لیفت صورت با بوتاکس: جوانسازی و رفع چروک پوست با بوتاکس

تاریخ 22 آبان 1402

هر چهره‌ای داستان خاص خود را دارد ـ اما برخی افراد تمایلی ندارند تا داستان نهفته در پس چین و چروک‌ها و خطوط ناخواسته‌ای را که روی چهره‌شان خودنمایی می‌کند با بقیۀ دنیا در میان بگذارند. امروزه روش‌های گوناگونی برای تغییر دادن داستان این افراد وجود دارد و به آنان کمک می‌کند که جوانی و در پی آن، اعتماد به نفس از دست رفته را بازیابند.

بوتاکس یکی از موثرترین و قدرتمندترین روش‌های درمانی است که در حال حاضر در پزشکی زیبایی به کار برده می‌شود. تقریباً تمام بیماران از بیست ساله گرفته تا هشتاد ساله از این درمان زیبایی بهره می‌گیرند. درمان‌های متعدد ایمنی و تاثیرگذاری بوتاکس را در گذر زمان برای پیشگیری از بروز نشانه‌های پیری و همچنین از بین بردن این نشانه‌ها اثبات کرده است.

متخصصین کلینیک زیبایی رازی به روشی هدفمند از بوتاکس برای درشت کردن چشم‌ها، بالا بردن ابروهای افتاده، صاف کردن خطوط ریز دور چشم و از بین بردن غبغب و صاف کردن گردن استفاده می‌کنند. بسیاری از بیمارانی که خود را برای انجام دادن عمل‌های زیبایی آماده نمی‌بینند، روش لیفت صورت با بوتاکس یا لیفتینگ ابرو با بوتاکس را به عنوان یک جوان کنندۀ طبیعی و ملایم انتخاب می‌کنند. تزریق بوتاکس درمانی سریع است و نیازی به استراحت کردن ندارد. در جلسۀ مشاوره از پزشک معالجتان سوال کنید که آیا کاندیدای مناسبی برای تزریق بوتاکس به شمار می‌آیید یا خیر. هر گونه سوال و نگرانی را در خصوص تزریق بوتاکس با پزشکتان در میان بگذارید و از ایشان بخواهید که مزایای این تزریق ساده و موثر را برایتان شرح دهند.

چه عاملی بیشتر از همه ما را پیر میکند؟


فکر می‌کنید چه عاملی ظاهرمان را بیشتر از همه پیر نشان می‌دهد؟ خطوط و چین و چروک‌ها هستند که گرد و غبار پیری را روی صورتمان می‌پاشند یا تغییر رنگ پوست، شاید هم افتادگی پوست؟ واقعیت این است که ترکیبی از این عامل‌ها مقصر اصلی پیری ما است، بااین حال یک عامل اصلی برای ایجاد چین و چروک، خطوط و افتادگی پوست وجود دارد؛ آن عامل از بین رفتن چربی صورت و لاغر شدن صورت است.

روزگار بازی تلخی با ما می‌کند، هرچه پیرتر می‌شویم، چربی‌هایی که دور شکم و بخش میانی بدن جمع می‌شود، بیشتر می‌شود، اما چربی‌های صورت آب می‌شود. صورتتان را در دوران جوانی به یاد بیاورید، به احتمال زیاد صورتی پر با گونه‌هایی برآمده داشتید. پر بودن صورت در دوران جوانی به این دلیل است که چربی نقش مهمی را در پر کردن زیر پوست دارد و ظاهری صاف، نرم و شاداب به صورت می‌دهد.

البته تحلیل رفتن چربی تنها متغیر این معادله نیست. تحلیل رفتن کلاژن نیز منجر به پیری صورت می‌شود، چرا که بدن تولید کلاژن را از حوالی 25 سالگی متوقف می‌کند. تحلیل رفتن عضلات در گذر عمر نیز تاحدی باعث پیر شدن صورت می‌شود. تمام این عامل‌ها به معنای لاغر شدن کلی صورت است.

