پی آر پی صورت: مزایای PRP برای جوانسازی پوست صورت

تاریخ 16 دی 1402

پی آر پی یک اختصار برای پلاسمای غنی از پلاکت است که یک منبع طبیعی است و می‌تواند از خون استخراج شده و برای بازسازی سلول‌های موضعی استفاده شود. استفاده از خواص درمانی پی آر پی باعث جوانی و درخشندگی چهره فرد می‌شود. پی آر پی صورت (پلاسمای غنی از پلاکت) باعث بهبود بافت پوست، بازسازی کلاژن و کاهش خطوط ریز شما می‌شود. این روش یکی از روش‌های مراقبت از پوست است که به سرعت زیبایی و جوانی دوباره را به صورت شما بازمی‌گرداند. بسیاری از افراد برای انجام یک انتخاب سریع و ماندگار در زیبایی، از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند.

پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی) چیست؟


پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی) چیست؟

پی آر پی سالهاست که به عنوان روشی برای تحریک رشد سلول‌های جدید در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. پی آر پی اخیراً خبرهای زیادی را به خود اختصاص داده است زیرا مربوط به درمان‌هایی است که ظاهر جوانی را به پوست شما باز می‌گرداند. به عنوان مثال ، پزشکان از پی آر پی با لیزر و میکرونیدلینگ برای تسریع در بهبودی و خواص ضد پیری آن و بهبود بافت و تونیسیته پوست استفاده می‌کنند. پی آر پی اکسیر طبیعی درمانی بدن است و به عنوان یک “داروی طبیعی” عمل می‌کند که سلول‌های بنیادی را برای رشد و ترمیم بافت‌های پیر و آسیب دیده تحریک می‌کند. پی آر پی همچنین حاوی مولکول‌ها و پروتئین‌هایی است که مواد مغذی سلول‌های پوست را فراهم می‌کند به همین دلیل طبیعی ترین روش برای بهبود ظهور خطوط ریز ، چین و چروک ، جای زخم و سایر اثرات پیری است.

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) در خون انسان حاوی بسیاری از فاکتورهای رشد است که سلول‌های بنیادی را تحریک می‌کند که توانایی تحریک رشد و بازسازی سلول و بافت جدید و همچنین ترمیم بافت در محیط و یا مکانی که پی آر پی در آن قرار دارد را تحریک می‌کند.

مزایای لیفت صورت با پی آر پی


مزایای لیفت صورت با پی آر پی

علاوه بر کم تهاجمی بودن این روش، لیفت صورت با پی آر پی مزایای زیر را نیز دارد:

حداقل زمان بستری شدن: اگرچه ممکن است بعد از انجام عمل ، قرمزی و تورم را تجربه کنید ، اما این اثرات معمولاً طی یک یا دو روز دیگر از بین می‌روند.

 حداقل ناراحتی: اکثر بیماران در طی عمل متوجه احساس ناراحتی ناچیز می‌شوند. بر خلاف لیفت صورت ، لیفت صورت با پی آر پی نیازی به برش یا بخیه ندارد.

حداقل ریسک: از آنجا که در این روش از مواد طبیعی موجود در خون خود شما استفاده می‌شود ، هیچ خطری از واکنش آلرژیک وجود ندارد.

 نتایج سریع: با توجه به رشد جدید پوست ، تأثیر روش شما طی دو هفته آینده قابل مشاهده خواهد بود.

از آنجا که پلاکت‌های موجود در خون ما دارای فاکتورهای رشد هستند ، این روش رشد کلاژن ، رشد سلولی و جوان سازی پوست را تشویق می‌کند.

آیا من فرد مناسبی برای این روش هستم؟


آیا من فرد مناسبی برای این روش هستم

پی آر پی صورت یک جایگزین عالی برای لیفت صورت است زیرا می‌تواند به شما در زمینه‌های مشابه و بدون انجام جراحی کمک کند. پزشکان غالباً این روش را برای بیمارانی که امیدوارند به برای حل مشکلات خود به آن‌ها مراجعه کنند توصیه می‌کنند:

خطوط اخم

خطوط پا کلاغی

 خطوط بین ابروها

گونه‌های افتاده یا چین  چروک دار

پوست بدون طراوت یا با تنیسیته غیر مشابه در صورت

 پی آر پی می‌تواند به حل کردن مشکلاتی مانند آکنه ، خشکی ، زخم ، منافذ باز ، خطوط تیره ، سفتی و کیفیت کلی پوست کمک کنند. با استفاده از پی آر پی صورت، بافت موجود در زیر سطح پوست صورت تحریک می‌شود، شما شاهد انفجار فوری و ماندگار درخشندگی خواهید بود که همچنان به ترغیب پوست شما برای بازسازی کلاژن ادامه خواهد داد. این هجوم کلاژن به‌طور واضح باعث افزایش استحکام ، الاستیسیته و درخشندگی پوست در کمتر از 24 ساعت می‌شود.

