تزریق بوتاکس: مزایا، نحوه و کاربرد آن

تزریق بوتاکس

درگذر زمان، به‌طور طبیعی همه ما چین‌وچروک‌ها را تجربه خواهیم کرد. آن‌ها در اثر تکرار حرکات متناوب پوست و عضلات صورت ایجاد می‌شوند. هر لبخند و اخمی که در صورت ما ظاهر می‌شود، خطوط چهره ما را تغییر می‌دهد، این خطوط حتی زمانی که لبخند و اخم ما محو می‌شوند نیز، برای مدتی ادامه خواهند داشت. بوتاکس (BOTOX) یک راه سریع، ساده و مقرون‌به‌صرفه برای اصلاح لبخند لثه‌ای، برطرف کردن چین‌وچروک‌های اطراف چشم و ابرو محسوب می‌شود، که امروزه در بین بیماران بسیاری مورد استقبال قرارگرفته است. تزریق بوتاکس یک شیوه درمانی است که بدون نیاز به جراحی و با کمترین عوارض جانبی، به جوان سازی پوست پرداخته و ظاهر آن را زیبا می‌سازد.

درباره بوتاکس


برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که بوتاکس چیست و چگونه عمل می کند؟ بوتاکس از ماده‌ای به نام “اونا بوتولینیوم توکسین ” (یک نوع سم باکتریایی) درست می‌شود و اولین بار برای درمان خطوط بین ابرو توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تأیید گردید. پس از تأیید آن، به‌صورت روز افزون در حوزه زیباسازی صورت موردتوجه بیماران و متخصصین قرار گرفت و به محبوب‌ترین درمان غیرتهاجمی زیبایی صورت تبدیل گشت. بوتاکس پالس‌های عصبی عضلاتی که باعث چین‌وچروک می‌شوند را مسدود می‌کند، بنابراین هنگام بروز احساسات در چهره ما این عضلات آرام مانده و منقبض نخواهند شد.

 

کدام نواحی می‌توانند تحت درمان بوتاکس قرار بگیرند؟


کدام نواحی می‌توانند تحت درمان بوتاکس قرار بگیرند

بوتاکس خط اخم  برای خطوط عمیق بین دو ابرو استفاده می‌شود. معمولاً به این چین‌وچروک‌ها “خطوط اخمی” می‌گویند. چین‌وچروک پیشانی و چروک‌های پاکلاغی (چین‌وچروک‌های اطراف چشم‌ها) نیز می‌توانند تحت درمان کاربرد بوتاکس قرار بگیرند. نواحی دیگر عبارت‌اند از: بوتاکس لببرای رفع چین‌وچروک لب فوقانی، دهان و گردن. برای درمان خطوطی که از دهان به بینی (خطوط خنده) کشیده می‌شوند، تزریق بوتاکس استفاده نمی‌شود. بهتر است برای ازبین بردن خط خنده داروهای تولیدکننده کلاژن مثل” Radiesse “و” Sculptra” استفاده شوند. همچنین می‌توان برای رفع خط خنده از ژل‌های تزریقی حاوی اسید هیالورونیک مانند “Restylane”، Perlane””، “JUVEDERM” و “Voluma” استفاده نمود، این ژل‌ها خطوط عمیق صورت را پرکرده در از بین بردن خط اخم و همچنین درمان لبخند لثه ای موثر بوده و فرورفتگی آن را برطرف می‌سازند. اثر درمانی ژل‌ها می‌تواند از ۶ ماه تا ۳ سال طول بکشد.

بوتاکس فقط باید توسط متخصصان آموزش‌دیده و مجرب با توجه به استانداردها و دوزهای مجاز تزریق گردد.

نمونه کاربردهای بوتاکس

  • بوتاکس لب‌ ها
  • افتادگی ابروها
  • لیفت صورت  و پیشانی
  • زیر چشم – درمان چین‌وچروک و حلقه تیره دور چشم
  • گردن- درمان چین‌وچروک گردن یا درمان افتادگی پوست گردن

فرایند تزریق بوتاکس چگونه است؟


دوز بسیار کمی از تزریق بوتاکس صورت در زیرپوست، محلی که در آن چین‌وچروک قابل‌توجهی وجود دارد، تزریق می‌شود. این کار به‌طورمعمول در مطب پزشک انجام می‌شود. روش تزریق بوتاکس چانه، خطوط اخم، چروک ها صورت و … می‌تواند بسته به محل تزریق از ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد. تعداد تزریق‌ها و مقدار دوز تجویزشده بسته به‌شدت چین‌وچروک‌ها متفاوت است. ابتدا قبل از تزریق، پزشک ناحیه تزریق را علامت‌گذاری می‌کند سپس با دقت در محل موردنظر بوتاکس تزریق می‌شود. ازآنجاکه تزریق از طریق یک سوزن بسیار نازک انجام می‌شود بیمار احساس ناراحتی نخواهد داشت، ممکن است که یک کرم بی‌حس‌کننده موضعی بر روی پوست بیمار اعمال شود تا احساس راحتی بیشتری داشته باشد. پس از تزریق بیماران قادرند به خانه و یا محل کار خود بازگردند و مانعی برای انجام فعالیت‌های روزمره وجود نخواهد داشت.