بنابراین وقتی لاغر شدن صورت مقصر اصلی پیر شدن است، چرا جراحی لیفت صورت روش متداولی است که عده‌ای برای بازیابی جوانی به آن روی می‌آورند؟ واقعیت این است که بسیاری از بیماران چنین انتخابی نمی‌کنند. امروزه تعداد روزافزونی از بیماران و پزشکان تلاش می‌کنند تا صورت را نه از راه کشیدن پوست، بلکه از طریق پر کردن از داخل جوان کنند.

روش های لیفت صورت


جراحی لیفت صورت

عمل لیفت صورت یک روش جراحی است که به منظور برداشتن پوست اضافی، کشیدن پوست و بافت، و بالا کشیدن عضلات صورت انجام می‌شود. این جراحی به منظور رفع مشکلاتی مانند افتادگی پوست و چروک‌های عمیق انجام می‌شود.

مزایای لیفت صورت

 • نتایج جراحی لیفت صورت نسبت به درمان‌های تزریقی، آشکارتر و قابل توجه‌تر است.
 • چون لیفت صورت یک عمل جراحی است، نتایج آن بسیار ماندگارتر از دیگر درمان‌های زیبایی است و نتایج آن غالباً ماندگاری ده ساله یا بیشتر دارد.
 • با انجام دادن جراحی لیفت صورت می‌توان مشکلات جدی‌تری را درمان کرد که تزریق قادر به درمان آنها نیست.

معایب لیفت صورت

 • لیفت صورت به بیهوشی نیاز دارد که با خطرات خاص خود همراه است.
 • دوران بهبود بعد از جراحی لیفتینگ، مانند هر عمل جراحی دیگری طولانی‌تر از درمان‌های غیرتهاجمی است. بیماران حداقل به دو هفته استراحت نیاز دارند.
 • ورم و کبودی بعد از جراحی لیفتینگ صورت بسیار بیشتر از عوارض بعد از تزریق ژل است. همچنین ممکن است بخیه‌ها تا چند روز روی پوست باقی بماند.

لیفت صورت مایع چیست؟

لیفت صورت مایع چیست?

لیفت صورت یک روش جراحی غیرجراحی است که از تزریق ژل‌ها یا پرکننده‌ها مانند رستیلن، پرلین، رادیز، ژوویدرم، آرت فیل و اسکالپترا برای بالا بردن، پر کردن، برجسته کردن، صاف کردن و یا خوش‌فرم کردن صورت استفاده می‌کند. این فراوردها با استفاده از مواد مختلف و به روش‌های گوناگونی تولید می‌شوند و کاربرد خاص آنها نیز تاحدی با هم متفاوت است. این فراوردها معمولاً به همراه یکدیگر یا در کنار بوتاکس تزریق می‌شوند.

چنانچه ژل در کنار بوتاکس تزریق شود، نتایج ماندگارتر و بهتری به دست می‌آید. بوتاکس مانع از انتقال تکانه‌های عصبی می‌شود که باعث انقباض عضلات می‌شوند. چنانچه بوتاکس به دقت در ناحیه‌های خاص تزریق شود، عضلاتی را که مسئول حالت‌های معین صورت، مانند اخم کردن هستند، شل می‌کند. این حرکات مکرر موجب از بین رفتن کلاژن در ناحیه‌های صورت می‌شوند و زمینه را برای ایجاد چروک‌های عمیق و خطوطی که حین حرکت دادن به صورت دیده می‌شود، فراهم می‌کنند.

چنانچه ژل برای پر کردن خطوط دینامیک صورت، مثلاً چین و چروک‌هایی تزریق شده باشد که هنگام خندیدن پدیدار می‌شوند، چون استفادۀ مکرر و بیش از اندازۀ عضلات اطراف محل تزریق، منجر به از بین رفتن سریع‌تر ژل می‌شود، تزریق بوتاکس بسیار مفید خواهد بود. در غیر این صورت چون ژل سریع‌تر از بین می‌رود، لازم است که تزریق‌های بیشتری در فواصل کوتاه‌تر انجام شود تا نتیجۀ مطلوب حفظ شود.

