کربوکسی تراپی برای لاغری موضعی، درمان سلولیت و تیرگی پوست

تاریخ 21 آبان 1402

کربوکسی تراپی تکنیک جدید، ساده و اثبات شده ای است که می‌تواند با افزایش متابولیسم بافت چربی (چربی) و بهبود کیفیت و سفتی پوست، باعث بهبود چشمگیر سلولیت، کاهش چربی، بهبود علائم کششی پوست شود. درمان‌ها برای درصد بالایی از بیماران سریع، راحت و موثر هستند. این ماده همچنین برای بهبود رشد مو در پوست سر استفاده می‌شود.

به طور کلی کربوکسی تراپی چگونه عمل می‌کند؟ 


به طور کلی کربوکسی تراپی چگونه عمل می‌کند؟

کربوکسی تراپی از یک اصل فیزیولوژیکی معروف به بارگیری اکسیژن بهره می‌برد. دی اکسید کربن به طور طبیعی در بدن ما همیشه وجود دارد و برای فرایندهای زندگی حیوانات و گیاهان بسیار ضروری است. با هر نفس کشیدن، اکسیژن را استنشاق می‌کنیم و دی اکسید کربن را بیرون می‌دهیم. گیاهان دی اکسید کربن را که بازدم می‌کنیم جذب می‌کنند و اکسیژن را دوباره به جو آزاد می‌کنند. انواع مختلفی از سلول‌ها بدن انسان را تشکیل می‌دهند سلول‌های قلب، سلول‌های مغزی، سلول‌های پوستی … حتی اگر کارهای مختلفی برای انجام آن‌ها وجود داشته باشد، همه سلول‌ها اکسیژنی را که تنفس می‌کنیم گرفته و می‌سوزانند تا انرژی تولید کنند و کار خود را انجام دهند، سپس دی اکسید کربن را به عنوان یک ماده زائد به شش‌ها می‌فرستند. آیا تا به حال متوجه شده اید که اگر خونرسانی به دست شما قطع شود، یک سایه بنفش رنگ متمایز روی پوست دیده می‌شود؟ آنچه در واقع مشاهده می‌کنید تجمع خون بدون اکسیژن است. در اینجا دلیل این موضوع آورده شده است با هر استنشاق، ما با اکسیژن ریه‌ها تنفس می‌کنیم. این اکسیژن توسط گلبول‌های قرمز موجود در رگ‌های خونی ریز جمع می‌شود. هر گلبول قرمز فضای دقیقاً چهار مولکول اکسیژن را دارد. گلبول‌های قرمز مملو از اکسیژن از طریق رگ‌های خونی کوچک که به قلب منتهی می‌شوند، از ریه‌ها منتقل می‌شوند. قلب می‌تپد و خون را مجبور می‌کند وارد رگ‌ها شود تا گلبول‌های قرمز بتوانند بار غنی از اکسیژن خود را به سلول‌های سخت کوش بدن برسانند. هنگامی که گلبول‌های قرمز خون با منطقه ای برخورد می‌کنند که دارای مقدار زیادی دی اکسید کربن که ماده زائد متابولیسم سلولی است، سلول‌های قرمز خون مخدوش می‌شوند ، اکسیژن به بافت‌های نیازمند منتقل می‌شود و دی اکسید کربن توسط فضای خالی که ایجاد شده، گرفته می‌شود. گلبول‌های قرمز خون [فکر کنید که یک قطار مترو به ایستگاه کشیده می‌شود درها باز می‌شوند، مسافرانی که به مقصد رسیده اند از قطار پیاده می‌شوند و مسافرانی که باید به جای دیگری منتقل شوند سوار قطار می‌شوند همه در یک شیوه سازمان یافته و کاملاً منظم اتفاق می‌افتد] دی اکسید کربن را به ریه‌ها منتقل می‌کنند، ما برای از بین بردن دی اکسید کربن نفس خود را بیرون می‌دهیم، اکسیژن بیشتری را استنشاق می‌کنیم و کل روند دوباره شروع می‌شود.