فرایند تزریق بوتاکس چگونه است؟

هنگام تزریق بوتاکس انتظار چه مواردی را باید داشته باشیم؟


در عرض ۲۰ دقیقه یا کمتر، تزریق در خطوط اخم و یا خطوط دیگر صورت انجام می‌شود. عضلات محل تزریق وارد فاز استراحت می‌شوند و پوست شما صاف و نرم‌تر خواهد شد. بوتاکس یک درمان سرپایی است و ازآنجاکه تزریق زیرپوست انجام می‌شود، هیچ عارضه دیگری ایجاد نمی‌شود و شما مانند قبل خواهید بود. پس از درمان ممکن است، تورم و کبودی اندکی در نقاط تزریق ظاهر شود. به بیماران توصیه می‌شود در روز تزریق ورزش خود را محدود کرده و شب تزریق هنگام خواب محل تزریق را تحت فشار قرار ندهند. قرمزی و تورم فقط برای چند ساعت باقی می‌ماند، اما در برخی بیماران ممکن است برای چند روز مقداری کبودی باقی بماند. داروهای کاهش‌دهنده کبودی، مانند آرنیکا نیز وجود دارد، که بیماران می‌توانند یک هفته قبل از درمان برای به حداقل رساندن کبودی از آن‌ها کمک بگیرند. ۵ الی ۷ روز طول می‌کشد که نتایج بوتاکس کاملاً نمایان شوند. پس‌ازآن، چهره نرم، صاف و روشن‌تر به نظر می‌رسد و بیماران احساس جوانی دوباره خواهند کرد. درمان بوتاکس که چین و چروک‌های صورت را از بین می‌برد، از انقباض‌های عضلانی محرک میگرن نیز جلوگیری می‌کند. بوتاکس، سم بوتولینوم رقیق شده، با جلوگیری از آزاد شدن مواد شیمیایی در سلول‌های عضلانی و ممانعت از انتقال پیام انقباض به فیبرهای عضلانی میگرن را درمان می‌کند. با مشاهده بهبود یافتن علائم میگرن در بیمارانی که بوتاکس را برای درمان عارضه‌های دیگر دریافت کرده بودند، پژوهش‌های گوناگون در زمینه درمان میگرن با بوتاکس شروع شد. سازمان غذا و دارو FDA  پس از سال‌ها پژوهش و جمع‌آوری داده‌های بالینی به سال ۲۰۱۰ استفاده از بوتاکس را برای درمان میگرن‌ مزمن تایید کرد.

آیا بوتاکس بی‌خطر است؟


هنگامی که به‌درستی و توسط پزشک متخصص انجام شود، باعث هیچ‌گونه عارضه‌ای نمی‌شود. باید گفت، انتخاب شخصی که در این زمینه دانش و تخصص کافی داشته باشد که از بوتاکس تقلبی استفاده نکند، بسیار مهم است. برخی از محصولات موجود در بازار ممکن است عوارض تزریق بوتاکسرا در پی داشته باشند. یک پزشک ماهر فقط به‌اندازه‌ای از دارو استفاده می‌کند که به‌طور مؤثر تحریک عضلات صورت را متوقف کرده و آسیبی به ناحیه اطراف محل تزریق وارد نشود. امروزه در بازار، تزریق بوتاکس به محبوب‌ترین روش جوان‌سازی صورت تبدیل گشته است. بی‌خطر و مؤثر بوده و توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، مورد تأیید قرارگرفته است. کاربرد بوتاکس در درمان سایر شرایط پزشکی عبارت است از: درمان میگرن با بوتاکس، انحراف چشم،تزریق بوتاکس زیر بغل برای درمان تعریق زیاد، پلک زدن غیرقابل‌کنترل. تزریق بوتاکس اصفهان توسط دکتر محرابیان به صورت بی خطر انجام خواهد شد.

