شستشوی مو بعد از کاشت: انتخاب شامپو و نحوه شستن و خشک کردن مو

تاریخ 21 آبان 1402

اطلاع از نحوه شستن موها بعد از کاشت مو نکته بسیار مهمی است که باید بعد از چنین عملی مورد توجه قرار بگیرد. و در واقع یکی از سوالات متداول در میان افرادی است که درباره مواردی مانند هزینه کاشت مو یا هر مسئله دیگری درباره این موضوع تحقیق می‌کنند.

بنابراین، چه زمانی بعد از کاشت مو می‌توانم موهایم را بشویم؟ و چگونه می‌توانم پس از کاشت مو سرم را تمیز کنم؟ نگران نباشید: در مقاله زیر به تمام این سوالات و بسیاری دیگر پاسخ داده خواهد شد. همچنین نکات بسیار مفیدی درباره شستن و مراقبت از موهای کاشته شده بدون هیچگونه آسیبی و در نهایت، گرفتن بهترین نتیجه پس از عمل به شما ارائه می‌شود.

نکاتی درباره شستشوی مو پس از کاشت مو 

چگونه موها پس از کاشت مو شسته می‌شوند؟ برای موفقیت در عمل پیوند مو، بسیار مهم است که کلیه دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های ارائه شده توسط تیم پزشکی را که مسئول عمل کاشت موهای ما بودند، دنبال کنیم. به عنوان مثال، ما باید همیشه در روزهای اول پس از عمل از شامپوی مخصوص برای شستن سر خود استفاده کنیم. در غیر این صورت، با خطر آسیب طولانی مدت به موهای تازه پیوند شده خود مواجه خواهیم بود. با این حال، استفاده از شامپو فقط یکی از کارهایی است که باید انجام دهیم.

بنابراین، در اینجا چندین توصیه و نکته وجود دارد که باید هنگام تحقیق درباره شستن مو پس از کاشت مو به خاطر بسپاریم:

اولین شستشو باید 48 ساعت بعد از کاشت مو انجام شود 

اولین شستشو بعد از کاشت مو

اولین شستشوی سر باید 48 ساعت پس از عمل و در صورت امکان باید توسط تیم تخصصی کلینیک انجام شود.

از شامپوی داده شده توسط کلینیک استفاده کنید 

مراقبت‌های بعدی مو می‌تواند در خانه انجام شود، اما همیشه باید از محصولات و شامپوی تجویز شده توسط پزشک خود استفاده کنید.

هرگز موهای خود را با آب داغ نشویید 

چند بار باید موهای خود را پس از کاشت مو بشوییم؟ پزشکان توصیه می‌کنند که باید طی 10 روز اول پس از پیوند، هرروز سر خود را بشویید، اما از آب گرم (خیلی سردتر از آب داغ) و از شامپوی مخصوص استفاده کنید. هرگز از آب گرداغم استفاده نکنید. در واقع استفاده از آب داغ برای شستن سر هرگز توصیه نمی‌شود (فرقی نمی کند که کاشت مو انجام داده‌اید یا نه)، زیرا باعث آسیب به پوست و مو می‌شود.

به گرافت‌ها فشار وارد نکنید 

در اولین روزهای پس از کاشت مو بسیار مهم است که آب را بسیار آرام روی سر خود بریزید. اجازه ندهید که آب با فشار از دوش به طور مستقیم بر روی پوست سر شما بریزد. به جای دوش، می‌توانید از لیوان یا بطری برای ریختن آب استفاده کنید.

به آرامی شامپو بزنید

بعد از کاشت مو به آرامی شامپو بزنید

پس از انجام عمل کاشت مو، بسیار مهم است که بدانید چگونه موهای خود را بشویید. یکی از مراحل حیاتی این فرایند، استفاده صحیح از شامپو است. برای شستن موهای کاشته شده، ابتدا شامپو را در کف دست خود بریزید و به آرامی آن را مالش دهید (هرگز این کار را روی سر خود انجام ندهید). سپس با حرکات بسیار ملایم و متناوب، شامپو را روی ناحیه پیوند شده بزنید، بدون اینکه به پوست سر فشار وارد کنید.

می‌توانید این کار را به مدت 2 دقیقه ادامه دهید و سپس بعد از 5 دقیقه شستن، شامپو زدن را تمام کنید. ممکن است در روزهای اول پس از عمل، کمی درد یا تورم احساس کنید که کاملاً طبیعی است. در هر صورت، تمام این دستورالعمل‌ها باید در ناحیه کاشته شده انجام شود. ناحیه اهداکننده را می‌توانید مثل همیشه شامپو بزنید و پوست سر را لمس کنید.

موهای خود را به خوبی بشویید 

پس از اتمام مرحله قبل، شستشوی مو را به همان روشی که در ابتدا انجام داده‌ایم، ادامه خواهیم داد: یعنی با آب گرم (تقریباً سرد) و بدون اعمال فشار. شستشو باید ملایم و آرام انجام شود.

موهای نرم و خشک 

خشک کردن مو بعد از کاشت

خشک کردن مو باید به شکلی باشد که مشابه شامپو زدن است: باید از ضربه‌های ملایم و کوتاه بدون فشار به پوست سر استفاده کنید. هرگز نباید پوست سر خود را مالش دهید. می‌توانید از یک حوله پنبه‌ای نرم برای خشک کردن مو استفاده کنید، اما در روزهای اول پس از عمل، توصیه می‌شود از دستمال کاغذی جاذب مرغوب (مانند دستمال کاغذی آشپزخانه) استفاده کنید، به شرط آنکه تکه‌های آن روی سر شما باقی نماند.