بنابراین، کربوکسی تراپی چگونه عمل می‌کند؟ گمان می‌رود که حلقه‌های تیره زیر چشم، سلولیت و زخم‌ها، حداقل تا حدی، به دلیل جریان خون ضعیف در منطقه ایجاد می‌شود. با تزریق مقدار کمی گاز دی اکسیدکربن به منطقه، ما بدن را “فریب” می‌دهیم تا جریان اکسیژن را در منطقه افزایش دهد و گلبول‌های قرمز خون را مجبور به جذب کل CO2 اضافی تزریق کرده می‌کنیم تا بتواند آن را حمل کند. این مقادیر اضافی دی اکسید کربن برای دفع از بدن با بازدم بعدی ، به ریه‌ها منتقل می‌شوند.

چگونه درمان کربوکسی تراپی انجام می‌شود؟ 


چندین دستگاه مختلف برای استفاده از گاز دی اکسید کربن وجود دارد، اما اجزای اصلی آنها مشابه هستند. این دستگاه‌ها شامل یک مخزن گاز دی اکسید کربن است که از طریق یک لوله پلاستیکی به یک تنظیم‌کننده جریان متصل می‌شود. تنظیم‌کننده جریان، با توجه به تنظیمات انجام شده توسط پزشک، سرعت جریان گاز را کاهش می‌دهد. گاز از تنظیم‌کننده جریان به داخل یک لوله استریل منتقل می‌شود که دارای یک فیلتر در نقطه خروجی خود است تا ناخالصی‌های کمیاب را از بین ببرد. سپس گاز خالص آماده تزریق زیر پوستی از طریق یک سوزن ریز می‌شود.

چه مزایای دیگری در روش کربوکسی تراپی وجود دارد؟


 مزایای روش کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی علاوه بر افزایش جریان خون اکسیژن دار در ناحیه تزریق شده ، باعث افزایش کلاژن سازی در پوست نیز می‌شود و ظاهر جوان تری به آن می‌بخشد.

آیا کربوکسی تراپی برای مناطق تیره در زیر چشم نیز موثر است؟


تاثیر کربوکسی تراپی برای مناطق تیره در زیر چشم

یکی از دلایل عمده تیرگی زیر حلقه‌های چشم جمع شدن عروق است. شبکه مویرگی پلک‌های پایین به دلایل مختلف ممکن است متراکم شود. به طور معمول، اشک از پلک‌ها به داخل بینی تخلیه می‌شود، اما اگر به دلیل گرفتگی مزمن بینی ناشی از آلرژی‌های فصلی، شکستگی قبلی بینی یا انحراف تیغه بینی، برخی از انسدادها وجود داشته باشد، تخلیه به خوبی عمل نمی‌کند و جریان خون به سمت پلک‌های پایین دچار مشکل می‌شود، و باعث ایجاد لبه آبی خزدار می‌شود که به طور معمول به عنوان “براق کننده‌های آلرژیک” شناخته می‌شود. عدم اکسیژن رسانی مناسب به پوست پلک پایین باعث می‌شود که این نواحی مایل به آبی از طریق پوست نازک پلک‌ها نمایان شوند. کربوکسی تراپی برای بهبود شبکه مویرگی پلک‌های پایین و همچنین افزایش لایه کلاژن پوستی در پوست پلک پایین عمل می‌کند. با تزریق مقدار کمی گاز دی اکسیدکربن به مناطق آسیب دیده، جریان خون افزایش می‌یابد و شبکه‌های مویرگی بهبود یافته برای سودمندتر شدن گردش خون ایجاد می‌شوند. ناحیه مایل به آبی با رنگ صورتی سالم جایگزین می‌شود. هنگامی که یک سری از درمان‌ها به پایان رسید، پوست دارای درخشندگی بیشتری می‌شود که تقریباً تا شش ماه ماندگاری دارد.

