می‌شوند، یکی دیگر از ناهنجاری‌های پوستی هستند که با لیزر کیوسوئیچ می‌توانند به خوبی درمان شوند. ضایعات وریدی نتیجه عروق متعدد یا بزرگی هستند که مستقیما  از زیر پوست قابل مشاهده هستند. این ضایعات معمولا به رنگ‌های قرمز یا بنفش بوده و در تمام اشکال و اندازه‌ها و در تمام قسمت‌‌های بدن، به خصوص صورت و پاها ایجاد می‌شوند. این ضایعات اگرچه بی ضررند ، اما بسیاری از بیماران دوست دارند آن‌ها را به خاطر ظاهر نازیبایی که دارند از روی پوست خود پاک کنند. لیزر کیوسوئیچ از انرژی نوری برای تخریب رگ‌ها و مویرگ‌ها استفاده می‌کند، بدون این که به پوست و بافت اطراف آن آسیبی وارد کند.

تنها چند جلسه لیزر کیوسوئیچ ، برای تخریب این رگ‌ها و برطرف کردن نقوش رنگی که روی پوست ایجاد کرده‌اند کافیست.

جوان ‌سازی پوست

لیزر جوان سازی پوست روشی بسیار محبوب است که در سراسر جهان انجام می‌شود. این روش کمک می‌کند تا از برخی مشکلات پوستی مانند خطوط ظریف و چین و چروک، اسکارهای باقیمانده از آکنه، ناصاف بودن سطح پوست ، منافذ بزرگ و غیره خلاص شوید. لیزر کیوسوئیچ لایه رویی پوست را حذف کرده و پوست را تحریک می‌کند تا سلول‌های جدیدی بسازد که پوستی جوان‌تر و شادابتر را به نمایش بگزارند. بسیاری از بیماران لیزر کیوسوئیچ را به خاطر این که دوره ریکاوری ندارد و یا زمان آن بسیار کوتاه است، به روش‌های درمانی مضر پر تهاجم یا کرم‌های بی اثر ترجیح می‌دهند. روش جوان سازی پوست معمولا روی صورت، گردن و دست‌ها انجام می‌شود.

درمان عفونت قارچی ناخن

عفونت قارچی ناخن یک بیماری شایع است که منجر به تغییر ظاهر ناخن می‌شود. در این بیماری، ناخن زرد، شکننده، ضخیم و غیر عادی می‌شود. قارچ ناخن معمولاً در محیط‌های گرم و مرطوب مانند اتاق‌های رختکن رشد می‌کند. افرادی که دیابت یا بیماری پای ورزشکاران (نوعی بیماری قارچی پا) دارند، یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند و یا زمان زیادی را در آب صرف می‌کنند، مستعد ابتلا به عفونت قارچی ناخن هستند.

درمان لیزر کیوسوئیچ به عنوان یک روش موثر برای درمان عفونت قارچی ناخن شناخته شده است. این روش، انرژی نوری را از طریق صفحه ناخن به بستر ناخن که قارچ و عفونت در آنجا قرار دارند، منتقل می‌کند. اگرچه تغییر چشم‌گیری بلافاصله پس از درمان دیده نمی‌شود، اما با گذشت چند ماه و رشد ناخن، می‌توان تغییرات را مشاهده کرد.

از کجا بفهمیم آیا به این درمان نیاز داریم یا نه؟


لیزر کیوسوئیچ برای کسانی مناسب است که در پوست خود تعدادی لکه رنگی، بزرگ یا کوچک، جدا جدا داشته و‌ بخواهند آن‌ها را حذف کنند. پزشکان تاکید دارند که اگر هدف درمان از بین بردن فقط چند لک رنگی باشد، مناسبترین روش لیزر کیوسوئیچ خواهد بود. اما اگر نقاط زیاد و پراکنده باشند، پیشنهاد می‌دهند از یکی از روش‌های لیزر کسری، مانند آی‌پی‌ال یا لیزر فرکشنال استفاده شود. لیزر کیوسوئیچ برای رفع لک‌های حاصل از نور خورشید روی قفسه سینه، بازوها و یا پاها موثر است. لیزر کیوسوئیچ برای زنان باردار یا بیمارانی که در شش ماه گذشته داروی اکوتان مصرف کرده باشند مناسب نیست. افرادی که سابقه ابتلا به تاول تبخالی یا ویروس تبخال را دارند تا زمانی که این مشکلات را درمان نکنند نمی‌توانند تحت مداوا با لیزر کیوسوئیچ قرار بگیرند.

روش لیزر کیوسوئیچ


Q-switched laser 2

برای پیشگیری از درمان اشتباه سرطان‌های پوستی مثل ملانوما، تشخیص درست بیماری توسط پزشک قبل از انجام درمان بسیار مهم است، به خصوص هنگامی که هدف رفع ضایعات رنگدانه‌ای باشد.

• در طول جلسه درمان، بیمار باید از محافظ چشم (چشم بند یا عینک ایمنی) استفاده کند.
• سپس سری دستگاه را روی پوست قرار داده و لیزر را فعال می‌کنند. بسیاری از بیماران احساس خود درباره پالس‌های لیزر را شبیه به یک ضربه زدن با یک نوار لاستیکی روی پوست توصیف می‌کنند.
• اگرچه معمولا لازم نیست اما ممکن است در ناحیه تحت درمان از بی‌حسی موضعی استفاده شود.
• در لیزر رفع موهای زائد، در تمام مراحل درمان لازم است سطح پوست به کمک دستگاه خنک‌کننده، خنک نگه داشته شود. برخی از دستگاه‌های لیزر به صورت تو کار این دستگاه خنک کننده را دارند.
• بلافاصله پس از پایان درمان، برای تسکین ناحیه تحت درمان می‌توان یک بسته یخ روی موضع تحت درمان قرار داد.

