تفاوت میکرونیدلینگ با آراف (rf): مقایسه مزایا، کاربردها و معایب

تاریخ 16 دی 1402

یکی از ویژگی‌های مهم جوانی، داشتن پوستی صاف، پر، ارتجاعی و درخشان است. کلاژن، یکی از اجزای اساسی ساختاری پوست است که آن را پشتیبانی می‌کند و به پوست جوانانه شکل و فرم خوبی می‌دهد. درخشندگی و درخشش پوست در دوران جوانی، به دلیل جریان و احیای سلولی و همچنین نورپردازی است که از روی پوست صاف منعکس می‌شود. افزایش جریان خون همچنین با رساندن اکسیژن و مواد مغذی به پوست، به حفظ سلامتی پوست کمک کرده و در کاهش آسیب به درخشش پوست نقش دارد.

با افزایش سن، جریان و جایگزینی سلولی و احیای سلول کاهش می‌یابد و این امر باعث تجمع سلول‌های مرده پوست می‌شود که پوست را کدر می‌کند. عوامل محیطی مانند سیگار کشیدن، آلودگی، استرس و آسیب‌های ناشی از آفتاب باعث تجزیه کلاژن می‌شود که منجر به ایجاد ناهمواری در بافت پوست، چین و چروک و منافذ و تورفتگی‌ها می‌شود. میکرونیدلینگ یک روش درمانی است که با تحریک تولید کلاژن و الاستین و افزایش جریان خون برای احیای پوست مفید است و به کاهش علائم پیری کمک می‌کند. انرژی رادیو فرکانسی، پوست را سفت و محکم می‌کند. اگرچه درمان میکرونیدلینگ را می‌توان به تنهایی انجام داد، اما می‌توان آن را با گرمای رادیو فرکانسی نیز ترکیب کرد و به مزایای بیشتری را برای پوست به ارمغان آورد.

میکرونیدلینگ


میکرونیدلینگ

همان‌طور که میدانید تفاوت‌های زیادی بین روش‌های درمان لایه برداری پوست وجود دارد. نتایج هر روش و برنامه‌های درمانی طولانی‌مدت که برای بیماران تجویز می‌شود، می‌تواند تفاوت چشمگیری با یکدیگر داشته باشند. برای کمک به تعیین بهترین کاربردها برای هر روش بر اساس نوع پوست خود و رسیدن به نتیجه دلخواهتان، بهتر است با پزشک متخصص پوست خود مشورت کنید تا به شما در دستیابی به نتایج مطلوب کمک کند.

در روش میکرونیدلینگ از سوزن‌های ریزی استفاده می‌شود که با فشار یا یک پالس ملایم روی پوست قرار می‌گیرند و هزاران زخم میکرو درمی ایجاد می‌کنند. این آسیب‌ها و زخم‌های بسیار زیر و به اصطلاح میکرودمی، سیگنالی را به پوست ارسال می‌کنند تا روند بهبودی را شروع کنند، تولید کلاژن را افزایش می‌دهد و باعث بهبود جریان و جایگزینی سلول‌های پوستی می‌شود. از آنجا که این فرایند به واکنش پوستی سالم متکی است، بهتر است در بیماران جوانی که احتمالاً چرخه تجدید سلول سریع‌تری دارند استفاده شود.

مزایا و معایب 

مزایا و معایب میکرونیدلینگ

بسته به عمق سوزن استفاده شده، میکرونیدلینگ معمولاً زمان بهبودی سریعی دارد که ممکن است از چند روز تا یک هفته طول بکشد. پوست ممکن است به نظر کمی آفتاب سوخته بیاید و قبل از پوسته‌پوسته شدن ناحیه تحت درمان، باید از استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی پوست خودداری کرد. این نکته نشان می‌دهد که میکرونیدلینگ، بهترین روش درمانی برای افراد پرمشغله نیست. در نهایت، استفاده از میکرونیدلینگ برای دستیابی به نتایج مطلوب، بهتر است برای مواردی که به صورت کلی و هدفمند باشند و برای به دست آوردن نتایج مطلوب، نیاز به چندین جلسه درمان دارد.

