روش های پیشگیری از چین و چروک صورت: رژیم غذایی، بوتاکس و ضد آفتاب

تاریخ 16 دی 1402

بدون شک، با افزایش سن، چین و چروک‌ها نیز ظاهر می‌شوند. در قرن اخیر، بسیاری از محصولات و رژیم‌های غذایی برای رفع این مشکلات و جلوگیری از پیدایش نشانه‌های پیری زودرس ارائه شده‌اند و زنان همواره با خوش بینی به آن‌ها عمل کرده‌اند. با این حال، کشف چیزی که می‌تواند چشمه جدیدی از جوانی باشد، برای زنان در هر سن و سالی هدفی بی پایان است.

روش‌های پیشگیری از چین و چروک 


نوع پوست خود را بشناسید و از محصولاتی استفاده کنید که به بهترین وجه نیازها و اهداف شما را برآورده میسازند

پوست شما متفاوت با سنتان عمل میکند. در بسیاری از موارد، پوست افراد در 15 سالگی با سن آن‌ها تفاوت دارد و شبیه به پوست 25 سالگی است. در اینگونه موارد بسیار مهم است که روش مراقبت از پوست خود را تغییر دهید تا به بهترین نتیجه دست یابید. مراقبت از پوست می‌تواند شامل کاهش میزان چربی پوست بدون خشک شدن بیش از حد آن، پاک کردن منافذ بسته شده و جوش‌های سرسیاه، و جلوگیری از گسترش جوش روی صورت باشد که در تمام این روش‌ها باید رطوبت و تعادل پوست را حفظ کنید.

بسیار آب بنوشید 

آب یک ماده مغذی و حیاتی برای زندگی است اما در بیشتر موارد آن را نادیده می‌گیریم. بعضی از مردم حتی نمی‌خواهند درمورد کلمه سلامتی یا جلوگیری از پیری فکر کنند! آب برای حفظ صافی و نرمی پوست ضروری است. بدون آب به مقدار کافی، پوست خشک می‌شود و حالت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و بیشتر در معرض چین و چروک و فرآیند پیری قرار می‌گیرد. آب نه تنها برای سلامتی مفید است و به مبارزه با چین و چروک‌های پوستی کمک می‌کند، بلکه می‌تواند منجر به بهتر شدن عادات غذایی مثل نوشیدن آبمیوه و نوشیدنی‌هایی که شکر کم‌تری دارند بشود که قطعا پوست شما از این بابت از شما سپاسگزار خواهد بود.

همیشه، همیشه و همیشه از پوستتان در مقابل آفتاب محافظت کنید 

بیش از 28 درصد از زنان زیر 25 سال می‌گویند که درمورد علائم پیری خود نگران هستند و این میزان برای زنان 25 تا 34 سال تا 42 درصد  افزایش می‌یابد و همچنین برای زنان 35 تا 44 سال به 42 درصد می‌رسد. جوانان با تمام فشارهایی که از هر طرف به آن‌ها وارد می‌شود، بیشتر از همیشه از پوست خود مراقبت می‌کنند تا آن را تا جایی که ممکن است جوان و شاداب نگه دارند. پزشکان می‌گویند آسیب خورشید در حقیقت علت اصلی  نگرانی درمورد مراقبت از پوست است، حتی اگر آسیب آن به پوست به ظاهر مشهود نباشد. مردم تمایل دارند از کرم‌های ضد آفتاب به عنوان یک روش پیشگیرانه برای مراقبت از پوست در دهه 20 زندگی خود استفاده کنند، به جای آنکه بخواهند بعدا آن را درمان کنند. بزرگ‌ترین چیزی که می‌توانید برای پیشگیری از چین و چروک‌های پوستی، علائم پیری زودرس، و سرطان استفاده کنید کرم ضد آفتاب است. درواقع اگر شما این روش اساسی و ساده ضد پیری را انجام ندهید، استفاده از هر نوع کرم یا روش‌های مراقبتی بی‌ارزش خواهد بود. کرم‌های ضد آفتاب باید طیف‌ گسترده‌ای داشته باشند، به این معنی که پوست را در برابر اشعه UVA و UVB محافظت کند و حداقل SPF آن 30 باشد.

رتینال یا رتینوئین (Retin-A) را به لوازم ضد پیری خود اضافه کنید

همچنین تحقیقات نشان داده است که 30 درصد از زنان زیر 35 سال به طور منظم از محصولات ضد چین و چروک استفاده می کنند که شامل یک زن از هر پنج زن زیر 24 سال می‌باشد. دلیل اصلی استفاده از این محصولات این است که کمک کند تا کاهش کلاژن در پوست کم‌تر شود. علاوه بر کاهش تولید کلاژن در سنین بیست سالگی، رطوبت و انعطاف‌ پذیری آن نیز در سنین 30 سالگی کاهش می‌یابد که منجر به نازک شدن پوست می‌شود و در نتیجه بیشتر در معرض چین و چروک قرار می‌گیرد. رتینوئین (Retin-A) نوعی از رتینوئید (فرم فعال ویتامین آ)  مجاز است که اگر چه در اصل برای درمان آکنه استفاده می‌شد (هنوز هم استفاده می‌شود)، اما می‌تواند با تحریک تولید کلاژن، تعداد سلول‌ها را افزایش داده و عملکرد چرخه سلولی را تعدیل کند.

