میکرونیدلینگ: پوست صاف، جوان و شاداب با میکرونیدلینگ صورت

تاریخ 16 دی 1402

میکرونیدلینگ یک روش درمانی برای القای کلاژن است که یکی از روش‌های جوانسازی پوست با حداقل تهاجم می‌باشد و شامل استفاده از یک میکروپن که حاوی سوزن‌های بسیار ریز می باشد است. این سوزن‌ها برای سوراخ کردن پوست به منظور ایجاد صدمات بسیار ریز استفاده می‌شوند. این روش القای کلاژن برای شما پوستی نرم‌تر، سالم‌تر و صاف‌تر به ارمغان می‌آورد. البته این روش درمانی مانند تمام روش‌های درمانی پوست به مراقبت‌های پس از درمان احتیاج دارد. برای آگاهی درباره قدرت جوانسازی میکرونیدلینگ با پزشک خود صحبت کنید و روش‌های مختلف مراقبت از پوست خود را بیاموزید تا آن را درخشان و سالم نگه دارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی انجام میکرونیدلینگ، هزینه و یا برای رزرو نوبت در کلینیک پوست و مو رازی با شماره تلفن 02145379 تماس حاصل فرمایید.

مزایای میکرونیدلینگ چیست؟ 


پزشکان مراجعان جوانی دارند که دارای زخم‌های آکنه هستند و مراجعان بالغ‌تری که به میکرونیدلینگ برای رفع آسیب‌های آفتاب و چین و چروک احتیاج دارند. نتایج روش میکرونیدلینگ به طور طبیعی زیبا است و روشی بدون استفاده از مواد شیمیایی است که در آن هیچ گونه ماده خارجی تزریق نمی‌شود. پس از درمان، پوست شما ضخیم‌تر و محکم‌تر می‌شود. تولید کلاژن و الاستین در پوست تا ۱۰۰۰ درصد افزایش می‌یابد. این درمان را روی هر یک از بخش‌های بدن می‌توان انجام داد و برای رنگ پوست‌های تیره‌تر هیچگونه ضرری ندارد.

در سایر درمان‌ها که شامل روش‌های ablative یا متدهای حرارتی هستند، درمان سیکاتریسی هدف قرار می‌گیرد و کلاژن نوع l از بالا تا پایین در لایه‌های پوست تشکیل می‌شود. مهم‌ترین مزیت میکرونیدلینگ این است که فاکتورهای رشد باعث آزاد شدن ماشه جوان سازی می‌شوند. این نوع از درمان شامل کلاژن نوع lll است که از پایین به سمت بالا، در لایه‌های پوست تشکیل می‌شود.

آسیب زدن به پوست چگونه باعث بهتر به نظر رسیدن آن می‌شود؟ 


آسیب زدن به پوست چگونه باعث بهتر به نظر رسیدن آن می‌شود

با وارد کردن آسیب کنترل شده به پوست، میکرونیدلینگ تحریک آن را برای بهبودی می‌کند. این امر در ابتدا ممکن است عجیب به نظر برسد که ضربه زدن به پوست منجر به بهبود ظاهر آن شود، اما پزشکی زیبایی نشان داده است که این موضوع واقعی است. در واقع، صنعت پزشکی زیبایی بر این فرضیه تأسیس شده است.

قاعده کلی این است که هرچه درمان تهاجمی‌تر باشد، نتایج چشمگیرتری خواهد داشت. در مورد روش‌های زیبایی صورت، اگر آن‌ها را انجام دهید، تا چند روز پس از درمان تغییرات قابل مشاهده‌ای خواهید داشت. اما اگر از میکرونیدلینگ استفاده کنید، این تغییرات برای ۴ تا ۶ هفته باقی خواهد ماند.

میکرونیدلینگ کدام یک از مشکلات پوست را درمان می‌کند؟ 


میکرونیدلینگ کدام یک از مشکلات پوست را درمان می‌کند؟

میکرونیدلینگ برای صاف کردن، سفت کردن و هدف قرار دادن نواحی از صورت و بدن که تحت تاثیر افزایش سن قرار گرفته‌اند، شناخته شده است. میکرونیدلینگ چین و چروک‌های پوستی، پیری پوست، زخم‌های جراحی و زخم‌های هایپر ترافیک، استرچ مارک‌ها ، آکنه ، سوراخ‌های جای زخم، افتادگی پوست، هیپرپیگمانتاسیون، آسیب ناشی از اشعه فرابنفش، روزاسه و ملاسما را درمان می‌کند.