موارد منع استفاده از این روش 

از آنجا که در این درمان از گرما استفاده نمی‌شود، به طور کلی برای انواع پوست بی خطر است که البته برای سه مورد از شرایط پوستی منع مصرف قابل‌توجه ای دارد، از جمله جوش‌های فعال آکنه، التهاب فعال زیاد و هرگونه عفونت پوستی فعال. پس با توجه به این موارد، هنگام ارزیابی شرایط بیمار، باید مواردی بیش از رنگ پوست بیمار در نظر گرفته شود. نژاد، سوابق بیماری در گذشته و حال و حتی سابقه قرار گرفتن در معرض آفتاب از دیگر عواملی است که می‌تواند در تصمیم‌گیری برای انجام این درمان بر روی فرد تأثیر بگذارند. در همه موارد، توصیه می‌شود که ابتدا این در نقطه‌ای از بدن تست شود.

لایه برداری فرکانس رادیویی (RF) فرکشنال فرسایشی 


لایه برداری فرکانس رادیویی (RF) فرکشنال فرسایشی

پیشرفت در درمان‌های زیبایی باعث شده است که متخصصان بتوانند از مزایای حاصل از ترکیب روش‌های گوناگون برای بهبود نتایج زیبایی بهره ببرند. فن‌آوری‌های لایه برداری سطح پوست به نام رادیو فرکانسی فرکشنال فرسایشی (RF) یکی از این نمونه‌هاست. این دستگاه‌ها مزایای فرسایش را با اثربخشی اثبات شده dRF در سفت شدن پوست ترکیب می‌کنند تا متخصصان پوست بتوانند با کنترل بهتری، بر نتایج درمان خود بی افزایند. به عنوان مثال، Venus Viva ™، دستگاهی برای لایه برداری سطح پوست با قابلیت تنظیم متناسب برای هر بیمار، کنترل کاملی از فرسایش (ابلیشن)، انعقاد و لایه برداری سطح پوست را با دو اپلیکاتور بهینه شده برای نتایج خاص ارائه می‌دهد. با استفاده از فناوری فرکانس رادیویی (NanoFactional (RF، اولین اپلیکاتور که دارای یک سری با پین‌های کوچک است که از طریق اپیدرم نفوذ می‌کند، انرژی RF را به لایه‌های عمیق پوست می‌رساند تا به طور مؤثر ظاهر زخم (از جمله زخم‌های آکنه)، استریا، روزاسه، دیسکرومی، چین و چروک‌های عمیق، بزرگ شدن منافذ و سایر موارد ناهمواری در بافت پوست و لکه‌های پوستی را بهبود ببخشد.

دومین کاربرد DiamondPolar™ از فناوری اختصاصی MP2  که ترکیبی از RF چند قطبی و میدان‌های الکترومغناطیسی پالسی (PEMF) می‌باشد، برای بهبود و درمان چین و چروک‌های متوسط ​​تا شدید و ریتیدها برای پوست سفت استفاده می‌کند. هر دوی این اپلیکاتورها سبب بهبود در بازسازی طبیعی کلاژن، سلول‌های خونی، فیبروبلاست ها و فاکتورهای رشد در اعماق پوست می‌شوند تا بافت و رنگ پوست را یکنواخت کنند.

مزایا و جوانب مثبت این روش 

میکرونیدلینگ RF نوع پیشرفته‌ای از میکرونیدلینگ است که برای یک درمان 2 در 1 (دو روش در یک درمان)، از طول‌موج‌های فرکانس رادیویی (RF) قدرتمند و درعین‌حال ملایم استفاده می‌کند. با ترکیب کردن روش‌های میکرونیدلینگ با حداقل تهاجم و جدیدترین فناوری RF، پزشکان می‌توانند اثرات درمان بر روی پوست بیماران را با کمترین دوره‌ی نقاهت به حداکثر برسانند. در اینجا به برخی از مزایایی که می‌توان بعد از انجام میکرونیدلینگ RF انتظار داشت، خواهیم پرداخت:

با این روش 2 در 1 (دو روش در یک درمان) می‌توان نتایج بهتری را مشاهده کرد 

نتایج روش لایه برداری فرکانس رادیویی (RF)

میکرونیدلینگ باعث ایجاد ریز کانال‌هایی در لایه‌های سطحی پوست می‌شود. این میکرو کانال‌ها روند خود ترمیمی طبیعی بدن شما را تحریک می‌کنند در حالی که اجازه می‌دهند طول موج RF به بافت عمیق‌تری در پوست شما نفوذ کند. این دو فناوری با هم همکاری می‌کنند تا بهترین نتیجه ممکن را به دست آورند. با یک روش سریع و یک درمانی که در مطب انجام می‌شود، نتایج اولیه و تولید کلاژن را برای طولانی‌مدت بهبود دهید.

