کاشت مو به روش میکروفیت (Micro FIT) و یا بدون جراحی

تاریخ 21 آبان 1402

نحوه انجام کاشت مو به روش میکروفیت به چه صورت است؟ آیا کاشت به روش میکروفیت بدون جراحی است؟ هزینه و مزایای کاشت مو به روش میکروفیت (Micro FIT) موضوع کاشت مو سرشار از سوء تفاهم‌ها است. برخی از افراد بر این باور هستند که در کاشت مو، قسمتی از پوست برداشته شده و به سر متصل می‌شود. برخی افراد تصاویر ناخوشایندی از تاثیر کاشت را مشاهده کرده و باعث ترس آنها شده است. تعدادی دیگر با جستجو در اینترنت و منابع دیگر، متوجه شدند که کاشت مو نوعی جراحی است و با دیدن تصاویری از خونریزی، بستری شدن، زخم‌ها، درد و بخیه، دیگر به انجام این کار علاقه‌ای ندارند.

در این مقاله می خواهیم در مورد کاشت مو به روش میکروفیت (Micro FIT) ،کاشت مو بدون جراحی، درد و خونریزی صحبت کنیم و ترس شما را از موثرترین درمان طاسی تا حد ممکن کاهش دهیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی کاشت مو به روش میکروفیت و یا برای رزرو نوبت در کلینیک پوست و مو رازی با شماره تلفن‌های 02145379 تماس حاصل فرمایید.

 

کاشت مو به روش میکروفیت

یکی از جدیدترین روش‌های غیرتهاجمی کاشت مو در دنیا، روش میکروفیت است. با استفاده از این روش، می‌توان نتیجه دلخواه و طبیعی را حاصل کرد. میکروفیت، جدیدترین و شاید مؤثرترین روش کاشت مو بدون جراحی است. مزایای این روش شامل کیفیت پیوندهای بیشتر و افزایش احتمال موفقیت کاشت مو است.

نحوه کاشت مو به روش میکروفیت Micro FIT


نحوه کاشت مو به روش میکروفیت Micro FIT

نحوه انجام کاشت مو، تقریباً در همه روش‌های مبتنی بر روش FIT  یکسان است. تفاوت بین آنها در نحوه جراحی است؛ و همچنین ابزار و وسایلی که جراح درطول کاشت بکار می‌برد. سه مرحله عمومی در تمامی روش‌های FIT ، میکروفیت و BHT وجود دارد که در زیر بیان شده است:

برداشت واحدهای فولیکول مو

برای انجام کاشت، باید بی‌حسی موضعی دریافت کنید. پس از بی‌حس کردن ناحیه‌ بانک مو، که معمولاً بخشی از پشت سر یا پشت گوش‌ها است، روند برداشت فولیکول مو شروع می‌شود.

در روش میکروفیت، جراح از یک دستگاه ایمپلنت مینیاتوری استفاده می‌کند. این وسیله، سوراخ‌هایی با قطر 5/0 تا 5/4 میلیمتر ایجاد کرده و فولیکول مو را از بافت اطراف آن جدا می‌کند. سوراخ‌های ایجاد شده بسیار کوچک هستند. بنابراین خونریزی ندارند و نیازی به بخیه زدن نیست، برخلاف روش FUT که با خونریزی همراه است و باید زخم ناحیه بانک مو را بخیه زد.

جراح پس از برداشت یک واحد فولیکول مو (شامل 1 تا 2 تار مو ) آنها را در یک محلول خاص ذخیره سازی قرار می‌دهد تا از آسیب به آنها جلوگیری شود. این کار باید هزاران بار انجام شود. در روش FIT، جراح از یک انبرک برای برداشتن فولیکول مو استفاده می‌کند؛ این کار نسبت به روش MFIT  به زمان بیشتری نیاز دارد.

ابزارها و وسایل خاصی که در روش میکروفیت بکار گرفته می‌شود، نسبت به روش FIT  چندین مزایا دارند:

  • یک ایمپلنت مینیاتوری می‌تواند سوراخ‌هایی با اندازه‌های متفاوت ایجاد کند. برخلاف روش FIT  که فقط از یک پانچ با قطر ثابت استفاده می‌کند.
  • این پانچ قابل چرخش است و به عنوان یک دریل مینیاتوری عمل می‌کند. اینکار به پانچ این امکان را می‌دهد تا به راحتی پوست را سوراخ کرده و سوراخ‌های بهتری ایجاد کند.
  • روش MFIT به انبرک و ابزارهای جراحی برای خارج کردن فولیکول مو نیازی ندارد. لوزام مورد نیاز در این روش برای خارج کردن فولیکول مو از نیروی مکش استفاده می‌کند.

 

 

آماده سازی فولیکول‌ها

قبل از آغاز کاشت مو، جراح ابتدا فولیکول‌های استخراج شده را در یک محلول ویژه برای ذخیره‌سازی قرار می‌دهد. به طور معمول، دستیاران جراح این کار را انجام می‌دهند تا فرآیند کار را تسریع کنند. سپس کارکنان درمان، فولیکول‌های مو را زیر میکروسکوپ بررسی کرده و آن‌ها را برای مرحله کاشت آماده می‌کنند.

کاشت گرافت مو

مرحله کاشت در همه روش‌های مدرن کاشت مو، از روش FUT تا بروزترین روش‌های کاشت در جهان، روبات ARTAS یکسان است. در این مرحله، جراح سوراخ‌هایی را ایجاد کرده و فولیکول‌های مو را در ناحیه گیرنده ( با استفاده از طراحی خط رشد مو) با استفاده از ابزارهای دستی قرار می‌دهد.