چه کارهایی را باید قبل از درمان پی آر پی انجام دهم؟


قبل از انجام درمان پی آر پی، برای آماده‌سازی موفق، توصیه می‌شود که یک هفته قبل از عمل، از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن، آسپرین یا ناپروکسن استفاده نکنید. همچنین باید داروهای آرتروز حداقل یک هفته قبل از دریافت پی آر پی قطع شود. برای بیماران، توصیه می‌شود که دو یا سه هفته قبل از درمان با پی آر پی، از داروهای کورتون استفاده کنند. قبل از قطع هرگونه دارو، لطفاً با پزشک خود مشورت کنید.

در جلسه درمانی خود چه چیزی می‌توانم انتظار داشته باشم؟


در جلسه درمانی خود چه چیزی می‌توانم انتظار داشته باشم؟

برای به حداقل رساندن هرگونه ناراحتی ، پزشک ویزیت را با استفاده از یک کرم بی حس کننده به صورت شما آغاز می‌کند. سپس یکی از متخصصان مراقبت از پوست ، خون را از بازوی شما بیرون می‌آورد. بسته به شرایط فعلی پوست شما و میزان مناطقی که پزشکان در حال درمان هستند ، معمولاً بیشتر از 10 قاشق چای خوری خون از شما کشیده نمی‌شود.

پس از جدا کردن پلاکت ها از مایعات دیگر در سانتریفیوژ ، پلاکت‌های رنگ زرد به‌صورت موضعی بر روی پوست شما اعمال می‌شوند. پزشکان به جای تزریق مجدد پلاکت ها ، یک برنامه موضعی با حداقل تهاجمی را انجام می‌دهند. با استفاده از میکرونیدلینگ برای دسترسی به پوست شما در جایی که درمان مؤثر خواهد بود ، آن‌ها دوباره پلاکت‌های زرد را به کل سطح صورت شما باز می‌گردانند.

ترکیب با سایر درمان‌ها


پی آر پی صورت به تنهایی یا در کنار سایر خدمات مراقبت از پوست مانند بوتاکس  یا IPL مؤثر است. در طول مشاوره شما ، می‌توانیم توصیه کنیم که کدام روش درمانی برای شما مناسب است و یک برنامه درمانی شخصی را طراحی کنید. پی آر پی همچنین ممکن است با بهترین روش‌ها مانند انتقال چربی و تزریق ژل همراه باشد.

نتایج این روش تا چه میزان تداوم خواهد داشت؟


نتایج این روش تا چه میزان تداوم خواهد داشت؟

به مدت 3 ماه پس از درمان ، پی آر پی صورت شما برای تقویت و تولید کلاژن در صورت به کار خود ادامه خواهد داد. پس از گذشت 3 ماه ، پنجره ای برای تولید حداکثر بازسازی کلاژن به دست آمده است ، اما بسیاری از آن‌ها تا مدت 2 سال به بهبود وضعیت صورت شما ادامه خواهند داد.

برای بهترین نتیجه ، به بیماران مسن معمولاً توصیه می‌شود یک دوره 3 درمانی با پی آر پی که فاصله آن‌ها 6 هفته از هم است ، انجام دهند ، در حالی که بیماران جوان تر – به دلیل مقاومت طبیعی پوست – فقط ممکن است نیاز به یک مورد داشته باشند.

انجام این روش چقدر طول می‌کشد؟


انجام روش پی آر پی به طور خودی ساده و سریع است و معمولاً کمتر از یک ساعت زمان می‌برد. با این حال، اگر تصمیم دارید مناطقی که قرار است مورد درمان قرار گیرد را از قبل بی‌حس کنید، پزشکان توصیه می‌کنند که نیم ساعت اضافی را برای استفاده از بی‌حسی برای خون‌گیری و تزریق در نظر بگیرید. فرآیند سانتریفیوژ نمونه خون برای به دست آوردن لایه پی آر پی تقریباً یک ساعت طول می‌کشد و در این مدت می‌توان از بی‌هوشی استفاده کرد و به کار پرداخت. به طور کلی، پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل 2 ساعت برای انجام کامل روش پی آر پی در نظر بگیرید.

