مراقبت قبل و بعد از بوتاکس(اقدامات پس از بوتاکس پیشانی،چشم،خط اخم)

تاریخ 22 آبان 1402

این اتفاقی است که برای هر کسی پیش خواهد امد – یک روز که از خواب بیدار می‌شوید، در آینه نگاه می‌کنید و متوجه خطوط و چین و چروک‌هایی می‌شوید که تا چند ماه پیش وجود نداشتند. خوشبختانه، یک راه ساده برای بازگرداندن جوانی و نشاط به پوست و ظاهر شما وجود دارد. تزریق بوتاکس در هر سنی می‌تواند به بهبود ظاهر، رفع خطوط و چین و چروک‌ها و کاهش افتادگی‌های پوست کمک کند.

با اطلاع از مراقبت‌های لازم قبل و بعد از هر پروسه زیبایی، می‌توان موفقیت آن روش را تضمین کرد. در مورد بوتاکس هم همین طور است. اگر چه تزريق بوتاکس به نظر خیلی ساده است؛ با این حال، باید هر کاری که لازم است انجام دهید تا خطرات ابتلا به عفونت، و یا هر گونه عوارض جانبی و مشکل دیگری را به حداقل برسانید.

اهمیت مراقبت قبل و بعد از تزربق بوتاکس


تزریق بوتاکس امروزه محبوب‌ترین روش درمانی در بین روش‌های تزریقی است. این روش بسیار سریع بوده و پس از از انجام آن نیاز به استراحت نیست و نتایج تنها پس از چند روز خود را نشان می‌دهند. بوتاکس دارویی است که به عضلات بین ابروها، پیشانی یا اطراف چشم تزریق می‌شود. پس از تزریق، راه ورود هر پیغام عصبی به عضله مسدود شده و در نتیجه فعالیت ماهیچه‌ای که باعث چین و چروک پوست می‌شوند کاهش می‌یابد.نتایج نهایی حداکثر تا 30 روز پس از تزریق بوتاکس قابل مشاهده‌اند و تا سه الی چهار ماه باقی می‌مانند. بعد از آن شما مجددا نیاز به تزریق دیگری دارید. نگران نباشید؛ بر خلاف باور عمومی، باز هم می‌توانید همه احساسات خود را با صورتتان نشان دهید.

در مورد تزریق بوتاکس بایدها و نبایدهایی برای  قبل و بعد از تزریق وجود دارند که باید از آن‌ها پیروی کنید. خوب، بگزارید ببینیم این پیش نیازها و مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس کدامند که باید برای موفقیت درمان آن‌ها را انجام دهید.
متخصصین کلینیک زیبایی رازی آماده ارائه مشاوره و پاسخگویی به سوالات شما درباره تزریق بوتاکس هستند. در کلینیک پوست و موی رازی انواع روش‌های زیبایی و جوانسازی پوست از جمله تزریق بوتاکس طبق جدیدترین متدهای پزشکی جهان انجام می‌پذیرد.

نکات مراقبتی پیش از تزریق


برای داشتن نتایج موثر از تزریق بوتاکس، مراقبت‌های پس از این درمان نیز بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل پزشکان تأکید می‌کنند که برای دستیابی به نتایج مطلوب در طولانی مدت، باید توصیه‌های مربوط به مراقبت‌های پس از تزریق را به دقت رعایت کنید. نکات مربوط به مراقبت‌های پیش و پس از تزریق را به دقت مطالعه کرده و پس از تزریق، آن‌ها را به صورت دقیق دنبال کنید. نکات مربوط به مراقبت‌های پیش از تزریق بسیار ساده هستند. در این مقاله، نکاتی که باید انجام دهید تا برای تزریق بوتاکس آماده شوید و تجربه‌ای مطلوب از درمان را داشته باشید، بیان می‌شود.

