مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد (صورت، زیر بغل، بیکینی)

تاریخ 22 آبان 1402

با پیشرفت تکنولوژی در سال‌های اخیر، لیزر موهای زائد بدن  تبدیل به مناسب‌ترین راهکار برای ازبین‌ بردن موهای زائد برای تمامی موها و رنگ‌های پوست شده‌ است.نکاتی است باید قبل از شروع لیزر موهای زائد در مورد آنها بدانید. در ادامه فهرستی از اقدامات مهمی را به شما ارائه‌می‌کنیم که باید قبل و بعد از لیزر موهای زائد آنها را انجام‌دهید تا برای شروع درمان آماده‌شده و از نتایج عالی آنها بهره‌مند شوید.

مزایای حذف موهای زائد بصورت حرفه‌ای شامل اعتمادبنفس بخشیدن به فرد است و حس کامل‌بودن به فرد می‌دهد. جهت اطمینان از این که درمان بیشترین تاثیر ممکن را به همراه داشته باشد لازم‌است که تمام دستورالعمل‌های مراقبتی پس از لیزر موهای زائد را دنبال کنید. این امر باعث پیشگیری از آسیب‌دیدگی پوست شده و فولیکول‌های مو را برای درمان بعدی آماده‌می‌کند. متخصصین کلینیک زیبایی رازی با جدیدترین دستگاه‌های لیزر موهای زائد به شما برای داشتن پوست ایده‌آلتان کمک خواهند کرد.

نکاتی که قبل از لیزر موهای زائد باید بدانید


لیزر موهای زائد به چه شکلی صورت‌می‌گیرد؟

در لیزر حذف موهای زائد، تمرکز اصلی بر روی ریشه مو است تا فولیکول مو را هدف قرار دهد. انرژی نور لیزر وارد پوست می‌شود و ملانین اطراف فولیکول مو را جذب می‌کند. ملانین به طور طبیعی در فولیکول مو وجود دارد، اما هنگامی که ملانین مو در مرحله مناسب رشد مورد حمله پرتوهای لیزر قرار می‌گیرد، فولیکول مو به طریقی به نام فوتوترمولیز، از طریق نور شدید لیزر در معرض حرارت بیش از حد قرار گرفته و از رشد مجدد مو در آن ناحیه جلوگیری می‌شود. برای بهترین نتیجه، استفاده از یک دوره درمانی کامل توصیه می‌شود تا از حذف کل موها در چرخه‌های رشد مختلف اطمینان حاصل شود.

مزایای اصلی لیزر موهای زائد چیست؟

مزیت اصلی لیزر موهای زائد شامل کاهش موها در درازمدت می‌شود و نسبت به سایر روشهای حذف موهای زائد از قبیل استفاده از موم، تراشیدن، اپیلاسیون و نخ باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود. علاوه بر مزایای مربوط به زیبایی، استفاده از لیزر موهای زائد مزایای پزشکی نیز به همراه دارد که می‌تواند شامل جلوگیری از رشد موهای اصلی باشد که گاهی‌اوقات منجر به جوش‌زدن و ایجاد آبسه بر روی پوست می‌گردند. همچنین از جمله دیگر مزایای این روش درمانی می‌توان به پیشگیری از جوش‌زدن پوست پس از تراشیدن و سینوسی‌های پیلو نیدلی(وضعیتی است که می‌تواند در مردان و زنان رخ‌دهد.) نیز اشاره‌کرد.

از لیزر موهای زائد بیشتر در کدام قسمت‌های بدن استفاده‌می‌شود؟

می‌توان از لیزر موهای زائد در هر قسمتی از بدن که بخواهید استفاده‌کنید. قسمت‌هایی از بدن که استفاده از لیزر در آنها برای حذف موهای زائد بیشترین استفاده را دارد شامل صورت، موهای زیر بغل ، نواحی بیکینی ، پاها، پشت و قفسه سینه می‌شود. برای حذف موهای صورت و قسمت‌های کوچکتر بدن ابزارهای دقیق‌تر و پیچیده‌تری وجود دارد.