موهای خود را به آرامی شانه کنید 

موهای خود را بعد از کاشت مو به آرامی شانه کنید

اگر برای عمل سر خود را نتراشیده باشید، بعد از چند روز ممکن است لازم باشد موهای خود را شانه کنید. شانه کردن و حالت دادن به مو نیز باید بسیار ظریف باشد و بدون فشار، ایجاد اصطکاک، یا کشیدن پوست سر، از حرکات ملایم استفاده شود.

خاراندن ممنوع است

بسیاری از افراد در روزهای اول بعد از کاشت مو، در ناحیه عمل احساس خارش دارند که امری طبیعی است. اما خودداری از وسوسه شدن و خاراندن پوست سر بسیار ضروری است، زیرا ممکن است آسیب‌های زیادی در پیوندهای شما ایجاد کند. شستشوی روزانه در روزهای اول به میزان زیادی خارش پوست سر شما را تسکین می‌دهد.

پوسته‌ها را جدا نکنید

بعد از کاشت مو پوسته‌ها را جدا نکنید

پس از جراحی پیوند مو، پوسته‌هایی ایجاد می‌شوند که ممکن است در روزهای اول همراه با موهای شما بریزند. این اتفاق کاملاً طبیعی است و نباید شما را نگران کند، زیرا مهمترین نکته این است که فولیکول‌های پیوند زده شده در زیر پوست سالم بمانند و باعث تولید موهای جدید شوند. بسیار مهم است که به این دلمه‌ها اجازه دهید خود به خود بریزند (ممکن است 10 تا 12 روز طول بکشد)، زیرا اگر شما زودتر از موعد بخواهید این کار را انجام دهید، ممکن است با خطر کنده شدن فولیکول‌ها روبرو شوید.

موها را تمیز و سالم نگه دارید 

وقتی همه پوسته‌ها از بین رفتند، می‌توانیم بگوییم که روند بهبودی به پایان رسیده است و فولیکول‌ها قطعاً روی پوست سر ثابت شده‌اند: این بدان معنی است که می‌توانید به تدریج روش شستن موها و استفاده از شامپو را به حالت عادی برگردانید. البته شامپوهای شما همیشه باید دارای PH خنثی و بدون مواد شیمیایی باشند. همچنین، از هفته 3 به بعد می‌توانید ماساژهای ملایم را با انگشتان خود در پوست سر شروع کنید.

بالاخره چند روز بعد از کاشت مو باید موهای خود را بشوییم؟ در دو هفته اول بعد از کاشت مو، حفظ بهداشت مو و پوست سر بسیار مهم است تا موهای شما تمیز و سالم بمانند. این بدان معنا نیست که باید هر روز سر خود را مانند روزهای اول بعد از عمل بشویید، اما توصیه می‌کنیم هر 2 روز یک بار موهایتان را بشویید.

مراقبت‌های دیگر پس از کاشت مو 


علاوه بر توصیه‌های ذکر شده، رعایت این نکات نیز مهم است:

  • ناحیه مورد نظر را در معرض تابش مستقیم آفتاب یا دمای بالا قرار ندهید. اگر قصد بیرون رفتن دارید، بهتر است از آفتاب و در نتیجه تعریق زیاد که باعث عفونت می‌شود، خودداری کنید.
  • از کلاه یا کلاه‌هایی که می‌توانند ناحیه عمل شده را تحت فشار قرار دهند، استفاده نکنید. همچنین هنگام پوشیدن لباس‌های بدون دکمه مانند ژاکت، تی‌شرت و غیره مراقبت ویژه از سر خود بسیار مهم است زیرا این کار ممکن است باعث فشار آمدن یا سایش روی پیوندها شود.
  • محافظت از پوست سر در برابر ضربه در روزهای اول بسیار حیاتی است. باید بسیار مراقب باشید، زیرا در بسیاری از موارد ممکن است در ناحیه عمل حسی نداشته باشید.
  • توصیه می‌شود اگرچه همیشه امکان‌پذیر نیست تا جایی که می‌توانید از حرکت در هنگام خواب جلوگیری کنید. سعی کنید قسمتی از سر خود را که کاشت روی آن انجام شده روی بالش نگذارید.
  • در طول 7-10 روز اول نباید هیچگونه فعالیت بدنی یا ورزشی انجام دهید که نیاز به تلاش زیاد داشته باشد یا باعث تعریق پوست سر شما شود. می‌توانید برای پیاده‌روی بیرون بروید، گرم کنید، یا پیلاتس و ورزش‌های این‌چنینی را انجام دهید.
  • حداقل در اولین ماه پس از عمل نباید موهای خود را در آب استخر یا نمک (حتی در دریا) خیس کنید.
  • به طور کلی از مالش یا فشار دادن پوست سر در هفته‌های اول خودداری کنید و البته هرگز موهای خود را خراش یا مالش ندهید.

این توصیه‌ها در مورد نحوه شستن موهای خود پس از کاشت مو باید همیشه تحت کنترل و نظارت پزشکی باشد که عمل کاشت موی شما را انجام داده است. به همین دلیل انتخاب کلینیک خوب با کارکنان ماهر و باتجربه یکی از نکته‌های کلیدی است که هنگام تصمیم برای کاشت مو باید در نظر بگیرید.

مشاوره رایگان