قرار دادن فولیکول‌های مو در سوراخ‌های ایجاد شده می‌تواند توسط یک انبرک یا نگهدارنده انجام شود، که بستگی به انتخاب پزشک دارد. اگر جراح مهارت کافی داشته باشد، هر دوی این ابزارها به یک اندازه کارآمد هستند.

مزیتهای کاشت مو به روش میکروفیت(Micro FIT)


برخی از افراد به دلیل ویژگیهای زیر، کاشت به روش Micro FIT  را نسبت به سایر روشها ترجیح می دهند.

  • این روش بدون جراحی، خونریزی و نیاز به بخیه انجام می شود. میکروفیت روش مطمئن و کم‌تهاجمی‌ترین روش نوین کاشت مو است. این روش به عنوان یک روش غیرجراحی شناخته می‌شود. البته، همه روش‌های کاشت  با جراحی انجام می‌شوند، اما میکروفیت بسیار کم خطر و غیرتهاجمی است.
  • کاهش خطر عوارض جانبی
  • این روش کاملاً انعطاف‌پذیر است
  • دوران بهبودی کوتاه مدت دارد. بهبود یافتن از روش کاشت موی میکروفیت بسیار ساده و سریع است. برخلاف روش FUT، می‌توانید خیلی سریع فعالیت‌های فیزیکی شدید را دوباره شروع کنید یا به سر کار برگردید
  • کیفیت گرافت‌های مو در مقایسه با دیگر روش‌های کاشت مو، بهتر است
  • این روش برای افرادی که نمی‌توانند از روش کاشت موی FUT استفاده کنند، مناسب است. روش FUT، برخلاف بسیاری از عوارضی که دارد، هنوز یکی از بهترین‌ روش‌های کاشت مو است. دراین روش، کیفیت گرافت بسیار بالا است و معمولاً نتیجه کار عالی است.
  • در روش FUT، پوست ناحیه بانک مو به شکل یک نوار با ضخامت 1 تا 2 سانتی‌متر، برداشته می‌شود. اگر پوست خشکی دارید، یا ورزشکار هستید، نمی‌توانید از روش FUT استفاده کنید.  در این موارد، روش کاشت موی میکروفیت بهترین جایگزین است.

سؤالات متداول درباره کاشت به روش میکروفیت


یکی از جدیدترین روش های غیر تهاجمی کاشت مو در دنیا، روش میکروفیت است. با استفاده از این روش می توان نتیجه دلخواه و بسیار طبیعی را حاصل نمود. ممکن است قبل از قطعی شدن تصمیم شما برای این روش، سوالاتی ذهن شما را درگیر کند. در این قسمت به برخی از  سوالات رایج درباره ی کاشت مو به روش Micro FIT  پاسخ داده شده است.

آیا نتیجه کاشت به روش میکروفیت دائمی است؟

بله، نتیجه کاشت که تحت نظارت متخصصان حرفه‌ای انجام می‌شود، کاملاً دائمی است. اینکار بدون آسیب به بانک مو و فولیکول‌ها انجام می‌شود. موی انتخاب شده از بانک مو جهت کاشت، نسبت به ریزش مو حساس نیست. و آنها فاقد کد معروفی هستند که نسبت به ریزش مو واکنش نشان می‌دهد. کاشت یک روش دائمی است تا ریزش موی شدید یا کم را جبران کند.

چه مدت پس از روش میکرو فیت می‌توان به سرکار بازگشت؟

برخلاف روش‌های قدیمی کاشت مو که به طور معمول نیازمند 14 روز بهبودی بودند، روش جدید کاشت مو دارای دوره بهبودی بسیار کوتاه‌تری است. افرادی که این روش را انتخاب می‌کنند، می‌توانند پس از یک روز، به فعالیت‌های روزمره خود بازگردند. اهمیت نوع فعالیتی که شما انجام می‌دهید در این فرآیند قطعی است، بنابراین حتماً با پزشک متخصص خود در این زمینه مشورت کنید.

آیا روش میکروفیت پرهزینه است؟

کاشت مو یک جراحی حساس است که نتایج آن برای متخصصان و همچنین متقاضیان انجام این کار، بسیار مهم است. هزینه کاشت مو به عوامل خاصی مانند دقت و تجربه پزشک، تیم پزشکی ناظر بر جلسه کاشت مو، داروهای مورد استفاده، روش بکار گرفته شده، که بطور منطقی هزینه کاشت به آنها بستگی دارد. البته، نیازی به گفتن نیست که، هر کلینیکی که هزینه کاشت موی بالاتری دریافت می‌کند، لزوماً کیفیت بالاتر خدمات آن مجموعه را تضمین نمی‌کند، و متقاضیان باید تحقیقات جامعی در انتخاب مرکز مطلوب انجام دهند. برای اطلاعات بیشتر و دقیق درباره ی هزینه کاشت  به روش Micro FIT با پزشک خود صحبت کنید.

در چه سنی می‌توان کاشت مو به روش میکروفیت انجام داد؟

بطور کلی، متخصص پوست پیشنهاد می‌دهد که کاشت زمانی ضروری است که الگوی ریزش مو، خاص باشد. معمولاً افراد با سن بالاتر از 25 سال می‌توانند گزینه مناسبی برای کاشت مو به روش میکروفیت باشند. با توجه به فیزیولوژی متفاوت در افراد، بهتر است با پزشک خود در این خصوص صحبت کنید.

مشاوره رایگان