آیا می‌توان از لیزر برای حذف موهای زائد بدن برای تمامی پوست‌ها و موها استفاده‌کرد؟

از این شیوه‌ی درمانی می‌توان برای حذف تمامی انواع مختلف پوست‌ها و موهای زائد بدن به جزء موهای سفید استفاده‌کرد. در حال حاضر هیچ نوعی لیزری در بازار وجود ندارد که بتواند موهای سفید زائد را حذف‌کند زیرا موهای سفید فاقد ملانین هستند.

آیا همه افراد می‌توانند از لیزر برای حذف موهای زائد بدن استفاده‌کنند؟

اگر شما از داروهای خاصی استفاده می‌کنید، باردار هستید یا در دوران شیردهی قرار دارید، استفاده از لیزر برای حذف موهای زائد مناسب نیست. تغییرات هورمونی ممکن است بر رشد موهای بدن تأثیر بگذارد، بنابراین بهتر است در این شرایط از استفاده از لیزر برای حذف موهای زائد خودداری کنید. به عنوان یک نکته ایمنی، قبل از استفاده از لیزر برای حذف موهای زائد، مشورت با یک پزشک و انجام آزمایش پوستی (پچ تست) توصیه می‌شود تا از سازگاری و ایمنی آن با پوست شما اطمینان حاصل کنید.

در طی جلسه مشاوره با پزشک خود صادق باشید

لیزر موهای زائد یک رویکرد درمانی زیبایی‌شناسی محسوب‌می‌شود لذا بایستی از ایمن‌بودن آن مطمئن‌شوید. متخصصین معتبر و باتجربه لیزر درمانی تنها از ابزارآلاتی با درجه پزشکی استفاده‌می‌کنند و قبل از شروع روند درمانی ابتدا یک جلسه مشاوره‌ای با یکی از مختصصین این رشته خواهید داشت تا نوع پوست و موی شما در این جلسه مورد ارزیابی قرارگیرد. در طی این جلسه بایستی هرگونه دارویی که قبلا مصرف‌می‌کردید را به پزشک اطلاع‌دهید. مصرف داروهایی مانند قرص راکوتان بر روی مناسب‌بودن لیزر موهای زائد برای شما تاثیر خواهد گذاشت.

انتظارات واقع‌‌بینانه داشته از لیزر موهای زائد داشته باشید

بهتر است که بدانید برای اینکه بتوانید نتایج حاصل از لیزرکردن موهای زائد را ببینید به بیش از یک جلسه درمانی نیاز دارید. پس از تمام‌شدن دوره درمانی می‌توان انتظار کاهش رشد موهای زائد بصورت درازمدت را داشت. همچنین مهم‌است که بخاطر داشته باشید که هیچ کلینیک درمانی نمی‌تواند ادعاکند که می‌تواند بطور صد در صد موهای زائد بدن شما را از بین ببرد زیرا برخی از موها همواره در حال تلاش برای رویش مجدد هستند. رشد مجدد موها را می‌توان به کمک هورمون‌ها و سایر عوامل بیولوژیکی تحت تاثیر قرار داد که البته این موضوع نیز در بین افراد متفاوت است.

بصورت مرتب و منظم در جلسات لیزر درمانی برای حذف موهای زائد بدن حضور داشته باشید

جهت کسب بهترین نتیجه ممکن حتما هر چهار هفته یکبار (و یا موعدهایی که متخصص مربوطه برای شما تعیین‌کرده است) و بصورت منظم در جلسات درمانی حاضرشوید. به دلیل الگوی رشد موها، زمان‌بندی شما قطعا بر روی نتایج حاصل از لیزر درمانی تاثیر چشمگیری خواهد گذاشت.

مراقبت‌های قبل از لیزر موهای زائد


از قرارگرفتن در معرض نور خورشید خودداری‌کنید

چنانچه که دو هفته قبل از شروع لیزر درمانی در معرض نور خورشید قرارگرفته باشید پزشک نمی‌تواند در مورد درمان موهای زائد شما کاری صورت‌دهد زیرا لیزر باعث سوزاندن رنگدانه‌های موجود بر روی پوست شما خواهد شد. به عبارتی دیگر اگر دچار آفتاب‌سوختگی شده باشید و یا حتی رنگ پوست شما بر اثر قرارگرفتن در معرض نور خورشید برنزه نیز شده باشد شاید لازم‌باشد که برنامه لیزر موهای زائد خود را تغییر دهید.