استفاده از میکرونیدلینگ می‌تواند برای درمان مشکلات پوستی مانند ملاسما و روزاسه بسیار موثر باشد. اگر با هر یک از این مشکلات پوستی مواجه هستید، میدانید که روش‌های موثر برای درمان تغییر رنگ پوست بسیار محدود هستند. اما پس از انجام میکرونیدلینگ، بهبود کلی وضعیت پوست، بهبود رنگ پوست و کاهش تغییر رنگ پوست را مشاهده خواهید کرد.

در طول درمان با میکرونیدلینگ چه چیزهایی را باید انتظار داشته باشم؟ 


در طول درمان با میکرونیدلینگ چه چیزهایی را باید انتظار داشته باشم

ابتدا صورت شما با یک پاک کننده موضعی کاملا تمیز می‌شود. سپس ۳۰ دقیقه قبل از درمان، بی‌حسی موضعی روی پوست شما اعمال می‌شود. با شروع درمان، یک سرم روی پوست شما زده می‌شود که به میکروپن کمک می‌کند به راحتی روی پوست شما بلغزد. حرکت خود سوزن معمولاً برای شما مانند لرزش اندکی روی سطح پوست احساس می‌شود و تقریباً مانند  احساس سوزن سوزن شدن پوست در حین ماساژ تجربه می‌شود. طی القای کلاژن، سوزن‌های ریز موجود در میکروپن در پوست شما نفوذ می‌کنند اما آن را از بین نمی‌برند. از آنجا که پوست شما فقط سوراخ می‌شود، به سرعت بهبود خواهد یافت.

پوست شما خونریزی بسیار اندکی خواهد داشت اما تنها چند ثانیه ادامه پیدا می‌کند. ایجاد سوراخ‌های بسیار ریز در سطح پوست، تولید فاکتورهای رشد در پوست شما را هدف قرار می‌دهد که به تدریج باعث تولید کلاژن می‌شود. تولید کلاژن جدید می‌تواند با استفاده از درمان‌های سرعت دهنده مانند PRP  و اسید هیالورونیک، حتی بیشتر از این نیز افزایش پیدا کند. می‌توان انتظار داشت جلسه درمانی شما با میکرونیدلینگ در حدود یک ساعت به طول بیانجامد. در رنگ پوست تیره‌تر، پوست شما برای کمتر از یک ساعت پس از درمان قرمز خواهد شد و در پوست‌های روشن‌تر و حساس‌تر تا چندین روز قرمز خواهد بود.

چگونه باید از پوست درمان شده خود مراقبت کرد؟ 


بلافاصله پس از درمان در پوست خود احساس گرما و سفت شدن خواهید کرد. همچنین رنگ پوست شما به صورتی یا قرمز ملایم تغییر خواهد یافت؛ به شکلی که انگار مدتی زیر آفتاب مانده‌اید. قرمزی و احساس حرارت در پوست باید بعد از یک ساعت فروکش کند. اما ممکن است در برخی از بیماران، یک یا دو روز طول بکشد تا این عوارض جانبی به طور کامل از بین بروند. در برخی از بیماران ممکن است از بین رفتن کامل قرمزی تا یک هفته طول بکشد. اگر این اتفاق بیفتد، بهتر است از ماسک خنک کننده برای کاهش قرمزی، گرما و التهاب استفاده کنید.

از آنجا که میکرونیدلینگ باعث ایجاد « زخم» در پوست شما می‌شود، ممکن است نتوانید بلافاصله پس از درمان مراقبت‌های همیشگی پوست خود را انجام دهید. درعوض باید دستورالعمل‌های مخصوص مراقبت‌های پس از درمان میکرونیدلینگ را دنبال کنید که در ادامه آنها را برای شما آورده‌ایم.

یک پزشک متخصص زیبایی به شما توصیه می‌کند در روزهای پس از درمان از روش‌های زیر استفاده کنید:

تمیز کردن پوست

برای ۷۲ ساعت اول پس از درمان میکرونیدلینگ، فقط صورت خود را با آب ولرم (نه آب گرم یا سرد)  و یک پاک کننده ملایم شستشو دهید. همیشه اطمینان حاصل کنید که قبل از شستن صورت و لمس کردن پوست درمان شده، دست‌های خود را تمیز کنید.

پوست خود را به آرامی با یک حوله تمیز خشک کنید (با گذاشتن ملایم حوله روی پوست رطوبت آن را بگیرید) و حداقل یک هفته پس از درمان از برس‌های تمیز کننده استفاده نکنید.