چقدر طول می‌کشد پی آر پی عمل کند؟


چقدر طول می‌کشد پی آر پی عمل کند؟

میزان تأثیر پی آر پی به شیمی بدن شما بستگی دارد. پس از اعمال  پی آر پی بر روی پوست ، بلافاصله درگیری با قسمت عمیق درم و پوست شروع می‌شود. بهبودی شما به لطف میکرونیدلینگ به دلیل قدرت درمانی  پی آر پی کوتاه تر از حد متوسط خواهد بود.  پی آر پی در طی هفته‌ها پس از درمان ، تولید کلاژن را تحریک می‌کند. پوست جدیدتر و کامل تر برای رسیدن به سطح به زمان نیاز دارد. طی چند هفته ، شما شاهد کاهش خطوط ریز و چین و چروک خواهید بود.

آیا این روش عوارض جانبی هم دارد؟


پی آر پی با استفاده از سوزن‌های میکروفین تجویز می‌شود ، بنابراین تحریک به صورت حداقل است. ممکن است بعد از درمان چند روز صورت خود را کمی پف کرده و خارش دار احساس کنید ، اما همه این موارد در طی 24-48 ساعت برطرف می‌شود. همچنین احتمال بروز کبودی خفیف در اطراف محل‌های تزریق و چشم وجود دارد ، اما این کاملا به حساسیت پوست شما بستگی دارد و بسیاری از بیماران حتی بدون کوچکترین اثری از کبودی بهبود می‌یابند. این امر اغلب به انتخاب محل تزریق بستگی دارد ، زیرا به خصوص نواحی اطراف چشم غنی از رگ‌های خونی هستند و جلوگیری از آن در طی این نوع درمان تقریباً غیرممکن است.

خطر مواجهه با واکنش آلرژیک در حین  پی آر پی صورت نیز صفر است زیرا  پی آر پی از خون شما گرفته می‌شود. این بدان معنی است که بدن پذیرایی و جذب مجدد آن را بسیار آسان می‌کند.

مدت زمان بهبودی چقدر است؟


پی آر پی صورت به دلیل اینکه تنها درمان غیر جراحی برای دستیابی به چهره لیفت صورت است ، در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد، اما هیچ یک از عوارض روش‌های دیگر را ندارد- بهبودی تقریباً سریع است. جذب  پی آر پی بعد از 24 ساعت کامل است ، و دقیقاً همین است – به همراه نتایج باورنکردنی آن – که باعث می‌شود درمان‌های  پی آر پی بسیار منحصر به فرد و عالی باشد.

چه وقت می‌توانم به کارهای خود برگردم؟


بیماران می‌توانند تقریباً بلافاصله پس از درمان  پی آر پی دوباره به محل کار خود برگردند ، زیرا جذب پلاکت 24 ساعت طول می‌کشد. ممکن است شما برای چند ساعت کمی احساس درد جزئی و تورم کنید اما بیشتر بیماران روز بعد بدون عارضه به کارهای عادی برمی گردند.

هزینه درمان با  پی آر پی چقدر می‌باشد؟


قیمت برنامه  پی آر پی برای جوان سازی پوست به صورت موردی متفاوت خواهد بود. قیمت درمان  پی آر پی شما به اندازه منطقه مورد نظر برای درمان بستگی دارد و اینکه چند جلسه درمانی برای شما پیش بینی کرده اند، بستگی دارد.

 

سوالات متداول


آیا این روش درمانی دردناک است؟

درد ذهنی و خاص بیمار است.  پی آر پی با استفاده از سرنگ انسولین که به طور کلی قابل تحمل است تزریق می‌شود. در مورد افراد حساس ، یک ساعت قبل از عمل بی حسی موضعی را استفاده می‌کنند که احساس درد را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. همچنین می‌توان برای کنترل بهتر درد ، از داروهای بلوک کننده عصبی درد استفاده کرد.

آیا می‌توانم بعد از درمان صورت خود را بشویم و چه زمانی می‌توانم این کار را انجام دهم؟

می‌توانید بعد از 6 ساعت از درمان  پی آر پی با صابون و آب ملایم صورت خود را بشویید.

چند جلسه درمانی نیاز خواهم داشت؟

پی آر پی درمانی می‌تواند هر 1-2 ماه تکرار شود و معمولاً 3 جلسه کافی است ، اگرچه بسته به مراقبت و وضعیت پوست افراد ممکن است بعضی از بیماران یک بار در سال یا بیشتر از زمان نیاز به درمان داشته باشند. بعد از گذشت حدود 3 هفته ، شما متوجه بهبود بافت و چهره پوست خود خواهید شد. چین و چروک‌ها از بین می‌روند ، زخم‌ها و منافذ سفت می‌شوند و ظاهر دایره‌های تیره زیر چشم بهبود می‌یابد.

 

اقدامات احتیاطی؟

هیچ چیز زیادی لازم نیست؛ به غیر از عدم لمس یا خراش دادن صورت به مدت 6 ساعت بعد از عمل. و سعی کنید خود را به مدت یک روز از محیط گرد و غبار دار و آلوده دور نگه دارید.

مشاوره رایگان