چه تعداد جلسه  لیزر درمانی نیاز است؟


تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر کیوسوییچ بسته به مشکلات پوست است.

ضایعات وریدی

• زمان درمان بستگی به شکل، اندازه و محل ضایعات و همچنین نوع پوست دارد.
• معمولا عروق کوچک قرمز رنگ تنها در 1 تا 3 جلسه می‌توانند رفع شوند.
• برای رفع عروق بزرگتر و رگ‌های عنکبوتی، ممکن است چندین جلسه درمان لازم باشد.

رفع موهای زائد

• به طور کلی، بیماران  به 2 تا 6 جلسه درمان، با فواصل تقریبی 4 تا 6 هفته نیاز دارند.
• بیمارانی که پوستشان تیره‌تر است ممکن است به تعداد جلسات درمانی بیشتری نیاز داشته باشند.

لیزر رفع تاتو

• رنگ تاتو و خال کوبی و عمق نفوذ رنگ  در پوست، در طول درمان و نتایج آن تاثیر دارند.
• برای رسیدن به نتایج مطلوب، ممکن است به چندین جلسه (5 تا 20 جلسه) با فواصل حداقل 7 هفته نیاز باشد.

عفونت قارچی ناخن

• به طور کلی بیماران به 4 جلسه درمان با فواصل یک ماهه از هم نیاز دارند.

اتفاقات پس از انجام لیزر کیوسوئیچ


از چند روز تا 2 هفته پس از درمان پوست حالت دلمه و پوسته پوسته خواهد داشت (اگر درمان روی پاها انجام شده باشد، این حالت حتی ممکن است تا 3-4 هفته هم طول بکشد). پزشک توصیه می‌کند که برای درمان این دلمه‌ها  از وازلین ساده استفاده کنید و روی آن‌ها را تا زمان بهبودی بپوشانید، زیرا این کار روند بهبود را تسریع می‌کند. اگرچه می‌توانید در ناحیه تحت درمان از مواد ارایشی استفاده کنید ، اما ممکن است پوشانده نگه داشتن این مناطق با وجود آرایش دشوار باشد. پیش از انجام کار نیازی بع آماده سازی خاصی نیست. بیمار تا چندین دقیقه یا چند ساعت پس از درمان احساس سوزش خواهد داشت. لکه‌های تحت درمان قرمز شده و دلمه‌ می‌بندند که باید پوشانده شوند تا به خوبی بهبود یابند. دلمه‌ها طی 3 تا 14 روز بسته به محل تحت درمان و نحوه مراقبت از آن، بهبود می‌یابند (این زمان برای دست‌ها و پاها طولانی‌تر است).

 نتیجه درمان با لیزر کیوسوئیچ


Q-switched laser 3

• هیچ چیز 100٪ نیست، اما می‌توانید انتظار داشته باشید که لکه‌‎های رنگی پوستتان 70-90٪ برطرف شده یا روشن‌تر شوند.
• نتایج لیزر کیوسوئیچ در رفع اثار آکنه بسیار موفقیت آمیز است.
• می‌تواند برای پیشگیری و درمان جوش و آکنه به کار رود.
• باعث می‌شود در آینده کمتر دچار اکنه شوید.
• در کنترل چربی پوست موثر است.
• پوست را صاف‌تر و روشن‌تر می‌کند.
• (بسته به رنگ جوهر) می‌تواند تاتو و خالکوبی را به طور کامل پاک کند.

عوارض جانبی لیزر کیوسوئیچ


عوارض جانبی درمان با لیزر کیوسوئیچ معمولا جزئی بوده و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

• احساس درد در طول درمان (که در صورت استفاده از خنک کننده و در صورت لزوم بی حسی موضعی کاهش پیدا می‌کند.)
• قرمزی، تورم و احساس خارش بلافاصله پس از درمان که ممکن است تا چند روز پس از درمان طول بکشد.
• در موارد نادر، ممکن است رنگدانه‌های پوست بیش از حد انرژی نور را جذب کرده و پوست تاول بزند (که خود به خود برطرف می‌شود)
• ایجاد تغییراتی در رنگ پوست. گاهی اوقات ممکن است سلول‌های رنگدانه (ملانوسیت‌ها) آسیب دیده و لکه‌هایی تیره‌تر و یا روشن‌تر از رنگ پوست ایجاد شوند. به طور کلی، لیزرهای زیبایی برای  افرادی که پوستشان روشن‌تر است نسبت به افراد با پوست تیره‌تر نتایج بهتری دارند.
•  تا 10٪ از بیماران دچار کبودی می‌شوند که معمولا خود به خود برطرف می‌شود.
• عفونت باکتریایی.

سوالات رایج


آیا روش جایگزینی برای لیزر کیوسوییچ وجود دارد؟

بله لیزر جوان سازی پوست یا لیزر فرکشنال نیز نتایج خیلی خوبی دارند.

آیا می‌توان لیزر کیوسوییچ را با سایر روش‌های جوانسازی ترکیب کرد؟

بله، البته نباید  در یک روز دو نوع درمان برای یک ناحیه انجام شود. به این دلیل که لیزر در طول درمان حرارت زیادی ایجاد می‌کند.

هزینه درمان با لیزر کیوسوئیچ  چقدر است؟

بسته به ناحیه تحت درمان و تعداد جلسات درمانی هزینه‌ها متغیرند.

آیا لیزر کیوسوئیچ دردناک است؟

شما در طول درمان انرژی لیزر را مثل تعداد زیادی نقاط داغ کوچک روی پوست خود احساس خواهید کرد که روندی بسیار قابل تحمل است.

مشاوره رایگان