تفاوت مزوتراپی و کربوکسی تراپی در جوانسازی و لاغری موضعی

تاریخ 21 آبان 1402

از نظر اینکه آیا کربوکسی تراپی با مزوتراپی متفاوت است یا خیر، معمولاً سردرگمی وجود دارد. پاسخ این است که بله وجود دارد: کربوکسی تراپی از نظر روش، مشکلی که درمان می‌کند و نتایج آن بسیار شبیه به مزوتراپی است، اما روش واقعی دستیابی به نتایج متفاوت است.

در کربوکسی تراپی به جای کوکتل ویتامین، مواد معدنی و داروها، دی اکسید کربن تزریق می‌شود. همچنین، گاز دی اکسیدکربن به جای تزریق در مزودرم پوست، به لایه زیر جلدی که در زیر پوست قرار دارد، تزریق می‌شود.

مزوتراپی چیست؟


مزوتراپی چیست

مزوتراپی یک روش درمانی زیبایی کم تهاجمی، غیرجراحی و طبیعی است که برای مشکلات و علائم مختلف پوست مناسب است. این روش شامل تزریق چندین ترکیب بالینی مانند اسید هیالورونیک و پلاسمای غنی از پلاکت است. مزوتراپی برای جوانسازی پوست بسیار مناسب است زیرا ترکیبات اساسی برای آبرسانی، تغذیه و جوانسازی پوست را فراهم می‌کند.

اگرچه مزوتراپی برای طیف وسیعی از شرایط استفاده می‌شود، اما همچنین یک درمان موثر برای موارد زیر است:

 • جوش و آکنه
 • علائم کشش، چربی اضافی و سلولیت
 • جوانسازی پوست صورت، گردن و دست
 • ریزش مو، زیرا با جوانسازی فولیکول‌های مو رشد مو را تحریک می‌کند

فناوری مزو – تزریق در القاء درماپن چیست؟ 

تزریق درماپن یک پلتفرم 3 در 1 است که به ما امکان می‌دهد با اطمینان و به طور موثر چندین تزریق مزو را با دقت و اثربخشی بالایی انجام دهیم و در نتیجه درد و کبودی پوست شما کمتر شود.

با استفاده از مکش خلاء و حرکت سریع سوزن، پزشکان می‌توانند حداکثر 300 تزریق در دقیقه انجام دهند که این عمل را بدون درد می‌کند و خطر کبودی کاهش می‌دهد.

به دلیل تکرار بسیار زیاد و تزریق‌های متعدد، فیبروبلاست‌های پوست تحریک می‌شوند. این امر منجر به سنتز جدید کلاژن می‌شود. دقت مقدار مایع تزریق شده (PRP یا اسید هیالورونیک) بطور قابل توجهی بیشتر است و با دقت و به طور مساوی توزیع می‌شود.

مزایای این درمان چیست؟ 

مزایای مزوتراپی چیست

 • ایمن برای انواع پوست – تاثیر آن برای استفاده در انواع پوست نشان داده شده است (Fitzpatrick I – VI)
 • زمان درمان سریع – تکرار زیاد تزریق – 30 تا 60 دقیقه.
 • تقریباً بدون درد – مزوتراپی نسبت به سوزن باعث ناراحتی کمتری می‌شود، اما در صورت تمایل پزشکان می‌توانند قبل از درمان از بی‌حسی موضعی برای شما استفاده کنند.
 • بدون نیاز به دوره نقاهت – هرگونه خطر کبودی یا قرمزی در این روش به حداقل می‌رسد، بنابراین شما می‌توانید بلافاصله به محل کار خود برگردید یا فعالیت‌های عادی روزمره خود را از سر بگیرید.
 • این درمان را می توان با کربوکسی تراپی و درماپن 4 ترکیب کرد تا اثر آن افزایش یابد

مواد تشکیل دهنده 

مزوتراپی شامل چندین تزریق کوچک از مواد بالینی خاص مانند اسید هیالورونیک، پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)، ویتامین‌ها، اسیدهای آمینه و مواد معدنی در لایه‌های بسیار سطحی پوست است. این روش حداقل تهاجمی است و با تحریک کلاژن و الاستین، به همراه فواید بسیار زیاد پوستی همراه است.

ریزش مو 

ریزش مو

برای کمک به ترمیم مو می‌توان از مزوتراپی و درماتپن استفاده کرد. با استفاده از یک فرمولاسیون کلینیکی خاص، چندین تزریق مستقیماً در پوست سر انجام می‌شود تا گردش خون تحریک شود، و ویتامین‌ها و مواد معدنی از دست رفته جایگزین فولیکول‌های مو شوند.

جوانسازی پوست صورت، دکلته، گردن و دست‌ها 

جوانسازی پوست صورت، دکلته، گردن و دست‌ها با مزوتراپی

از کوکتل‌های مزوتراپی، از جمله ویتامین‌ها، مواد معدنی، اسید هیالورونیک و یا پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)، برای تغذیه، آبرسانی و جوانسازی پوست استفاده می‌شود و همچنین تولید کلاژن و الاستین جدید تحریک می‌شود.