مواد مشابه بوتاکس


در سال‌های اخیر، مشاهده‌شده تقبل هزینه تزریق بوتاکس  و تزریق آن ، همانند سایر داروی تأییدشده توسط FDA برخی عوارض را در برخی از بیماران در پی داشته است. دیسپورت (Dysport) و زئومین (Xeomin) برندهای تجاری مشابه بوتاکس هستند، آن‌ها نیز باعث شل شدن عضلات می‌شوند. هرکدام مزایا و عملکردهای خاص و عوارض بوتاکس خود را دارند که در طول مشاوره برای شما توضیح داده می‌شود.  گاهی اوقات برای درمان، ترکیبی از داروها در مناطق مختلف استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، بوتاکس برای خطوط اخم و دیسپورت برای چین‌وچروک اطراف چشم.

آیا تزریق ژل بهتر است؟


تزریق بوتاکس و ژل هر دو جزء محبوب‌ترین روش‌ها برای زیباسازی پوست به شمار می‌روند. تفاوت در نحوه و مکانیسم عملکرد آن‌ها است. ژل‌های تزریقی در زیرپوست تزریق‌شده و مناطق توخالی پوست را پر می‌کنند درنتیجه پوست بالاآمده و ظاهر آن صاف‌تر می‌شود.  از سوی دیگر، بوتاکس، عضلات زیرپوست را شل می‌کند به‌طوری‌که ماهیچه نمی‌تواند منقبض شوند و درنتیجه ظاهر پوست صاف‌تر می‌شود. در مورد بسیاری از بیماران تحت درمان برای کسب نتایج بهتر، از هر دو روش یعنی ژل‌ها و شل کننده‌های عضلانی، به‌صورت ترکیبی استفاده  می‌شود.

بوتاکس برای چه کسانی مناسب است؟


امروزه پزشکان برای سنین مختلف تقبل هزینه بوتاکس را پیشنهاد میکنند . برای مثال افراد جوان ‌که حدود ۳۰ سال سن دارند می‌توانند برای جلوگیری از بروز چین‌وچروک‌ها از بوتاکس استفاده کنند. برای دیگران (به‌عنوان‌مثال ۴۰ سال و بالاتر)، یک روش مناسب برای رفع چین و چروک پیشانی و صورت محسوب می‌شود. افراد مسن‌تر (۵۵ به بالا) هنوز هم می‌توانند از مزایای بوتاکس بهره‌مند شوند اما تکنیک‌های دیگر مثل کشیدن پوست یا لیفتینگ صورت را نیز باید مدنظر بگیرند.

بوتاکس برای چه کسانی مناسب است؟

اثر بوتاکس چه مدت باقی می‌ماند؟


اثر تزریق بوتاکس بین ۳ الی ۴ ماه طول می‌کشد. می‌توان درمان را هر سه ماه یک‌بار تکرار کرد، معمولاً بسیاری از بیماران برای تزریق مکرر مراجعه خواهند کرد. با تقبل قیمت بوتاکس یک راه مؤثر، آسان و ایمن برای به حداقل رساندن چین‌وچروک‌های صورت را انتخاب کرده اید. بیماران آن را به‌عنوان بخشی از روال زیباسازی و آرایش معمول خود در نظر می‌گیرند.

مزایای بوتاکس


درمانی آسان‌تر، مؤثرتر، بی‌خطرتر از با تقبل قیمت بوتاکس برای برطرف کردن چین‌وچروک‌ها و جود ندارد.

  مزایای بوتاکس عبارت‌اند از:

  • بدون نیاز به بستری
  • ۳ الی ۴ ماه نتیجه مؤثر و در صورت تکرار، زمان اثر آن بیشتر می‌شود.
  • فرایند درمان بسیار سریع است.
  • درمان ایمن و مؤثر است.
  • ظرف ۷ الی ۱۰ روز و گاهی اوقات زودتر نتایج آن ظاهر می‌شود.

عوارض بوتاکس


بوتاکس صورت با ضریب ایمنی بالا برای بیش از ۲۰ سال است که استفاده می‌شود و هیچ‌گونه عارضه جانبی دائمی گزارش نشده است. عوارض بوتاکس به صورت موقت می‌تواند شامل کبودی محل تزریق و گاهی اوقات افتادگی ابروها باشد. عوارض بوتاکس بسیار به‌ندرت دیده می‌شود، خفیف است و تنها ۲ تا ۴ هفته طول می‌کشد.

هزینه تزریق بوتاکس


هزینه تزریق بوتاکس به میزان تزریق و محل تزریق و مهارت پزشک بستگی دارد و نمی‌توان درمورد هزینه بوتاکس، عدد دقیقی را بیان نمود. بنابراینقیمت تزریق بوتاکس در افراد مختلف متفاوت است.

مشاوره رایگان