مبارزه با انواع مشکلات ظاهری و زیبایی 

مبارزه با انواع مشکلات ظاهری و زیبایی با میکرونیدلینگ و آراف

بسیاری از افراد واقعاً از این واقعیت لذت می‌برند که می‌توانند همزمان مشکلات متعددی را برطرف کنند. RF به همه‌ی افراد اجازه می‌دهد تا مشکلات فردی خود را برطرف کنند و درعین‌حال پوست صورتشان را نیز جوان‌سازی کامل کنند. علائم ناخوشایندی که بر اثر قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب و همچنین روند بالا رفتن سن مشاهده میکنیم عبارت‌اند از:

  • خطوط و چین و چروک ظریف بر روی پوست
  • هایپرپیگمنتیشن یا همان لکه‌های پوستی
  • ترک‌های پوستی و اسکارها یا جای جوش
  • منافذ بزرگ بر روی پوست
  • لکه‌های پیری و آفتاب‌سوختگی
  • شل شدن پوست

RF Microneedling قبل از شروع درمان تنظیم می‌شود تا انرژی گرمایی را در عمق متناسب با پوست شما با توجه به نیازها و اهداف فردی تان وارد شود.

درمان ایدئال برای مراقبت‌های پیشگیرانه 

اثبات شده است که جلسات منظم درمانی میکرونیدلینگ با فرکانس رادیویی (RF) برای بهبود سلامت کلی پوست تأثیرگذار هستند. انجام این درمان‌ها دو بار در سال می‌تواند منجر به جلوگیری از روند پیری پوست شود و باعث ایجاد رنگی درخشان و روشن، نرمی و شادابی در پوست شود. در ابتدای این روند، ممکن است نیاز به یک سری جلسات درمانی با فاصله 1 ماهی باشد تا به دست آوردن نتایج مطلوب امکان پذیر باشد.

مدت زمان نقاهت و بهبودی از این درمان بسیار کم و یا حتی هیچ است 

جلسات درمانی این روش سریع، آسان و تقریباً بدون درد انجام می‌شوند. میکرونیدلینگ RF گردش سریع سلول را در پوست ایجاد می‌کند تا بهبودی سریعی داشته باشد. بسته به عمق درمان شما ممکن است حتی اصلاً دوره‌ی نقاهتی نداشته باشید. اگرچه بسیاری از بیماران در طی 24 الی 48 ساعت هنگام بازگشت به محل کار یا فعالیت‌های روزمره خود، هیچ احساس ناراحتی ندارند. معمولاً پوست درمان شده تا 3 روز صورتی‌رنگ خواهد بود.

موارد منع استفاده از این روش

 بیشتر موارد منع مصرف استاندارد برای لایه برداری از سطح پوست، شامل تزریقات زیبایی و آرایشی در طی دو هفته گذشته، تتو یا آرایش دائمی، یا برنزه شدن بیش از حد پوست در ناحیه درمان یا در نزدیکی آن ناحیه می‌باشد.

تفاوت بین میکرونیدلینگی که در خانه و میکرونیدلینگی که توسط متخصص زیبایی و پوست انجام می‌شود در چیست؟


تفاوت بین میکرونیدلینگی که در خانه و میکرونیدلینگی که توسط متخصص زیبایی و پوست انجام می‌شود در چیست

به دلایل ایمنی و به دلیل عدم نظارت بر میکرونیدلینگی که در خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند، این ابزارهای میکرونیدلینگ فقط به سطح پوست نفوذ می‌کنند. به همین دلیل، اگرچه ممکن است با کمک به لایه برداری از سلول‌های مرده پوست، اثرات درخشندگی و روشنی موقت بر روی پوست داشته باشند، اما در واقع تحریک تولید کلاژن آن و ایجاد اثرات سفت کننده یا صاف کننده آن با ماندگاری طولانی، کم است. علاوه بر این، ممکن است دستگاه‌های خانگی سری یکبار مصرف یا مکانیزمی برای استریل کردن نداشته باشند. اگر سوزن‌ها تمیز نباشند، باکتری‌ها یا سایر میکروب‌ها می‌توانند به پوست منتقل شوند و خطر ابتلا به عفونت را ایجاد کنند. در مقابل، دستگاه‌هایی که در مطب پزشک استفاده می‌شوند، دارای سری یکبار مصرف و استریل شده‌ای هستند و چند عمق پوست نفوذ دارند. این ویژگی باعث می‌شود تا سوزن‌ها به کلاژن، الاستین و رگ‌های خونی سطحی برسند که باعث بازسازی بافت می‌شود و این امر می‌تواند پوست را سفت کند، بافت آن را بهبود بخشد و ظاهر اسکار جوش و سایر اسکارها را به حداقل برساند.