یک پزشک با تجربه و کاربلد انتخاب کنید

انتخاب یک پزشک متخصص و با تجربه بسیار بسیار مهم است. تزریق خوب بوتاکس به مهارت و تکنیک تزریق کننده آن بستگی دارد. بنابراین خوب تحقیق کرده و پزشکی را پیدا کنید که آناتومی صورت را به خوبی بشناسد و برای چندین سال با موفقیت تزریق بوتاکس انجام داده باشد. بهتر است، برای مشاوره پیش از تزریق به بیش از یک پزشک مراجعه کنید.

با پزشک خود صادق باشید

برای ایمنی خودتان، هر چیزی که لازم است در مورد سابقه پزشکی خود به پزشکتان بگویید تا بتواند تشخیص دهد آیا شما گزینه مناسبی برای تزریق بوتاکس هستید یا خیر. پزشک خود را از موارد زیر آگاه کنید:

o داروها، مکمل‌ها یا داروهای گیاهی که مصرف می‌کنید.
o هر چیزی که نسبت به آن آلرژی دارید
o هر گونه بیماری یا مشکل پزشکی که دارید
o هر کار پزشکی که انجام داده‌اید یا قصد انجام آن را دارید (به عنوان مثال اگر اخیرا بوتاکس تزریق کرده‌اید، جراحی یا هر روش درمانی دیگر و …)
o اگر باردار هستید، شیردهی می‌کنید یا قصد بارداری دارید
o هر چیز دیگری که فکر می‌کنید باید پزشکتان از آن مطلع باشد

در صورتی که برای اولین بار است که می‌خواهید بوتاکس تزریق کنید، پزشک خود را در جریان بگزارید. بعضی از پزشکان ممکن است برای بیمارانی که برای اولین بار بوتاکس تزریق می‌کنند احتیاط بیشتری به خرج دهند تا واکنش بیمار را نسبت به بوتاکس را بفهمند و نتایج دراز مدت درمان بهبود یابد.

مطمئن شوید که بوتاکس درمان مناسب برای شماست

پزشکی که در کار تزریق بوتاکس تخصص و تجربه دارد به خوبی می‌داند که تزریق بوتاکس چه نتایجی برای پوست شما ایجاد خواهد کرد و چه انتظاراتی را براورده نخواهد کرد. به عنوان مثال، ممکن است بهتر باشد به جای تزریق بوتاکس از تزریق ژل برای رفع بعضی چین و چروک‌های خاص روی صورت خود استفاده کنید. پس ابتدا در این مورد خوب مطمئن شوید و با پزشک خود در مورد بهترین روش درمانی برای مشکلات پوست خود صحبت کنید.

با پزشک خود درباره نتایج مطلوب به توافق برسید

شما  و پزشکتان باید درباره نواحی از صورتتان که می‌خواهید درمان شود، ایده‌آل‌ها و نتایجی که می‌توانید از درمان  انتظار داشته باشید به توافق برسید. افراد مختلف سلیقه زیبایی شناسانه متفاوتی دارند. برای مثال، ممکن است تعریف پزشک شما از نتایج موفق تزریق بوتاکس ایجاد “چهره بی‌روحی باشد که واکنش‌های احساسی ندارد”، اما شما با این عقیده مخالف باشید. بنابراین بهتر است از قبل هر چیز مطمئن شوید که شما و پزشکتان یک دیدگاه مشترک درباره هدف و نتیجه کار دارید تا در پایان نتایج طوری نباشند که از نظر پزشک زیبا اما از نظر شما وحشتناک باشند.

انتظارات واقعی درباره نتایج تزریق بوتاکس داشته باشید

 ممکن است نتیجه تزریق بوتاکس بسیار خوب باشد، اما با آن‌چه که ایده‌آل ذهنی شما از تزریق بوتاکس بوده فاصله داشته باشد. بنابراین بایستی که انتظارات واقع بینانه‌ای از نتایج  کار داشته باشید تا بعد از آن بی جهت سرخورده نشوید.