کربوکسی تراپی برای علائم و نشانه‌های ناشی از کشش پوست چگونه عمل می‌کند؟ 


کربوکسی تراپی برای علائم و نشانه‌های ناشی از کشش پوست چگونه عمل می‌کند؟

علائم کشش پوستی (striae distensae) هنگامی رخ می‌دهد که پوست تا جایی که کلاژن پوستی پاره شود، کشیده شود. کربوکسی تراپی باعث تشکیل کلاژن جدید می‌شود و متعاقب آن پوست ضخیم می‌شود تا با بازسازی ماتریس کلاژن، ظاهر لک‌های کششی را بهبود بخشد.

کربوکسی تراپی برای سلولیت و کاهش چربی چگونه عمل می‌کند؟ 


کربوکسی تراپی برای سلولیت و کاهش چربی چگونه عمل می‌کند؟

وقتی گاز دی اکسید کربن از طریق تکنیک خاصی تزریق می‌شود، برای سلول‌های چربی سمی است. سلول‌های چربی به معنای واقعی کلمه می‌ترکند و توسط بدن از بین می‌روند.

کربوکسی تراپی چه حسی دارد؟ 


کربوکسی تراپی هیچ صدمه‌ای به بدن وارد نمی‌کند و همچنین هیچ دردی ندارد. تنها تفاوت‌هایی که احساس می‌شود، به دلیل تفاوت در تکنیک‌های استفاده شده برای درمان پفک‌ها، علایم کشیدگی، زخم‌ها و رسوبات چربی است، بسته به نحوه درمان مورد استفاده. پزشکان برای کاهش هر گونه ناراحتی مرتبط با تزریق سوزن، از کرم بی‌حس کننده استفاده می‌کنند. هنگام درمان پفک‌ها، پزشکان به بیماران می‌گویند که ممکن است احساس پف داشتن در پلک‌های تحتانی داشته باشند، اما با جذب گاز در طی پنج تا ده دقیقه آینده، این حالت کاهش می‌یابد.

درمان علائم کشش و زخم نسبتاً بدون درد است زیرا این پوست توانایی یکسانی برای احساس درد ندارد. ممکن است با افزایش علائم کشش، مقداری فشار ناشی از تزریق گاز احساس شود و ممکن است کمی احساس خارش داشته باشید، اما با جذب گاز توسط بدن، تقریباً در عرض پنج دقیقه این حالت فروکش می‌کند. اسکارها به طور کلی هیچ دردی احساس نمی‌کنند زیرا هیچ عصبی در بافت اسکار وجود ندارد. درمان سلولیت و رسوبات چربی روی بازوها، شکم و پاها احساس منحصر به فردی دارد. این موضوع به این دلیل است که مقدار بیشتری از گاز مستقیماً به رسوبات چربی متخلف تزریق می‌شود و اجازه گسترش می‌یابد. هنگامی که گاز در حال انبساط است، ممکن است در ناحیه تحت درمان فشارهایی احساس کنید که شبیه به فشار بازو توسط فشار خون است. با بهبود گردش خون در ناحیه، تا 24 ساعت پس از درمان نواحی احساس گرما و مورمور می‌کنند.

سوالات متداول


سوالات متداول درباره روش کربوکسی تراپی

چه مناطقی از بدن را می‌توان با کربوکسی تراپی درمان کرد؟ 

از کربوکسی تراپی می‌توان برای درمان پلک، صورت، گردن، بازوها، شکم، باسن و پاها استفاده کرد.

آیا دی اکسید کربن سمی نیست؟ 

نه این ماده هنگام تزریق سمی نیست. دی اکسید کربن یک گاز غیر آمبولیک است که توسط هر سلول در بدن ما به عنوان محصول جانبی متابولیسم سلولی تولید می‌شود. در طی یک روش لاپاروسکوپی استاندارد، حداکثر 20 لیتر به شکم تزریق می‌شود و هیچ گونه اثر سویی در این روش مشاهده نشده است. در طول درمان با کربوکسی تراپی بیش از 1 لیتر گاز تزریق نمی‌شود.

اگر از کربوکسی تراپی برای ذوب چربی استفاده شود، آیا پلک‌های من توو خالی نمی‌شوند؟ 

خیر، تکنیک مورد استفاده برای درمان تیرگی زیر پلک‌ها با روشی که برای درمان چربی استفاده می‌شود متفاوت است. با این حال، مواردی وجود دارد که ممکن است بخواهم چربی زیر پلک‌ها را با استفاده از تکنیکی که ایجاد کردم حل کنم.