قبل و در طول درمان چه اتفاقی می‌افتد؟ 

این روش درمانی را می‌توان در انواع پوست استفاده کرد. با این حال، قبل از درمان باید تاریخچه پزشکی کامل خود را برای تأیید مناسب بودن درمان برای شما به پزشک ارائه دهید.

سیستم تزریق مزو ناراحتی کمتری نسبت به سوزن‌ها ایجاد می‌کند، اما در صورت تمایل پزشکان می‌توانند قبل از درمان از بی‌حسی موضعی برای راحتی بیشتر شما استفاده کنند.

مانند تمام روش‌های درمانی که از سوزن استفاده می‌کنند، همیشه احتمال اندکی کبودی وجود دارد. برای کاهش این خطر، پزشکان به شما توصیه می‌کنند حداقل یک هفته قبل از درمان از داروهای ضد درد التهابی (به عنوان مثال آسپرین، نوروفن، ولتارن)، علف چای، یا ویتامین E استفاده نکنید. همه این‌ها خطر کبودی را افزایش می‌دهند.

بسته به اندازه ناحیه تحت درمان، هر جلسه درمان می‌تواند از 30 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد.

چه نتایجی را می‌توان انتظار داشت؟ 

نتایج حاصل از مزوتراپی

با استفاده از تزریق مزو، خطر کبودی به حداقل می‌رسد و شما باید بلافاصله بتوانید فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید. هرچند تورم جزئی ممکن است پس از درمان ایجاد شود، اما با قرار دادن بسته‌های سرد بر روی ناحیه متورم، می‌توانید تورم را کاهش دهید. بیشتر بیماران پس از دو یا سه جلسه، بهبود قابل مشاهده‌ای در پوست خود را تجربه می‌کنند و حتی برخی ممکن است فقط پس از یک جلسه نتیجه را ببینند.

چند جلسه درمان توصیه می‌شود؟

یک دوره 3 جلسه‌ای یا بیشتر هر 4 هفته یک بار توصیه می‌شود. پس از گذراندن دوره اولیه خود، بهتر است از درمان‌های پی در پی برای حفظ نتایج خود استفاده کنید.

پس از درمان چه کاری باید انجام دهم؟ 

 • استفاده از کمپرس سرد پس از درمان ممکن است توصیه شود
 • 12 ساعت بعد از درمان ورزش نکنید
 • تا 7 روز هیچگونه حرارت یا درمان حرارتی با صورت خود انجام ندهید
 • به مدت 28 روز پس از درمان در معرض آفتاب مستقیم قرار نگیرید یا آفتاب نگیرید
 • پس از درمان باید از ضد آفتاب (S.P.F 30) و محافظ آنتی‌اکسیدانی استفاده کنید
 • در صورت نیاز بلافاصله پس از درمان می‌توان از مواد معدنی استفاده کرد

درمان کربوکسی تراپی 


روش کربوکسی تراپی نی مانند مزوتراپی سریع، موثر و بدون نیاز به دوره نقاهت است. از گاز دی اکسید کربن برای افزایش جریان خون در پوست استفاده می‌شود. این درمان اثرات مختلفی دارد از جمله افزایش تن پوست، بهبود ظاهر سلولیت و از بین بردن چربی در یک منطقه خاص.

روش کربوکسی تراپی دارای دو فرایند کاربردی است. در مرحله اول، سلول‌های چربی ظریف‌تر و مستعد شکستن را با روشی معروف به “ضربه فشاری” می‌شکند. در مرحله بعدی، دی اکسیدکربن رگ‌های خونی را برای شل شدن و گشاد شدن در ناحیه‌ای که در آن تزریق انجام شده تحریک می‌کند. این کار میزان اکسیژنی را که می‌تواند به پوست برسد و همچنین میزان کاهش چربی را که به طور بالقوه ممکن است رخ دهد، افزایش می‌دهد.

این روش به طور کلی برای کسانی که مایل به دستیابی به برخی از مزایای لیپوساکشن هستند، اما بدون جراحی تهاجمی، مفید است. نتایج کلی حاصل از کربوکسی تراپی کاهش تعداد سلول‌های چربی و همچنین بهبود ظاهر پوست است.

کربوکسی تراپی چه مشکلاتی را درمان می‌کند؟

کربوکسی تراپی چه مشکلاتی را درمان می‌کند؟

مشکلاتی که بوسیله کربوکسی تراپی درمان می‌شود شامل موارد بسیاری است که با مزوتراپی نیز درمان می‌شوند. این به نفع شماست، زیرا ممکن است ایده یکی از روش‌ها را به دیگری ترجیح دهید. بنابراین گزینه‌های درمانی بیشتری برای دستیابی به نتایج مطلوب در دسترس شما قرار دارد.