موهای زائد خود را قبل از لیزرکردن بتراشید اما از استفاده از موم اجتناب‌کنید!

بایستی ریشه مو در فولیکول موجود باشد تا لیزر بتواند آن را شناسایی‌کند لذا از استفاده از موم، اپیلاسیون، استفاده از کرم‌های موبر و یا چیزهایی از این قبیل که ممکن‌است باعث ایجاد اختلال در فولیکول مو شود خودداری‌کنید. در عوض می‌توانید قسمت‌های مدنظر را ۱۲ تا ۲۴ ساعت قبل از مراجعه به متخصص لیزر بتراشید. حتما سعی‌کنید که قبل از مراجعه به پزشک ابتدا موهای زائد بدن را بخوبی بتراشید زیرا وجود موهای بلند بر روی پوست باعث بالارفتن خطر سوختگی پوست بر اثر استفاده از لیزر می‌شود.

از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده‌نکنید

در روز مراجعه برای لیزرکردن موهای زائد سعی‌کنید که بدنتان در حالت طبیعی خود باشد. حتما پوست خود را تمیزکرده و از هیچگونه ماده‌ی آرایشی حتی مرطوب‌کننده‌ها یا خوشبوکننده‌ها استفاده‌نکنید. لازم‌است که این نکته را تا ۲۴ ساعت بعد از لیزرکردن موهای زائد نیز رعایت‌کنید مگر اینکه خود پزشک استفاده از برخی از محصولات را به شما توصیه‌کند.

لیزرکردن موهای زائد در چند جلسه درمانی صورت‌می‌گیرد ؟


لیزرکردن موهای زائد در چند جلسه درمانی صورت‌می‌گیرد ؟‌

معمولا ۸ جلسه درمانی با فاصله‌های زمانی بین ۴ تا ۸ هفته برای از بین بردن موهای زائد بیشتر قسمت‌های بدن کافی‌ است اما متخصص درمانی فرکانس و قدرت لیزردرمانی را تعیین‌می‌کند تا با نیازهای و وضعیت شما سازگار باشد. هر جلسه درمانی چیزی حدود ۱۵ تا ۶۰ دقیقه برای حذف موهای زائد هر قسمت از بدن طول‌می‌کشد اما برای لیزرکردن موهای قسمت‌های کوچکتر صورت مانند موهای بالای لب‌ها به چیزی حدود ۲ دقیقه نیاز است. هرچند برای اینکه بتوان نتایج حاصل از لیزر موهای زائد را بطورکامل دید بایستی تمام جلسات درمانی را بطور کامل طی‌کرد اما حتی پس از اولین جلسه لیزردرمانی نیز می‌توان تغییر قابل ملاحضه‌ای در روند رشد مجدد موهای زائد در آن قسمت از بدن مشاهده‌کرد.

آیا لیزرکردن موهای زائد بدن دردناک است؟


اکثر مراجعه‌کنندگان ادعامی‌کنند که درد ناشی از لیزرکردن موهای زائد بدن به همان اندازه استفاده از سایر روشهای حذف موهای زائد است. حذف موهای زائد به کمک لیزر در مقایسه با استفاده از موم نباید درد بیشتری به همراه داشته باشد زیرا در این روش‌های موهای بدن در طی چند جلسه حذف‌می‌شوند. علاوه بر این لیزرکردن موهای زائد بدن در مقایسه با استفاده از موم به مراتب از ایمنی بیشتری برخوردار است و باعث بروز خونریزی نمی‌شود. هرچند که تضمین‌نمی‌شود که لیزر موهای زائد همراه با درد نباشد اما راهکارهایی وجود دارد که متخصص می‌تواند با بهره‌گیری از آنها میزان درد ناشی از لیزر موهای زائد را تا حد ممکن کم‌کند. برخی از این راهکارها عبارتند از استفاده از پنکه‌های خنک‌کننده که غالبا بر روی لیزر نصب‌می‌شوند، استفاده از لوسیون‌های با فرمول ساخت خاص و تنظیم‌کردن تنظیمات لیزر.