به چند روش درمانی نیاز دارم؟ 

این بستگی به شدت مشکل تحت درمان دارد. معمولاً شش تا دوازده درمان با فاصله یک هفته از هم نتیجه خوبی دارند.

آیا عوارض جانبی همراه با کربوکسی تراپی وجود دارد؟ 

تنها عارضه جانبی واقعی کربوکسی تراپی، احتمال وجود کبودی در محل تزریق است. در حالی که پلک‌ها معمولاً بدون هیچ گونه اثری قابل درمان هستند و این کار را به روشی کاملاً “بدون نیاز به بستری” انجام می‌دهند، هنگام درمان دست و پا، کبودی بسیار شایع است. بنابراین اگر قصد دارید در طول تعطیلات بیکینی بپوشید، بهتر است کربوکسی تراپی را در نظر نگیرید، زیرا احتمال وجود کبودی در محل تزریق وجود دارد.

آیا خطرات مرتبط با کربوکسی تراپی وجود دارد؟

هیچ خطری در ارتباط با کربوکسی تراپی شناخته نشده است. تزریق دی اکسید کربن سال هاست که به راحتی و برای تسهیل جراحی‌های آندوسکوپیک شکم مورد استفاده قرار می‌گیرد. دی اکسید کربن نیز برای انجام برخی اقدامات تشخیصی و درمانی مستقیماً توسط قلب شناسان تهاجمی در جریان خون تزریق می‌شود.

یک جلسه درمانی معمول چه مدت طول می‌کشد؟ 

به طور متوسط درمان با کربوکسی تراپی تقریباً پانزده تا سی دقیقه طول می‌کشد.

از چه چیزهایی باید پس از درمان اجتناب کنم؟ 

برای بهینه سازی نتایج خود، یک ساعت قبل و بعد از درمان غذا نخورید. و برای تمیز نگه داشتن محل‌های تزریق، به مدت 4 ساعت از ورزش شدید، تعریق و استحمام خودداری کنید.

به چند جلسه درمانی نیاز دارم؟

بین 10 تا 20 جلسه برای کاهش چشمگیر سلولیت لازم است. در صورت ترکیب با برنامه کاهش وزن یا SpaRF، به درمان‌های کمتری نیاز است. کربوکسی تراپی می‌تواند یک روز در میان انجام شود، اما 1-2 جلسه در هفته پروتکل استاندارد است. رسیدن به هدف نهایی به میزان سلولیت، علائم کشش، پوست، سن و سبک زندگی شما بستگی دارد. برای حفظ نتیجه شما به درمان‌های ماهانه نیاز است. کربوکسی تراپی معمولاً در ترکیب با لیزر سطح پایین برای رشد مجدد مو استفاده می‌شود. به طور معمول درمان‌ها به صورت هفتگی و بر اساس برنامه 6 ماهه یا 1 ساله انجام می‌شود.

مزایای این روش چه مدت ماندگاری دارد؟ 

برای سلولیت، با درمان‌های نگهدارنده ماهانه، ورزش سالم و منظم، نتیجه به طور نامحدود ادامه دارد. اگر قادر به ادامه جلسات نگهداری یا تغذیه سالم و ورزش نیستید، در مدت 5 تا 6 ماه سلولیت به طور متوسط دوباره باز می‌گردد. این حالت مانند این است که هرچه بیشتر به باشگاه بروید، به نظر می‌رسد که نتایج شما طولانی تر باشد. اگر بالای آن بمانید، 3 تا 4 جلسه شما را به پوست سفت و صاف برمی گرداند. برای علائم پوستی ناشی از کشش نتایج طولانی مدت هستند، با این وجود درمان‌های متعدد لازم است. برای ریزش مو، بسته به نتایج شما، درمان‌های دو بار در هفته یا ماهانه ممکن است لازم باشد.

مشاوره رایگان