مصرف داروهایی که ممکن است باعث رقیق شدن خون ‌شوند را متوقف کنید

  از یک هفته قبل از تزریق بوتاکس مصرف داروهای زیر را متوقف کنید:
–    آسپرین
–    ایبوپروفن یا ادویل، الیو، یا موترین
–    اگزیدرین
–    گیاه گل راعی
–    ویتامین E
–    روغن ماهی یا امگا 3
–    جینکو
–    جینسینگ

این کار باعث موجب می‌شود کبودی پس از بوتاکس به حداقل برسد. در صورتی که مجبور شدید دارو مصرف کنید، می‌توانید از استامینوفن استفاده کنید. همچنین، از چند روز قبل از تزریق بوتاکس، مصرف الکل را متوقف کنید.

از سوال پرسیدن واهمه نداشته باشد

 فهرستی از سوالاتی که می‌خواهید از پزشک خود بپرسید تهیه کرده  و آن را در جلسه مشاوره بوتاکس همراه خود داشته باشید. به این ترتیب سوالات خود را فراموش نخواهید کرد. سوالاتی مثل این که هزینه بوتاکس چقدر است، چند واحد بوتاکس برای شما نیاز است، چه مدت است که پزشک تزریق بوتاکس انجام می‌دهد، و غیره. در مورد عوارض جانبی، خطرات و مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس و این که معمولا هر چند وقت یکبار بوتاکس تزریق می‌کنند نیز سوال کنید.

در جلسه تزریق بوتاکس چه کارهایی انجام می‌شود


botax

 بوتاکس یک روش درمانی ساده است ،که در آن از سم عصبی به نام سم بوتولینوم استفاده می‌شود تا به طور موقت ماهیچه‌ها را فلج کند. این فرایند دارای مزایای متعددی است، از جمله درمان برخی مشکلات عضلانی خاص، رفع چین و چروک، درمان تعریق بیش از حد و کاهش تعداد حملات میگرن. شایع‌ترین قسمت‌های صورت که به آن بوتاکس تزریق می‌شوند، خطوط اخم بین دو ابرو، چروک‌های پیشانی و خطوط پنجه کلاغی کنار چشم هستند. بوتاکس را می‌توان به هر عضله‌ای در صورت تزریق کرد.

تزریق برای اکثر بیماران چندان ناراحت کننده نیست – بیماران چیزی شبیه شبیه احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش خفیف حس خواهند کرد. با این حال، اگر آستانه تحمل دردتان پایین باشد، می‌توانید پوست خود را قبل از تزریق بی‌حس کنید. پزشک معمولا از بی حسی موضعی  یا یخ  برای بی‌حس کردن منطقه استفاده می‌کند.

بوتاکس با استفاده از یک سوزن نازک ، بسته به منطقه تحت درمان و به مقدار مورد نیاز مستقیما به عضله تزریق می‌شود. بوتاکس راه پیام‌هایی که اعصاب به عضلات می‌آورند را مسدود کرده و بدین صورت از انقباض ان‌ها جلوگیری می‌کند. این آرامش عضلانی به کم شدن یا رفع ظاهر چروک‌ها، خطوط اخم و خطوط پنجه کلاغی کمک می‌کند.

جلسه درمان اولیه معمولا حدود 30 دقیقه طول می‌کشد، و جلسه درمان تکمیلی تنها حدود 15 دقیقه طول خواهد کشید. ممکن است بعد از تزریق کمی قرمزی و تورم برایتان ایجاد شود اما این حالت به طور معمول در عرض 10 دقیقه کاهش می‌یابد.
نتایج به طور معمول از یک هفته پس از درمان کم کم خود را نشان می‌دهند، به طوری که ناحیه تحت درمان صاف‌تر شده و جوان‌تر به نظر می‌رسد. احتمالا پس از حدود سه ماه مجددا قدرت حرکت به ناحیه درمان باز خواهد گشت. در طول این مدت، معمولا بیماران یک جلسه درمان تکمیلی کوتاه نیز خواهند داشت.