آیا هر یک از این روش‌ها موجب افزایش خطر ایجاد لکه‌های پوستی می‌شود و برای انواع رنگ‌های پوستی قابل درمان محدود می‌باشد؟ 


هر دو روش درمانی برای انواع مختلف پوست و رنگ پوست بی خطر و مؤثر هستند. گرمای ناشی از فرکانس رادیویی و همچنین عمق سوزن قابل تنظیم و متناسب با محلی که روی صورت یا گردن درمان می‌شود و همچنین برای رنگ پوست تنظیم می‌شود. برای انواع پوست‌های تیره، این یک مزیت عمده نسبت به بسیاری از لیزرها است که نمی‌توان با خیال راحت روی این رنگ‌های رنگی پوست استفاده کرد.

آیا تفاوتی بین نواحی قابل درمان با میکرونیدلینگ در مقابل میکرونیدلینگ RF وجود دارد؟ 


خیر، می‌توان از میکرونیدلینگ و میکرونیدلینگ RF برای سفت شدن بسیاری از مناطق پوست، بهبود گردش خون و صاف شدن جای اسکارهای جوش استفاده کرد.

آیا میکرونیدلینگ RF می‌تواند به نتایج مشابه با لایه برداری پوست با لیزر برسد؟ 


آیا میکرونیدلینگ RF می‌تواند به نتایج مشابه با لایه برداری پوست با لیزر برسد؟

Microneedling RF به عنوان روشی کمتر تهاجمی طراحی شده است که برای هدف قرار دادن خطوط ریز و سفت شدن پوست به یک سری جلسات درمانی نیاز دارد. به طور کلی، نتایج این روش، ظریف‌تر از نتایجی است که می‌توان با استفاده از لیزر پوست به دست آورد. لایه برداری پوست با لیزر، به ویژه با لیزر CO2 فرکشنال، به 7 تا 10 روز دوره‌ی بهبودی نیاز دارد، در حالی که درمان‌های میکرونیدلینگ RF معمولاً باعث ایجاد تورم چند ساعته تا یک روزه می‌شود که برای کسانی که مشغله‌ی زیادی در زندگی‌شان دارند بسیار کاربردی است. علاوه بر این، اگرچه نمی‌توان با خیال راحت و بدون هیچی خطری از روش لیزر پوست بر روی پوست تیره استفاده کرد، میکرونیدلینگ RF می‌تواند به عنوان یک گزینه ایمن برای این نوع پوست‌ها عمل کند.

مزیت افزودن پلاسمای غنی شده از پلاکت (روش پی آر پی) به میکرونیدلینگ سنتی و میکرونیدلینگ RF 


مزیت افزودن پلاسمای غنی شده از پلاکت (روش پی آر پی) به میکرونیدلینگ سنتی و میکرونیدلینگ RF

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) فرمی بسیار غلیظ شده‌ای از پلاکت‌ها و سایر عوامل بهبودی گرفته شده از خون خود بیمار می‌باشد. افزودن PRP به صورت موضعی به پوست پس از میکرونیدلینگ و میکرونیدلینگ RF بهبودی را تسریع می‌کند و می‌تواند با افزایش روند ترمیم زخم، نتیجه کلی زیبایی را برای پوست بهبود بخشد. در این روش از بیمار خون گرفته می‌شود، پلاکت‌ها با یک فرآیند چرخشی دقیق جدا می‌شوند و سپس آن را پس از میکرونیدلینگ، میکرونیدلینگ RF یا لیزر پوست، در پوست قرار می‌دهند. PRP به میکرو زخم‌های ایجاد شده توسط این روش‌ها نفوذ کرده تا در لایه درم پوست بهتر نفوذ کند، در آنجا باعث بهبودی، کلاژن سازی و سنتز الاستین می‌شود. PRP کاملاً طبیعی است و به راحتی نتیجه‌ی این روش‌ها را بهبود می‌بخشد.

کدام روش برای درمان جوش و اسکار و جای جوش بهتر است؟ 


با استفاده از یک سری جلسات درمانی، هر دوی این روش‌ها می‌توانند برای اسکار آکنه مفید باشند. RF اضافه شده می‌تواند اثرات هم افزایی ایجاد کند که اغلب منجر به تعداد جلسات کمتر درمان نسبت به میکرونیدلینگ می‌شود.

مشاوره رایگان