با استفاده از بوتاکس از چین و چروک جلوگیری کنید یا آن‌ها را محو کنید  

با توجه به تحقیقات انجام شده، تولید کلاژن در سنین 40 سالگی ممکن است به طور کامل متوقف شود. پزشکان دریافتند که زنان جوان‌ بیش‌تر از زنان مسن استفاده از جراحی پلاستیک را به عنوان راهی برای مبارزه با علائم  پیری در نظر می‌گیرند (20 درصد در برابر 11 درصد). اگرچه بوتاکس ممکن است برای بسیاری از مردم روشی تهاجمی و اغراق‌آمیز به نظر برسد، اما پزشکان توصیه می‌کنند که برای تزریق بوتاکس به پیشانی، خط اخم ( قسمتی در پیشانی بین ابروها)، و چین و چروک‌های دور چشم در سنین جوانی اقدام کنید. بوتاکس (سم بوتولینوم) برای کاهش چین و چروک‌ها و خطوط ریز یا فلج کردم عضله‌های زیرین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اعتیادتان را ترک کنید 

اگر سیگار می‌کشید، ترک آن بدون شک اولین قدم برای بهبود وضعیت پوستتان و جلوگیری از چین و چروک ، و همچنین لیستی طولانی از دیگر مشکلات جدی سلامتی است. هر پک از دود سیگار با رادیکال‌های آزاد ترکیب می‌شود و آسیب دائمی به بافت همبند پوست وارد میکند که به طور مستقیم در ایجاد چین و چروک‌های پوستی نقش دارد. سیگار کشیدن سطح آنتی اکسیدان های طبیعی بدن را کاهش می دهد، مانند ویتامین C که از آسیب های رادیکال آزاد محافظت می کند. همچنین سیگار کشیدن با کاهش قابل توجه جریان خون، توانایی بدن را برای رساندن این آنتی‌اکسیدان‌ها، بعلاوه  دیگر مواد مغذی ضروری و اکسیژن، به قسمت‌های نیازمند پوست محدود می‌سازد که نتیجه آن وارد آمدن آسیب طولانی مدت به کلاژن و الاستین پوست است. مزایای ترک سیگار می تواند سریع و قابل توجه باشد. تحقیقی در سال 2010 سن بیولوژیک پوست زنانی که کشیدن سیگار را ترک کرده بودند، صافی، روشنایی، رنگ، و انعطاف پذیری و سایر ویژگی آن‌ها را مورد بررسی قرار داد. نتیجه تحقیق نشان داد که تنها 9 ماه پس از ترک سیگار، پوست افراد شرکت کننده 13 سال جوان‌تر شده بود.

مراقب چیزی که میخورید باشید 

با آنکه در تاثیر قابل توجه آنچه که می‌خورید در وضعیت درازمدت پوست شما اتفاق نظر وجود دارد، اما اغلب دشوار است که از جامعه علمی، توصیه مشخص و روشنی درباره بهترین رژیم غذایی ضد پیری دریافت کنید. اما در اینجا دو راه ساده وجود دارد که به سادگی می‌توانید برای مراقبت از پوست در برابر علائم پیری استفاده کنید:

گلوکز مصرفی خود را کاهش دهید 

گلیکاسیون، یعنی زمانی که پروتئین‌ها به قندهای ساده مانند گلوکز واکنش نشان می‌دهند و رنگ قهوه‌ای می‌گیرند، دلیل اصلی ایجاد چین و چروک در پوست است. این اتفاق باعث تخریب کلاژن، که مسئول استحکام پوست می‌باشد، می‌شود. گلوکز به عنوان سوخت اصلی بدن عمل می‌کند و دستگاه گوارش تمام کربوهیدرات‌ها را در نهایت به گلوکز تبدیل می‌کند. بنابراین، امکان کاملاً اجتناب از مصرف گلوکز وجود ندارد. اما انتخاب مواد غذایی که به راحتی هضم نمی‌شوند، می‌تواند منجر به کاهش سطح گلوکز خون در بدن شود و در نتیجه در طولانی مدت تغییرات قابل توجهی در پوست ایجاد کند. برای مثال، توصیه می‌شود که تمام غلات را با نان سفید یا ماکارونی جایگزین کنید و برای صبحانه از جو، سبوس یا جو استفاده کنید. همچنین، در آشپزی، سبزیجات بیشتری به غذا اضافه کرده و مصرف سیب‌زمینی را کاهش دهید.