پس از تزریق بوتاکس چه اتفاقی می‌افتد


botax2

مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس شامل بیشتر از استفاده از یخ است. این مراقبت‌ها شامل چندین توصیه ایمنی هستند که باید آن‌ها را جدی بگیرید، زیرا ممکن است تاثیر تزریق بوتاکس را کاملاً از بین ببرند. دستورات مراقبتی پس از تزریق بوتاکس نه تنها برای بهبود سریعتر پوست نیستند، بلکه مستلزم آن است که از انجام فعالیت‌های خاصی که ممکن است به چهره شما آسیب برساند، اجتناب کنید.

آرام باشید و صاف و مستقیم بنشینید

پزشکان توصیه می‌کنند که تا 5- 6 ساعت پس از تزریق بوتاکس سعی کنید آرام باشید و از انجام فعالیت‌های شدید پرهیز نمایید. توجه داشته باشید که دراز کشیدن ممکن است باعث شود بوتاکس به سایر قسمت‌های صورت نشت کرده و نتایج نهایی مخدوش شود. به جای دراز کشیدن، سعی کنید در جایی که به شما آرامش می‌دهید قرار گرفته و صاف و مستقیم بنشینید تا دارو بتواند تاثیر نهایی خود را در پوستتان اعمال کند.

از ماساژ دادن صورت خود اجتناب کنید

حداقل چند ساعت طول می کشد تا بوتاکس به طور کامل در اطراف ناحیه مورد نظر مستقر شود، بنابراین به هیچ وجه نباید ماهیچه‌های صورت خود را ماساژ دهید. پزشکان می گویند ماساژ ممکن است باعث شود بوتاکس به قسمت‎های دیگر صورت مانند پلک‌ها نشت کند.

عضلات خود را ورزش دهید

botax3

 گرچه باید از ماساژ صورت پرهیز کرد، اما پزشکان توصیه می‌کنند که عضلات اطراف محل تزریق به کار گرفته شود تا ماده تزریق شده به طور مساوی در عضله تحت درمان پخش شود. برای این کار کافی است کارهای ساده‌ای مثل خندیدن یا صحبت کردن را انجام دهید تا عضلات محل تزریق به کار گرفته شوند.

از داروهای ضد التهابی استفاده کنید

اگر پوستتان زود دچار کبودی می‌شود، باید کاری کنید که پس از تزریق کبودی‌ کاهش پیدا کند. استفاده از یک یخ بسته روی نواحی تزریق به کاهش کبودی یا التهاب کمک می‌کند. علاوه بر این، پزشک می‌تواند برایتان داروهایی تجویز کند تا هرگونه التهاب و ناراحتی سریعتر برطرف شود.

فشار خون خود را چک کنید

از حمام گرم و ماندن در سونا پرهیز کنید. گرما باعث بالا رفتن فشار خون شده و افزایش جریان خون ممکن است در نتایج مورد نظر از تزریق بوتاکس اختلال ایجاد کرده و بوتاکس را به مناطق دیگر منتقل کند. به همین دلیل بهتر است از مصرف نوشیدنی‌های الکلی و کافئین نیز تا 24 ساعت پس از تزریق خودداری کنید.

چه زمانی می‌توانم سایر روش‌های درمانی را برای پوست خود به کار ببرم؟


حداقل تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس از انجام سایر درمان‌های پوستی مثل لایه‌برداری ، میکرودرم ابریژن و لیزر درمانی اجتناب کنید. حداقل تا دو هفته پس از تزریق بوتاکس و مشخص شدن نتایج نهایی آن از تزریق مجدد بوتاکس پرهیز کنید. این مساله بسیار مهم است زیرا تاثیر بوتاکس افزایشی است.