مزایای بوتاکس

 • تزریق بوتاکس درمانی سریع و با حداقل تهاجم است که فقط 15 دقیقه طول می‌کشد.
 • بعد از تزریق بوتاکس نیازی به استراحت کردن نیست، بنابراین می‌توانید فعالیت‌های روزمره را به سرعت از سر بگیرید.
 • بوتاکس، بسته به تعداد دفعات تزریق، گزینۀ مقرون به صرفه‌تری نسبت به جراحی است.
 • ماندگاری نتایج تزریق بوتاکس حداقل سه ماه است.

معایب تزریق بوتاکس

 • هرچند اثر بوتاکس چند ماه دوام دارد، اما درهر حال این نتایج موقتی است و تزریق باید برای حفظ نتیجه تکرار شود.
 • از عوارض جانبی تزریق بوتاکس می‌توان به کبودی و ورم جزئی اشاره کرد، هرچند این عوارض را به راحتی می‌توان با آرایش پوشاند.
 • بوتاکس مشکلات جدی‌تری مانند افتادگی پوست را اصلاح نمی‌کند.

هر صورتی با صورت دیگر فرق می‌کند و اهداف تمام بیماران با هم یکسان نیست. بنابراین قبل از انتخاب درمان زیبایی خود حتماً پزشک معالج را از نتایج مطلوبتان مطلع کنید و دربارۀ مزایای درمان‌های امروزی از ایشان سوال کنید.

کاندیدای تزریق بوتاکس


اشخاصی که از سلامت بدنی خوبی برخوردارند و سوابق بیماری‌های عصبی-عضلانی مانند ام‌اس یا میاستنی گراویس ندارند، در دوران بارداری یا شیردهی نیستند و حداقل 18 ساله هستند، بهترین افراد برای دریافت تزریق بوتاکس هستند. اگر چین و چروک‌های صورت شما متوسط تا شدید هستند یا در نواحی مانند اطراف چشم‌ها و پیشانی که بوتاکس می‌تواند آنها را درمان کند، وجود دارد، می‌توانید به تزریق بوتاکس فکر کنید.

مراحل تزریق بوتاکس


مراحل تزریق بوتاکس

بوتاکس پروتئینی خالص‌سازی شده است که به طور طبیعی توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود. مقادیر بسیار کمی از پروتئین تخلیص شده با اهداف درمانی در عضلات انتخابی تزریق می‌شود تا از انقباض مکرر این عضلات و در نتیجه از چروک خوردن بافت‌های نرم و پوست روی این عضلات جلوگیری شود.

دوران بهبود بعد از تزریق بوتاکس


دوران بهبود بعد از تزریق بوتاکس

اکثر بیماران هیچ دردی را حس نمی‌کنند یا فقط دچار ناراحتی مختصری می‌شوند و اغلب بیماران حتی قبل از تزریق، نیازی به مصرف کرم بی‌حس کننده نمی‌بینند. چون پزشکان بوتاکس را با سوزنی بسیار ظریف و مخصوص تزریق می‌کنند، درد و ناراحتی ناشی از تزریق بسیار کم یا حتی صفر است. تزریق بوتاکس عموماً ورم و کبودی به دنبال ندارد. بیماران می‌توانند فعالیت‌های روزمره را بعد از درمان دنبال کنند. اثر بوتاکس آنی نیست و نتیجۀ نهایی معمولاً بعد از گذشت 5 ـ 14 روز مشخص می‌شود. ماندگاری نتایج، بسته به متابولیسم خاص بدن هر بیمار، سه تا شش ماه است.

هزینه تزریق بوتاکس


متاسفانه چون هزینۀ لیفت صورت مایع تابعی از متغیرهای متعدد است، نمی‌توان هزینۀ دقیق این درمان را قبل از مشاوره برآورد کرد. این متغیرها شامل تعداد و محل تزریق، نوع بوتاکس مورد استفاده، شدت لاغر شدن و از بین رفتن چربی صورت، هزینه‌های نگهداری، تجربۀ متخصص و موقعیت جغرافیایی کلینیک می‌شود.