اهمیت سرم‌های هیدراتاسیون و سرم‌های مخصوص

اهمیت سرم‌های هیدراتاسیون و سرم‌های مخصوص

از آنجا که در دوره پس از درمان پوست شما بیشتر از حد معمول خشک می‌شود، شما می‌توانید با یک سرم حاوی اسید هیالورونیک، پوست خود را آبرسانی کرده و تعادل آن را بازیابید. استفاده از مرطوب کننده‌های حاوی سرامیدها و اسپری‌های مرطوب کننده در هنگام خشک شدن پوست نیز می‌تواند به تسکین آن کمک کند. البته به خاطر داشته باشید که برای آبرسانی بدن خود، آب بیشتری بنوشید و به بهبودی سریع‌تر پوست خود کمک کنید.

جوانسازی پوست خود را بیشتر و سریع‌تر کنید

استفاده از پپتیدهای تحریک کننده کلاژن می‌تواند به شما کمک کند تا از تحریک رشد کلاژن ناشی از میکرونیدلینگ بهترین استفاده را ببرید. این محصولات می‌توانند فرآیند تولید کلاژن را از طریق درمان میکرونیدلینگ به حداکثر برسانند.

اجتناب از آرایش کردن و تحریک پوست

۲۴ تا ۷۲ ساعت پس از درمان میکرونیدلینگ، آرایش نکنید تا پوست اجازه نفس کشیدن و بهبود یافتن پیدا کند. در طول این مدت از برس‌های آرایشی-  به خصوص یک برس کثیف- استفاده نکنید.

هنگامی که استفاده از برس آرایشی برای شما بی‌خطر باشد، باید اطمینان حاصل کنید که فقط از مواد و برس‌های تمیز استفاده کنید زیرا برس‌های آلوده می‌توانند باعث سوزش و عفونت پوست شوند. پوست شما در طول فرایند جوانسازی خود حساس و در حال درمان است؛ بنابراین از محصولاتی که می‌توانند آن را تحریک کرده یا منافذ پوست را مسدود کنند جداً دوری کنید.

محافظت از پوست در برابر نور آفتاب 

بلافاصله پس از درمان باید فقط از لوسیون‌های موضعی عاری از مواد شیمیایی استفاده کنید. بنابر این بهتر است از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به طور کامل اجتناب کنید. اگر مجبورید زیر نور آفتاب بروید، باید از یک کرم ضد آفتاب با اسپکتروم گسترده UVA/UVB و ۲۵SPF  یا بالاتر استفاده کنید. اگر می‌خواهید برای چند لحظه کوتاه از خانه خارج شوید، از کلاه آفتابگیر استفاده کنید. این اقدامات نه تنها برای دوره پس از درمان شما، بلکه باید به عنوان بخشی از فرایند روزانه مراقبت از پوست انجام شوند تا مانع پیری زودرس پوست شما شوند.

هیچ نیازی به لایه برداری پوست نیست.

در طول دوره‌ای که پوست شما در حال بهبودی است از هیچگونه مواد ساینده مانند مواد لایه بردار و تونرهای حاوی الکل استفاده نکنید. اگر چه ممکن است لایه برداری پوست برای شما وسوسه کننده باشد اما به خاطر داشته باشید که پوست شما در حال بهبود و ترمیم است. در طول این مدت فقط باید از محصولاتی استفاده کنید که باعث تسکین و بهبودی آن می‌شوند.

پس از درمان میکرونیدلینگ باید از چه مواردی دوری کرد؟


علاوه بر تغییر فرایند مراقبت از پوست پس از یک درمان میکرونیدلینگ، باید از مواردی که در ادامه می‌آید نیز دوری کنید:

۷۲ ساعت پس از درمان 

 • نور مستقیم آفتاب
 • شنا کردن
 • عرق کردن، ورزش کردن و فعالیت‌های سنگین که باعث تعریق می‌شوند.
 • تخت‌های برنزه

 یک هفته پس از درمان 

 • برس‌های پاک کننده قدرتمند
 • اسیدهای آلفا و هیدروکسی بتا
 • رتینول ( ویتامین A)
 • اسکراب ویتامین c (فرمول ph پایین)
 • هر چیزی که با عنوان مراقبت از پوست « فعال» شناخته می‌شود.

مهم است که حتی در روزهای عادی، پوست خود را با ملایمت و توسط محصولاتی که برای پوست شما موثر هستند و ضرری ندارند درمان کنید. با این حال در مدتی که در حال بهبودی هستید باید مراقبت‌های بیشتری انجام دهید تا نتایج درمانی بهینه را به دست بیاورید.