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد


مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد

علاوه بر دستورالعمل‌های خاصی که متخصص مربوطه به شما می‌دهد حتما از نکات مراقبتی زیر نیز بعد از لیزر موهای زائد پیروی‌کنید.

از قرارگرفتن در معرض نور خورشید بپرهیزید

بعد از لیزرکردن موهای زائد، پوست شما بیشتر از قبل نسبت به نور خورشید حساس خواهد بود لذا‌ سعی‌کنید که تا حد ممکن پوست خود را در مقابل نور خورشید بپوشانید و همواره از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید. همچنین از سایر راهنمایی‌های مربوط به سایر روش‌های درمانی مانند پیلینگ صورت و شیمیایی نیز پیروی‌کنید.

آرام‌کردن پوست

شاید به مدت ۲۴ ساعت پس از لیزر موهای زائد شاهد بروز درد و یا حساسیت پوست شوید. در این گونه مواقع می‌توانید با قراردادن یخ بر روی این نواحی از بدن از شدت ورم آن بکاهید. غالبا درد ناشی از لیزر موهای زائد بایستی چند روز پس از درمان بخودی خود برطرف‌شود اما چنانچه که پس از گذشت چند روز کماکان احساس درد و داشتید و شاهد سرخ‌شدن پوستتان شدید حتما با کلینیک مربوطه تماس‌بگیرید.

بروز خارش در قسمت‌های تحت درمان طبیعی است

احتمالا حداقل به مدت یک روز پس از درمان در قسمت‌های درمان‌شده دچار خارش‌ می‌شوید. از قبل یک بطری آلوئه‌ورا یا کرم‌های ضد خارش تهیه‌کنید و پس از درمان آنها را بر روی پوستتان بمالید. تمام سعی‌ خود را بکنید که از خاراندن پوست خود خودداری‌کنید زیرا اینکار تنها باعث تحریک بیشتر پوست می‌شود.

در استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی احتیاط‌ کنید

سعی‌کنید که از استفاده از لوازم آرایشی یا سایر محصولات زیبایی بلافاصله پس از درمان خودداری‌کنید. اگر مجبورید که از این دسته از وسایل استفاده‌کنید بهتر است که گزینه‌های معدنی و یا غیرشیمیایی را انتخاب‌کنید. پوست شما پس از درمان حساس خواهد بود لذا استفاده از مواد شیمیایی تنها باعث تحریک بیشتر آن می‌گردد. سعی‌کنید که تا حد ممکن در برخورد با پوست خود پس از درمان به مهربانی رفتارکنید.

در صورت بروز هر گونه مشکلی با پزشک خود تماس‌بگیرید

اگر پس از گذشت یک روز درد، تحریک، حساسیت و خارش پوست برطرف‌نشد در اسرع وقت با متخصص خود تماس‌بگیرید. چنانچه که مشکلی پیش‌آمده باشد و یا نیاز به مراجعه حضوری داشته باشید این موضوع حتما به اطلاع شما خواهد رسید. مراقبت از پوست و فولیکول‌های مو برای آماده‌کردن بدن برای جلسات بعدی لیزر موهای زائد ضروری است. بیشتر متخصصان صنعت توصیه‌می‌کنند که بیماران هر ۴ تا ۸ هفته یک بار برای مراجعت‌های بعدی به متخصص مراجعه‌کنند. بسته به رنگ پوست و بافت موی بیمار، متخصص لیزر درمانی توصیه‌ها و راهنمایی‌های خاصی به او پیشنهادمی‌کند. پروسه لیزر موهای زائد زمان‌بر است لذا بایستی در این راه صبور باشید و فراموش‌نکنید که نتایج پس از آن ارزش این انتظارکشیدن را دارد.