مشکلاتی که معمولاً با استفاده از کربوکسی تراپی برطرف می‌شوند عبارتند از:

 • کاهش میزان چربی در یک ناحیه موضعی (این کار می‌تواند به طور مستقل یا همراه با لیپوساکشن انجام شود).
 • ریزش مو (آلوپسی).
 • از بین بردن علائم کشش پوست.
 • مشکلات پزشکی مانند زخم‌های پوستی، بیماری‌های شریانی مربوط به دیابت یا اختلال نعوظ.
 • بهبود ظاهر سلولیت
 • از بین بردن جای زخم‌هایی که در اثر آکنه بوجود آمده‌اند.
 • کاهش ظاهر چین و چروک‌ها.

درمان کربوکسی تراپی چگونه انجام می‌شود؟

درمان کربوکسی تراپی چگونه انجام می‌شود؟

چندین ماشین وجود دارد که برای تزریق گاز دی اکسیدکربن استفاده می‌شود، اما اجزای اصلی آن‌ها یکسان است. مخزنی از گاز دی اکسید کربن وجود دارد که توسط لوله پلاستیکی به تنظیم کننده جریان متصل می‌شود. تنظیم کننده جریان با توجه به میزان انتخاب شده توسط پزشک، سرعت گاز را کاهش می‌دهد. این گاز از تنظیم کننده جریان به درون لوله استریل می‌رود. این لوله استیل دارای یک فیلتر در خروجی است تا قبل از این که گاز از طریق یک سوزن کوچک به طرف مقابل فیلتر متصل شود، ناخالصی‌های آن را از بین ببرد. اکنون گاز خالص آماده تزریق به زیر پوست از طریق یک سوزن ریز است.

هر چند وقت یک بار به کربوکسی تراپی نیاز دارم؟ 

مانند مزوتراپی، برای دستیابی به نتایج مطلوب، مجبور به انجام چندین جلسه کاربوکسی تراپی خواهید بود. شباهت دیگر این روش به مزوتراپی این است که تعداد دقیق جلسات مورد نیاز به بیمار و مشکلی که قرار است برطرف شود بستگی دارد.

به طور کلی، اگر برای کاهش چربی، کربوکسی تراپی را انتخاب کرده باشید، حدود هشت تا ده جلسه درمانی لازم دارید. این جلسات با فاصله ده روزه تنظیم می‌شوند و پس از آن، برای حفظ اثرات باید در طول سال در چند جلسه “تکمیلی” نیز شرکت کنید.

به طور معمول، اگر برای درمان سلولیت به دنبال کربوکسی تراپی باشید، احتمالاً باید شش تا ده جلسه درمانی داشته باشید. این جلسات باید با فاصله یك یا دو هفته انجام شوند. علاوه بر این، برای بهبود سلولیت ممکن است لازم باشد درمان کربوکسی تراپی را با تکنیک‌های دیگری مانند ماساژهای VelaSmooth تکمیل کنید.

سرانجام، اگر برای کاهش چین و چروک و علائم کشیدگی تحت درمان با کربوکسی تراپی هستید، باید انتظار چهار تا شش جلسه درمانی را داشته باشید. این جلسات به صورت ماهانه انجام می‌شوند.

چه انتظاراتی بعد از کربوکسی تراپی وجود دارد 

در مواردی که از کربوکسی تراپی برای درمان علائم کشیدگی و اسکار استفاده می‌شود، درمان نسبتاً بدون درد است. این به این دلیل است که بافت اسکار اعصاب ندارد. شما ممکن است احساس خارش داشته باشید زیرا در این روش علائم کشش باز می‌شوند. خارش باید در مدت زمان کوتاهی پس از درمان برطرف شود.

مشتریانی که برای درمان سلولیت یا رسوبات چربی از کربوکسی تراپی استفاده می‌کنند، ممکن است به عنوان مثال در هنگام تزریق احساس فشار کنند. شبیه احساسی که هنگام آزمایش فشار خون ایجاد می‌شود. این احساس در اثر انبساط گاز ایجاد می‌شود. در مناطقی که تحت درمان قرار گرفته‌اند، پس از درمان تا 24 ساعت احساس گرما و احساس خستگی می‌کنید، زیرا گاز دی اکسید کربن وظیفه خود را انجام می‌دهد. با این حال، بلافاصله پس از اتمام روش باید بتوانید به زندگی عادی روزمره خود برگردید.

مراقبت‌های بعد از کربوکسی تراپی 

مراقبت‌های بعد از کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی یک روش نسبتاً ایمن است و تقریباً هیچ عارضه‌ای ندارد، خصوصاً اگر دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعدی را که پزشک به شما می‌دهد، رعایت کنید. افراد ممکن است در ناحیه تزریق کبودی داشته باشند، به خصوص در بازوها و پاها که مستعد کبودی هستند. این کبودی باید ظرف یک هفته از بین برود. افرادی که روش کاهش چربی یا سلولیت را دریافت می‌کنند نیز نباید 24 ساعت در آب بروند از جمله شنا یا استفاده از وان، جکوزی یا سونا.

مشاوره رایگان