پرسشهای متداول


چه نکاتی را باید قبل از تزریق بوتاکس با پزشک معالجم در میان بگذارم؟

ابتلا به هر گونه عارضه، از قبیل موارد زیر را به پزشک معالجتان اطلاع دهید:

 • عفونت پوست در محل در نظر گرفته شده برای تزریق
 • ابتلا به عارضه‌ای مانند میاستنی گراویس، سندرم لمبرت ـ ایتون و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS یا بیماری لوگریگ) که عضلات و عصب‌ها را درگیر کرده باشد.
 • حساسیت به فراورده‌های تهیه شده از سم بوتولینوم
 • سابقۀ بروز عوارض بعد از مصرف فراورده‌های سم بوتولینوم در گذشته
 • ابتلا به مشکلات تنفسی مانند آسم یا آمفیزم یا سابقۀ ابتلا به این ناراحتی‌ها
 • ابتلا به اختلالات بلع یا سابقۀ ابتلا به این اختلال‌ها
 • ابتلا یا سابقۀ ابتلا به مشکلات خونریزی دهنده
 • قصد انجام جراحی در آیندۀ نزدیک
 • انجام دادن جراحی بر روی صورت در گذشته
 • ضعف عضلات پیشانی، برای مثال به سختی بالا بردن ابروها
 • افتادگی پلک
 • هر گونه تغییر در ظاهر عادی صورت
 • باردار بودن یا قصد باردار شدن داشتن. مشخص نیست که آیا بوتاکس به جنین در رحم مادر آسیب می‌زند یا خیر.
 • چنانچه مادر در دوران شیردهی باشد یا قصد داشته باشد که به فرزندش شیر بدهد. مشخص نیست که آیا بوتاکس وارد شیر مادر می‌شود یا خیر.

چه داروهایی قبل از تزریق بوتاکس مصرف نشوند؟

تمام داروهای مصرفی خود، شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و مکمل‌های گیاهی، را به پزشک معالجتان اطلاع دهید، چون ممکن است تزریق بوتاکس در صورت مصرف کردن بعضی داروها منجر به بروز عوارض جانبی جدی شود. تا زمانی که به پزشک اطلاع نداده‌اید که به تازگی بوتاکس تزریق کرده‌اید، مصرف داروی جدیدی را شروع نکنید. شرایط و مصرف داروهای زیر را حتماً به پزشک اطلاع دهید:

 • چنانچه دیگر فراورده‌های تهیه شده از سم بوتولینوم را در چهار ماه گذشته دریافت کرده‌اید.
 • چنانچه فراورده‌های سم بوتولینوم از قبیل میوبلاک (rimabotulinumtoxinB)، دیسپورت (abobotulinumtoxinA) یا زئومین (incobotulinumtoxinA) را در گذشته دریافت کرده‌اید. حتماً نوع داروی مصرفی را به درستی به پزشکتان اطلاع دهید.
 • چنانچه آمپول آنتی بیوتیک را به تازگی تزریق کرده‌اید.
 • اگر شل کننده‌های عضلانی مصرف می‌کنید.
 • داروی سرماخوردگی یا ضدحساسیت مصرف می‌کنید.
 • داروی خواب‌آور مصرف می‌کنید.
 • داروهای ضدپلاکت (مانند آسپرین) و یا ضدانعقاد (رقیق کننده خون) مصرف می‌کنید.

اگر مطمئن نیستید که آیا داروی مصرفیتان در دسته‌های بالا جای می‌گیرد یا خیر، حتماً از پزشک معالجتان سوال کنید.

فهرستی از داروهای مصرفیتان تهیه کنید و هر بار که می‌خواهید داروی جدیدی تهیه کنید، این فهرست را به دکتر داروساز یا پزشک معالجتان نشان دهید.

مشاوره رایگان