با انجام میکرونیدلینگ چه نتایجی را می‌توانم به دست بیاورم و این درمان به چند جلسه درمانی احتیاج دارد؟


با انجام میکرونیدلینگ چه نتایجی را می‌توانم به دست بیاورم و این درمان به چند جلسه درمانی احتیاج دارد

میکرونیدلینگ با انواع مشکلات مربوط به پوست از جمله زخم‌ها، استرچ مارک‌ها، ملاسما و غیره مبارزه می‌کند. نتایج آن پوستی صاف‌تر، ضخیم‌تر، محکم‌تر و یک دست‌تر از قبل است. مراحل القای کلاژن شامل موارد زیر است:

 • التهاب بلافاصله در طول درمان شما آغاز می‌شود.
 • یک واکنش التهابی که باعث تولید بافت می‌شود. فاکتورهای رشد طبیعی بدن شما باعث می‌شوند بدن بافت سالم تولید کند.
 • تشکیل بافت جدید تا یک سال پس از درمان ادامه خواهد یافت.

 تعداد جلسات درمانی بسته به وضعیت و مشکلات پوست متفاوت است. اما پزشکان معمولاً بین ۳ تا ۶ جلسه درمانی را در نظر می‌گیرند و ۴ تا ۶ هفته فاصله بین جلسات را توصیه می‌کنند و پس از آن تنها سالی یک یا دو بار برای تمدید درمان اقدام می‌شود.

 سوالات رایج


سوالات رایج

آیا روش میکرونیدلینگ دردناک است؟ 

قبل از جلسه درمان شما با میکرونیدلینگ، پزشک انجام دهنده آن یک ماده بی‌حسی موضعی روی پوست شما می‌زند. بیشتر افراد پس از استفاده از بی‌حسی موضعی تقریباً هیچ چیزی احساس نمی‌کنند.

چقدر برای من طول می‌کشد تا نتایج حاصل از جلسه درمانی میکرونیدلینگ خود را مشاهده کنم؟ 

بیشتر بیماران پس از اولین جلسه درمان با میکرونیدلینگ، نتایج آن را مشاهده می‌کنند. نتایج شخصی شما بسته به سلامت پوست شما متفاوت است. بیشتر افراد در یک تا دو هفته پس از اولین جلسه درمانی خود، تغییرات حقیقی یا نتایج مثبت را مشاهده می‌کنند. بیشتر بیماران مشاهده نتایج مثبت حتی قبل از این زمان را نیز گزارش کرده‌اند. تغییرات اغلب طی چند روز مشاهده می‌شوند.

نتایج میکرونیدلینگ من چه مدت باقی خواهد ماند؟

نتایج میکرونیدلینگ از طریق تحریک فاکتورهای رشد و تولید کلاژن حاصل می‌شوند؛ در نتیجه باعث تولید سلول‌های جدید پوست می‌شود. با افزایش سن شما، به تدریج سرعت و میزان تولید کلاژن در پوست کاهش پیدا می‌کند. نتیجه حاصل از میکرونیدلینگ در صورت استفاده از مراقبت‌های خانگی پوست که شامل استفاده روزانه از محصولات رتینوئید است، مدت زمان بیشتری باقی خواهد ماند. ارائه دهنده خدمات پزشکی شما بهترین توصیه‌های لازم را به شما خواهد کرد. تشکیل کلاژن و الاستین جدید در پوست به مدت یک سال پس از درمان به صورت بصری قابل مشاهده و اندازه گیری است. با این حال برای به دست آوردن بهترین نتایج، معمولاً انواع دیگری از درمان‌ها نیز توصیه می‌شود.

آیا می‌توانم پس از جلسه درمان با میکرونیدلینگ، آرایش کنم؟ 

معمولاً پزشک به شما توصیه می‌کند پس از درمان میکرونیدلینگ فقط از فونداسیون‌های دارای پایه مواد معدنی استفاده کنید زیرا نمی‌توانند ایجاد باکتری کنند. ممکن است بتوانید ۴ روز پس از درمان خود به استفاده از فونداسیون‌های عادی خود بازگردید.

چه نواحی از بدن را می‌توان با میکرونیدلینگ درمان کرد؟ 

میکرونیدلینگ را می‌توان روی تمامی قسمت‌های بدن از جمله صورت، گردن، قفسه سینه، بازوها، دست‌ها، پاها، شکم و کمر انجام داد.

مشاوره رایگان