فراموش نکنید که حتما برای جلسه درمان تکمیلی به پزشک مراجعه کنید. ممکن است شما از نتایج تزریق راضی باشید ، اما لازم است پزشک شما را معاینه نماید تا مطمئن شود هیچ گونه فلج عضلانی یا آسیب عصبی پیش نیامده و نیز در صورتی که نتایج مطلوب حاصل نشده باشد مجددا مقداری بوتاکس برایتان تزریق نماید.

پرسش‌های متداول


مصرف کدام مکمل‌ها با تزریق بوتاکس تداخل دارند؟ من مقدار زیادی روغن ماهی، ویتامین C و روی مصرف می‌کنم، آیا استفاده از این

داروها برای تزریق بوتاکس مشکلی ایجاد می‌کند؟

یکی از مکمل‌هایی که ثابت شده با بوتاکس تداخل مثبتی دارد روی است. در واقع، دارویی به نام زایتاز ( Zytaze) وجود دارد که در صورتی که 4 روز قبل از تزریق و در روز تزریق بوتاکس مصرف شود اثرات تزریق بوتاکس را بهبود می‌دهد. ادعا شده که این مکمل که حاوی مقدار زیادی روی است به اتصال بوتاکس به گیرنده‌های عصبی کمک می‌کند.

مصرف کدام ویتامین‌ها و گیاهان با بوتاکس تداخل دارد؟

تحقیقاتی انجام شده که نشان می‌دهند بعضی از مکمل‌های روی ممکن است اثرات بوتاکس را افزایش دهند. بسیاری از ویتامین‌ها (مانند ویتامین E) و گیاهان (به عنوان مثال گل میخک، سیر، زنجبیل، جینسینگ، شیرین بیان) اثرات ضد انعقادی داشته یا باعث رقیق شدن خون می‌شوند. از آنجا که بوتاکس به صورت تزریقی اعمال می‌شود، اجتناب از این گونه محصولات قبل از تزریق ممکن است به کاهش خونریزی احتمالی در زمان تزریق کمک کند.

خطرات و عوارض بوتاکس چیست؟ آیا می‌توان در هنگام بارداری یا شیردهی بوتاکس تزریق کرد؟

 خطرات و عوارض اصلی بوتاکس مربوط به ضعیف شدن عضله‌ای است که قرار نبوده تحت تاثیر بوتاکس قرار بگیرد یا بوتاکس به آن تزریق شود. بسته به این که کدام عضله ناخواسته تضعیف شده باشد، این خطرات ممکن است بسیار متنوع باشند.

یک یا دو روز بعد از تزریق، ممکن است متوجه کبودی جزئی در محل تزریق شوید. برخی از بیماران نیز سردرد خفیفی را تجربه می کنند، که معمولا با مصرف یک مسکن مانند ایبوپروفن درمان می‌شود. اگر پوستتان حالت منقبض و یا سنگین پیدا کرد نگران نشوید – این واکنش طبیعی است و در عرض یک تا دو هفته کاهش می‌یابد. از مالش یا ماساژ دادن ناحیه تزریق اجتناب کنید، چرا که ممکن است باعث انتقال سم به نقاط دیگر شود.

آیا پس از برطرف شدن تاثیر بوتاکس اگر کسی مجددا بوتاکس تزریق نکند تاثیر بوتاکس بازخواهد گشت؟

خیر، فعالیت عضلانی پس از برطرف شدن اثر بوتاکس، به وضعیت اولیه خود بازمی‌گردد.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

استفاده از بوتاکس به هیچ عنوان باعث درد زیادی نمی‌شود. در واقع، درد مربوط به تزریق بوتاکس ناچیز است و بیشتر به علت سوزن بودن آن است. هر چه سوزن استفاده شده کوچک‌تر باشد، درد آن کمتر خواهد بود. وقتی که بوتاکس زیر پوست تزریق می‌شود، ممکن است برخی از رشته‌های عصبی به طور موقت تحریک شوند. اما میزان درد و تحمل آن به هر فرد بستگی دارد و ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد.

مشاوره رایگان