بر آنتی‌اکسیدان‌ها و آلفاهیدروکسی‌اسیدها تمرکز کنید

خوشبختانه تحقیقات نشان داده است که امروزه زنان جوان از محصولاتی استفاده می‌کنند که از علائم پیر شدن خیلی زودتر از افراد سالخورده جلوگیری کنند. میانگین سن استفاده از این محصولات در افراد جوان 26 سال است و در مقابل، در افراد بالای 55 سال، سن 47 سالگی است. اینجاست که ما این سوال قدیمی را مطرح میکنیم. بهترین سن استفاده از محصولات ضد پیری چه سالی است؟ استفاده از محصولات و روش‌های ضد پیری امروزه بسیار شایع شده است، و پس از استفاده خوب و منظم از کرم‌های ضد آفتاب، مطمئن‌ترین و موثرترین سن برای شروع محصولات ضد پیری سنین بیست سالگی است زیرا در این سن، کلاژن هر سال کم‌تر و کم‌تر تولید می‌شود. محصولات سنگین آنتی اکسیدان (مانند سرم های ویتامین C) و یا استفاده از AHA (اسید گلیکولیک و لاکتیک) به عنوان بهترین محصولات ضد پیری برای استفاده در بیست سالگی هستند. هر دو از پوست در برابر آسیب‌های زیست‌محیطی که ناشی از رادیکال‌های آزاد هستند مراقبت می‌کنند و می‌توانند اثرات آسیب پوستی را کاهش دهند در حالی که چین و چروک‌ها را در محیط خلا نگه می‌دارند تا سلول‌های مرده را خرد کنند و لایه‌های عمیق‌تر پوست را احیا کنند. محصولات آنتی اکسیدان و AHA معمولا بیش از حد تهاجمی نیستند، می توانند به صورت غیرمستقیم ایجاد شوند و لایه دفاع مضاعفی را برای پوست ما فراهم کنند.

بهترین خواب خود را داشته باشید 

اگر خواب کافی نداشته باشید می توانید آسیب جدی و دراز مدت به پوست خود وارد کنید. محرومیت از خواب باعث افزایش سطح کورتیزول (هورمون استروئیدی ) در داخل بدن می‌شود. کورتیزول به طور مستقیم از تولید کلاژن جلوگیری می کند، توانایی پوست را در بهبود خود کاهش می‌دهد. همچنین باعث افزایش سطح قند خون، تسریع گلیکاسیون و آسیب رساندن به ساختار همبند پوست می‌شود. همیشه خوب بخوابید تا از چین و چروک‌هایی که به دلیل افزایش کوتیزول بوجود می‌آیند جلوگیری کنید. اما همه چیز به هشت ساعت خواب شبانه مربوط نمی‌شود. فشارهای عصبی هم می‌تواند باعث افزایش سطح کورتیزول شود. بنابراین اگر شغل خیلی حساسی دارید، یا زمانی که به خانه برمی‌گردید مجبورید که با یک نوجوان عصبی برخورد کنید حتما در برنامه روزانه خود وقتی برای یوگا، مدیتیشن، ماساژ، یا هر ورزش تنش زدای دیگر خالی کنید. با این کار در دراز مدت پول سرم‌ها و کرم‌ها را ذخیره خواهید کرد.

برای درمان‌های پیشرفته پوست و لایه‌ برداری‌های شیمیایی هزینه کنید

اگرچه مراقبت‌های روزانه از پوست اهمیت زیادی دارد، اما استفاده از درمان‌های حرفه‌ای می‌تواند بهبود چشمگیری برای پوست شما داشته باشد. ظاهر خسته و پیر چهره جزء طبیعی فرآیند پیری است، زیرا پوست به مرور زمان حجم زیادی از کلاژن و الاستین خود را از دست می‌دهد و تولید آن نیز کاهش می‌یابد. به علاوه، درمان‌های مختلفی از جمله فراکسیون RF، نیدلینگ پوست، و لایه‌برداری‌ شیمیایی می‌توانند به تحریک کلاژن و الاستین کمک کنند، همچنین داروهای تزریقی آرایشی می‌توانند بلافاصله گودی‌های صورت را پر کنند و آن‌ها را کاهش دهند.

کاهش استرس

یکی از عوامل موثر بر عارضه ­های پوستی، شرایط روحی و استرس در فرد است. استرس عامل افزایش دهنده چین و چروک در پوست است بنابراین مدیریت استرس و کاهش آن تاثیر بسزایی در جلوگیری از چین و چروک­های پوستی دارد. برای کاهش استرس می­توانیم از ورزش­هایی مثل یوگا و مدیتیشن بهره ببریم و از محیط­ های پر تنش دور باشیم.

مشاوره رایگان