آیا می‌توان پس از لیزر موهای زائد ورزش‌کرد؟


بطور خلاصه می‌توان گفت که خیر. جهت کسب بهترین نتایج ممکن و بیشترین راحتی پس از درمان، ورزش‌کردن پس از لیزر موهای زائد توصیه‌نمی‌شود. در طی لیزرکردن موهای زائد، پوست تحت حرارت قرارمی‌گیرد که این منجر به سرخ‌شدن و ورم‌ فولیکول‌های مو می‌گردد. البته این موارد عوارض جانبی لیزرکردن موهای زائد هستند و به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت تداوم دارند از همین رو خنک نگه‌داشتن پوست در این دوره بسیار حائز اهمیت است. فولیکول‌های مو در این دوره بسیار حساس می‌شوند لذا بسیار مهم است که از انجام هرگونه فعالیتی که ممکن‌است باعث عرق‌کردن و یا بالارفتن دمای پوست می‌شود جدا بپرهیزید. عرق حاوی باکتری‌هایی است که میزان حساسیت فولیکول‌های مو را تشدید‌کرده و منجر به بروز جوش و یا در موارد شدیدتر باعث عفونت‌های پوستی می‌شود.

از انجام چه نوع ورزش‌هایی باید پس از لیزر موهای زائد خودداری‌کرد؟

‌از انجام هر نوع ورزشی که باعث عرق‌کردن می‌شود جدا خودداری‌کنید. دویدن، شناکردن، رقصیدن، دوچرخه‌سواری، کلاس‌های اسپینینگ، یوگای داغ، افزایش وزن، کلاس‌های ایروبیک، کراس فیت، تی ‌آر ایکس، زومبا همگی از جمله ورزش‌هایی هستند که بایستی تا ۲۴ الی ۴۸ ساعت اول پس از درمان از انجام آنها خودداری‌کرد. پیاده‌روی سبک مشکلی ندارد اما در این بازه زمانی از انجام هر کاری که منجر به عرق‌کردن پوست شود اجتناب‌کنید.

آیا لیزر موهای زائد بی‌خطر است؟


تکنولوژی لیزر در طول سالیان زیادی پیشرفت کرده است و همچنان در این زمینه شاهد پیشرفت‌هایی هستیم. اما تمام روش‌های درمانی از قبیل لیزر موهای زائد، عوارض جانبی دارند که متخصص مربوطه باید بعنوان بخشی از جلسه مشاوره این موارد را با شما در میان بگذارد. با این حال، اگر لیزر توسط یک درمانگر مجرب و دارای گواهینامه معتبر از سازمان FDA به درستی مورد استفاده قرار گیرد، می‌تواند کاملاً بی‌خطر و ایمن باشد.

در کلینیک درمانی ما، تنها از دستگاه‌های لیزر با آخرین نسل از درجه پزشکی که دارای پشتوانه‌های علمی هستند، استفاده می‌شود تا از کارآمدی و ایمنی آنها اطمینان حاصل شود. همیشه قبل از اقدام در مورد کلینیک درمانی، تحقیق کنید و معتبر بودن و مجرب بودن کارکنان آن، مجوز داشتن کلینیک و مورد تایید بودن تکنولوژی‌های آن را بررسی کنید.

در نهایت، باید به این نکته توجه داشت که تکنولوژی لیزر تنها یکی از روش‌های درمانی موهای زائد است و برای هر فردی ممکن است روش‌های دیگری مناسب‌تر باشد. بنابراین، مشاوره با متخصص مربوطه و تصمیم‌گیری با او درباره روش مناسب برای شما، بسیار مهم است.

عوارض جانبی لیزر موهای زائد چیست؟


بلافاصله پس از درمان پوست سرخ‌شده و یا دچار ورم‌ می‌شود که معمولا این عوارض ظرف مدت یکی دو ساعت بخودی خود برطرف‌می‌شود. همچنین ممکن‌است که پس از لیزرکردن موهای زائد، پوست آن قسمت از بدن دچار خارش شود. در بعضی از موارد ممکن‌است که در چند جلسه اول موهای لیزرشده اندکی ضخیم‌تر از قبل شود اما در نهایت و در طی جلسات بعدی این موها نیز ناپدیدمی‌شوند. این مورد غالبا به هنگام درمان موهای پرپشت و ضخیم در نواحی همچون پشت یا سینه مردان بیشتر رایج است.

مشاوره رایگان